Gniazda antenowe

Spektrum
Posty: 18
Rejestracja: 31 maja 2012, o 22:36
Instalacja antenowa: IKUSI HDT517V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Gniazda antenowe

Post autor: Spektrum »

_chris_ pisze:W przedpokoju izolator izolator galwaniczny, następnie rozgałęźnik na dwa, a w pokojach gniazda końcowe RTV, ewentualnie inne dowolne końcowe (gwiazda) z dowolnej serii osprzętu elektroinstalacyjnego lub sam kabel antenowy z wtykiem antenowym (najlepiej całkowicie metalowym).
Prawidłowo wykonana zbiorowa instalacja antenowa musi być uziemiona
a zastosowanie izolatora galwanicznego odłącza część instalacji od tego uziemienia !!!

Zwracam uwagę, że wszystkie telewizory wyposażone we wbudowany zasilacz impulsowy mają do
gniazda antenowego (ekranu) podłączony filtr przeciwzakłóceniowy. W przypadku wstawienia izolatora galwanicznego w niektórych sytuacjach będzie skutkować to pojawieniem się napięcia (około 115V) na ekranie kabla koncentrycznego. Jak są małe dzieci może to być bardzo niebezpieczne.

Izolatory galwaniczne stosuje się tylko wtedy gdy np.: chcemy podłaczyć kartę telewizyjną w komputerze. Komputery są uziemione za pomocą gniazda zasilającego. W uproszczeniu chodzi o to by nie łączyć uziemienia anteny z uziemieniem w gnieździe sieciowym.

_chris_

Re: Gniazda antenowe

Post autor: _chris_ »

Spektrum pisze: Jak są małe dzieci może to być bardzo niebezpieczne.
Zwłaszcza, jak w jedną rękę weźmie metalową końcówką kabla antenowego, a drugą dotknie się do metalowego kołnierza złącza w sprzęcie. Wtedy, rzeczywiście, zwykle go "kopnie", jeśli nie ma izolacji.

Pomijam już ten aspekt, że przy niewłaściwie wykonanej instalacji kablowej na budynku (brak dobrego uziemienia (lub w ogóle brak) na odejściu do mieszkania) dość częstym zjawiskiem są zakłócenia (zwłaszcza upierdliwe na analogu) pochodzące właśnie od dowolnej interakcji n połączonych ze sobą odbiorników i nieefektywnie (bądź w ogóle) nie uziemianej sieci.

hagi

Re: Gniazda antenowe

Post autor: hagi »

Spektrum pisze: Zwracam uwagę, że wszystkie telewizory wyposażone we wbudowany zasilacz impulsowy mają do
gniazda antenowego (ekranu) podłączony filtr przeciwzakłóceniowy. W przypadku wstawienia izolatora galwanicznego w niektórych sytuacjach będzie skutkować to pojawieniem się napięcia (około 115V) na ekranie kabla koncentrycznego. Jak są małe dzieci może to być bardzo niebezpieczne.
To by znaczyło, że jeśli odepnę kabel antenowy od telewizora (całkowicie), to mogę mieć 115V w gniazdku (tzn. masie) antenowym telewizora . Jakoś mnie to nie przekonuje - czy możesz to uzasadnić?
Pozdrawiam
Hagi

tomarex

Re: Gniazda antenowe

Post autor: tomarex »

Gorzej.
Wszystkie anteny posiadające odizolowany radiator stwarzają gorsze zagrożenie.
Czyli popularne "siatki", Tridigit, ATX itp.
Jak na dachu dotkniesz się przypadkowo takiego elementu typu "X" czy dipola, a drugą ręką masztu to... 115 V :twisted:

hagi

Re: Gniazda antenowe

Post autor: hagi »

tomarex pisze:Gorzej.
Wszystkie anteny posiadające odizolowany radiator stwarzają gorsze zagrożenie.
Czyli popularne "siatki", Tridigit, ATX itp.
Jak na dachu dotkniesz się przypadkowo takiego elementu typu "X" czy dipola, a drugą ręką masztu to... 115 V :twisted:
Czyli te 115V to ma się pojawić po stronie anteny, a nie telewizora? Już się pogubiłem...

tomarex

Re: Gniazda antenowe

Post autor: tomarex »

Jak TV włączony i podłączony do anteny z odizolowanym radiatorem, to radiator dość mocno kopie. Nie wiem czy to 115V, na mierniku cyfrowym pokazuje nawet ponad 200 V. Ale to są małe prądy. Faktem jest że wszystkie TV kopią przy antenach z odizolowanym radiatorem.

hagi

Re: Gniazda antenowe

Post autor: hagi »

tomarex pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Chyba muszę coś więcej poczytać na ten temat. Na początku zrozumiałem, że po prostu w samym telewizorze pojawi się takie napięcie po odłączeniu anteny (która ma być w pewnym sensie uziemieniem).
Wracając do głównego problemu - stosować separator czy nie?

tomarex

Re: Gniazda antenowe

Post autor: tomarex »

Obecnie namnożyło się "instalatorów". Zależy jak w praktyce instalacja będzie zabezpieczona przed wyładowaniami atmosferycznymi.
Ja bym izolator galwaniczny dał przy wejściu do mieszkania.

A napięcie występuje na wejściu antenowym TV.

_chris_

Re: Gniazda antenowe

Post autor: _chris_ »

@ hagi: To co potocznie nazywamy "napięciem" to w rzeczywistości jest "różnica potencjałów", bo 'kopie' wtedy, kiedy taka różnica potencjałów się ujawni. Tak samo 'kopnie' jeśli dotknie się kołnierze gniazda w TV jedną ręką, a drugą dotknie się do czegokolwiek z instalacji wodnej (metalowej) lub czegokolwiek innego w mieszkaniu, które może być uziemione (np. barierka na balkonie - częsty powód 'kopania').

Tak więc pozyskiwanie wiedzy zacznij od kwestii 'zerowanej instalacji elektrycznej w mieszkaniu' oraz kwestii uziemienia.

Spektrum
Posty: 18
Rejestracja: 31 maja 2012, o 22:36
Instalacja antenowa: IKUSI HDT517V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Gniazda antenowe

Post autor: Spektrum »

tomarex pisze:Obecnie namnożyło się "instalatorów". Zależy jak w praktyce instalacja będzie zabezpieczona przed wyładowaniami atmosferycznymi.
Ja bym izolator galwaniczny dał przy wejściu do mieszkania.

A napięcie występuje na wejściu antenowym TV.
I znowu "dobra rada". Izolator galwaniczny nie zabezpiecza przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Jego izolacja w najlepszym wypadku to 2kV czyli około 100 razy za mało.
Oczywiście można go zastosować na wejściu do mieszkania tylko nie bardzo rozumiem w jakim celu. Jeśli go założymy należy uziemić instalację antenową po "mieszkaniowej stronie".
Przy dobrze wykonanej instalacji odgromowej jest przewód wyrównawczy spinający instalację odgromową, uziemiającą i przewód neutralny zasilania. Więc stosowanie izolatora w celu ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi nie ma żadnego sensu.

-- połączono
hagi pisze:
Spektrum pisze: Zwracam uwagę, że wszystkie telewizory wyposażone we wbudowany zasilacz impulsowy mają do
gniazda antenowego (ekranu) podłączony filtr przeciwzakłóceniowy. W przypadku wstawienia izolatora galwanicznego w niektórych sytuacjach będzie skutkować to pojawieniem się napięcia (około 115V) na ekranie kabla koncentrycznego. Jak są małe dzieci może to być bardzo niebezpieczne.
To by znaczyło, że jeśli odepnę kabel antenowy od telewizora (całkowicie), to mogę mieć 115V w gniazdku (tzn. masie) antenowym telewizora . Jakoś mnie to nie przekonuje - czy możesz to uzasadnić?
Pozdrawiam
Hagi
Proszę zajrzeć do schematu zasilacza impulsowego dowolnego telewizora. Drugi lub trzeci element licząc od przewodu zasilającego to podwójny kondensator przeciwzakłóceniowy, którego wspólna okładzina jest właśnie podłączona do ekranu gniazda antenowego. Tak na marginesie takie rozwiązanie jest stosowane od ponad 25 lat na całym świecie.

_chris_

Re: Gniazda antenowe

Post autor: _chris_ »

Spektrum pisze:Przy dobrze wykonanej instalacji odgromowej jest przewód wyrównawczy spinający instalację odgromową, uziemiającą i przewód neutralny zasilania.
Czyli zwody instalacji odgromowej są galwanicznie podłączone przed swoim uziomami z instalacją ochronną w budynku? Możesz pokazać jakiś obrazek?

Spektrum
Posty: 18
Rejestracja: 31 maja 2012, o 22:36
Instalacja antenowa: IKUSI HDT517V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Gniazda antenowe

Post autor: Spektrum »

Generalnie jest tak, że należy wyrównać potencjały wszystkich instalacji w budynku (w tym gazowej, wodociągowej i c.o.). Służy do tego Główna Szyna Uziemiająca. Oczywiście podłączenie piorunochronu z GSU jest zlokalizowane poza budynkiem (najpierw piorun "do ziemi" później do budynku).

Zdaje się jest to norma PN-IEC 60364. Na szybko znalazłem coś w sieci.
http://www.inzynierbudownictwa.pl/techn ... dynkach,33

_chris_

Re: Gniazda antenowe

Post autor: _chris_ »

Spektrum pisze:Oczywiście podłączenie piorunochronu z GSU jest zlokalizowane poza budynkiem (najpierw piorun "do ziemi" później do budynku).
Ano właśnie - zawsze warto w takich przypadkach precyzyjnie opisywać temat. Zwody i szyna uziemiająca zbiegają się niezależnie w uziomie. Inaczej ktoś mógłby odnieść wrażenie, że zwody można sobie dołączyć gdziekolwiek do szyny uziemiającej.

A co do separacji galwanicznej - uznanie instalacji antenowej za część instalacji przeciwporażeniowej w mieszkaniu (czyli za gniazdem abonenckim) - no, nie wiem - instalacja antenowa ma to do siebie, że w dowolnej chwili może stracić ciągłość ekranu...

tomarex

Re: Gniazda antenowe

Post autor: tomarex »

Spektrum pisze:Prawidłowo wykonana zbiorowa instalacja antenowa musi być uziemiona
a zastosowanie izolatora galwanicznego odłącza część instalacji od tego uziemienia !!!
.....
Izolatory galwaniczne stosuje się tylko wtedy gdy np.: chcemy podłaczyć kartę telewizyjną w komputerze. Komputery są uziemione za pomocą gniazda zasilającego. W uproszczeniu chodzi o to by nie łączyć uziemienia anteny z uziemieniem w gnieździe sieciowym.
Prosta sprawa.
Izolatorem galwanicznym odizolowywujemy się od uziemionej instalacji antenowej.
Nie występuje wtedy napięcie pomiędzy TV, a instalacją.

Nikt tu nie pisze o zabezpieczeniu odgromowym.

Współczesne telewizory także są uziemione. Łączymy wtedy dwiema drogami uziemienie!!!

jeremiw1
Posty: 20
Rejestracja: 12 września 2014, o 21:01
Odbiornik: Telewizor Sony 32`
Instalacja antenowa: ATX-55 + symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk

Gniazdo końcowe RTV od kablówki - czy nada się do DVB-T

Post autor: jeremiw1 »

Kolega miał wcześniej kablówkę, i wszędzie w ścianach ma wsadzone gniazdka końcowe z wejściami R oraz TV, starszej produkcji ale są sprawne.
Czy jeżeli odepnę kablówkę i na wejściu zapnę na górze antenę DVB-T ze wzmacniaczem budynkowym i rozgałęźnikiem na 6 tv to te gniazda przepuszczą sygnał DVB-T i nie będzie żadnych problemów. Mux`y będą lecieć z kanałów 26,43 i 59.
W instalacji nie planuję anteny UKF ani żadnej zwrotnicy, czy to, że gniazda końcowe mają wejście na UKF ale nie będą te fale używane (gniazdo R) nie będzie problemem ?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Gniazda antenowe

Post autor: Anduraki »

Czy ja dobrze rozumiem, chcesz odpiąć kabel od kablówki od gniazdka ściennego i tam podpiąć swój kabel od anteny naziemnej?

Nie lepiej mieć kabla luzem i nie bawić się w kontakty itp? A jak zrobisz przemeblowanie i TV będzie stał w innym miejscu to gniazdka już nie przeciągniesz.

jeremiw1
Posty: 20
Rejestracja: 12 września 2014, o 21:01
Odbiornik: Telewizor Sony 32`
Instalacja antenowa: ATX-55 + symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk

Re: Gniazda antenowe

Post autor: jeremiw1 »

Tak, chcę zrobić tak jak napisałeś. Jeżeli w pokoju są już gniazdka to nie ma sensu przecież puszczać nowych kabli (będą wisiały w powietrzu i plątały się po podłodze). Jak ewentualnie zrobię przemeblowanie to przedłużę kabel od gniazda końcowego do telewizora.
Pytanie czy takie gniazdo końcowe od kablówki z gniazdami R i TV bez problemu obsłuży DVB-T?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Gniazda antenowe

Post autor: Anduraki »

Powinno, aczkolwiek ruszanie gniazdka kablówki to ingerencja w ich instalację i chyba nie jest legalne.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Gniazda antenowe

Post autor: systemlan »

Zależy jeszcze jakie podejście ma ta kablówka. Ja kiedyś puściłem przelotowo przez puszeczkę aluminiową kablówki, gdzie u góry i na dole były otwory. Zostało zgłoszone jako zniszczenie mienia i rozmowa zaczynała się od 10.000 PLN ;) także ja bym uważał.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Gniazda antenowe

Post autor: adac »

Zgłosić do kablówki rezygnację z ich usług (jeżeli jeszcze to nie zostało zrobione) i upewnić się że odłączyli sygnał w skrzynce (ofc samemu nic tam nie ruszać).
Instalacja którą masz wewnątrz mieszkania należy do ciebie, jeżeli nie korzystasz z usług możesz ją pociąć na kawałki a gniazdka wykorzystać do oświetlenia halogenowego.

Zablokowany