Siła i jakość sygnału

domagalag

Jak to możliwe, będąc dalej od nadajnika mamy lepszy odbiór

Post autor: domagalag »

Witam.

Przeglądając Forum widuję tematy, iż mieszkańcy Krakowa i okolic mają problemy z odbiorem kanałów DVB-T mimo, że mieszkają do kilku kilometrów od nadajnika w Chorągwicy. Czym to jest spowodowane?

To dziwne, ponieważ ja mieszkam 60 km na północ od Krakowa, mam starą antenę "siatkową" umieszczoną na strychu budynku jednopiętrowego skierowaną w kierunku Chorągwicy a bez problemu odbieram wszystkie 3 Muxy, a nawet odbiornik telewizyjny wykrywa mi kanały telewizji mobilnej z mux4.

Czym to jest spowodowane, że mieszkając dalej od nadajnika, ma się bardzo dobry i lepszy odbiór niż mieszkańcy usytuowani w pobliżu nadajnika?


p.s. Proszę się nie sugerować opisem pod moim nickiem dotyczącym instalacji antenowej i odbiornika - post napisany w imieniu osoby znajomej.

_chris_

Re: Jak to możliwe, będąc dalej od nadajnika mamy lepszy odb

Post autor: _chris_ »

@ domagalag:
bo to już tak jest, że w terenie silnie zurbanizowanym, a dodatkowo jeszcze o dużej nierównomierności terenu i w pobliżu silnego nadajnika czasami dużo trudniej jest uzyskać stabilny odbiór niż na dalekiej odległości. To głównie jest kwestia braku możliwości odbioru na sygnale bezpośrednim, a jedynie z wielokrotnych i to bardzo silnych odbić lub mixu sygnału bezpośredniego i odbić.

Do tego dochodzą jeszcze niedostosowane instalacje antenowe - próby odbioru na instalacjach pozostałych z odbioru analogowego - z wbudowanymi zbyt silnymi wzmacniaczami i o marnej jakości kabli antenowych oraz innego osprzętu antenowego. Nie wspominając o optymistach próbujących odbioru na antenkach powojowatych.

I na koniec środowisko zakłóceń elektromagnetycznych w duży mieście jest nieporównywalnie większe niż w innych lokalizacjach.

To tak pokrótce, bo to jest temat bardzo rozległy.

AnanAS

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: AnanAS »

Witam,
Mam dość nietypowy problem. Otóż chcę odebrać sygnał z czeskiego SIT-3. Mój telewizor pokazuje siłę 0 a jakość... 100 ale pisze brak sygnału. W czym może tkwić problem?

SIT-1: Siła 92 jakość 100
SIT-2: Siła 90 jakość 30-40

Jakieś 2 tygodnie temu udało mi się odebrać po południu (na kilka godzin) SIT-3 ale prawdopodobnie tylko dlatego, ponieważ było tropo.

Odległość do nadajnika: ok. 60 km (Cerna Hora)
Telewizor: z wbudowanym tunerem MPEG-4
Antena: siatkowa ze wzmacniaczem.

krzysztof2

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: krzysztof2 »

Witam,

odświeżę trochę temat bo i mnie zaczął dotyczyć ten problem. Mam z jednej anteny 'zasilane' 2 dekodery i jeden tv z wbudowanym dekoderem, rozdzielenie sygnału na rozdzielaczach, tak jak na dołączonym rysunku. Przez jakieś 2 lata wszystko było ok, od jakiegoś miesiąca pojawiły się problemy z odbiorem (pixelioza) najpierw na jednym dekoderze, później na dwóch. Wskaźniki pokazują siłę sygnału-100% a z jakością jest problem, waha się ona od 40% do 80, czasami jest więcej, czasami mniej. Podejrzewam problem z instalacją antenową jednak nie wiem gdzie dokładnie szukać przyczyny skoro problemy pojawiły się tak nagle.

Na dołączonym rysunku jest cały schemat instalacji antenowej. Bardzo bym prosił, by ktoś zorientowany w temacie wyraził opinię na temat tej instalacji, czy wszystkie elementy są dobrze dobrane wraz z anteną oraz co ewentualnie może powodować problem. Dodam, że kable są nowe i raczej dobrej jakości. Za wszystkie sugestię z góry dziękuję.

Pozdrawiam

link do schematu:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/382 ... c6164.html

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: K63 »

W pierwszej kolejności sprawdź w menu instalacyjnym dekoderów, czy nie mają włączonej opcji zasilania anteny.
Po drugie, przy takim dobrym profilu i niedużej odległości od nadajnika sygnał może być wystarczająco mocny by podzielić go na 3 odbiorniki bez konieczności stosowania wzmacniacza. Objawy mogą wskazywać na zbyt mocny sygnał. Proponuję doświadczalnie zdemontować zasilacz, a w miejsce płytki wzmacniacza wstawić symetryzator.
Ale przede wszystkim te rozgałęźniki zastąp jednym, np takim (Alda nie ma dobrej opinii, chociaż czasami zdarza się ze działa OK). W Twoim wypadku nie ma sensu dzielić już podzielonego sygnału. Jeżeli sygnał po rozdzieleniu okazał by się zbyt słaby, można np. zastosować regulowany wzmacniacz rozgałęziający.
Koniecznie sprawdź jakość wszystkich połączeń !
I jeszcze jedno pytanie - po co Ci ta antena VHF ?

Zablokowany