Ustawienie anteny

arek77_1971
Posty: 60
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 08:13
Miejscowość: Świerzawa
Odbiornik: LG 3DLA620S
LG 49 SM8600
Instalacja antenowa: televes boss 790
televes elipse
televes dat
Nadajnik - obiekt nadawczy: śnieżne kotły,świerzawa,ślęza

Re: Ustawienie anteny

Post autor: arek77_1971 »

Podniesienie "nosa"anteny nic nie dało,więc trzeba czekać na deszcz,przy pochmurnej pogodzie działa w miare poprawnie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Ustawienie anteny w poziomie.

Post autor: K63 »

tomarex pisze: Natomiast wg zdjęć anteny z Dipola posiadają możliwość regulacji elewacji.
Anteny Dipol 16/21-69, 19/21-69, Mini TriTigit 17/21-69 i TriDigit 44/21-69 na pewno posiadają taką możliwość.
Obrazek

showmen
Posty: 20
Rejestracja: 31 lipca 2012, o 23:36
Miejscowość: Barlinek
Odbiornik: Samsung UE49KS9000L, Samsung UE43KS7590U
Instalacja antenowa: Antena zbiorcza AZART z 1992 roku
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo - SZCZECIN

Re: Ustawienie anteny

Post autor: showmen »

Czy jest możliwość antene Dipol UHF 44/21-69 Tri Digit ustawić delikatnie w niebo? Nie widzę żadnej regulacji, tylko co mi przychodzi na myśl to podłożenie podkładek pod dolne śruby uchwytu satelitarnego. Może ktoś mnie oświeci i wklei foty, jeżeli jest taka regulacja i co najważniejsze gdzie ją szukać?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Ustawienie anteny

Post autor: hadam »

Oczywiście że jest ja mam Dipol UHF 44/21-69 Tri Digit i ustawiłem ją minimalnie w górę, a regulacja wygląda mniej więcej tak jak przedstawił ją na zdjęciu kolega K63. Nie wiem co Ci odpowiedzieć, być może kupiłeś jakąś nieoryginalną albo nie kompletną? Z resztą zobacz jak to wygląda na zdjęciach producenta, łączenie z masztem trochę słabo widać ale da się zauważyć.
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm
Obrazek

showmen
Posty: 20
Rejestracja: 31 lipca 2012, o 23:36
Miejscowość: Barlinek
Odbiornik: Samsung UE49KS9000L, Samsung UE43KS7590U
Instalacja antenowa: Antena zbiorcza AZART z 1992 roku
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo - SZCZECIN

Re: Ustawienie anteny

Post autor: showmen »

K63 ten plastik po lewej stronie co to jest?

ObywatelDVB-T wystarczy odkręcić 1 śrubkę tą do regulacji, bo chyba 1 jest do regulacji i ją przestawić? Czy trzeba obie? W którą stronę powinna śruba się przesunąć, czy wystarczy tak po prostu za antene pociągnąć do góry?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Ustawienie anteny

Post autor: hadam »

Trzeba poluzować obie, wcześniej przykręcić do masztu za pomocą tej obejmy po przeciwnej stronie, jak śruby będą luźne zwyczajnie pociągnąć za antenę, wyregulować i dokręcić śrubki z powrotem.
K63 pokazał na zdjęciu antenę Mini Tri Digit to trochę inna, dlatego jest ten plastik, chodziło o to aby pokazać jak wygląda sama regulacja.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Ustawienie anteny

Post autor: K63 »

Jest dokładnie tak jak napisał kol.@ObywatelDVB-T. Na zdjęciu jest MiniTridigit. Dolna śruba (na zdjęciu) stanowi oś obrotu anteny w pionie, natomiast poluzowanie górnej nakrętki umożliwia odchylenie anteny w dół lub w górę w stopniu na jaki pozwala łukowate wycięcie w uchwycie. Nie sprawdzałem o jaki maksymalnie kąt, ale na pewno nie da się jej ustawić pionowo (jaki zresztą miałoby to mieć cel ?).
Pozostałe anteny Dipola mają taki sam uchwyt. Mogą trafić się natomiast "podróbki" innych producentów, które nie mają uchwytu umożliwiającego regulację kąta elewacji oraz zmianę polaryzacji. No chyba, ze firma Dipol wprowadziła do sprzedaży anteny z uchwytami bez możliwości takiej regulacji.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

KĄT ANTEN TELEWIZYJNYCH

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Witam. Prosze o doradzenie i Wasze opinie, doświadczenia. Mam antene siatkową i myślałem nad ewentualną poprawą sygnału(odbiór z dość dużej odległości, ale to nie ma znaczenia bo chodzi mi o ogólny stan rzeczy) w ten sposób aby nie była ona ustawiona prostopadle do powierzchni ziemi(oczywiście w polaryzacji H) ale by była lekko, pod odpowiednim kątem przechylona tak aby góra(głowa) była przechylona do tyłu a dół(nogi) do przodu. Z racji tej iż nadajnik jest wyżej od mojej anteny i dzięki temu sygnał anteny strzelał by prosto w antene nadajnika, a nie jego podnóże, a raczej górke jakąś(wiem to z wykresów). Chodzi mi o czysto teoretyczne choć i może praktyczne rozwiązanie sprawy bo wiem że w grę wchodzi odbicie sygnału, przeszkody itd. ale tak bardziej teoretycznie. Mam antenę na maszcie i jest mi ciężko sprawdzić to w praktyce nie tylko z tego powodu. Co o tym myślicie ? Prosze o opinie fachowców, ale i tych z mniejszym doświadczeniem którzy mają coś do powiedzenia w tym temacie. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: KĄT ANTEN TELEWIZYJNYCH

Post autor: K63 »


Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Ustawienie anteny

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Czyli jednak może, ale nie musi mieć znaczenia, a wszystko w zależności od indywidualnych wszelkich uwarunkowań. Dzięki K63.

b.jurek
Posty: 25
Rejestracja: 11 sierpnia 2014, o 14:59
Odbiornik: SL 80
Instalacja antenowa: dachowa,szerokopasmowa, siatkowa oraz ATX-107 + LNA-169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Berlin, Helpterberg, Kołowo z tyłu

Re: Ustawienie anteny

Post autor: b.jurek »

Mam pytanie....w jaki sposób najdokładniej ustawić antenę kierunkową na nadajnik...wyłączając eksperymentalne "kręcenie" anteną i latanie z dachu do TV i z powrotem...Myślałem o jakimś mierniku sygnału....gdzie i za ile można go dostać ?

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Ustawienie anteny

Post autor: systemlan »


b.jurek
Posty: 25
Rejestracja: 11 sierpnia 2014, o 14:59
Odbiornik: SL 80
Instalacja antenowa: dachowa,szerokopasmowa, siatkowa oraz ATX-107 + LNA-169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Berlin, Helpterberg, Kołowo z tyłu

Re: Ustawienie anteny

Post autor: b.jurek »

Bardzo fajne i przydatne mierniki....ale te ceny...mam płaski dach to chyba taniej mi wyjdzie podłączenie na dachu do tej anteny małego TV i dekodera na którym mogę obserwować siłę i jakość sygnału...

Nie wiem tylko czy do tego TV
http://www.cabletech.pl/pl/11302-telewi ... m-dvb-t-hd
da się podłączyć dekoder/tuner (mam WIWA HD-90) skoro już sam ma MPEG...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Ustawienie anteny

Post autor: K63 »

Nie musisz podłączać tunera zewnętrznego do tego telewizora, bo on ma wbudowany własny tuner i także pokaże Ci jakieś parametry sygnału. Nie będzie to to samo co miernik, ale zawsze jakiś pogląd o odbieranym sygnale będziesz miał.

b.jurek
Posty: 25
Rejestracja: 11 sierpnia 2014, o 14:59
Odbiornik: SL 80
Instalacja antenowa: dachowa,szerokopasmowa, siatkowa oraz ATX-107 + LNA-169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Berlin, Helpterberg, Kołowo z tyłu

Re: Ustawienie anteny

Post autor: b.jurek »

Piszę o tym dekoderze ponieważ większość TV z wbudowanymi dekoderami nie ma info o sygnale ....albo tylko takie komunikaty : zły-normalny-dobry a nic o jakości czy sile (w liczbach...)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Ustawienie anteny

Post autor: K63 »

Właśnie że większość tv pokazuje parametry sygnału w procentach. Niektóre informują także o ilości błędów (BER.) Określenia słowne spotkałem tylko w niektórych modelach Sharpa i Oriona.
O ile się nie mylę telewizorek URZ0196 ma takie samo lub podobne menu jak dekoder Wiwa. Jeżeli tak jest, to pokaże Ci siłę i jakość lub przynajmniej jakość w procentach.

b.jurek
Posty: 25
Rejestracja: 11 sierpnia 2014, o 14:59
Odbiornik: SL 80
Instalacja antenowa: dachowa,szerokopasmowa, siatkowa oraz ATX-107 + LNA-169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Berlin, Helpterberg, Kołowo z tyłu

Re: Ustawienie anteny

Post autor: b.jurek »

Właśnie że większość tv pokazuje parametry sygnału w procentach. Niektóre informują także o ilości błędów (BER.) Określenia słowne spotkałem tylko w niektórych modelach Sharpa i Oriona.

jeszcze LG SL80 ma takie określenia...

Jeśli ten mały TV ma takie oznaczenia/wskaźniki jak piszesz to OK ....ale nie widziałem go jeszcze i nie wiem...może jakiś użytkownik by się wypowiedział, ktoś kto go ma...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Ustawienie anteny

Post autor: K63 »

Ja czasami używam telewizora WIWA HD110. Ma on takie menu. Wg instrukcji obsługi, wspomniany przez Ciebie URZ0196 ma praktycznie takie samo. Więc wskaźnik jakości masz w %.

b.jurek
Posty: 25
Rejestracja: 11 sierpnia 2014, o 14:59
Odbiornik: SL 80
Instalacja antenowa: dachowa,szerokopasmowa, siatkowa oraz ATX-107 + LNA-169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Berlin, Helpterberg, Kołowo z tyłu

Re: Ustawienie anteny

Post autor: b.jurek »

Dzięki...tylko, że z instrukcji nic nie wynika, że będą paski % jakości i siły sygnału....a ten Twój telewizorek to też ma tylko pasek "jakość " obrazu....
no nie wiem, czy to dobry pomysł wykorzystać taki telewizorek czy raczej Mistrale będą lepsze...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Ustawienie anteny

Post autor: K63 »

W Wiwie HD-110 mam tylko pasek jakości.
W Mistralu prawdopodobnie będziesz miał to samo co w Wiwie i w Cabletechu.

Zablokowany