Budowa własnej anteny yagi

Bartt

Re: Budowa wlasnej anteny yagi

Post autor: Bartt »

@Gregory

No szkoda że nie udało się choćby złapać pikselozy, byłby jakiś punkt zaczepienia :(.
Mi się udało złapać Baranówkę na zestawie ATX-91 i wzmacniacz MC9102 (na LNA169 miałem pikseloze, a LNA177 nie mam ) analogowa TVP INFO na k40 była zaszumiona, ale z kolorem i do oglądania z większej odległości od tv. Natomiast na siatce z tym samym wzmacniaczem miałem całkowity brak odbioru mux-3.
Ciężko powiedzieć jak blisko jesteś odebrania tego sygnału. Jeśli byłaby pikseloza to można by poeksperymentować łącząc np. 2 anteny przez sumator, lub wykonać drugą taką samą i połączyć synfazowo, a tak to nie wiadomo co by to dało.

@mathome

Prawdę mówiąc byłem tylko w jednym sklepie tego typu.
Muszę poszperać w innych marketach ;).

ekgen

Balun do anteny Yagi

Post autor: ekgen »

Witam

Chciałbym przyłączyc się do tematu - Budowa wlasnej anteny yagi
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2466
Mam antenę Yagi skonstruowaną według kalkulatora
"Yagi Calculator for the design of DL6WU yagis for
VHF/UHF by John Drew VK5DJ" ( tak jak u kolegi Gregory
Napisane: 5 kwietnia 2012, o 20:15, temat - Budowa wlasnej anteny yagi )
na czestotliowość 2023 MHz, 14 elementową,
połączoną kablem RF-240 ( 50 ohm ).
Już sprawdzałem działanie i jest jakiś efekt ale
chciałbym być pewien że jest dopasowana do linii
( nie mam możliwości wykonania pomiarów )

Czy mam zastosować balun obliczony w następujący
sposób:
długość fali 148 mm
wspł. skrócenia dla RF-240 0,86
1/2 dług. fali 74 mm

74 * 0,86 = 64 mm

czyli pętla baluna powinna mieć dlugość 64 mm.

Nie jestem pewien czy w tym przypadku muszę zastosować
ten balun bo nie wiem czy ten kalkulator oblicza
dipol pętlowy o impedancji 200 ohm ?
Jeśli to jest 200 ohm to aby dopasować do 50 ohm
linii powinien być balun 1: 4 czyli taki jak
na rysunku ?

Wtedy antena nie jest zwarta w przeciwienstwie do
sytuacji gdy dipol podłączam ( tak jak w tej chwili )
do obu końcowek przewodu zasilajacego
tj. żyłe środkową i oplot.

Co mam zrobić z dwoma punktami oznaczonymi znaczkiem
"choinki" ( dwie masy ), czy mam je dodatkowo połaczyć ze
soba, jeśli tak to czym, takim samym drutem jak
żyla w przewodzie, jaką długością drutu ?
Jak daleko bedzie miejsce lączenia tej masy na wychodzącym
przewodzie ( jeden punkt to pomiędzy ramionami pętli baluna
a drugi gdzieś na przewodzie - w jakiej odleglosci
od końca tj. od baluna ? ) ?

placid

Odtworzenie anteny

Post autor: placid »

Witam znajomy ma taką antenę
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm
zastanawiam się nad zrobieniem podobnej , rurek o jakiej średnicy należałoby użyć zamiast tych dziwnych profili z których zrobione są direktory , rozważamy sobie teoretycznie :D

_chris_

Re: Odtworzenie anteny

Post autor: _chris_ »

Średnice dipoli i direktorów nie są krytyczne, aczkolwiek mają wpływ na charakterystykę zysku anteny. Tyle, że bez projektu nijak nie będziesz wiedział, ile tak naprawdę powinno być. Typowo takie elementy mają średnicę w okolicach 5...7mm.

placid

Re: Odtworzenie anteny

Post autor: placid »

Czyli jak dobrze rozumiem przyjąć tą typową średnice i tyle ? właściwiej nie ma szansy wyliczyć w żaden sposób ?
A nie ma jakiś zależności między średnica dipola a direktorów ?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Odtworzenie anteny

Post autor: m@rtops »

placid pisze: przyjąć tą typową średnice i tyle ? właściwiej nie ma szansy wyliczyć w żaden sposób ?
może to ci pomoże ;)
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2466
niestety część linków już nieaktualna :?

_chris_

Re: Odtworzenie anteny

Post autor: _chris_ »

placid pisze:Czyli jak dobrze rozumiem przyjąć tą typową średnice i tyle ?
tak.
placid pisze: właściwiej nie ma szansy wyliczyć w żaden sposób ?
jest, ale przecież nie wiesz, dla jakich założeń (przebieg charakterystyki kierunkowej w funkcji częstotliwości, kierunkowość, dopasowania, etc...) była projektowana oryginalna antena. Musiałbyś odtworzyć projekt, czyli wykonać tzw. "inżynierie wsteczną"
placid pisze:A nie ma jakiś zależności między średnica dipola a direktorów ?
w praktyce w prostszych konstrukcjach przyjmuje się dla ułatwienie życia takie same średnice. Ale, jak pisałem wcześniej - średnice wszystkich elementów mają generalnie wpływ na parametry anteny, czyli w ogólności mogą być w konkretnych projektach różne średnice.

placid

Re: Budowa własnej anteny yagi

Post autor: placid »

Dzieki za informacje a może jeszcze zapytam tak ,mamy taką samą anteną zrobioną z direktorami 4mm i 8mm , jesteśmy wstanie przewidzieć jak zmieni się zysk na poszczególnych częstotliwościach , tzn jaką tendencję może mieć ta krzywa przy cieńszych a jaką przy grubszych direktorach .
Obrazek

_chris_

Re: Budowa własnej anteny yagi

Post autor: _chris_ »

@ placid:
Ogólnie to jest tak, że od średnicy drutu zależy dobroć jednostki dipolowej (a więc również i direktora). Czym większa dobroć, tym szybszy spadek zysku przy oddalaniu się od częstotliwości rezonansowej.

Dlatego przy antenach szerokopasmowych stosuje się jednostki o większych średnicach, z reguły jest to kilka mm. Charakterystykę zysku typowej Yagi kształtuje się dobierając częstotliwość rezonansową głównego dipola, odpowiadającego za charakterystykę dolnej części pasma) oraz ilość, średnicę, częstotliwości rezonansowe oraz rozstaw direktorów, kształtujących charakterystykę zysku w środku i górnej części pasma Yagi. Do tego dochodzi jeszcze reflektor kątowy, modyfikujący (zwiększający) zysk, głównie w dolnej części pasma.

Oczywiście, kombinując z charakterystyką zysku trzeba mieć na uwadze cały czas charakterystyki kierunkowe, dopasowanie i impedancję anteny, które wraz ze zmianami direktorów również będą się zmieniać...

Jak widzisz, nie takie proste to wszystko jest...

Maciey

Re: Odtworzenie anteny

Post autor: Maciey »

Pomijając rozważania teoretyczne napiszę, że zrobiłem dwie anteny Yagi z profili aluminiowych 20x20mm i rurek 8mm, liczone na k51 (MUX3 Kosztowy). Obie odbierają 3 MUXy z jakością 100%, jedna nawet analogową TVP2 (k21) w dobrej jakości (drugiej nie sprawdzałem ;) ).

ArthurDDZ

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: ArthurDDZ »

Tak sobie patrzyłem na mapę http://www.dvbtmap.eu/ i wychodzi, że niemiecki nadajnik pracuje na 3 kanałach:
27 - 522 MHz
36 - 594 MHz
39 - 618 MHz Średnia arytmetyczna z nich to 578 MHz. Trochę nisko jak na mojego quadosa6. Był liczony o dobre 200 wyżej, więc myślę, że nie będzie pracował z pełnią swoich możliwości. Chyba jednak zmajstruję Yagi, taką 11 elementową :twisted: z kalkulatora ze stronki http://elektronikjk.republika.pl/a4.html
1. Ktoś ma jakieś doświadczenia z tą stroną? czy rzeczywiście ten kalkulator dobrze liczy?
2. Jest tam również mowa, że zastosowany jest dipol prosty. Jak podłączyć kabel do dipola pętlowego to wiem, ale jak i w którym miejscu do prostego to niebardzo. Może ktoś podpowie?
3. Pytanie konstrukcyjne: do budowy Yagi zamierzałbym użyć kwadratowej rury alu 20x20 a direktory pręt okrągły pełny fi5. Czy direktory lepiej mocować na powierzchni rury czy mogą być zamontowane w otworach przelotowych w rurce nośnej? Ma to jakieś znaczenie.?
4. CZy direktory i dipol mogą stykać się elektrycznie z rurą nośną czy lepiej izolować?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Ja ściągnąłem jakiś program do projektowania anten yagi. Zasadniczo directory i dipol mogą być połączone galwanicznie z bomem. Możesz directory mocować przelotowo. Przy antenach ATX directory i dipole są izolowane od bomu. Zrób dipol pętlowy (praktycznie ten sam rozmiar) będziesz mógł zamiennie montować symetryzator lub wzmacniacze o impedancji wejściowej 300ohm.

ArthurDDZ

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: ArthurDDZ »

Problem z tą nieszczęsną Yagi jest taki, że każdy kalkulator / program jaki znalazłem do liczenia anten Yagi wylicza inne wymiary. Czasami rozbieżności są rzędu kilku centymetrów, a to już dużo. Najbardziej wiarygodny wydaje mi się program Yagi Calculator. Jeszcze pomyślę co zrobić.

Edit: poskładałem quadosa6 i zrobiłem próby na kanałach 27, 36, 39. I kompletna porażka. Pasek sygnału nawet nie drgnął, ani nawet 1% sygnału. Nie wiem teraz czy wogóle się bawić w inną antenę do niemieckich stacji. :( W dzień spróbuję pokręcić quadem 8 ale czarno to widzę. :cry:

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Zainstaluj sobie 4nec i to co wyjdzie ci z obliczeń kalkulatora yagi przenieś do 4nec. Dostaniesz odpowiedź czy jest ok. Ja w domu rodzinnym zostwiłem przebudowaną przez siebie yagi gdzie aluminiowy bom zastąpiłem drewnianą listwą długości 3m a directory przypięte gumkami mogłem przesuwać. Nie miałem komputera (1988-1990r.) i metodą prób i błędów stroiłem antenę. Nadal funkcjonuje (gumki zastąpiłem potem dratwą). Jeżeli kalkulatory podają taki sam rozmiar dipola to wykonaj taki. Rozmiar directorów i ich położenie też jest ważne ale to tak jak pisałem możesz zweryfikować w 4nec. Gdybyś miał problem z 4nec to na pw wyslij mi dane do twoich projektów, postaram się sprawdzić.

_chris_

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: _chris_ »

ArthurDDZ pisze:Problem z tą nieszczęsną Yagi jest taki, że każdy kalkulator / program jaki znalazłem do liczenia anten Yagi wylicza inne wymiary. Czasami rozbieżności są rzędu kilku centymetrów, a to już dużo. Najbardziej wiarygodny wydaje mi się program Yagi Calculator. Jeszcze pomyślę co zrobić.
Weź pod uwagę, że każdy kalkulator może liczyć dla innych założeń ( warunków granicznych) przyjętych dla danej anteny - czyli innej charakterystyki częstotliwościowej, szerokości wiązki przedniej, ilości i wielkości listków bocznych, rozrzutu impedancji charakterystycznej, rozrzutu współczynnika dopasowania etc...

Dla anten szerokopasmowych (dla pasmowych zresztą reż), parametry te mogą być bardzo różne, powodując, że konstrukcję anten, a w szczególności wymiary elementów dipolowych oraz ich rozstawy mogą się znacznie (podkreślam słowo: znacznie) różnić pomiędzy poszczególnymi projektami.

A główny problem leży w tym, czy kalkulator podaje te warunki graniczne czy ich nie podaje.

To wszystko wygląda podobnie do projektowania karoserii samochodu - można ją zaprojektować na multum sposobów - bardziej obła, bardziej kanciastą, z większym czy mniejszym bagażnikiem...itd, itp, etc...

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Odpaliłem właśnie program "Design Yagi" który policzył mi antenę 9 directorową z zyskiem 12,2dB a potem wrzuciłem to do 4nec i wyszło 11dB. Jeżeli długości i odległości directorów zmienisz o 1-2 mm to rozszypie się cała charakterystyka. Mało tego, średnica elementów również znacząco wpływa na zysk. Komercyjne anteny robi się z dość grubych elementów aby poszerzyć ich zakres pracy "w dół" (kosztem max. zysku) i uzyskać stabilność oraz trwałość konstrukcji. Jeśli chcesz bawić się w próby odbioru sygnału z Niemiec to raczej z miedzianego drutu 1,5mm2 zrób quadosa6 na kanał 39 albo "wypożycz" do testów atx-a (np. Vena).

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

A produkują jeszcze te "dźwigi" ? bo dawno ich nie widziałem, a na dachach to wcale ich nie widuję. :lol:

Chris napisałem ci w wiadomości priv jakiś czas temu czy nie mógłbyś jakoś opisać charakterystykę directorów różnego rodzaju. Bo zastanawiam się - skoro na balkonie mam tak pokręcone polaryzacje (o czym stwierdziłeś kilkanaście-kilkadziesiąt stron temu w tym temacie) może zamiast anteny z prostymi directorami -- dać taką która ma elementy jak ATX 91, albo fracarro(te dwa sklejone trójkąty). Zima w zasadzie już za nami - pora podłubać na balkonie i wycisnąć 100% z anteny i z lokalizacji. Muszę pozbierać te rzeczy które przez zimę przemyślałem i wypróbować kilka ustawień. Właśnie myślałem nad wymianą tej ATZ na Delta DX-55.

Pytanie padło tutaj ponieważ to jest temat dotyczący budowy anten. Jak directory w zależności od rodzaju wpływają na odbiór - czy to w ogóle da się scharakteryzować?

Kupiłbym jeszcze ten tuner na USB z miernikami BER, ale nikt mi nie może poradzić co wziąć co nadawałoby się do takich rzeczy.

ArthurDDZ

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: ArthurDDZ »

_chris_ pisze:
ArthurDDZ pisze:Problem z tą nieszczęsną Yagi jest taki, że każdy kalkulator / program jaki znalazłem do liczenia anten Yagi wylicza inne wymiary. Czasami rozbieżności są rzędu kilku centymetrów, a to już dużo. Najbardziej wiarygodny wydaje mi się program Yagi Calculator. Jeszcze pomyślę co zrobić.
Weź pod uwagę, że każdy kalkulator może liczyć dla innych założeń ( warunków granicznych) przyjętych dla danej anteny - czyli innej charakterystyki częstotliwościowej, szerokości wiązki przedniej, ilości i wielkości listków bocznych, rozrzutu impedancji charakterystycznej, rozrzutu współczynnika dopasowania etc...

Dla anten szerokopasmowych (dla pasmowych zresztą reż), parametry te mogą być bardzo różne, powodując, że konstrukcję anten, a w szczególności wymiary elementów dipolowych oraz ich rozstawy mogą się znacznie (podkreślam słowo: znacznie) różnić pomiędzy poszczególnymi projektami.

A główny problem leży w tym, czy kalkulator podaje te warunki graniczne czy ich nie podaje.

To wszystko wygląda podobnie do projektowania karoserii samochodu - można ją zaprojektować na multum sposobów - bardziej obła, bardziej kanciastą, z większym czy mniejszym bagażnikiem...itd, itp, etc...
Zadajesz bardzo trudne pytania jak dla amatora majsterkowicza. Ten kalkulator wziełem ze stronki http://www.vk5dj.com/yagi.html podaje on tam mnóstwo cyferek, z których sporo nic mi nie mówi. Wklepałem mu częstotliwość jaka mnie interesuje, ilość elementów, ich grubość, profil przekroju (nawet to ma) i już. Pospisywałem wymiary elementów i odległości wklepałem toto do Cada i zaczełem się zastanawiać czemu one się tak od siebie różnią w porównaniu z kalkulatorem np: http://elektronikjk.republika.pl/a4.html Dane wejściowe podawałem takie same.
4Neca mam zainstalowanego, ale mimo że sporo rysuje w cadzie, corelu i zawodowo komputery nie są mi obce to z tym programem nie mogę dać rady.
Prawdopodobnie zrobię jak pisał kb997, poskładam na gumeczkach directory miedziane i zobaczę jak to będzie działać.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Nie przesadzaj z grubością elementów. Spróbuj z 2,5mm2.

_chris_

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: _chris_ »

@ ArthurDDZ:
jako amator musisz się zdać na wiarygodność danego kalkulatora, czyli zbudować antenę wg przyjętych w kalkulatorze założeń (które znasz tylko częściowo) i mieć nadzieję, że będzie OK dla twoich warunków.

Niestety, przy dłuższych Yagach możliwości 'ręcznej' korekcji wymiarów i położeń korektorów są minimalne, bo przy takich zmianach prawie natychmiast zaczną się sypać parametry anteny i odbiór, co może objawić się natychmiast zmianami w odbiorze sygnałów. Ale tu też zależy wiele od warunków odbiorczych (przy silnych sygnałach będzie duża tolerancja na 'sypanie się' parametrów anteny) i reszty instalacji antenowej - tu może być już różnie, bo wszystkie pozostałe elementy (kabel antenowy, odbiornik, rozgałęźniki, wzmacniacze, etc...) będą w interakcji z parametrami anteny - i przykładowo, dla spieprzonej anteny może być ważąca długość kabla antenowego, i to nawet liczona w centymetrach!!!

Grubość elementów trzeba wybrać jako kompromis pomiędzy wymaganiami mechanicznymi łatwości montażu, wytrzymałości mechanicznej oraz parametrów elektrycznych.

Zablokowany