Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzianej

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: m@rtops »

ale w ładnej obudowie z napisem dvb-t lub podobnym :lol:

marek1
Posty: 20
Rejestracja: 29 czerwca 2012, o 12:59
Odbiornik: WandTV USB DVB-T, Xoro 8730
Instalacja antenowa: Biquad
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca Wielka, Błeszno

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: marek1 »

juter pisze:Każdy "wąs" ma 12 cm, kąt między wąsami to 45 stopni, przylutowane do zwykłego symetryzatora. Mój rekord na tej antenie to stabilny odbiór z odległości ok 93km od nadajnika nadającego z mocą 50kW.
Wąsy możesz również przylutować do wzmacniacza, w ten sposób skonstruujesz antenę prawie identyczną jak niektóre z allegro za 50-60zł.
Zrobiłem taką samą antenę na Twój wzór, ale wygląda na to, że taka długość wąsów (4 x 12 cm) odbiera wyższe częstotliwości niż takie, o jakie mi chodzi. Łapie bez problemu 634MHz i 698MHz ale już 586 i 618 MHz - nie.
Jak można taki dipol skonfigurować na 600MHz ? Zmniejszyć długość wąsów np. 10 cm czy zrobić je dłuższe ? W biquadzie jest gotowy wzór na wymiary które mają dać konkretną częstotliwość a w tym dipolu jak jest ? Samo zagięcie zamiast przycinania "wąsów" ma sens czy tylko ucinaniem można sprawdzić ?

kjt

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: kjt »

Ależ kalkulatory pod dipole też są.
Kąt wąsów w antenach siatkowych to chyba 55st. Im wąsy dłuższe tym niższy kanał odbioru.

marek1
Posty: 20
Rejestracja: 29 czerwca 2012, o 12:59
Odbiornik: WandTV USB DVB-T, Xoro 8730
Instalacja antenowa: Biquad
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca Wielka, Błeszno

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: marek1 »

kjt pisze:Ależ kalkulatory pod dipole też są.
Kąt wąsów w antenach siatkowych to chyba 55st. Im wąsy dłuższe tym niższy kanał odbioru.
A nie na odwrót ? W antenie profesjonalnej tego typu widziałem na zdjęciu i obliczyłem że wąsy mają długość ok.10 cm, a ja zrobiłem, jak kolega pokazał na 12, może 12,5 cm.
Jest może jakiś wzór na dokładne wymiary ?

kjt

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: kjt »

Nie cytuj pod postem.

Gdyby było odwrotnie to antenki pod WiFi były by większe od radio-telewizyjnych :D
Ktoś podawał wymiary dipolów szerokopasmowych na forum. Sam nawet mierzyłem ale nie pamiętam dokładnie.

marek1
Posty: 20
Rejestracja: 29 czerwca 2012, o 12:59
Odbiornik: WandTV USB DVB-T, Xoro 8730
Instalacja antenowa: Biquad
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca Wielka, Błeszno

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: marek1 »

A czy można połączyć te "wąsy" tak jak na rysunku d) ? czy to ma sens ?

Obrazek

_chris_

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: _chris_ »

marek1 pisze:W antenie profesjonalnej tego typu widziałem na zdjęciu i obliczyłem że wąsy mają długość ok.10 cm, a ja zrobiłem, jak kolega pokazał na 12, może 12,5 cm.
Jest może jakiś wzór na dokładne wymiary ?
jeśli robisz dipol szerokopasmowy typu 'X' (pojedynczy element z anteny siatkowej) to długości ramion 'V' (wąsów) powinny być, dla uzyskania optymalnego przebiegu zysku w paśmie UHF w dranicach 18...19cm każde (~pół długości fali na 750..800MHz). Taka wartość jest w miarę optymalna. Rozwarcie ramion 20...50 stopni. To trzeba już sobie eksperymentalnie dobrać na max jakości odbieranego sygnału.

Skracając długość wąsów zmniejsza się zysk anteny, zwłaszcza w paśmie IV. Wydłużając wąsy można przesuwać max zysku w kierunku niższych kanałów. Wtedy będzie automatycznie spadać zysk na kanałach wyższych.
marek1 pisze:A czy można połączyć te "wąsy" tak jak na rysunku d) ? czy to ma sens ?
tak, jak najbardziej - to różne typy jednostek dipolowych - półfalowych i całofalowych.

marek1
Posty: 20
Rejestracja: 29 czerwca 2012, o 12:59
Odbiornik: WandTV USB DVB-T, Xoro 8730
Instalacja antenowa: Biquad
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca Wielka, Błeszno

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: marek1 »

Dziękuję za odpowiedź.
Znaczy to, że w moim przypadku, gdy antena ma odbierać na ok. 600 MHz, to KAŻDY POJEDYNCZY wąs powinien mieć długość 25 cm (pół długości fali) ?

_chris_

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: _chris_ »

@ marek1:
jeśli nie interesuje Cię odbiór powyżej 600MHz, to tak - możesz zrobić wąsy po jakieś 24..25 cm (czyli cały 'X' będzie miał rozpiętość trochę poniżej 50cm), wtedy max zysku będziesz miał w okolicach właśnie 600MHz.

marek1
Posty: 20
Rejestracja: 29 czerwca 2012, o 12:59
Odbiornik: WandTV USB DVB-T, Xoro 8730
Instalacja antenowa: Biquad
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca Wielka, Błeszno

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: marek1 »

Dokładnie tak, chcę odbierać częstotliwości z Wręczycy Wielkiej, czyli 586 MHz i 618 MHz, a więc antena na 600 MHz. Błeszno, które nadaje na 634 MHz jest blisko i z każdej anteny jaką robiłem mi łapie na wysokiej jakości i sygnale.

P.S. Zrobiłem tak, że wydłużyłem wąsy do 25 cm każdy. Niestety nie pomogło, może dlatego, że ta antena szerokopasmowa stoi w domu a nadajnik we Wręczycy jest w stronę zachodnią, czyli pół bloku zasłania a okna wychodzą na północ i na południe.
Ale udało mi się zrobić jedną rzecz: zrobiłem antenę tak, że można ją postawić na parapecie (może kiedyś pokażę zdjęcie), gdy położyłem ją pod parapetem na kaloryferze, znalazłem sporo kanałów, z tym, że z jakiejś innej częstotliwości (ale jakie to ma znaczenie skąd, ważne, że dobrze odbiera).

Lukasquake

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: Lukasquake »

Zrobilem sobie do samochodu dwie antenki (bo mam tuner z niby diversity) ze wzmacniaczem lna-177 i wasy na 12cm. Antenki dzialaja i w domu i w aucie i wogoole jestem pod wrazeniem :-) gdyz tv dziala
Ale chcialem zapytac czy na tym wzmacniaczu mozna lepsze efekty osiagnac robiac inny ksztalt zamiast wasow np petle ? Zna ktos gotowy przyklad aby przetestowac co daje lepsze efekty?

Ps. Dodam jeszcze ze oryginalne antenki ktore byly z tunerkiem wcale lepiej nie dzialaja niz te robione

Zablokowany