Wybór anteny kierunkowej

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: TomW »

O antenach kierunkowych z innej beczki. Przeglądając oferte sklepów z antenami natknąłem sie na coś takiego:

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... k-re-tac35

Piszą, że ma zysk porównywalny z anteną 24 elementową typu Yagi. Wiadomo, reklama wszystko może, ale z ciekawości zapytam, czy ktoś ją użytkuje i czy faktycznie jest taka dobra?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: qwerty »

kiełebasa pisze:A czy antena typu Yagi (np. ATZ-19) również byłaby dobrym rozwiązaniem? Jest tańsza a podobno równie dobra co kierunkowa.
Przecież ATZ-19 jest kierunkową. :|

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: giaur500 »

TomW pisze:O antenach kierunkowych z innej beczki. Przeglądając oferte sklepów z antenami natknąłem sie na coś takiego:

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... k-re-tac35

Piszą, że ma zysk porównywalny z anteną 24 elementową typu Yagi. Wiadomo, reklama wszystko może, ale z ciekawości zapytam, czy ktoś ją użytkuje i czy faktycznie jest taka dobra?
To nie antena kierunkowa, tylko kawałek wygiętego drutu zamknięty w ładnej obudowie z tworzywa sztucznego oraz wzmacniacz o wzmocnieniu do 35 dB. Prawdopodobnie dipol pętlowy z drutu.

Warte w granicach 10 zł + 10 zł za zasilacz i wzmacniacz, sprzedawane za 145 zł. Taka wskazówka, nie ma co patrzeć na podane wartości w dB to nie jest zysk anteny tylko wzmocnienie zastosowanego wzmacniacza. Polecam nie patrzeć nawet na takie plastikowe wynalazki jak to, bo i tak jest tam tylko prosty dipol i mocny wzmacniacz, nie warte swojej ceny.

_chris_

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: _chris_ »

giaur500 pisze:To nie antena kierunkowa, tylko kawałek wygiętego drutu(...) Prawdopodobnie dipol pętlowy z drutu.
jak nie widziałeś jej konstrukcji, to po co piszesz. Ja też jej nie widziałem, ale dla mnie, sądząc po kształcie to jakieś combo Yagi lub loga. Taki mniej więcej odpowiednik Digit Activi Telmoru, tylko, że szerokopasmowy.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: giaur500 »

Dlatego nie kupuję takich plastikowych pudełek, w środku może być wszystko a przeważnie i tak jest tylko kawałek drutu. Nie wiem jak w tym przypadku, ale ja bym tego czegoś nie kupował.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: TomW »

Nie chce kupić. Interesuje mnie jej konstrukcja i osiągi. Wyczytałem też, że ma konstrukcję wewnętrzną tak, jak antena Televes DIGINOVA BOSS DVB-T. Wygląd podobny, a cena aż 200 zł. Nie są to małe pudełeczka. Zaintrygowała mnie ta konstrukcja, dlatego pytałem, czy ktoś tego używa.
http://sat-cb.com/product.php?id_product=202

_chris_

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: _chris_ »

giaur500 pisze:Dlatego nie kupuję takich plastikowych pudełek, w środku może być wszystko a przeważnie i tak jest tylko kawałek drutu. Nie wiem jak w tym przypadku, ale ja bym tego czegoś nie kupował.
Nikt nikogo nie zmusza do kupowania czegokolwiek. A jak się nie wie, to lepiej nie pisać, bo można sobie napytać biedy w sądzie, jak się producent wkur... To takie małe OT.

@ TomW: dla mnie to typowa antena campingowa. Droga, bo ma wzmacniacz w technologii BOSS, a i obudowa też pewno swoje kosztuje.

approx

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: approx »

Witam zarejestrowałem się na forum bo potrzebuje pomocy w doborze anteny kierunkowej.
Sygnał DVB-T odbieram z opola na antenie siatkowej Telmor ASR-860 z zasilaczem. Wysokość zamontowanej anteny to około 10-12 metrów
(to ta antena niżej zamontowana)
Obrazek
MUX1 i 2 sygnał bardzo dobry zero pixli i zniekształceń problem jest z MUX 3 jest bardzo słaby albo praktycznie jest jego brak.
Obrazek
Jeśli chodzi o ukształtowanie terenu i odległość od nadajnika to wygląda w następujący sposób.
Obrazek

Obrazek

Moje pytanie jest jaki zestaw antenowy należało by zastosować aby ten MUX3 z Opola dało by odebrać, nie wiem czy miała by to być antena z zasilaczem czy bez.
Tak samo chciałbym zastosować zwrotnice aby siatkę która mam obecnie skierować w stronę Ostravy i mieć czeski MUX4. Obie anteny by były podłączone do jednego odbiornika.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: Przemo »

Polecam http://www.dvbtmap.eu, z tego co widać to masz kiepski sygnał z każdego mux'u z Opola. Jeśli masz ślady MUX-3 to może pomóc coś z ATX-91 lub Vena, niestety nie wiem, jak z zakłóceniami z Czech, jeśli coś sieje od nich tak jak na kanale z MUX-3 z Katowic to z własnego doświadczenia polecam Televes DAT-75 lub jej nowsza wersja z systemem boss z uwagi na rewelacyjne tłumienie sygnałów wstecznych. Warunek to czysty kierunek na Opole i wysokość zawieszenia anteny.

approx

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: approx »

Przemo pisze:Polecam http://www.dvbtmap.eu, z tego co widać to masz kiepski sygnał z każdego mux'u z Opola...
Skąd ty możesz wiedzieć ze mam z każdego muxa słaby sygnał jak wyraźnie pisałem ze 1 i 2 są idealne tylko 3 nie odbieram ze względu na jego silę 2,5KW i zardzewiała antenę.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: Przemo »

approx pisze:
Przemo pisze:Polecam http://www.dvbtmap.eu, z tego co widać to masz kiepski sygnał z każdego mux'u z Opola...
Skąd ty możesz wiedzieć ze mam z każdego muxa słaby sygnał jak wyraźnie pisałem ze 1 i 2 są idealne tylko 3 nie odbieram ze względu na jego silę 2,5KW i zardzewiała antenę.
Podałeś mapkę, ja podałem stronę na której można sprawdzić pokrycie sygnałem danego terenu i niestety bez anteny o dużym zysku się nie obejdzie. Ten Telmor kompletnie się nie nadaje do tego.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: Przemo »

Faza pisze:Tutaj chuja wszyscy się znają, czekam na odpowiedź ludzi którzy mieszkają w górach i nie gadajcie o jakis antenach za 100 zł bo jeśli jest teren do dupy to nic to nie da.... znawcy sie znalezli..
Sam sobie odpowiedziałeś "jeśli jest teren do dupy to nic to nie da" więc jakiej odpowiedzi żądasz? Jeśli uważasz 100 zł za dużą kwotę na antenę na ciężkie warunki odbioru to wolę to przemilczeć.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Wybór anteny kierunkowej

Post autor: adac »

@Faza, @approx:
na wasze przypadki znajdzie się na forum po kilkanaście odpowiedzi,
więc może lepiej zacząć od wyszukiwarki, zamiast od pretensji.

Zablokowany