Siła i jakość sygnału

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Tuner odbiór siła i jakość sygnału

Post autor: qwerty »

Może zmień instalację antenową zamiast bawić się w wymienianie STB.

adamm
Posty: 9
Rejestracja: 10 lipca 2011, o 14:15

Re: Tuner odbiór siła i jakość sygnału

Post autor: adamm »

Na razie pożyczyłem ze sklepu na próbę czy coś odbiorę te dwa modele (takie mają) ,zastanawiam się nad kupnem chciałbym wybrać taki który idzie na słabszym sygnale. Antena obecnie to zwykła siatka MUX 2 nadają z siłą 10 a 3 25 dlaczego taka różnica, 3 odbiera na starej antenie od dwójki cztery metry nad ziemią.

bkbw

Minimalna siła sygnału do odbioru NTC

Post autor: bkbw »

Witam

Posiadam tuner Ferguson Arriwa 120. Analogową telewizję odbieram z nadajnika z Przehyby ( przekrój terenu: https://picasaweb.google.com/lh/photo/6 ... directlink) Posidam antene siatkową z wzmacniaczem. Próbowałem odebrać nią NTC ale niestety nie udaje mi się. Tuner pokazuje: siła sygnału 80%, jakoś 58%. Przeglądając informacje na forach widziałem, że na antenie siatkowej też jest możliwość odbioru NTC. Jakie muszą być min poziomy syganału, by odbiór był poprawny?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Minimalna siła sygnału do odbioru NTC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jakie muszą być min poziomy syganału, by odbiór był poprawny?
Dla każdego modelu, a czasem i egzemplarza (wersji oprogramowania) odbiornika inne.
Wskazania siły i jakości w odbiorniku mają charakter informacyjny i nie da się podać jednoznacznych wartości minimalnych.

przejazd2

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: przejazd2 »

Witam
Trochę szukałem na forum ale nie znalazłem rozwiązania. Mój problem polega na ty, że odbiór MUX-3 mam wyśmienity, chociaż nawet przy takim poziomie sygnału i jakości czasami pojawiają się przycięcia, zaś MUX-2 przy wysokim stanie siły sygnału, poziom jakości jest zadziwiająco niski, pojawiają się liczne błędy i częste przycięcia, chwilami po prostu nic nie widać. Kombinowałem już z ustawieniami anteny, żadnej poprawy co najwyżej spada poziom sygnału (jakość się nie podnosi). antenę posiadam taką http://www.davbol.com/index.php?option= ... &Itemid=95, zamontowaną na balkonie. Poniżej zdjęcia obrazujące problem:
http://vlep.pl/2aopc5.jpg
http://vlep.pl/h6joz9.jpg
Proszę o opinie.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: Puma »

Objaw za silnego sygnału (moim zdaniem).
MUX II (63kW) ma dużą moc i sygnał masz za silny, natomiast MUX III (4kW) ma mniejszą moc i dlatego go odbierasz.

przejazd2

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: przejazd2 »

Tak też pomyślałem, co z tym można zrobić, może jakiś słabszy wzmacniacz wstawić w puszkę antenową, proszę podpowiedzcie jaki.

kjt

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: kjt »

A spróbuj wymienić wzmacniacz na symetryzator.
Koszt ok. 3 zł więc w razie czego żadna strata.

romanodepalma

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: romanodepalma »

przejazd2 pisze:Tak też pomyślałem, co z tym można zrobić, może jakiś słabszy wzmacniacz wstawić w puszkę antenową, proszę podpowiedzcie jaki.
Spróbój poszukać tłumika na kanał tego MUXa co nadaje z mocą 100kW http://www.waldiantena.com.pl/fsz.php . tłumienie tego kanału powinno być ok. 10-12 dB

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: adac »

Spróbuj porady @kjt, tanim kosztem a będzie wiadomo.
Wygląda na przesterowany wzmacniacz albo zakłócenia na tym kanale.
Zakłócać może cokolwiek, np wzbudzony (wadliwy) wzm. anteny sąsiada, częsty przypadek.
Może to też być Twój ;)

Edit: jeżeli masz już antenę na balkonie, to proponuję krótką Yagi z reflektorem tylnym, do tego wzm. ok 10db w puszce.
Antena jaką w tej chwili posiadasz jest typu pokojowego, tyle że ma dodatkowy uchwyt do masztu
Dobrze by było, gdybyś nie mieszkał na parterze :)

waldzio21

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: waldzio21 »

A jak sprawdzić jakość i siłę sygnału bo ja mam tuner Not Only TV LV52T i korzystam z Total Media?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: qwerty »

Siłę to raczej nie sprawdzisz*, ale jakość dowolnym innym programem.
*-większość tunerów jak odbiera sygnał uznaje siłę na 50, 55% nie zależnie ile jest faktycznie.

hiszpan2403

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: hiszpan2403 »

Też mam mały problemik...
Mam Yagę 16el ustawioną na nadajnik oddalony o 30 km i jest ok, tylko że ruszył blisko drugi mux i jest o 90st z boku mojej kierunkowej anteny, oddalony o 1,5 km (tylko!) i przysłonięty ścianą budynku.
Wskazania siły sygnału powyżej 90% a jakość strasznie spada- od 70,80 do 20 i czacem niżej :( Tnie się obraz zdrowo...
Nie wiem czy opisany wyżej tłumik załatwi sprawę, czy mam dodać mniejszą antenkę lepiej ustawioną na ten bliższy nadajnik, i niewiem jak je połączyć- sumator i jest ok? Ten bliski nadajnik daje z mocą tylko 0,5kW a oddalony co chodzi ok - 50kW... W antenie jest symetryzator. Co robić???

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: adac »

Chodzi o nadajnik z Targowej ? Na więcej bym nie liczył
Wykonaj próbę na pożyczanej ant. pokojowej bez wzmacniacza, w pokoju, a potem wystaw za okno albo na balkon. Prawdopodobnie siła nie będzie rewelacyjna, tylko wchodzą zakłócenia. Chyba wiesz gdzie stoją te anteny :), optymistyczny zasięg 8 km, realny w mieście połowa

Maciey

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: Maciey »

hiszpan2403 pisze:Nie wiem czy opisany wyżej tłumik załatwi sprawę
A co chcesz tłumić? Skoro MUX-2 masz ok, a MUX-3 słaby to raczej nie ma czego tłumić.
Spróbuj ustawić antenę tak, aby MUX-3 działał jak należy i sprawdź jak działa MUX-2. Może się okazać, że antena odbierze go bokiem. A jak będzie problem dołóż wzmacniacz.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: Robert03 »

przejazd2 pisze:Witam

Proszę o opinie.
Moim zdaniem masz przesterowaną głowice w odbiorniku zbyt silnymi sygnałami generowanymi przez zbyt mocny wzmacniacz.
Należy wyjąć z puszki anteny płytkę wzmacniacza i zastąpić ją symetryzatorem:
http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0003.htm

Przy telewizorze koniecznie (!) należy zdemontować wtyczkę wraz z separatorem zasilania i zasilaczem i zastąpić ją zwykłą wtyczką TV np. taką:
http://www.telmor.pl/Zlacza_koncentryczne/WKW,WKG

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: Robert03 »

hiszpan2403 pisze:Też mam mały problemik...
Mam Yagę 16el ustawioną na nadajnik oddalony o 30 km i jest ok, tylko że ruszył blisko drugi mux i jest o 90st z boku mojej kierunkowej anteny, oddalony o 1,5 km (tylko!) i przysłonięty ścianą budynku.
Wskazania siły sygnału powyżej 90% a jakość strasznie spada- od 70,80 do 20 i czacem niżej :( Tnie się obraz zdrowo...
Nie wiem czy opisany wyżej tłumik załatwi sprawę, czy mam dodać mniejszą antenkę lepiej ustawioną na ten bliższy nadajnik, i niewiem jak je połączyć- sumator i jest ok? Ten bliski nadajnik daje z mocą tylko 0,5kW a oddalony co chodzi ok - 50kW... W antenie jest symetryzator. Co robić???
Spróboj przestawić antenę na ten słabszy nadajnik - tak aby uzyskać jak najlepszy odbiór. Jest duża szansa że w ten sposób odbierzesz oba MUX-y.
Tłumika nie stosuj. O wzmacniaczu pomyśl dopiero jak opisany wyżej sposób nie przyniesie efektów ale wzmacniacz także nie gwarantuje sukcesu gdyz masz zbyt duże wahania sygnału i jednocześnie mocny nadajnik w zasięgu (przesterowanie odbiornika gwarantowane a tym samym brak odbioru). Dlatego ostatecznie można spróbować wzmacniacz max. 15 dB wzmocnienia.

hiszpan2403

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: hiszpan2403 »

Wydaje mi się że sygnał jest za silny bo to tylko 1,5km i mam przesterowany ten sygnał. To chcę tłumić. Zmiana kierunku anteny niemożliwa bo wtedy mux z nadajnika z 30km mi słabnie i tnie go. Jadę na symetryzatorze i niewiem czy wzmacnicz pomoże albo zaszkodzi bardziej. Nie ma co wzmacniać zabardzo bo sygnał dobry a ten z Targowej bardzo mocny i niewiem czy nie za mocny :)
Maciey pisze:
hiszpan2403 pisze:Nie wiem czy opisany wyżej tłumik załatwi sprawę
A co chcesz tłumić? Skoro MUX-2 masz ok, a MUX-3 słaby to raczej nie ma czego tłumić.
Spróbuj ustawić antenę tak, aby MUX-3 działał jak należy i sprawdź jak działa MUX-2. Może się okazać, że antena odbierze go bokiem. A jak będzie problem dołóż wzmacniacz.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: Robert03 »

hiszpan2403 pisze:.
To należy przestawiac antenę małymi krokami stopniowo i sprawdzać jakość odbioru obu MUX do momentu pogorszenia (przycinania MUX-2.
Jakoś trudno mi uwierzyć w to że przy tak małej odległości od nadajnika dużej mocy (30 km) przy obracaniu anteny przycina Ci MUX-2 ( ten silniejszy). Chyba że masz zasłonięty kierunek na nadajnik z MUX-2.

edit/
Odpowiadając post pod postem nie cytuj treści. Czytaj Zasady Forum http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=5&t=313 Admin

hiszpan2403

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: hiszpan2403 »

Robert03 pisze:
hiszpan2403 pisze:.
.
Mam bardzo niekorzystny odbiór muxa2. Zasłania mi go górka z żelbetonowymi wieżowcami a ja mam antenę na 2 piętrze a pod anteną stację trafo... Jestem zadowolony że symetryzator daje radę. Sygnał mam: siła 50-max60% a jakość 100% ze spadkami do 70% czasem ale sygnału nie tnie. Tu nieposzaleje z anteną. Martwi mnie mux3 bo sygnał prawie 100% a jakość do (_._) bo tańczy i tnie- to chyba przesterowanie , nie?

edit/
Odpowiadając post pod postem nie cytuj treści. Czytaj Zasady Forum http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=5&t=313 Admin

Zablokowany