Siła i jakość sygnału

kaliope

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: kaliope »

Puma pisze:To są dobre parametry, jeżeli masz dobry odbiór to nie ma sensu zmieniać anteny.
Obraz mam bardzo dobry, wręcz idealny jak na moje oko.
Tak z ciekawości, o ile potencjalnie mogłyby wzrosnąć te parametry na dobrej kierunkowej?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: Anduraki »

Kamilx pisze:Bez zasilacza, czy wzmaczniacza nic nie odbiera, a po za tym już od dzisiaj wróciło do normy tak jak było przed 1 maja
mogło być wtedy u Ciebie tropo i coś z daleka zakłócało na tym samym kanale Ci odbiór

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: Puma »

@kaliope, max to oczywiście na 100% ale trudno dywagować na ten temat... mógłby sygnał spaść... to bywa bardzo różnie.
U mnie siła ~50% a obraz jest idealny, żadnych zacięć itp. rzeczy.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: m@rtops »

Puma pisze:@kaliope, max to oczywiście na 100%
@Puma
w arivie t65 max wartościami na wskaźnikach jest siła 95% (od softu 1.024-kol używa widocznie starszego gdzie był max 80%) , jakość jak na razie nadal max 80% - taki kaprys producenta :D
można więc przyjąć że kol @kaliope ma praktycznie max odbiór
najważniejszy jest pełny wskaźnik jakości sygnału (miałem max jakości przy 62% siły ;))

kaliope

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: kaliope »

Szanowni koledzy, proszę o poradę. Jak pisałem ja założyłem sobie Telmora i mam bardzo dobre parametry. Teściom kupiłem zgodnie z sugestiami na tym forum kierunkową bez wzmacniacza AX1000. Mieszkają obok mnie, czyli też 15 km do Chorągwicy. Na próbę założyłem tę antene u mnie i ma zdecydowanie gorsze paramatetry na Mux2. Dlaczego tylko Mux 2 idzie gorzej (TVN, Polsat itp)? Antenę nastawiłem idealnie na nadjanik, wspomagając się gps. Przedstawiam ponieżej porównanie wartośći tych dwóch anten u mnie (dom jednorodzinny). Jeśli jakość na mux2 spada do 50% to zaczyna ciąć obraz. Na 60% jest w miarę:

Telmor 860 szerokpaskomy na wzmacniaczu:
Mux 1:
Jakość: 80%
Siła: 95%

Mux 2
Jakość: 80%
Siła: 95

Mux 3
Jakość: 80%
Siła: 95%

Opticum AX1000 Triplex DVB-T, kierunkowa bez wzmacniacza:

Mux 1:
Jakość: 80%
Siła: 60

Mux 2
Jakość: 50-60%, momentami skacze na 68%, generalnie bardzo skaczą te procenty
Siła: 60%

Mux 3
Jakość: 80%
Siła: 60

1. Co mogę zrobić żeby poprawić Mux 2 na AX1000? Ja mam maszt na balkonie, u tęściów będe montował na dachu także będzie jakieś 3 metry wyżej, czy to pomoże?

2. Antenę kierować idealnie poziomo czy lekko w górę?

kjt

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: kjt »

A u teściów może być o.k ot taki kaprys sygnału.
Jeżeli będzie lipa można myśleć o lekkim wzmacniaczu.

kaliope

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: kaliope »

a co tym ułożeniem anteny kierunkowej? Poziomo czy lekko w niebo?

_chris_

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: _chris_ »

kaliope pisze:Antenę nastawiłem idealnie na nadajnik, wspomagając się gps. (...) Antenę kierować idealnie poziomo czy lekko w górę?
Antenę do DVB-T ustawia się na MAX jakości odbieranych mux-ów wskazywanych przez odbiornik, nie na GPS. Zwykle będą to te same kierunki, ale nie zawsze.

Analogicznie z ułożeniem anteny w kącie pionowym - na MAX jakości.
kaliope pisze:1. Co mogę zrobić żeby poprawić Mux 2 na AX1000? Ja mam maszt na balkonie, u tęściów będe montował na dachu także będzie jakieś 3 metry wyżej, czy to pomoże?
Zawsze, jeśli jest taka możliwość, należy wypróbować wszelkie dostępne możliwości montażu anteny. Zwykle, czym wyżej, tym lepiej, ale nie zawsze,zwłąszczaw trudnych warunach odbioru, które to zdaje się występują u Ciebie.

I nie porównuj anteny ze wzmacniaczem (Telmor) do anteny pasywnej. Jak wynika z procentów, na pasywnej masz prawdopodobnie za mało poziomu sygnału (trudne warunki odbioru). Jeśli nie pomoże zmiana lokalizacji i precyzyjne ustawienie anteny, trzeba dodać wzmacniacz. I bez histerii, że przy 22km wzmacniacz to zabójstwo dla DVB-T.

Chyba, że masz jakiś problem z pozostałą częścią instalacji, gdzie 'gubisz' sygnał.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: m@rtops »

ja mam na ax1000
mux1
siła 79%,jakość 80%
mux2
siła 75%,jakość 80%
mux3
siła 95%,jakość 80%
do chorągwicy 15 km , domek , antena 6m npt

edit
antena w poziomie

kaliope

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: kaliope »

Antena ax 1000 założona. Rzeczywiście wysokość miała duże znaczenie i rozwiązała problem. Na wszystkich Muxach jest jakość 80% i siła 95%, czyli dokładnie tyle co ja mam na Telmorze 860.

Maris
Posty: 56
Rejestracja: 8 maja 2012, o 12:40
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 Digital
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Zamość/Tarnawatka

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: Maris »

U mnie wskazania mają następujący poziom: MUX-1 (jakość - 100%, moc - 46-50%), MUX-2 (jakość - 100%, moc - 38-42%). Antenę mam kierunkową Dipol 19/21-69 ze wzmacniaczem, bo z symetryzatorem nie łapałem nic. Wczoraj wieczorem i dzisiaj rano zauważyłem jednak skoki wartości jakości na MUX-1 pomiędzy 95 a 100 %, a na MUX-2 od 70 do 98/99 %. Wcześniej jakość miałem na sztywno 100% a wczoraj wieczorem i dzisiaj rano, to się zmieniło i to przy ładnej, słonecznej pogodzie. W chwili pisania tego posta wszystko wróciło do normy, czyli nadal jest 100% jakości. Ciekawi mnie, jaka jednak była tego przyczyna, że wskazania jakości tak się zmieniały. Dodam jeszcze, że wskazania mocy sygnału pozostały wówczas bez zmian.

telewizorek

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: telewizorek »

Przyczyna zmian wskazania jakości poziomu sygnału mogą być lepsze lub gorsze warunki propagacyjne a ładna słoneczna pogoda w tym przypadku jest bez znaczenia.
Na mapkach nie było tropo ale nie można wykluczyć zmian warunków propagacyjnych
http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html#hour6

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: seba133 »

Czy po przymocowaniu dodatkowego kabelka do anteny można uzyskać lepszy sygnał?

deixmen
Posty: 41
Rejestracja: 17 marca 2012, o 23:28
Odbiornik: Funai LH7-M32BB
Instalacja antenowa: PU4F - antena naziemna siatkowa UHF, kanały E21-E69
Nadajnik - obiekt nadawczy: DVB-T - Krosno Sucha Góra

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: deixmen »

Możesz jaśniej,bo nie bardzo wiemy o co biega.
Jakiego "kabelka"?

lisek2627

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: lisek2627 »

Witam proszę o pomoc i porade. Otóż posiadam antene siatkowa, w puszce taki wzmacniacz http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4008.htm kabel koncentryczny , tv z wbudowanym dekoderem dvb-t , wtyk zwykly bez zasilacza , i mam problem moja siła sygnalu MUX 2 to ok. 40 MUX 1 wogóle nie ma . nadajnik to Rzeszów Sucha Góra mieszkam ok 50 km od nadajnika . co mogę zrobić ,zmienić ew.dokupić aby polepszyć sygnał . Z góry dziękuje za pomoc.

lisek2627

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: lisek2627 »

lisek2627 pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum
jednak odleglosc sprawdzalem po lini prostej 29 km http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 7630811482 i co o tym myslicie??

deixmen
Posty: 41
Rejestracja: 17 marca 2012, o 23:28
Odbiornik: Funai LH7-M32BB
Instalacja antenowa: PU4F - antena naziemna siatkowa UHF, kanały E21-E69
Nadajnik - obiekt nadawczy: DVB-T - Krosno Sucha Góra

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: deixmen »

Skoro masz w puszce wzmacniacz a zasilacz masz nie podłączony-to jak go zasilasz.
Tv z wbudowanym dekoderem dvb-t z reguły nie mają możliwości podania zasilania.
Z kolei nie zasilany wzmacniacz działa jak tłumik i to wysoce zaporowo-nie przepuszcza sygnału.Tu twój problem.
Bez zasilacza np.http://www.dipol.com.pl/zasilacz_wzmacn ... _D0015.htm nic nie zobaczysz.
Skoro po lini prostej masz 29 km,to wyciągnij wzmacniacz i załóż sam symetryzator-przy tej odległości powinieneś złapać.

lisek2627

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: lisek2627 »

deixmen pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum
najpierw mialem wtyk antenowy z zasilaczem ale odziwo nic nie zlapalem po zmianie na zwykly bez zasilania juz cos jest nie znam się na tym zabardzo dlatego pytam o co wlaśnie tu chodzi że tak jest.

Muniek
Posty: 128
Rejestracja: 17 lutego 2012, o 18:06
Odbiornik: UE32EH5450
Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Stara siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC-4

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: Muniek »

Załóż symetryzator i zwykły wtyk antenowy jak radzą koledzy. Musi działać.

lisek2627

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: lisek2627 »

bez zasilacza???? to czemu ze wzmacniaczem i zasilaczem sie nie da??

Zablokowany