Wybór anteny kierunkowej

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Co Wy Na to

Post autor: adac »

kuku1234 pisze:Przy w miare dobrych warunkach 5kW i 80 km smialo na pasywnej pociagniesz
jeżeli nadajnik ND to nie pociągniesz
kuku1234 pisze:Ja w w dobrych warunkach w pazdzierniku, poki cos nie popieprzyli, lapalem (slabo, ale jednak) 80 km 1,25kW ze Skrzycznego.
to było tropo

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Co Wy Na to

Post autor: qwerty »

Najgorsze jest to, że z Siedlec multipleks 1 ma być nadawany z mocą 20 kW. :| Mogli już dać od serca te 50 kW.

Peter_CA

Re: Co Wy Na to

Post autor: Peter_CA »

adac pisze:
kuku1234 pisze:Przy w miare dobrych warunkach 5kW i 80 km smialo na pasywnej pociagniesz
jeżeli nadajnik ND to nie pociągniesz
ND to nadawanie dookólne. Dlaczego miałby to być problem?

Ja odbieram na pasywnej siatce MUX 2 ze Skrzycznego. Po uwzględnieniu tłumienia ERP w moim kierunku wynosi jakichś 500 W. Odległość = 29 km. Widać, jak dużo zależy od dobrych warunków odbiorczych

solitpapa

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: solitpapa »

Witam.

Mam również problem z doborem anteny. Mianowicie obecnie korzystam z anteny siatkowej ze wzmacniaczem, jednakże odbiór jest taki sobie. O ile MUX2 działa bez zarzutu i siła sygnału nie spada poniżej 80% to z MUX1 i 3 jest duży problem, tzn. przy dobrych warunkach siła jest na poziomie 20-30%, obraz czasami szarpie, natomiast częściej sytuacja jest taka, że kanały z tych dwóch muxów w ogóle nie odbierają... O TVN HD w ogóle nie mówię, bo jego w ogóle nie udaje mi się w żadnych warunkach złapać...
I zastanawiam się nad zmianą anteny, tylko nie wiem na jaką się zdecydować, dlatego chciałem zasięgnąć Waszej opinii...

Dodam tylko, że antena znajduje się na rurze przy kominie na dachu budynku, jednakże skierowana jest ona na budynek który jest o piętro wyższy od mojego i stoi on na drodze moja antena nadajnik - pokazane jest to na zdjeciu poniżej:
(w kółku zaznaczona jest antena na tym drugim budynku oraz kierunek nadajnika - moja antena "patrzy" dokładnie w blaszaną część budynku)
http://img404.imageshack.us/img404/5411/img4780g.jpg

Odleglosci od nadajnikow na ponizszym zdjeciu:
http://img854.imageshack.us/img854/1949/mapaov.jpg

Co radzicie?
Pozdrawiam.

_chris_

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: _chris_ »

@ solitpapa:
napisz coś więcej - ile metrów kabla antenowego jest i jakiej jest on mniej więcej średnicy (~5 cz ~5mm), ile ma lat. Jak stara jest antena, zasilacz do niej? Jeden TV czy więcej. Jak z odbiorem analogów? Masz możliwość dźwignąć antenę wyżej?

solitpapa

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: solitpapa »

więc sprawa wzmacniacza jest mi nieznana... nie ma na nim żadnych oznaczeń, kupiony na bazarze u tamtejszego speca, ale wiem, że jest stosunkowo mocny, bo był wymieniamy przez inna osobę ze słabszego.

kabel jak i antena są nowe - antena ma ok. 1 rok, kabel parę miesięcy, średnica ok. 5mm.
długość kabla do splittera to ok. 7m, dalej od splittera do jednego telewizora 4m, do drugiego ok. 8m.

analogi powiedźmy są znośnej jakości, najgorzej działa tvp info, które śnieży, pozostałe z minimalnymi zakłóceniami.

kwestia wysunięcia anteny wyżej niestety raczej nie wchodzi w grę...

_chris_

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: _chris_ »

@ solitpapa:
wygląda to na dwie sprawy:

1. przysłonięcie nadajnika, skutkiem czego wyższe kanały są z trudnością odbierane. W mieście w końcu typowa sytuacja.
2. problem z instalacją w zakresie odbioru wyższych kanałów. I to wygląda dużo poważniej.

Anteny 'siatkowe' generalnie bywają bardzo różne, ale nawet, jak są z produkcji garażowej, to raczej odbiór góry pasma trzymają. Bardziej wygląda mi to na problem z:

# kabel antenowy - powinien być tzw. satelitarny, o średnicy ~7mm, najlepiej czarny. Ten co masz, o średnicy ~5mm może mieć duże tłumienia na wysokich kanałach, zwłaszcza, jeśli ma kilkanaście metrów.

# rozdzielacz - zdarzają się bardzo różne. Napisz co tam masz u siebie, albo daj fotkę.

# wzmacniacz i zasilacz antenowy. Wzmacniacz też może powodować zły odbiór wysokich kanałów, zasilacze też potrafią się przyłożyć. Ewentualnie może powodować zakłócenia intermodulacyjne utrudniające /uniemożliwiające odbiór.

Na twoim miejscu zacząłbym od odłączenia rozdzielacza i podłączenia się bezpośrednio z telewizorem z DVB-T pod kabel antenowy biegnący od anteny (ewentualnie połączyć kable antenowe po wyjęciu rozdzielacza - najlepiej złączami F i przejściem FF, tzw. 'beczką'). Zasilacz oczywiście powinien być włączony - dobrze byłoby go na wszelki wypadek wymienić na nowy.

Po takim połączeniu powinieneś ponownie ustawić antenę na max jakości skazywanej przez odbiornik najsłabiej odbieranego mux-a.

Jeśli masz taką możliwość, to mógłbyś również wymienić wzmacniacz w antenie na symetryzator i wtedy sprawdzić odbiór DVB-T (analogów prawdopodobnie by już nie było). Przy założeniu symetryzatora należy również wymienić / zdemontować wtyczkę antenową zasilacza na zwykła wtyczkę antenową.

I ponownie ustawić antenę.


Co powinieneś odbierać w swojej lokalizacji:
Polsat HD - k29
mux-2 - k48
TVN-HD - k53
mux-3 - k55
mux-1 - k58

Zrób próbę(y) i opisz jakie były skutki dla analogów oraz DVB-T (z %poziomu i jakości sygnału pokazywanych przez odbiornik).

solitpapa

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: solitpapa »

dzisiaj nie jestem w stanie przestawić anteny, ale po podłączeniu kabla z wtyczką od zasilacza bezpośrednio do telewizora (pomijając rozgałęziacz) był wzrost sił sygnału na mux 1 i 3 o ok. 25%...
przy bezpośrednim połączeniu siła sygnału była na poziomie 74% mux1 i 78% mux3. natomiast jakość sygnałów to tylko ok 19-30% mux1 i 17-23% mux3.

przy połączeniu przez pełna instalację jakość sygnału była średnio o parę % niższa niż przy połączeniu bezpośrednim

dane rozgałęziacza:
BZT
G687
665D
5-1000MHz

_chris_

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: _chris_ »

solitpapa pisze:to z MUX1 i 3 jest duży problem, tzn. przy dobrych warunkach siła jest na poziomie 20-30%,
solitpapa pisze:ale po podłączeniu kabla z wtyczką od zasilacza bezpośrednio do telewizora (pomijając rozgałęziacz) był wzrost sił sygnału na mux 1 i 3 o ok. 25%...
przy bezpośrednim połączeniu siła sygnału była na poziomie 74% mux1 i 78% mux3. natomiast jakość sygnałów to tylko ok 19-30% mux1 i 17-23% mux3.
hm, to jak w końcu jest? 20-30% + 25% = 45-55%, a nie 74/78%

Wskaźniki poziomu oraz jakości odbieranego sygnału w odbiornikach generalnie należy traktować bardzo orientacyjnie, ale typowo jakość powinna być jak największa, maksymalna i stabilna. Zwykle wskazanie max jakości jest w granicach 90...100% Ale to jest indywidualne, i w zależności od odbiornika może być różnie, np. 80%.
Co do wskazań poziomu, to są one wtórne. Jeśli wskazanie jakości jest stabilne i w okolicach max, to wskazania poziomu mogą być w zasadzie dowolne.

Nie wiadomo, jak to jest w twoim odbiorniku, ale tak czy inaczej wydaje się, że masz dużo, dużo za mało wskazania jakości sygnału, jak na tę odległość, przy relatywnie wysokim wskazaniu poziomów sygnału.

A taka sytuacja to typowo duże przesterowanie wzmacniacza w antenie i / lub silne zakłócenia.

Więc pierwsza rzecz to wykonanie ustawienia anteny, jak nie da to radykalnego zwiększenia jakości - pozostanie próba z anteną pasywną, a następnie wymiana kabla antenowego i ewentualnego doboru wzmacniacza lub wymiany anteny.

Anteną trzeba pokręcić w szerokim kącie w lewo i w prawo (a do 90stopni), pamiętając, aby robić to bardzo precyzyjnie, cierpliwie i wolno, albowiem dekoder ma dużą bezwładność (opóźnienie) wskazań, sięgające pojedynczych sekund.
Może być tak, że dla różnych mux-ów optymalne ustawienia anteny będą różne - wtedy trzeba strać się wybrać optymalny kompromis.

Jeśli chodzi o typ rozdzielacza, to wygląda on na dobry, choć może być zwyczajnie uszkodzony. Ale rozdzielaczem będziesz się zajmował na końcu, po uzyskaniu 100% jakości mux-ów, bo w tej chwili jest on nieistotny.

solitpapa

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: solitpapa »

wartość 20-30% podałem z pamięci. ;) natomiast okolice ok. 45% to wartości zmierzone parędziesiąt minut temu.

jakiekolwiek regulacje anteny zrobię w przyszłym tygodniu, natomiast co do wersji pasywnej, to symetryzator może być dowolny czy wybierać jakiś konkretny? np. ten aukcja allegro .pl/show_item.php?item=1979648365 ?

_chris_

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: _chris_ »

solitpapa pisze:to symetryzator może być dowolny czy wybierać jakiś konkretny?
Takiego typu (a sprzedają go chyba wszyscy...)

MateuszNTC

Wybór anteny kierunkowej

Post autor: MateuszNTC »

Witam.

Dotychczas posiadam Wzmacniacz LNA 177 oraz Antenę siatkową ,jednak nie jestem tak zadowolony ponieważ chcę odebrać kanał 57 z Płock/Rachocin to jest MUX2 tylko dla pewności czy odbiera daleko ,niestety siatka nie spisała się i chcę kupić antenę kierunkową czy może być taka:

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3710.htm

Pytania:
1.Jaką zaproponowaliście by mi antenę kierunkową do 100 zł ?
2.Może być taka co podałem w linku?
3.Czy antena kierunkowa która jest podana na linku jest lepsza w odbieraniu dalekich nadajników 80-120 km?

Antena kierunkowa przyda się ponieważ później zamontuję na wsi w Broszkowie,Mazowieckie i będę chciał wtedy odbierać MUX2,3,1 z Warszawa/Raszyn.

Bartt

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: Bartt »

Mam taką antenę, ma bardzo dobre osiągi w zasadzie jedne z najlepszych ;). Trzeba tylko pamiętać że są rózne wykonania tych anten pisałem o tym tu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 92#p112992

Proszę admina o przeniesienie do właściwego działu ;)

Dydona

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: Dydona »

Proszę o podanie jaką antenę kupić wmiejscowosci polożonej w powiecie olkuskim - gmina Klucze, wieś Chechło tj 15 km od Olkusza. W sklepie polecają Telmor ASR - 860 , że nie ma siły aby było coś nie tak. W sklepie jest drogo, taniej na allegro, ale jesli nie będzie tak jak mówią to problem z oddaniem. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w tym terenie z antenami kierunkowymi?

ogromny

Co to za antena

Post autor: ogromny »

Prosił bym o podanie jakiegoś konkretnego namiaru n tą antenkę producent, lub strona internetowa. Obrazek[/url] Obrazek

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: giaur500 »

Stwierdzam że wywalenie siatki i kupno anteny logarytmicznej to był strzał w dziesiątkę. Po pierwsze nie zajmuje pół balkonu, po drugie wreszcie udało się uzyskać stabilny odbiór, chociaż chwilami już wątpiłem że to się uda. Sygnał z odbicia, mój balkon wychodzi na stronę przeciwną niż kierunek na nadajnik.

Antena logarytmiczna ze wzmacniaczem, 6 dipoli: http://barczak.com.pl/zdjecia/2612d.jpg - chociaż tak po prawdzie, 80 zł za to zdzierstwo, taką to bym sam mógł zrobić.

kiełebasa

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: kiełebasa »

Witam!
Chciałbym się podpiąć pod temat...
Mieszkam w Brodnicy (kuj.-pom.), sygnał odbieram z RTCN w Rachocinie (42 km). Moja "instalacja antenowa" to pokojowa antena firmy Zehnder. Według niektórych źródeł w takich warunkach antenka nie powinna nic odbierać, jednak ja odbieram wszystkie MUX-y, jednak 100% jakość mam tylko na MUX2, przy pozostałych 1. i 3. jakość bardzo skacze, pojawiają się artefakty, a niekiedy obraz całkowicie ginie. To skłoniło mnie do zastanowienia się nad kupnem anteny kierunkowej, jednak nie wiem czy przy takiej odległości powinienem zastosować jakiś wzmacniacz, czy jednak zrezygnować z tego typu rzeczy. Czy taka antena by wystarczyłaby do dobrej jakości nawet przy złej pogodzie: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/059 ... 88d54.html
Z góry dzięki :)

PS: Zastanawia mnie fakt, że przez pierwszy tydzień od włączenia MUX1, na wszystkich jakość była 100%.

telewizorek

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: telewizorek »

Witam
AX1000 to dobra antena .Bardzo często podłączenie wzmacniacza zamiast poprawić odbiór powoduje pogorszenie odbioru programów.
Przykład,przeczytaj co napisał jurandzik.(post ze zdjęciem)
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 1&start=40

Najlepiej sprawdzić jak działa antena bez wzmacniacza . W przypadku gorszego odbioru można kupić wzmacniacz.

_chris_

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: _chris_ »

kiełebasa pisze:Witam!
Chciałbym się podpiąć pod temat...
Mieszkam w Brodnicy (kuj.-pom.), sygnał odbieram z RTCN w Rachocinie (42 km). Moja "instalacja antenowa" to pokojowa antena firmy Zehnder. Według niektórych źródeł w takich warunkach antenka nie powinna nic odbierać, jednak ja odbieram wszystkie MUX-y, jednak 100% jakość mam tylko na MUX2, przy pozostałych 1. i 3. jakość bardzo skacze, pojawiają się artefakty, a niekiedy obraz całkowicie ginie.
czyli prawdę słyszałeś - bo gdybyś miał prawidłowy odbiór to wszystkie trzy mux-y powinny działać STABILNIE. Za daleko...
kiełebasa pisze:PS: Zastanawia mnie fakt, że przez pierwszy tydzień od włączenia MUX1, na wszystkich jakość była 100%.
tam się ciągle coś działo z nadajnikiem, poza tym włączane były kolejne mux-y, i to są jedne z przyczyn, dlaczego raz było lepiej, a raz gorzej. Poza tym, to normalna sytuacja przy odbiorach na antenach wewnętrznych...
kiełebasa pisze:Czy taka antena by wystarczyłaby do dobrej jakości nawet przy złej pogodzie:
a antena spoko, choć ja wolę UHM-200 MAximuma.Zaczynasz od pasywnej, a jeśli nie ma stabilnego odbioru, trzeba użyć wzmacniacz. Wszystko zależy od lokalnych warunków.

kiełebasa

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: kiełebasa »

A czy antena typu Yagi (np. ATZ-19) również byłaby dobrym rozwiązaniem? Jest tańsza a podobno równie dobra co kierunkowa.

Zablokowany