Siła i jakość sygnału

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: giaur500 »

a czy jak odłączę zasilacz to wzmacniacz nie działa jak symetryzator?
Nie. Ale możesz kupić zasilacz regulowany i zmniejszać wzmocnienie. Wyłączenie zasilacza spowoduje brak odbioru.

peree

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: peree »

giaur500 pisze:
a czy jak odłączę zasilacz to wzmacniacz nie działa jak symetryzator?
Nie. Ale możesz kupić zasilacz regulowany i zmniejszać wzmocnienie. Wyłączenie zasilacza spowoduje brak odbioru.
dzięki.poczekam do maja 2012 jak ruszy mux1 i wtedy będę kombinował

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: Robert03 »

peree pisze: wzmacniacz żyje bo jak odłączę zasilacz to nie mam ntc, a analog kiepski
To nie oznacza że wzmacniacz "żyje".
Odłączenie zasilania powoduje brak odbioru ponieważ wtedy wzmacniacz maksymalnie tłumi całe pasmo (działa zaporowo). Nie musi to jednak oznaczać że odbiór który masz przy włączonym zasilaniu do wzmacniacza uzyskałeś "dzięki" wzmacniaczowi. Przy niesprawnym lub przesterowanym wzmacniaczu jakiś odbiór też może być.

peree

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: peree »

_chris_ pisze:pogorszenie odbioru analogów po włączeniu DVB-T sugeruje przesterowanie wzmacniacza w antenie, co może potwierdzać też wskazanie dekodera 100/75%. Po prostu antena ze wzmacniaczem odbierają dodatkowo dwa, trzy kanały DVB-T, które prawdopodobnie przeciążają wzmacniacz, ewentualnie robią dodatkową kaszanę na głowicy TV (analog).

A próbowałeś w ogóle odbioru na częstotliwościach DVB-T z Chrzelic? To, że nie widzisz kierunku o niczym przy DVB-Tnie świadczy. Czasami możliwy jest również odbiór z przeciwnego kierunku do nadajnika, jeśli sygnał ma się od czego jakoś odbić lub ugiąć. Tylko, w takim przypadku trzeba zwykle zrezygnować z odbioru analogów...

Poszukiwania Chrzelic oczywiście tylko na strojeniu ręcznym, ze wzmacniaczem i bez wzmacniacza w antenie.
Mux2 : Chrzelice 97%/~40%,Kalisz-Miksztat 96%/~40% na strojeniu automatycznym, ze wzmacniaczem (pikseloza)
Mux3 : nic
pytanie dodatkowe, czy mogę zmniejszyć moc przedwzmacniacza zasilaczem z regulacją napięcia?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: adac »

Weź pod uwagę, że te wskaźniki siły sygnału są tylko orientacyjne i działają jak chcą w różnych odbiornikach. U Ciebie zawsze pokazuje więcej niż 95%, a odbiór do niczego.
Kombinowanie z samym zasilaczem niewiele da, trzeba wyjść na dach i próbować wymiany elementów. Na początek antena kierunkowa.

krolik28

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: krolik28 »

Mam przeważnie jakość na 100% ( tuner LV6TBOXHD V2 ) i czasami wieczorem miedzy 19-24 godziną zanika MUX3 - brak sygnału. Antena nowa logarytmiczna Fracarro 5-69, odległość od nadajnika 40 km. Co może być przyczyną problemu?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: adac »

Przyczyną jest za słaby sygnał z tego mux-a plus niekorzystne warunki do odbioru. Objawy typu: czasowe zanikanie zależnie od pory dnia czy pogody, tu się zgadzają.
Spróbuj dodać wzmacniacz tak jak poradził @cyber, 12-15dB, masztowy albo przelotowy.
Możesz też podnieść wyżej antenę.
Jakość swojej instalacji możesz też ocenić na kanałach analogowych, tam od razu widać czy sygnał jest dobry.
Jeżeli ten mux zanika i chowa się pod poziom szumów, to i tak nie uda Ci się uzyskać odbioru przez całą dobę.

,

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: Kamilx »

Nie wiedziałem, gdzie pisać, ale tu chyba jest najlepsze miejsce.
Mam problem z RTCN Białystok/Krynice, a dokładniej MUX-2, który jest pogorszony od uruchomienia MUX-1.
Napisałem do TP EmiTel: a dostałem e-mail z dziwnym sformułowaniem:
"(...)Przyczyną problemów mogą być intermodulacje (...)"
Co to oznacza??
Moderatorze znajdź lepszy wątek, jesli nie ten.

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 23:19 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: _chris_ »

Kamilx pisze:"(...)Przyczyną problemów mogą być intermodulacje (...)"
Co to oznacza??
to znaczy, że masz źle dobrany wzmacniacz zamontowany w antenie. Możliwe, że w ogóle go tam nie potrzebujesz do odbioru DVB-T.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: Kamilx »

Bez zasilacza, czy wzmaczniacza nic nie odbiera, a po za tym już od dzisiaj wróciło do normy tak jak było przed 1 maja

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: Robert03 »

Zapewne nic do normy nie wróciło a dziś przypadkiem odbiera (może np. dlatego że jest inna propagacja i sygnały docierające do anteny są słabsze co daje mniejszy efekt przesterowania odbiornika. Prawdopodobnie masz zbyt silny-przesterowany sygnał a powodem tego jest wzmacniacz w antenie. Problemy zapewne bedą się powtarzać.
Należy z puszki anteny siatkowej wyjąć wzmacniacz i włożyć zwykły symetryzator. Z drugiej strony kabla zdemontować wtyczkę (separator zasilania) z zasilaczem i założyć zwykłą wtyczke do TV.
To normalne że przy wzmacniaczu zamontowanym w antenie gdy wyjmiesz zasilacz z prądu (nie zasilasz wzmacniacza) nie masz odbioru. Niezasilany wzmacniacz działa zaporowo i nie przepuszcza żadnego sygnału. Masz więc taki efekt że ze wzmacniaczem masz sygnał za mocny i przesterowujesz głowicę odbiornika a przy niezasilanym odbiór zerowy bo wzmacniacz staje się bardzo mocnym tłumikiem.
Jedna i druga sytuacja jest niepoprawna.

zz292

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: zz292 »

Miałem w siatce wzmacniacz i sygnał był 100% na 100% ale obraz rwało bo był przesterowany.Wyjąłem wzmacniacz wsadziłem symetryzator i jest 54% na 100% ale obraz extra.

kaliope

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: kaliope »

Gdzie w Fergusonie T65 moge sprawdzić siłę i jakoś poszczególnych kanałów? Widziałem taką skalę tylko w wyszukiwaniu ręcznym i pokazywał siłę i jakość jak znalazł jakiś kanał ale nie było ani nazwy kanału ani podglądu i mnie wkurzało to wyszukiwanie. Dałem wiec wyszukiwanie automatyczne ale tu znów nie widze nigdzie jakosci i siły a chciałbym to wiedzieć bo znalazł mi np 2x tv1p , 2x TVP2, 2x tvp info i chce wybrać te lepsze a te drugie skasować

majkeljot
Posty: 82
Rejestracja: 12 marca 2012, o 10:27
Odbiornik: LG MS450H
Manta DVBT05
LG 32LN575s
Instalacja antenowa: samoróbka biquad w oknie na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin kołowo 18km

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: majkeljot »

Siła i jakość jest dla całych MUX (grupa programów nadawanych na tym samym kanale), a nie dla pojedynczych programów. Jak wejdziesz w programowanie ręczne to będziesz widział kanał na którym nadaje MUX i jego siłę i jakość. Jeśli dublują Ci się te same MUX-y z różnych nadajników wybierasz ten z lepszymi parametrami. Oczywiście musisz wiedzieć na którym kanale nadaje który MUX a do tego polecam google.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: m@rtops »

kaliope pisze: Widziałem taką skalę tylko w wyszukiwaniu ręcznym i pokazywał siłę i jakość
tak jak napisał kol wyżej - mux (kilka danych programów) jest na jednym kanale (częstotliwości) i te wartości odnoszą się do wszystkich programów w danym mux-ie
jeżeli w t65 chcesz sprawdzić sobie siłę (95%) i jakość (80%) to na szukaniu ręcznym przełączasz tylko kursorem nr kanałów a kończysz "exit"
po naciśnięciu "ok" zapisze ci znalezione kanały i trzeba je usunąć ręcznie z listy bo mux może być zdublowany
po naciśnięciu 2x"info" pokazuje wskaźnik jakości a nie siły sygnału ;)

balcer29

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: balcer29 »

Witam - mam pytanie dotyczące odbioru - mianowicie mam "szczęscie" mieszkać w bloku bez instalacji zbiorczej antenowej i posiadam antenę zamontowaną na parapecie okna - obraz analogowy jest lekko podwójny - natomiast cyfrowy MUX _1 potrafi lekko pikselizować - MOje pytanie tyczy się czy jest szansa wyeliminowania tego odbitego sygnału - bo domyślam sie ze to to może powodować błędy w cyfrówce (mieszkam na pierwszym piętrze - okno jest w części rogowej budynku , na drodze w linii prostej do nadajnika oddalonego o 30 km stoi róg blok czteropietrowy w odległości 100 m )

Może jakiś ekran do anteny ?

Z góry dziękuje nad pochyleniem się nad moim pytaniem .

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: Puma »

Odbicia nie mają wpływu na jakość nadawania sygnału cyfrowego... to nie jest analog (to inna zasada).

Antena może być za słaba lub pokręć anteną aby złapać sygnał z odbicia.

kaliope

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: kaliope »

dzieki seredecznie za wyjasnienia. A więc założyłem antenę, kótrą dostałem od kolegi, tzn szerkopasmowa Telmor 860 na wzmacniaczu i mam:

Mux1
jakość 80%
siła 80%

Mux2
jakość 80%
siła 76-80%

Mux3
jakość 80%
siła 76-80%

Czy to są dobre wartości? Mam 15 km do nadajnika. Czy raczej kupić antenę kierunkową bez wzmacniacza, którą chciałem sobie kupić, ale akurat dostałem w gratisie tego Telmora

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: Puma »

To są dobre parametry, jeżeli masz dobry odbiór to nie ma sensu zmieniać anteny.

Zablokowany