Siła i jakość sygnału

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: Puma »

Bo masz za silny sygnał przy tak małej odległości od nadajnika a sygnał cyfrowy tego nie toleruje (przy sygnale analogowym to było bez znaczenia).

deixmen
Posty: 41
Rejestracja: 17 marca 2012, o 23:28
Odbiornik: Funai LH7-M32BB
Instalacja antenowa: PU4F - antena naziemna siatkowa UHF, kanały E21-E69
Nadajnik - obiekt nadawczy: DVB-T - Krosno Sucha Góra

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: deixmen »

Moim zdaniem nie do końca.
1.Mógł zrobić błąd w połączeniach między przewodem antenowym a :wzmacniacz,zasilacz
(przerwa bądż zwarcie)
2.wadliwy zasilacz bądż wzmacniacz.
Nie wydaje mi się ,że pomimo zbyt wysokiego poziomu sygnału(przesterowanie) nic mu nie wyszuka ani nie pokaże poziomu, jakości-przy wzmacniaczu pasek powinien być na ful.
Radzę jeszcze raz sprawdzić poprawność połączeń a dalsze postępowania ma opisane,trochę chęci i do dzieła.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: hadam »

Zgadzam się z kolegą powyżej przesterowany czyli za silny, a jeśli nic nie pokazuje to przyczyny szukałbym gdzie indziej. W najgorszym przypadku sygnał może w ogóle do niego nie docierać, nie zawsze blisko znaczy dobrze, chociaż to mniej prawdopodobne. Mieszkam 18 km. od Częstochowy i odbieram idealnie Wręczycę i Błeszno, u kolegi na przeciwko drogi jakieś 100 metrów ode mnie z kierunku Częstochowy wskaźnik nawet nie dygnie za to odbiera dobrze ze Św. Krzyża, tak więc wszystko zależy od warunków lokalnych.
lisek2627 pisze:Witam proszę o pomoc i porade. Otóż posiadam antene siatkowa, w puszce taki wzmacniacz http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4008.htm kabel koncentryczny , tv z wbudowanym dekoderem dvb-t , wtyk zwykly bez zasilacza , i mam problem moja siła sygnalu MUX 2 to ok. 40 MUX 1 wogóle nie ma . nadajnik to Rzeszów Sucha Góra mieszkam ok 50 km od nadajnika . co mogę zrobić ,zmienić ew.dokupić aby polepszyć sygnał . Z góry dziękuje za pomoc.
Czasami przyczyną może być zepsuty zasilacz tzn. separator we wtyczce, spróbuj np. pożyczyć i podłączyć inny. Jeśli źle podłączysz (zrobisz zwarcie) to kontrolka przy zasilaczu nie będzie świecić (ja tak miałem) po prostu nie zauważyłem że jeden cienki drucik z zewnętrznego oplotu kabla podczas zakładania złączki F przy wzmacniaczu w antenie delikatnie styknął z drutem w środku, wtedy nie świeciła mi kontrolka w zasilaczu, poprawiłem i jest OK.
Jeśli źle połączysz tzn. zrobisz przerwę w obwodzie to kontrolka będzie świecić normalnie tak jak byś włączył zasilacz do gniazdka nie podpinając kabla antenowego.

lisek2627

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: lisek2627 »

Nie rozumiem . To będzie zasilacz święcił czy nie jak będzie zwarcie . U mnie po włożeniu wtyczki to tel. gaśnie dioda.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: hadam »

Czyli wszystko jasne, dioda nie powinna gasnąć, ma świecić cały czas, prawdopodobnie masz zwarcie gdzieś na instalacji albo zepsuty zasilacz. Sprawdź wszystko jeszcze raz zaczynając od połączenia wtyczki zasilacza tej co włączasz do telewizora.

Tak jak napisałem powyżej, choć przyznaje trochę zawile, jeśli kontrolka gaśnie tzn. że jest zwarcie, ale jeśli z kolei zrobisz przerwę w obwodzie (co też jest nieprawidłowe) to będzie świecić normalnie tak jak by było wszystko w porządku, (po prostu przy takim błędzie po kontrolce nie poznasz) w twoim przypadku to że nie świeci świadczy o zwarciu.

lisek2627

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: lisek2627 »

jednak było zwarcie po usunieciu usterki moc sygnału 100 ale za to jakość 0 i dalej nic , sygnał chyba za mocny . Założyłem sam synetryzator i wszystko ładnie działa :D . Dzięki za pomoc.

eczek

Zbyt silny sygnał

Post autor: eczek »

Opowiem takie zdarzenie. Mam antenę kierunkową Dipol na dachu, w kotłowni wzmacniacz Terra. W domu postanowiłem zrobić porządek ze zbyt długim kablem antenowym i skróciłem go. I tu moje wielkie zdziwienie :o , gdyż dekoder Ariva t65 przestał odbierać sygnał. Zacząłem kombinować z anteną, potem ze wzmacniaczem i nic.

Dopiero po jakimś czasie zrozumiałem, że brak sygnału to efekt skrócenia kabla. Po ponownym przedłużeniu kabla sygnał pojawił się ponownie :)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Zbyt silny sygnał

Post autor: m@rtops »

i po to nowy wątek w dziale urządzeń z DVB-T? :oops:

eczek

Re: Zbyt silny sygnał

Post autor: eczek »

Myślę że nie jeden użytkownik przesadził ze wzmocnieniem sygnału. Sam byłem zdziwiony, że zbyt silne wzmocnienie może prowadzić do takiej sytuacji że dekoder DVB-T zachowuje się jakby otrzymał zbyt słaby sygnał.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Zbyt silny sygnał

Post autor: @GUTEK@ »

Nic nadzwyczajnego.
Sam coś podobnego miałem w Wiwie, gdy poprawiła się propagacja. Nic z tym nie robiłem bo i tak czekałem na uruchomienie MUX1 z Katowic. Teraz przerobiłem instalację antenową i wszystko działa ok.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Zbyt silny sygnał

Post autor: m@rtops »

z szacunku że jesteś "nowym" członkiem na forum - powiem tak:
w dziale "anteny i..." dość dużo już pisało się o przesterowaniu sygnału zbyt dużym wzmocnieniem i ubocznymi efektami takich działań ;)
pozdrawiam oraz proponuję dokładnie prześledzić chociaż "nazwy" tematów dostępnych na forum - m.in ten:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2380
:D

Maris
Posty: 56
Rejestracja: 8 maja 2012, o 12:40
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 Digital
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Zamość/Tarnawatka

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: Maris »

A ja zauważyłem ciekawą rzecz. Przy opadach deszczu poprawia mi się wskazanie siły. Wydawało mi się do tej pory, że deszcz pogarsza odbiór a tymczasem jest zupełnie odwrotnie.

_chris_

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: _chris_ »

W czasie opadów deszczu zmieniają się warunki propagacyjne fal radiowych dochodzących do anteny. Nie ma reguły - może być lepiej, może być gorzej - wszystko zależy od lokalnych warunków trerenowych.

jedrek115

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: jedrek115 »

Witam może mi ktoś doradzić co zrobić by zwiększyć sygnał?Mieszkam w Zamościu na osiedlu gdzie dookoła są bloki i mieszkam na parterze i przy oknie mam antenę AX-1000 i sygnał raz mam a raz nie i nie wiem co zrobić,jak kupie wzmacniacz jakiś wewnętrzny to coś mi wzmocni sygnał?Dodam ze antenę mam ta standardowo bez wzmacniacza i jak patrzyłem kanały analogowe to każdy snieży a nie mam możliwości dać wyżej anteny:-(Proszę o pomoc co zrobić.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: m@rtops »

jedrek115 pisze:,jak kupie wzmacniacz jakiś wewnętrzny to coś mi wzmocni sygnał
no jeżeli go zasilisz to tak ;)
jeżeli byś planował wzmacniacz "do puszkowy" to ze standardowym możesz mieć problem (inny rozstaw śrubek dipolów w puszce) polecam dedykowany "AX - W11" można go zasilić 5V z dekodera (używałem - więc potwierdzam ;) )

jedrek115

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: jedrek115 »

A lepiej kupić wewnętrzny wzmacniacz jak chce jeszcze rozdzielić sygnał na odbiór innego TV sygnału analogowego czy ten AX-W11???I czy będzie działać na wewnętrznym jak w antenie mam symetryzator ?Odpowie mi ktoś???Dzięki z góry za pomoc :-)

gulas
Posty: 17
Rejestracja: 7 maja 2012, o 19:17
Odbiornik: WIWA HD-90; Sony Trinitron 21"
Instalacja antenowa: Antena pokojowa.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów / g. Św. Marcina

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: gulas »

Witam,

Chciałbym się poradzić w kwestii mojej instalacji antenowej, która w obecnej chwili po zmianach o których napiszę za chwilę nie daje odpowiedniej dla mnie jakości i siły sygnału.

Żeby być dokładnym napiszę jaką miałem instalację do tej pory, na czym odbierałem kanały naziemne w technologii analogowej. Były to dwie anteny, jedna siatkowa, druga kierunkowa skierowane w dwóch kierunkach i obie podpięte pod Zwrotnicę antenową Z-2 (k. 6-12 oraz k. 21-60). Były w tej zwrotnicy druciki które trzeba było z jednej strony przeciąć z drugiej zostawić, ogólnie to obrazu takiego idealnego nigdy nie dało się uzyskać. Od tej zwrotnicy krótki kabel antenowy podprowadzony jest do Rozgałęźnika małostratnego indukcyjnego. Od niego dopiero szły dwa kable antenowe, na dwa piętra w domu, gdzie na końcu przy wtyczce antenowej przy jednym telewizorze zamontowany był (i tutaj sam nie wiem co to jest) ale powiedzmy, że wzmacniacz sygnału AC Adapter, Model: TSZ - 212 (INPUT 220 V AC 50Hz 4VA; OUTPUT 12V 0,1A DC). Na takim zestawie działały kanały analogowe. Gdy pojawiły się już w moim zasięgu kanały cyfrowe zakupiłem WIWĘ HD90 i bez żadnych zmian w instalacji podpiąłem ją przy telewizorze gdzie nie ma wspomnianego wcześniej wzmacniacza i siła sygnału jak i jakość odbioru były dla mnie zadowalające. Dodam, że na nadajnik na Górze Marcina skierowana była w tym wypadku antena siatkowa. Problem pojawił się jednak taki, że przy gorszych warunkach atmosferycznych (deszcz) siła i jakość sygnału zaczęły spadać, szczególnie przy MUXie-1. W między czasie przy telewizorze przy którym jest wtyczka antenowa ze wzmacniaczem zaprzestano oglądać kanałów analogowych, ponieważ zainstalowana została TnK.

Dziś natomiast spróbowałem odłączyć antenę idącą do mojego telewizora (tego bez wzmacniacza) od rozgałęźnika antenowego i podpiąłem ją prosto do innej anteny kierunkowej, skierowanej odpowiednio na nadajnik. Antena jest dość leciwa i założony na niej jest Symetryzator antenowy małostratny k. TV 21-60 do anten YAGI. Innymi słowy całkiem uwolniłem się od wspomnianej wcześniej całej instalacji antenowej i po odpowiednim podłączeniu ku mojemu zadowoleniu siła i jakość sygnału na obu MUXach była maksymalna. Skoro instalacja antenowa do wcześniejszego odbioru kanałów analogowych przestała być potrzebna, to na początek chciałem wyłączyć z prądu wspomniany wzmacniacz, ale niestety ku mojemu tym razem wielkiemu zdziwieniu okazało się, że u mnie, czyli na innym piętrze kanały cyfrowe straciły co najmniej 70% mocy. Nie wiem dlaczego się tak stało, przecież antena kierunkowa do której podpiąłem WIWĘ była całkowicie poza siecią wcześniejszej instalacji antenowej. Postanowiłem owy wzmacniacz podłączyć zatem do mojego telewizora przy którym jest WIWA i teraz jeszcze większe zdziwienie, bo gdy podpiąłem kabel antenowy pod wtyczkę wzmacniacza i włożyłem do WIWY siła sygnału znowu podskoczyła na maksimum, jednak co ważne, tego wzmacniacza nie włożyłem jeszcze do prądu (!!). Koniec zatem tutaj mojej historii i teraz będę chciał zadać kilka pytań i jeśli to możliwe proszę o odpowiedzi.

1. czy symetryzator założony na antenie kierunkowej jest dobry? (do nadajnika mam jakieś max 10 km)
2. dlaczego siła sygnału cyfrowego jest wzmacniana już poprzez włożenie anteny do wtyczki z zasilaczem bez włączenia go nawet do prądu?
3. jakim cudem owy wzmacniacz działał wzmacniająco na sygnał z anteny kierunkowej, do której nie miał żadnego podłączenia?
4. jeśli wspomniany symetryzator jest zły, to co powinienem kupić, aby móc mieć odpowiednią siłę i jakość sygnału obu MUXów w jednym już telewizorze, bez żadnych rozgałęzień?
5. idąc w przyszłość, to czy gdy chciałbym do tej anteny kierunkowej podłączyć dwa telewizory, to czy nada się wtedy wspomniany wcześniej rozgałęźnik małostratny indukcyjny?

_chris_

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: _chris_ »

gulas pisze:...na dwa piętra w domu, gdzie na końcu przy wtyczce antenowej przy jednym telewizorze zamontowany był (i tutaj sam nie wiem co to jest) ale powiedzmy, że wzmacniacz sygnału AC Adapter, Model: TSZ - 212 (INPUT 220 V AC 50Hz 4VA; OUTPUT 12V 0,1A DC).
powiedzmy, że przy telewizorze był zamontowany ZASILACZ ANTENOWY, zaś wzmacniacz zamontowany jest ciągle w antenie siatkowej.
gulas pisze:1. czy symetryzator założony na antenie kierunkowej jest dobry? (do nadajnika mam jakieś max 10 km)
typ ogólnie prawidłowy, ale, ponieważ jest już leciwy, to nie wiadomo, czy jest w pełni sprawny i czy nie obniża jakości odbieranego sygnału DVB-T, zwłaszcza na wysokich kanałach (>50).
gulas pisze:2. dlaczego siła sygnału cyfrowego jest wzmacniana już poprzez włożenie anteny do wtyczki z zasilaczem bez włączenia go nawet do prądu?
myślę, że prawdopodobnie miałeś pierwotnie nie do końca dobrze założoną (lub wadliwą) wtyczkę antenową, a po zamianie jej na wtyczkę od zasilacza antenowego zrobiło się dobrze, albowiem tą założyłeś już prawidłowo lub po prostu nie jest uszkodzona.
gulas pisze:3. jakim cudem owy wzmacniacz działał wzmacniająco na sygnał z anteny kierunkowej, do której nie miał żadnego podłączenia?
rozumiem, że nowa instalacja wyglądała tak: kabel antenowy od "innej anteny kierunkowej" podłączony bezpośrednio do dekodera.

Więc sensownym wytłumaczeniem jest tragiczny stan twojej instalacji antenowej do odbioru analogowego. 'Siatka' ze wzmacniaczem "pompuje" w starą instalację bardzo duże odbierane sygnały DVB-=T, a te "wyciekają" na zewnątrz poprzez nieekranowaną zwrotnicę antenową oraz prawdopodobnie kable antenowe o bardzo niskim współczynniku ekranowania. I te "wyciekające" sygnały odbiera twoja "inna antena kierunkowa" plus ewentualnie kabel antenowy biegnący od niej do odbiornika, jeśli również jest nie za dobrej jakości.

Po części tłumaczyłoby to niezbyt dobry odbiór analogowy.
gulas pisze:4. jeśli wspomniany symetryzator jest zły, to co powinienem kupić, aby móc mieć odpowiednią siłę i jakość sygnału obu MUXów w jednym już telewizorze, bez żadnych rozgałęzień?
patrz. pierwszy akapit. Jeśli symetryzator i kabel antenowy są OK, to może się okazać, że potrzebujesz wzmocnienia sygnału antenowego wzmacniaczem. Ale, na początek, spróbować znaleźć takie miejsce montażu (w bok, góra / dół) aby uzyskać MAX jakości odbieranych mux-w. Jeśli będzie niewystarczająco - dodać wzmacniacz.

Pamiętaj, że typowa 'siatka' ze wzmacniaczem ma wzmocnienie ok 35..45dB, zaś antena kierunkowa z symetryzatorem ma zysk w okolicach 12...16dB. Przepaść.
gulas pisze:5. idąc w przyszłość, to czy gdy chciałbym do tej anteny kierunkowej podłączyć dwa telewizory, to czy nada się wtedy wspomniany wcześniej rozgałęźnik małostratny indukcyjny?
zależy, czy nadaje się do DVB-T. Starsze typy niekoniecznie się nadawały. Poza tym, wszystko będzie zależeć od wielkości odbieranego sygnału. Okażę się.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: adac »

@ gulas:

Twoja obecna instalacja jest w przypadkowym stanie i efektów o których piszesz może być więcej. Nie ma nawet sensu ich analizować tylko trzeba to zrobić od nowa.

cyt: "Były to dwie anteny, jedna siatkowa, druga kierunkowa skierowane w dwóch kierunkach i obie podpięte pod zwrotnicę antenową Z-2 (k. 6-12 oraz k. 21-60)"
- to instalacja do odbioru na VHF (dolne pasmo) i UHF, ale nie wiadomo skąd ani z jakiego kierunku bo tego nie napisałeś. Nie podałeś też swojej lokalizacji. Obecnie będzie już nieprzydatna i stary osprzęt trzeba zdjąć, przy okazji można założyć nowy kabel antenowy.

cyt: "Postanowiłem owy wzmacniacz (w rzeczywistości to jest zasilacz) podłączyć zatem do mojego telewizora przy którym jest WIWA i teraz jeszcze większe zdziwienie.."
Ten eksperyment nie ma specjalnie sensu, próbowałeś podłączyć zasilacz do anteny z samym symetryzatorem. Jedyny możliwy efekt to uszkodzenie zasilacza, przy okazji wyszła na jaw uszkodzona wtyczka antenowa.

Propozycje rozwiązania problemu:
Określ swoje położenie na mapce dvbtmap.eu i znajdź najbliższe nadajniki Emitela. Z tych kierunków będziesz próbował odbioru.
Próby należy wykonać na antenie pasywnej, tzn. bez wzmacniacza z założonym samym symetryzatorem (nowy na k.21-69).
Do prób możesz wykorzystać obecne anteny, tylko nie wiadomo jaka jest ta druga kierunkowa ?
Później możesz się zastanowić nad rozdziałem: przewód od anteny może być jeden, a na piętrze możesz zastosować aktywny rozdzielacz sygnału lub wzmacniacz abonencki i stamtąd rozprowadzić na 2 TV.

gulas
Posty: 17
Rejestracja: 7 maja 2012, o 19:17
Odbiornik: WIWA HD-90; Sony Trinitron 21"
Instalacja antenowa: Antena pokojowa.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów / g. Św. Marcina

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: gulas »

@_chris_
@adac

Dzięki za odpowiedzi.

Co to kwestii poruszanych przez Was, to już śpieszę z wyjaśnieniami.
rozumiem, że nowa instalacja wyglądała tak: kabel antenowy od "innej anteny kierunkowej" podłączony bezpośrednio do dekodera.

Więc sensownym wytłumaczeniem jest tragiczny stan twojej instalacji antenowej do odbioru analogowego. 'Siatka' ze wzmacniaczem "pompuje" w starą instalację bardzo duże odbierane sygnały DVB-=T, a te "wyciekają" na zewnątrz poprzez nieekranowaną zwrotnicę antenową oraz prawdopodobnie kable antenowe o bardzo niskim współczynniku ekranowania. I te "wyciekające" sygnały odbiera twoja "inna antena kierunkowa" plus ewentualnie kabel antenowy biegnący od niej do odbiornika, jeśli również jest nie za dobrej jakości.

Po części tłumaczyłoby to niezbyt dobry odbiór analogowy.
Tak, jest to całkiem inna antena kierunkowa podłączona bezpośrednio kablem do tunera. Niestety ale muszę się także zgodzić z sugestią, że stan mojej instalacji antenowej jest tragiczny. Z tego co zauważyłem, to kabel antenowy jest w jednym miejscu łączony z drugim kablem, natomiast jego zewnętrzna warstwa prawie na całej długości jest popękana. Odległość anteny od tunera nie jest jakaś wielka, więc myślę nad dość szybkim zakupem nowego kabla antenowego.
patrz. pierwszy akapit. Jeśli symetryzator i kabel antenowy są OK, to może się okazać, że potrzebujesz wzmocnienia sygnału antenowego wzmacniaczem. Ale, na początek, spróbować znaleźć takie miejsce montażu (w bok, góra / dół) aby uzyskać MAX jakości odbieranych mux-w. Jeśli będzie niewystarczająco - dodać wzmacniacz.

Pamiętaj, że typowa 'siatka' ze wzmacniaczem ma wzmocnienie ok 35..45dB, zaś antena kierunkowa z symetryzatorem ma zysk w okolicach 12...16dB. Przepaść.
Odnosząc się do tych słów napiszę co zrobiłem już po przeczytaniu Waszych uwag. Mianowicie takie podłączenie o jakim napisałem w pierwszym poście niestety nie zdało egzaminu, ponieważ najprawdopodobniej zamontowany na antenie kierunkowej symetryzator uniemożliwiał działanie zasilacza antenowego (tego na prąd jak i również mogę wzmocnić sygnał antenowy opcjami w tunerze). Zrobiłem zatem zamianę i po całkowitym odłączeniu tych dwóch anten z opisywanej wcześniej instalacji antenowej podłączyłem tym razem tą druga antenę kierunkową do mojego tunera. Ustawiając tak mniej więcej na oko ją w kierunku odpowiednim miałem sygnał prawidłowy na MUXie-2, natomiast MUX-1 nadal był kiepskiej jakości. Wtedy spróbowałem podłączyć ten zasilacz antenowy na prąd i siła sygnału w obu MUXach powędrowała praktycznie do 100%. Zdaję sobie sprawę, że jest to rozwiązanie takie chwilowe, bo i kabel muszę kupić i też antenę ustawić dobrze, ale na chwilę obecną wszystko działa.
- to instalacja do odbioru na VHF (dolne pasmo) i UHF, ale nie wiadomo skąd ani z jakiego kierunku bo tego nie napisałeś. Nie podałeś też swojej lokalizacji. Obecnie będzie już nieprzydatna i stary osprzęt trzeba zdjąć, przy okazji można założyć nowy kabel antenowy.
Opisywana przeze mnie instalacja służyła do odbioru podstawowych analogowych kanałów. Antena siatkowa skierowana była na Górę Św. Marcina, natomiast antena kierunkowa w kierunku Krakowa. Chodziło o to, że TVP1 trzeba było właśnie ściągać z kierunku krakowskiego. Obecnie najbliższy nadajnik DVB-T znajduje się od mojego domu w odległości mniej więcej 8 km (sprawdzone na tej mapce) i z dachu domu nawet mogę go zobaczyć. Chodzi oczywiście o nadajnik na Górze Św. Marcina. Tak jak wyżej wspomniałem te dwie anteny odłączyłem już ze starej instalacji i tutaj miałbym pytanie. Czy leżące powiedzmy obok siebie (w niedalekiej odległości) trzy anteny (2 kierunkowe i siatkowa) w tym jedna (kierunkowa) podpięta obecnie do mojego tunera mogą przeszkadzać tej podpiętej antenie w prawidłowym pozyskiwaniu sygnału?

Zablokowany