Siła i jakość sygnału

peree

większa siła niż jakość

Post autor: peree »

u mnie siła 100%, a jakość 75-80%(mux2);mux3 nie dostępny. Ruszałem anteną i brak poprawy jakości. antena szerokopasmowa na dachu,na wysokości drugiego piętra, kabel biały ~10letni, a przed moim domem wieżowiec 11piętrowy (kierunek Ślężą, bądź Chrzelice).Jak poprawić jakość?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: większa siła niż jakość

Post autor: qwerty »

Przycina ci się obraz? Jak nie to zostaw.

peree

Re: większa siła niż jakość

Post autor: peree »

qwerty pisze:Przycina ci się obraz? Jak nie to zostaw.
czasami na 1-2 sekundy jest pikseloza
Zastanawiam się nad zakupem anteny kierunkowej i wymianą przewodu na triset (zewnętrzny), ale nie wiem czy to coś da.

stanny

Re: większa siła niż jakość

Post autor: stanny »

z pewnością da.

peree

Re: większa siła niż jakość

Post autor: peree »

a czy wtedy "złapię" mux3 jak nadaje ze słabą mocą?
i jak z kanałami w analogu?

Maciey

Re: większa siła niż jakość

Post autor: Maciey »

Ze Ślęzy na pewno nie, bo tam nie ma MUX3.
Możesz próbować ustawić antenę na Chrzelice i stamtąd łapać. Może przy okazji MUX2 pójdzie lepiej.

peree

Re: większa siła niż jakość

Post autor: peree »

Maciey pisze:Ze Ślęzy na pewno nie, bo tam nie ma MUX3.
Możesz próbować ustawić antenę na Chrzelice i stamtąd łapać. Może przy okazji MUX2 pójdzie lepiej.
Może nie z samej Ślęży, a z Żurawiny (to lekko w bok)
Z Chrzelic mam jakość ~40% i "czkawka", ale odbieram z odbicia bo nie mam jak ustawić anteny(obok jest kamienica o dwa piętra wyższa i zasłania mi w kierunku Chrzelic.Pytałem się czy mogę umieścić antenę na ich dachu - veto, stare pokolenie.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: większa siła niż jakość

Post autor: adac »

Ja zacząłbym od przeglądu instalacji, bo po 10 latach jej się to należy. Kabel należałoby wymienić.
Co do anteny -to najpierw napisz jaką teraz masz; szerokopasmowa czyli siatka, ze wzmacniaczem ?
Profil terenu masz bardzo dobry na obydwu kierukach, ale decydują warunki lokalne, lepiej wypadnie odbiór ze Ślęży (Mux-2). Na mux-3 z Żurawiny (0,2 kW ERP) nawet nie ma co liczyć.

peree

Re: większa siła niż jakość

Post autor: peree »

[quote="adac"]
Co do anteny -to najpierw napisz jaką teraz masz; szerokopasmowa czyli siatka, ze wzmacniaczem ?

siatka ze wzmacniaczem no name

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: większa siła niż jakość

Post autor: adac »

Jeżeli korozja dała się jej we znaki to trzeba wymienić. Na jaką trudno powiedzieć, bo masz obydwa zasłonięte kierunki. Czy teraz odbierasz ze Ślęży z kierunku nadajnika (czyli na wieżowiec) czy antena skręcona w bok ? Jakiej jakości są analogi ?
Najlepiej byłoby dogadać się ze 'starszym pokoleniem', miałbyś kierunek na Chrzelice. Może poczekać aż .. zmienią zdanie.
Na razie możesz zdjąć wzmacniacz, przeczyścić styki i założyć symetryzator. Zasilacz nie zapomnij wyłączyć, wtyczka przy tv może zostać.
Porównasz, czy będzie coś lepiej

Maciey

Re: większa siła niż jakość

Post autor: Maciey »

adac pisze: Na razie możesz zdjąć wzmacniacz, przeczyścić styki i założyć symetryzator. Zasilacz nie zapomnij wyłączyć, wtyczka przy tv może zostać.
Porównasz, czy będzie coś lepiej
Na pewno będzie lepiej ;)
Jak się zakłada symetryzator przy tv należy zamontować zwykłą wtyczkę (bez zasilacza).

peree

Re: większa siła niż jakość

Post autor: peree »

adac pisze:Jeżeli korozja dała się jej we znaki to trzeba wymienić. Na jaką trudno powiedzieć, bo masz obydwa zasłonięte kierunki. Czy teraz odbierasz ze Ślęży z kierunku nadajnika (czyli na wieżowiec) czy antena skręcona w bok ? Jakiej jakości są analogi ?
Po włączeniu ntc tvp1, tvp2 gorsze, a tvp info zamglone i niewyrażne. Co do styków to były czyszczone.Antena wypośrodkowana pomiędzy Ślężą, a Wrocławiem (dobry tvn);kierunek - łapie końcówkę wieżowca.

peree

Re: większa siła niż jakość

Post autor: peree »

adac pisze: Na razie możesz zdjąć wzmacniacz, przeczyścić styki i założyć symetryzator.
Ale czy będę miał wtedy sygnał analogowy?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: adac »

Po włączeniu ntc tvp1, tvp2 gorsze..
- co najmniej dziwne, to nie powinno mieć żadnego wpływu. Chyba że Emitel zmniejsza moc nadajników, ale na wykazie nic nie widać.

Przy okazji: też chciałbym zapytać, czy moce nadajników analogowych będą utrzymane aż do czasu definitywnego wyłączenia ? Czy będą jakieś komunikaty ?
Warto wiedzieć, żeby niepotrzebnie nie grzebać przy instalacji, skoro przyczyna będzie gdzie indziej.
Ale czy będę miał wtedy sygnał analogowy?
- analogowy gorszy, ale być może lepszy będzie Mux. Tak twierdzi kol. Maciey. Przy okazji sprawdzisz, czy ten wzmacniacz żyje, tzn. daje więcej niż 0 dB.
Po tej próbie będzie można powiedzieć co robić dalej, tzn. czy ciągnąć sygnał w górę czy w dół. Na razie są dwie różne opinie ;)

peree

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: peree »

adac pisze: - analogowy gorszy, ale być może lepszy będzie Mux. Tak twierdzi kol. Maciey. Przy okazji sprawdzisz, czy ten wzmacniacz żyje, tzn. daje więcej niż 0 dB.
wzmacniacz żyje bo jak odłączę zasilacz to nie mam ntc, a analog kiepski

_chris_

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: _chris_ »

pogorszenie odbioru analogów po włączeniu DVB-T sugeruje przesterowanie wzmacniacza w antenie, co może potwierdzać też wskazanie dekodera 100/75%. Po prostu antena ze wzmacniaczem odbierają dodatkowo dwa, trzy kanały DVB-T, które prawdopodobnie przeciążają wzmacniacz, ewentualnie robią dodatkową kaszanę na głowicy TV (analog).

A próbowałeś w ogóle odbioru na częstotliwościach DVB-T z Chrzelic? To, że nie widzisz kierunku o niczym przy DVB-Tnie świadczy. Czasami możliwy jest również odbiór z przeciwnego kierunku do nadajnika, jeśli sygnał ma się od czego jakoś odbić lub ugiąć. Tylko, w takim przypadku trzeba zwykle zrezygnować z odbioru analogów...

Poszukiwania Chrzelic oczywiście tylko na strojeniu ręcznym, ze wzmacniaczem i bez wzmacniacza w antenie.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: Mirek71 »

na stonie telmora pojawiła się w ofercie nowa antena - budowa taka jak telmor digit max tylko że z inteligentnym wzmocnieniem :idea: jak myślicie czy taka antena może się sprawdzić w warunkach odbioru z odbić gdy nadajnik jest ok 15 km ...
i w ogóle co to za patent :?:

peree

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: peree »

_chris_ pisze:pogorszenie odbioru analogów po włączeniu DVB-T sugeruje przesterowanie wzmacniacza w antenie, co może potwierdzać też wskazanie dekodera 100/75%.
czyli mam za mocny wzmacniacz?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: adac »

Na razie możesz zdjąć wzmacniacz, przeczyścić styki i założyć symetryzator
nie wykonałeś tej próby więc dalej nic nie wiadomo.
jak odłączę zasilacz to nie mam ntc, a analog kiepski
- to mam kolejną propozycję; wziąć ze sklepu z opcją zwrotu yagi 19/21-69 , symetryzator, podłączyć i próbować odbioru ze Ślęży. Kierunek obok wieżowca, ustawiać trzeba na najlepszą jakość mux-a, analog taki jak wyjdzie. TVN z Wrocławia jest obecnie zbędny.
Tylko, w takim przypadku trzeba zwykle zrezygnować z odbioru analogów...
ze Ślęży będzie problem z TVP1

peree

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: peree »

adac pisze:Na razie możesz zdjąć wzmacniacz, przeczyścić styki i założyć symetryzator
a czy jak odłączę zasilacz to wzmacniacz nie działa jak symetryzator?
styki były czyszczone (pisałem wcześniej)

Zablokowany