Zwrotnica antenowa

air0392r

Zwrotnica do 2-ch anten telewizyjnych

Post autor: air0392r »

Prosze o rade w sprawie doboru najopowiedniejszej zwrotnicy antenowej do dwoch anten telewizyjnych: anteny telewizyjnej popularnie nazywanej "siatkowa" i anteny telewizyjnej-kierunkowej UHF 19-elementowej DIPOL 19/21-60.
Antena "siatkowa" jest skierowana na przekaznik Wroclaw/Gora Sleza, a antena telewizyjna-kierunkowa UHF 19-elementowa DIPOL 19/21-60 jest skierowana na przekaznik Kalisz/Mikstat.

Demon

Re: Zwrotnica do 2-ch anten telewizyjnych

Post autor: Demon »

air0392r pisze:Prosze o rade w sprawie doboru najopowiedniejszej zwrotnicy antenowej do dwoch anten telewizyjnych: anteny telewizyjnej popularnie nazywanej "siatkowa" i anteny telewizyjnej-kierunkowej UHF 19-elementowej DIPOL 19/21-60.
Antena "siatkowa" jest skierowana na przekaznik Wroclaw/Gora Sleza, a antena telewizyjna-kierunkowa UHF 19-elementowa DIPOL 19/21-60 jest skierowana na przekaznik Kalisz/Mikstat.
Po pierwsze wątek utworzyłeś nie w tym dziale (może operatorzy go przeniosą w odpowiednie miejsce).

Nie opisałeś swojego problemu. Podaj chociaż z której strony chcesz odbierać który program. Bez sensu jest odbierać dwóch TVP1 - one są takie same jeżeli chodzi o zawartość.

Ogólnie moja propozycja, to zwrotnica antenowa ZA 8 z korektorem 2x3 pułapki kanałowe.
Ale jeżeli TVP1, TVP2, TVP Info i Polsat odbierasz ze Ślęży a TVN i TV Puls z Żórawiny (może od ciebie to jest mniej więcej w jednej linii) a chciałbyś dodatkowo oglądać TV4 z Mikstatu (bo z Wrocławia nie ma możliwości) to wtedy musisz mieć zwrotnicę 6-69/48.
Jeżeli TVP1 na kanale 51 z Mikstatu odbierasz dobrze, to możesz zainstalować sobie zwrotnicę ZWA-OL4

Jeżeli sprecyzujesz pytanie, to może się uda sprecyzować odpowiedź ;)

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Zwrotnica do 2-ch anten telewizyjnych

Post autor: Przemo »

Pytanie powinno brzmieć, "czy jest sens inwestować w taki system antenowy". Oba nadajniki mają ruszyć z przekazem cyfrowym w marcu przyszłego roku, więc warto poczekać, a zaoszczędzone pieniądze w zwrotnice zainwestować w tuner DVB-T. Szkoda ładować kasę w odbiór analogowy, jeśli zakończy się on za 2-3 lata. Być może jesteś w zasięgu RTCN Śrem, jeśli tak to jedną anteną masz już to wszystko z jednego kierunku.

outsider

Pytanie o połączenie dwóch anten

Post autor: outsider »

Witam

Obecnie z jednej anteny siatkowej odbierane są MUX2(poziom 67% jakość skacze 25-60%) oraz MUX3(poziom 67% jakość 97%). MUX2 jest na granicy "odbieralności" generalnie nie da się oglądać. Stwierdziłem, że póki co podepnę drugą siatkę i będę odbierał dodatkowo analog (a od 31.lipca MUX2). Teraz pytanie czy przy pomocy sumatora antenowego zda to egzamin? http://www.dipol.com.pl/sumator_telwizy ... _C0910.htm
Do TV podpięty jest tuner DVB-T
A może trzeba jedną antenę podpiąć bezpośrednio pod tuner DVB-T (MUX) a drugą oddzielnie pod wejście antenowe w TV(analog), ale i tak od 31.lipca będę chciał z jednej odbierać MUX3 a z drugiej MUX2.
I jeszcze pytanie czy gdybym teraz podłączył drugą siatkę i ustawił w tym samym kierunku to czy polepszy to odbiór MUX2

Pozdrawiam

DVBManiak

Re: Zwrotnica do 2-ch anten telewizyjnych

Post autor: DVBManiak »

Nic nie polepszy. Sumator można zastosować, jednak zawsze są straty w sygnale i może mieć to wpływ na dobry odbiór dvb-t zwłaszcza, gdy moc jest niewielka. Ja bym polecał bardziej zwrotnicę np. http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0321.htm
Pozdrawiam

_chris_

Re: Pytanie o połączenie dwóch anten

Post autor: _chris_ »

outsider pisze:Stwierdziłem, że póki co podepnę drugą siatkę i będę odbierał dodatkowo analog (a od 31.lipca MUX2). Teraz pytanie czy przy pomocy sumatora antenowego zda to egzamin?
przy sumowaniu anten do odbioru analogu stosuje się typowo odpowiednie zwrotnice antenowe. Sumator też można, ale trzeba się liczyć z powstaniem zakłóceń na obrazie analogowym, które nie zawsze da się usunąć ustawieniem anten. Rutyna potrzebna. I szczęście.
outsider pisze:A może trzeba jedną antenę podpiąć bezpośrednio pod tuner DVB-T (MUX) a drugą oddzielnie pod wejście antenowe w TV(analog)
to tak, jak najbardziej. Tym bardziej, jeśli do DVB-T wystarczyłaby pasywna, a do analogu trzeba by mieć wzmacniacz.
outsider pisze:I jeszcze pytanie czy gdybym teraz podłączył drugą siatkę i ustawił w tym samym kierunku to czy polepszy to odbiór MUX2
tak, zdecydowanie - to są optymalne rozwiązania, choć oczywiście nikt nie zagwarantuje pełnego sukcesu. Jest większy zysk (około 2,5dB większy poziom sygnału) i dużo węższy kąt widzenia w przód anten (około10..20stopni, więc robi się znacznie większe S/N). Anteny musiałyby być ustawione w poziomie, obok siebie, połączone do sumatora antenowego kablami równej długości.
Trzeba popracować nad rozstawem 'siatek', tak by uzyskać max jakości na odbieranych mux-ach. Zaczynamy od postawienia ich obok siebie, prawie stykających się ekranami - a potem suwamy do siebie i od siebie.

outsider

Re: Zwrotnica do 2-ch anten telewizyjnych

Post autor: outsider »

myślałem podpiąć dwie anteny pod zwrotnicę antenową, z tym że anteny będą w odległości od siebie o jakieś 10m. Wyglądało by to tak jedna siatka do DVB-T od niej 5m kabla i druga siatka 5m kabla i obie do zwrotnicy i od zwrotnicy jeden kabel do tunera DVB-T + zasilacz, czy to w ogóle zadziała? na tunerze będzie możliwość oglądania DVB-T z jednej anteny i analogu z drugiej. Pytam bo wiąże się to z przecięciem kabla, wolę zapytać teraz niż po czasie...

_chris_

Re: Zwrotnica do 2-ch anten telewizyjnych

Post autor: _chris_ »

outsider pisze:myślałem podpiąć dwie anteny pod zwrotnicę antenową,
zwrotnicę czy sumator? Robisz zestaw swu anten czy zestawienie dwu anten odbierających różne kanały?
outsider pisze:dwie anteny pod zwrotnicę antenową, z tym że anteny będą w odległości od siebie o jakieś 10m. Wyglądało by to tak jedna siatka do DVB-T od niej 5m kabla i druga siatka 5m kabla i obie do zwrotnicy i od zwrotnicy jeden kabel do tunera DVB-T + zasilacz,
dlaczego w odległości 10m? Optymalna odległość pomiędzy antenami składanymi w zestaw wynosi zwykle około 0,8...1,5 długości fali dla kanału gdzie się je składa (przy kilku kanałach zwykle to ten o najwyższym numerze), co w warunkach rzeczywistych wygląda tak, że anteny są praktycznie obok siebie. Tylko wtedy ma się maksymalnie wąską wiązkę (więc najlepszy S/N).

Piszesz o wzmacniaczu - przy zestawie anten łączy się anteny pasywne, a dopiero za sumatorem daje się wzmacniacz.

Chyba, że chcesz je łączyć poprzez zwrotnicę z wydzielonym kanałem DVB-T na jednej i analogowymi na drugiej. Wtedy tak, ustawienie anten będzie dowolne, ale nie powinny być ustawione z odstępem mniejszym niż przynajmniej pól metra. Wzmacniacze mogą być wtedy w każdej antenie osobno, albo tylko w jednej, jak potrzeba.

michal77
Posty: 94
Rejestracja: 20 marca 2009, o 13:09
Miejscowość: Gorzyce
Odbiornik: LG OLED55B8PLA
LG 42LM620S
Hyundai FLN32TS439SMART
Instalacja antenowa: Tridigit + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy/ Rybnik TVT

Re: Zwrotnica do 2-ch anten telewizyjnych

Post autor: michal77 »

Pozwolę sobie podłączyć pod temat.

Otóż mieszkam na południu polski, odbieram Skrzyczne i Ostrawę.

Obrazek


Na antenie skierowanej w stronę Wisły odbieram dwa polskie muxy (k38 i k62) i trzy czeskie (k37, k51 i k54), a chciałbym odbierać także czwarty mux z Nova HD i CT HD (k63). Tego kanału nie odbieram z anteny na Wisłę, ale jak obrócę antenę w stronę Ostrawy to sygnał jest bardzo dobry, ale oczywiście nie mam wtedy polskich kanałów.
Antena to Tri Digit Dipola. Zakupiłem drugą taką antenę i sumator. Na żadnej antenie nie mam wzmacniacza tyko symetryzatory.
Myślałem że po ustawieniu anten i spięciu sumatorem będę odbierał to co chcę, jednak nie jest tak dobrze. kiedy podłączę antenę skierowaną na Ostrawę mam zanik sygnału z Wisły.

Może mam zastosować jakąś zwrotnicę do spięcia anten, albo wzmacniacz z możliwością regulacji wzmocnienia [dB]? Co myślicie?

_chris_

Re: Zwrotnica do 2-ch anten telewizyjnych

Post autor: _chris_ »

michal77 pisze:Myślałem że po ustawieniu anten i spięciu sumatorem będę odbierał to co chcę, jednak nie jest tak dobrze. kiedy podłączę antenę skierowaną na Ostrawę mam zanik sygnału z Wisły.

Może mam zastosować jakąś zwrotnicę do spięcia anten, albo wzmacniacz z możliwością regulacji wzmocnienia [dB]? Co myślicie?
Przy odbiorze DVB-T układ z sumatorem jest jak najbardziej prawidłowy, z zastrzeżeniem, że taki sumator powinien być w metalowej obudowie i na złączach F (można też użyć odwrotnie włączony rozdzielacz 1/2).

Masz zanik obu mux-ów ze Skrzycznego, czy tylko jednego - k62? I jak wtedy z Czechami z anteny na Skrzyczne - zmienia się coś? Jak wyglądają wielkości poziomu i jakości dla muxów przed i po połączeniu anten?

Problemem po połączeniu anten może być Czech na k63, który może 'zatykać' dekoder przy próbie odbioru k62 ze Skrzycznego. Niestety, odbiorniki typowo bardzo nie lubią ustawionych obok siebie kanałów, a zwłaszcza o dużej różnicy mocy - vide problemy k38 Skrzycznego z uwagi na Czecha na k37 i Wręczyce na k39. Jaką moc ma ten Czech na k63 i czy odbierasz go po zsumowaniu anten?

michal77
Posty: 94
Rejestracja: 20 marca 2009, o 13:09
Miejscowość: Gorzyce
Odbiornik: LG OLED55B8PLA
LG 42LM620S
Hyundai FLN32TS439SMART
Instalacja antenowa: Tridigit + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy/ Rybnik TVT

Re: Zwrotnica do 2-ch anten telewizyjnych

Post autor: michal77 »

_chris_ pisze: Przy odbiorze DVB-T układ z sumatorem jest jak najbardziej prawidłowy, z zastrzeżeniem, że taki sumator powinien być w metalowej obudowie i na złączach F (można też użyć odwrotnie włączony rozdzielacz 1/2).
Próbowałem też z rozdzielaczem ale efekt był dokładnie taki sam.
_chris_ pisze: Masz zanik obu mux-ów ze Skrzycznego, czy tylko jednego - k62? I jak wtedy z Czechami z anteny na Skrzyczne - zmienia się coś? Jak wyglądają wielkości poziomu i jakości dla muxów przed i po połączeniu anten?
Robiłem to jak jeszcze nie było k63, możliwe że będzie dobry sygnał na tym kanale po zsumowaniu anten. Muszę to jeszcze sprawdzić i spisać sygnały.
_chris_ pisze: Problemem po połączeniu anten może być Czech na k63, który może 'zatykać' dekoder przy próbie odbioru k62 ze Skrzycznego. Niestety, odbiorniki typowo bardzo nie lubią ustawionych obok siebie kanałów, a zwłaszcza o dużej różnicy mocy - vide problemy k38 Skrzycznego z uwagi na Czecha na k37 i Wręczyce na k39. Jaką moc ma ten Czech na k63 i czy odbierasz go po zsumowaniu anten?
Nie pamiętam dokładnie jaką miał moc, ale obraz był stabilny 0 zacinania, natomiast k38 miał jakoś 14% i na TV "Brak sygnału"

flassh

Dobór zwrotnicy RTV na pasmo DVB - T

Post autor: flassh »

Antena ATX-55 z symetryzatorem podłączona bezpośrednio do TV odbiera bez zastrzeżeń sygnał DVB-T z RTCN Wisła/Skrzyczne: k. 38 MUX 2, k. 62 MUX 3 oraz Czeskie: k. 37, k. 54.

Problem pojawia się, gdy podłączę ją do instalacji SAT-RTV przez zwrotnicę ZA-6A FM/6-69 (prod. AMS), która oprócz sumowania, wycina mi kanał 62 (MUX 3 Skrzyczne) :x

Jaką sprawdzoną/przetestowaną przez was zwrotnicę powinienem zastosować :?:

Na początku pomyślałem, że przy mojej instalacji jest za dużo elementów pośrednich więc dołożyłem wzmacniaczem WSS-100 (przed wejściem sygnału ze zwrotnicy do sumatora SAT-RTV), ale bez większych efektów. Nie mam miernika, ale wszystko wskazuje, że producent zwrotnicy tylko ściemnia, że zakres pracy zwrotnic jest do 69 kanału - chyba, że wcisnęli mi jakiegoś leżaka magazynowego :mrgreen: Na dowód moich podejrzeń proszę spojrzeć do katalogów Dipola z 2009r i 2010r :mrgreen:


lokalizacja: Mikołów, blok 4 piętrowy, zestaw antenowy na dachu, duża szorstkość terenu, ale w zasięgu widoczności prawie bez znaczących przeszkód :)

skład instalacji:
1) antena UHF: ATX-55 z symetryzatorem SA IV-V (Dipol),
2) antena FM: Dipol 1RUZ PM B,
3) antena SAT: Triax TD78, MONOBLOCK QUAD Opticum LMQP-04H,
4) zwrotnica antenowa ZA-6A (AMS),
5) sumator SWE 4-01 (AXING),
6) wzmacniacz WSS-100 (Telmor),
7) gniazdo RTV + 2xSAT (SIGNAL) - 1 szt.
8) gniazdo RTV + SAT (SIGNAL) - 3 szt.
9) przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 PE żelowany.

Zittauer
Posty: 34
Rejestracja: 19 października 2010, o 19:31

Re: Dobór zwrotnicy RTV na pasmo DVB - T

Post autor: Zittauer »

Witam !
Po sąsiedzku też z Mikołowa :P
Mam podobnie antenę ATX 55 (bez wzmacniacza) na 2 muxy polskie i 2 muxy czeskie. Druga antena Emme Esse (ustawiona pionowo) na 2 słowackie muxy. Do Emme Esse mam podłączony wzmacniacz niskoszumowy Terra 15 dB. Całość podpięte do wzmacniacza wielozakresowego Telmor WWK 861. Następnie Telmor podpięty do Multiswicha i sygnał rozprowadzony do gniazdek antenowych. Do Telmora podepniesz także antenę radiową. Bezproblemowy odbiór na jednym kablu 6 muxów cyfrowych Dvb-T - aktualnie 27 programów.
Pozdrawiam

sheriff1
Posty: 25
Rejestracja: 29 kwietnia 2011, o 21:15
Odbiornik: 2*TV Samsung,WandTV
Instalacja antenowa: Yagi 16el. na dachu (V pasmo, k.40-60),170 m n.p.m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk -Chwaszczyno

Re: Dobór zwrotnicy RTV na pasmo DVB - T

Post autor: sheriff1 »

Hej,
1.Najpierw sprawdź, czy to konwerter (LNB) przy antenie SAT nie 'śmieci' w paśmie UHF.

Dolna częstotliwość przesyłu sygnału SAT (950-2150MHz) do tunera jest na tyle blisko
wyższych kanałów UHF (~800MHz dla k.62),że jest b.możliwe że szumy generowane przez konwerter w tym zakresie 'przykrywają' sygnał użyteczny.

Najprościej to sprawdzić, odłączając LNB lub jego zasilanie- jak pojawi się odbiór DVB-T, to wiadomo, gdzie jest pies pogrzebany.

2.Praktycznie wszystkie znane mi zwrotnice RTV /SAT trochę pogarszają odbiór SAT (jakość sygnału) jak też TV w górnych kanałach-po prostu nie ma mocnych, aby tanim prostym układem LC rozdzielić sygnały TV z okolic 800-860MHz od SAT zaczynających się od 950MHz.

Dodatkowo,przy używaniu zwrotnic,spotkałem się również z gorszym działaniem (lub nawet niedziałaniem) przełącznika DiSEQC- sygnał 22kHz był tłumiony w niektórych modelach przez obwody filtrujące zasilanie do LNB.
Nie ma to jak 2 osobne przewody (ale wiem,że nie zawsze się da).

flassh

Re: Dobór zwrotnicy RTV na pasmo DVB - T

Post autor: flassh »

Dzięki za sugestie ;) Niestety odłączenie zasilania od konwertera nic nie pomogło. Wzmacniacz kanałowy jak na moje potrzeby i oczekiwania jest trochę za drogi.

Wymieniłem zwrotnicę na ZA-1 (FM + BIII + UHF + UHF, AMS) i już było trochę lepiej :) jednak jeszcze dołożyłem do anteny ATX-55 przedwzmacniacz LNA-101 zasilony z wzmacniacza WSS-100 i to rozwiązało mój problem.

Dzisiaj przykręciłem do masztu leciwą antenę ATZ-16B (Polcat, oczywiście po konserwacji) skierowaną na Kosztowy. Anteny kierunkowe są zamontowe na maszcie z przesunięciem o kąt ok. 90 stopni i skierowane w nadajniki:
- ATX-55 Wisła/Skrzyczne (DVB-T polskie + czeskie),
- AZT-16B Katowice/Kosztowy (narazie analog z lekkimi odbiciami powodowanymi przez drugą antenę, ale przy cyfrówce nie powinno być tego problemu).

Jak ruszy DVB-T z nadajnika z Katowice/Kosztowy (Mysłowice-Wesoła ;) ) to wymienię w ATX-55 przedwzmacniacz na symetryzator i zostawię sobie czeskie programy :D

wlado
Posty: 32
Rejestracja: 2 marca 2011, o 12:43
Odbiornik: Samsung SHD85, Toshiba Qosmio F20-137 analog-dvb-t tuner
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 19/21-69 DVB-T, WA501s-3
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

A może by tak drugą antenę ?

Post autor: wlado »

Witam, odbieram dvb-t z Suchej Góry, ostatnio jak wiadomo ruszył Tarnów i Kielce, z mapy zasięgu wynika, że miałbym dużo lepszy odbiór, zwłaszcza z Kielc. Problem w tym, że nie chciałbym rezygnować z odbioru Mux3 z Suchej Góry, więc przeszedł mi do głowy pomysł z zamontowaniem drugiej anteny skierowanej na Kielce i tu parę pytań do szanownych forumowiczów. Jak połączyć te dwie anteny (w tej którą mam jest wzmacniacz zasilany zasilaczem), jaka powinna być minimalna odległość pomiędzy antenami i od anteny satelitarnej ? Może gra nie warta świeczki bo w jakimś bliskim terminie wzrośnie moc nadawania Mux2 z Suchej Góry ? Pozdrawiam.

JKE

Re: A może by tak drugą antenę ?

Post autor: JKE »

Trzeba zastosować zwrotnicę przepuszczającą zasilanie, np. RDZ-212 Telmoru.
Ta zwrotnica przepuszcza zasilanie do obdwu anten. Opis na urządzeniu pokazuje kierunek
przepływu zasilania.

wlado
Posty: 32
Rejestracja: 2 marca 2011, o 12:43
Odbiornik: Samsung SHD85, Toshiba Qosmio F20-137 analog-dvb-t tuner
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 19/21-69 DVB-T, WA501s-3
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: A może by tak drugą antenę ?

Post autor: wlado »

Witam, dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze dwa pytania. Sygnał z Kielc jest dość mocny, więc czy to rozwiązanie sprawdzi się w przypadku stosowania wzmacniacza w antenie skierowanej na Suchą Górę i symetryzatora w antenie skierowanej na Kielce ? Jak fachowo zrealizować przejście przewodów przez ścianę zewnętrzną budynku, jakieś puszki ? Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Zwrotnice

Post autor: SAT-COM »

Chciałbym wymienić się w tym wątku wiedzą i doświadczeniem w temacie zwrotnic.
W szczególności interesuje mnie separacja sygnałów i wpływ na odbiór po wprowadzeniu DVB-T.
I urządzeń dostępny obecnie na rynku i wasze z nimi przygody.

tomarex

Re: Zwrotnice

Post autor: tomarex »

Witam.
Aby nie mieć przygód to należy stosować zwrotnice, tak jak inne elementy instalacji w pełni ekranowane na złączach "F". Wyprodukowane przez profesjonalną firmę.
W związku z tym polecam sprawdzoną zwrotnicę Thomson KBT210. Mając ją w rękach widać pod każdym względem profesjonalny wyrób. Instaluje je klientom od ponad dwóch lat. Jest to zwrotnica VHF/UHF. Niestety nie odnalazłem tej firmy zwrotnic FM/VHF/UHF. Są natomiast zwrotnice 3-wejściowe kanałowe, ale ich nie testowałem gdyż podział kanałów nie odpowiada potrzebom w moim regionie.

Zablokowany