Budowa własnej anteny yagi

ArthurDDZ

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: ArthurDDZ »

Wczoraj po południu nalałem sobie solidną szklankę destylatu kukurydzianego z Kentucky i siadłem do 4neca. Wyczaiłem już jak definiować elementy anteny. Nie wiem natomiast jak się oznacza w programie, który z elementów jest elementem aktywnym - dipolem. Próbowałem również wygenerować taki ładny wykres promieniowania anteny ale nie znalazłem opcji która to włącza... w butli jeszcze zostało sporo destylatu to może się uda jakoś wyczaić... niebardzo również wiem, już po narysowaniu co z tym projektem w tym programie robić.

Maciey

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Maciey »

ArthurDDZ pisze:Ten kalkulator wziełem ze stronki http://www.vk5dj.com/yagi.html podaje on tam mnóstwo cyferek, z których sporo nic mi nie mówi.
Korzystałem z tego kalkulatora przy swoich konstrukcjach. Pierwsza antena nie działała jak powinna, bo coś pominąłem przy podawaniu parametrów. Po poprawce było ok.
Napisz których cyferek nie rozumiesz, może będę w stanie pomóc.

ArthurDDZ

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: ArthurDDZ »

W zasadzie to nie rozumiem tylko liczby po IT. Czyli np jak podaje długość reflektora:
"270,9 mm long at boom position = 30mm (IT = 123,0 mm)". Nie wiem co to za wymiar w nawiasie, pozostałe wiem co znaczą. Jest wprawdzie poniżej komentarz do tego IT, ale nie wiem o co w nim chodzi.
Mówisz, że anteny z tego programu działają? to chyba się jednak pokuszę na nią. Materiały mam, tylko wahałem się bo nie wiedziałem czy on dobrze liczy. Wahałem się również dlatego, że z tego drugiego skryptu wychodzi antena o prawię połowę krótsza, co oczywiście bardziej by mi pasowało.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

kb997 pisze:Odpaliłem właśnie program "Design Yagi" który policzył mi antenę 9 directorową z zyskiem 12,2dB a potem wrzuciłem to do 4nec i wyszło 11dB.
Czyli @Maciey ma rację twierdząc, że działają anteny liczone przez ten program bo w 4nec dałem jakiś trochę inny przekrój directorów i dipola stąd pewnie ta różnica w zysku. Powodzenia w konstruowaniu. Jak znajdę chwilę to albo tu albo na PW wyślę krótki faq do 4nec.

Maciey

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Maciey »

ArthurDDZ pisze:W zasadzie to nie rozumiem tylko liczby po IT
To jest wymiar, który trochę upraszcza sam proces składania anteny. Określa ile dany element (nie tylko reflektor, zauważ że IT jest również przy dipolu i direktorach) ma "wystawać" po obu stronach bomu.
W Twoim przypadku
ArthurDDZ pisze:270,9 mm long at boom position = 30mm (IT = 123,0 mm)
reflektor ma dł. 270,9mm, "wystaje" z każdej strony po 123mm.
Obliczając
[code]270,9-123*2=24,9[/code]
wnioskuję, że podałeś grubość (nie wiem, czy to właściwe określenie) bomu 24,9mm.

Swoje konstrukcje robiłem z profili kwadratowych 20x20mm, oraz rurek o średnicy 8mm. Dokonałem takiego wyboru z powodów czysto ekonomicznych ;)
kb997 pisze:Czyli @Maciey ma rację twierdząc, że działają anteny liczone przez ten program
Powiem więcej - dipol pętlowy liczony na 714MHz, ten sam który posłużył do budowy pierwszej anteny, umieszczony w pokoju odbierał stabilnie MUX3 z Kosztów (2,5kW) w odległości 35km. Jakby ktoś chciał zapytać - bez wzmacniacza 8-)

_chris_

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: _chris_ »

ArthurDDZ pisze:W zasadzie to nie rozumiem tylko liczby po IT. Czyli np jak podaje długość reflektora:
"270,9 mm long at boom position = 30mm (IT = 123,0 mm)". Nie wiem co to za wymiar w nawiasie,
IT to odległość pomiędzy końcem elementu anteny (reflektora, dipola, direktora) a krawędzią (bokiem) belki nośnej (bomu). Inaczej mówiąc, przykładowo:

IT = (długość direktora / 2) - (wymiar poprzeczny belki nośnej / 2).

Ale ten kalkulator liczy antenę kanałową, a nie pasmową.

EDIT:: ha, byłem drugi... :D

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Ale kolega chce zapolować na niemieckie dvbt z Lobau więc antena chyba kanałowa i raczej będzie to chyba k.39 bo 36 to na bank ma zagłuszony przez Pradeda, no chyba, że k. 27 ale wtedy szukałbym projektu anteny na dolną połowę UHFu.

ArthurDDZ

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: ArthurDDZ »

Dzięki za objaśnienie tego IT. Wczoraj wprawdzie sam doszedłem do tego po analizie obliczeń, ale dobrze że ktoś potwierdził. Co do tego zagłuszenia przez Praded, to nadaje on na 36 owszem, ale kierunek nie ten całkiem i polaryzacja inna. Wydaje mi się że nie zagłuszy.. z naciskiem na WYDAJE.
Do konstrukcji zamierzam użyć profilu kwadratowego 15x15. Directory - rurka alu fi6, dipol i reflektor - pełny pręt alu fi5.
Znalazłem ciekawy skrypt w javie na stronie http://fermi.la.asu.edu/w9cf/yagipub/ trzeba zaczekać chwilkę na załadowanie i uruchomienie. Programik pozwala narysować swoja antenę yagi wg zadanych parametrów wyliczonych w innym programie i pokazuje czy i jak będzie działać.
kb997 pisze: Jak znajdę chwilę to albo tu albo na PW wyślę krótki faq do 4nec.
Wrzuć na główny, pewnie więcej osób chętnie skorzysta z objaśnień.

Niemiecki nadajnik pracuje na 3 kanałach:
27 - 522 MHz
36 - 594 MHz
39 - 618 MHz Średnia arytmetyczna z nich to 578 MHz. Na ta właśnie częstotliwość wyliczałem antenę. Może lepiej by było na konkretny kanał? Tutaj jest o tyle dobrze, że kanały są "blisko" siebie, wiec antena nie musi mieć szerokiego pasma pracy, to ponoć bardzo upraszcza projekt.

Wg tego http://www.vk5dj.com/yagi.html programu, napisanego podobno w oparciu o wzory jakiegoś guru od anten yagi wychodzi, że na boomie 2 metrowym zmieszczę 12 directorów + dipol i reflektor. Czyli razem 14 elementów i właśnie na coś takiego się porwę. :twisted:

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Darmo twój trud, zrobisz według tego programu to będziesz miał antenę ja konkretny kanał. Trzy kanały niżej lub wyżej i antena ma impedancję 100 albo 500 ohm i zysk 2 - 3 razy mniejszy. Mam super koncepcję. Może ktoś na forum dysponuje tą anteną http://images.dipol.com.pl/pict/a8760++.gif (Dipol 21/24-35) i udostępni rozmiar i odstep poszczególnych elementów. Te wymiary przemnóż przez 0,94 i będziesz miał antenę 28-39. Gdyby udało się skonstruować dokładnie przeskalowaną to miałaby zysk 16-18 dB. Do tego dodać LNA 101 i "drang nach West" :D
Edit: idealna byłaby ANT 42238 produkcji Fracarro ale chyba w Polsce jest niedostępna.

ArthurDDZ

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: ArthurDDZ »

No to mnie kolega zmartwił. :( Całe szczęście że nie ciełem jeszcze nic i nie wierciłem. Tylko rozrysowałem miejsca na otwory na boomie. No nic, poczekamy na rozwój sytuacji, może ktoś rzeczywiście ma taką antenę, a może sam gdzieś znajdę projekt.

Edit:
Wklepałem antenę do tego skryptu javovego i wyszło tak:
578 MHz - 15.5 dB częstotliwość projektu
522 MHz - 12.95 - mux
594 MHz - 13.75 - mux
618 MHz - (-5.57) - mux :shock: :?
Ostatnio zmieniony 18 kwietnia 2013, o 12:44 przez ArthurDDZ, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

no i zadałem pytanie i nikt nie pofatygował się jakkolwiek na nie odpowiedzieć ...
dzięki za pomoc...

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

ArthurDDZ pisze:No to mnie kolega zmartwił. :( Całe szczęście że nie ciełem jeszcze nic i nie wierciłem. Tylko rozrysowałem miejsca na otwory na boomie. No nic, poczekamy na rozwój sytuacji, może ktoś rzeczywiście ma taką antenę, a może sam gdzieś znajdę projekt.

Edit:
Wklepałem antenę do tego skryptu javovego i wyszło tak:
578 MHz - 15.5 dB częstotliwość projektu
522 MHz - 12.95 - mux
594 MHz - 13.75 - mux
618 MHz - (-5.57) - mux :shock: :?
No właśnie, Yagi są antenami kanałowymi rozstrojonymi kosztem zysku (i nie tylko) aby poszerzyć ich pasmo. Na innym forum znalazłem coś co powinno działać. http://obrazki.elektroda.pl/9470091300_1303842816.png Sprawdzę jeszcze w 4nec jak to działa

ArthurDDZ

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: ArthurDDZ »

kb997 pisze: No właśnie, Yagi są antenami kanałowymi rozstrojonymi kosztem zysku (i nie tylko) aby poszerzyć ich pasmo. Na innym forum znalazłem coś co powinno działać. http://obrazki.elektroda.pl/9470091300_1303842816.png Sprawdzę jeszcze w 4nec jak to działa
Mówisz o tej pierwszej z rysunku? dla kanałów 21-41?

BTW, wygenerowałem antenę dla kanału 39 (dołożyłem jeden director bo zrobiło się miejsce) i tak mi wyszło:
k 39 - 618 MHz - 13.55 dBi
k 36 - 594 MHz - 15.58 dBi
k 27 - 522 MHz - 11.03 dBi

Wygląda to przynajmniej w tym skrypcie całkiem nieźle. Po dołożeniu wzmacniacza mogłoby być ok. Ale poczekam co na to powiedzą ci, co maja większą wiedzę w temacie.

ja wklepałem tą antenę do Javkovego skrypta i wyszło tak:
k 39 - 618 MHz - 15.23 dBi
k 36 - 594 MHz - 14.56 dBi
k 27 - 522 MHz - 10.51 dBi

Trochę niewyraźne są wymiary, ale chyba działa. 997 sprawdź proszę jak możesz w 4necu jak toto się sprawuje.

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: KrzysztofD »

kb997 pisze: Może ktoś na forum dysponuje tą anteną (Dipol 21/24-35) i udostępni rozmiar i odstep poszczególnych elementów.
Podobna kilkukanałowa może być?
Swego czasu polskie czasopisma "pożyczały" treść z obcych wydawnictw (np. Eberhard Spindler - Antennen") i taka właśnie spolszczona tabela ze wspomnianej książki jest tu:
http://www.mt.com.pl/archiwum/91-Nw-03-Anteny_cz-3.pdf
(3 kolumna w oryginale ma zakres kanałów 31-35)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

@KrzysztofD
Zwróć uwagę, że już sowieckie opracowanie bliższe ideału zaproponowałem, ale dzięki za propozycję. Dla poszukiwaczy konkretnego kanału, lub mieszkających w trudnych warunkach odbiorczych może się przydać.
Do admina - proponuję ostatnie posty przenieść do odpowiedniego wątku o antenach yagi.

ArthurDDZ

Re: Budowa własnej anteny yagi

Post autor: ArthurDDZ »

Poszukiwania po internecie trwają i zaowocowały znalezieniem programu YagiCad. Program jest freeware i wyczytałem, że ma możliwość exportu plików do 4neca. http://www.yagicad.com/YagiCAD/YagiCAD.htm#_Downloads Po wprowadzeniu do niego parametrów dwóch moich projektów anten wyszły dość podobne wyniki. Po lewej stronie antena generowana programem YagiCalculator, po prawej radziecki projekt.
https://picasaweb.google.com/1131897147 ... 3493413762
https://picasaweb.google.com/1131897147 ... 6368030994

Teraz pytanie co wybrać do realizacji.

Edit:
Zastanawiam się jeszcze nad zrobieniem quadosa 8 lub quada8-10 na te Niemcy. Jeśli moc anten jest porównywalna z taką 2 metrową yagi to wydaje mi się że mniej kłopotu byłoby ze zrobieniem quada lub quadosa... Jak jest z dołączaniem wzmacniaczy do tych anten?

Maxym

Antena DIY Yagi - problem

Post autor: Maxym »

Witam. Postanowiłem wykonać własnymi siłami antene typu Yagi z dipolem pętlowym i dwoma direktorami. Wszystko obliczone wg. kalkulatora ze strony vk5dj. Po złożeniu i przetestowaniu pojawia się niezrozumiały dla mnie stan rzeczy. Otóż antena odbiera mux2 i mux3 bezproblemowo. Odległość od nadajnika w Raszynie ~18km. Odbiera także TVN HD na 730MHz z PKiN. Niestety problem pojawia się przy częstotliwości 770MHz czyli z mux-em pierwszym gdzie na kompletnej antenie jest całkowity brak sygnału(0%). Po pozbawieniu anteny direktorów sygnał się pojawia występuję jednak "pikseloza". Problem jest taki, że antena jest policzona właśnie na tą górną czestotliwość czyli 770MHz i wychodzi na to że sygnał jest całkowicie tłumiony przez direktory przed dipolem. Czy ktoś kiedykolwiek spotkał się takim problemem? Oddalenie od siebie direktorów i dipola sprawdzałem kilkukrotnie i zgadzają się z tymi podawanymi przez kalkulator. Czy wzajemne położenie dipola a direktorów w aspekcie wysokości mocowania ma jakieś znaczenie?

Ps. To mój pierwszy post więc witam wszystkich forumowiczów :)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena DIY Yagi - problem

Post autor: adac »

@ Maxym :

Napisz coś, zrób rysunek, podaj wymiary, może być foto.
W tej chwili problem jest taki: antena mi nie działa, co robić.

Przy tych warunkach o których piszesz trudno jest zrobić taką antenę która by nie działała, w grę wchodzi raczej przesterowanie.
Są jakieś góry po drodze ? Co to za odbiornik ? Czy zastosowałeś symetryzator ?

Do kalkulatorów na stronach www mam zerowe zaufanie.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Budowa własnej anteny yagi

Post autor: Anduraki »

Pytanie mam takie na pograniczu offtopa. Chodzi mi o kontakt elektryczny elementów z elementem na którym montuje się symetryzator.

Przykładowo antena dipola 16/21-69 ma dipol który nie dotyka do reszty elementów(wisi w powietrzu) mocowanie jest do puszki antenowej z plastiku. Ja mam antenę ATZ gdzie dipol na którym jest puszka jest przymocowany do elementu nośnego który styka się z wszystkimi directorami.

Czy musi być kontakt elektryczny, w przypadku dipola widać, że nie musi - moje pytanie jest jak wpływa to na odbiór.

W przypadku anten siatkowych - to wszystkie kierunkowe nośne są przyczepiane na plastikach? i również nie mają kontaktu z "X". Może ktoś wytłumaczyć na jakiej zasadzie to działa? Kiedy można pominąć kontakt, a kiedy kontakt elektryczny jest niezbędny?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Budowa własnej anteny yagi

Post autor: kb997 »

Rozumiem, że pytasz o directory i dipol czy maja być separowane galwanicznie od bomu czy też nie. Otóż niektóre z kalkulatorów uwzględniają w wyliczeniach czy elementy są izolowane czy nie. Nie są to jakieś kolosalne różnice ale warto spróbować obu wersji.

Zablokowany