Antena 40km od nadajnika

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Brak zasięgu Mux 1

Post autor: qwerty »

Wyższego 3m od szczytu dachu...

_chris_

Re: Brak zasięgu Mux 1

Post autor: _chris_ »

Nic z tego - te 3 metry to wysokość masztu z anteną, co równa się "urządzeniu o wysokości 3 metrów", a nie żadne wystawanie nad szczyt budynku... przynajmniej ja to tak wiem...

ePiotr

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: ePiotr »

Witam wszystkich,planuję wymianę mojej anteny siatkowej na coś lepszego ponieważ nie odbierają mi wszystkie programy HD oraz stara antena jest już bardzo pordzewiała co napewno nie pomaga w dobrym odbiorze sygnału.Mieszkam w okolicy Góry Kalwarii pod Wa-wą .Nadajniki mam w Raszynie i na pałacu kultury w Wa-wie.Odległość do mnie to około 35-40km.Antena zamocowana na kominie na wysokości około 7-8 metrów,instalacja natenowa 2 letnia położona pod tynkiem więc o wymianie kabla nawet nie myślę.Kilka znajomych osób ma TELMOR DIGITmax HD ASR-860 i sobie chwalą.Kupić antenę z zasilaczem czy bez?Siatka ma symetyzator.Na strychu mam jeszcze wzmacniacz antenowy z rozgałęzieniem AWS-144ST.Tym samym kablem po sumatorze idzie jeszcze TV SAT i radio.Jaką antenę zakupić???

Shark13

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Shark13 »

Witam
Zamierzam kupić antenę do odbioru DVB-T z nadajnika Żagań Wichów o mocy 50 kW - odległość 40 km (Sulechów). Wprawdzie mam trochę bliżej mocniejszy nadajnik w Jemiołowie, ale okna mojego mieszkania są na południe. Profil terenu - po drodze wzniesienia w okolicach Zielonej Góry. Szukam anteny, która poradzi sobie z odbiorem, a do tego o niewielkich gabarytach. Mieszkam na parterze i nie wyobrażam sobie wieszania za oknem kontrukcji w stylu Tri-Digit (pewno byłaby o.k. dla mnie), czy tez anten o bardzo długim ramieniu. Jaką antenę polecacie, czy wystarczy wersja bez wzmacniacza, czy raczej ze wzmacniaczem. Fajna z racji budowy była by jakaś zewnętrzna antena panelowa, ale czy są one coś warte? Proszę o porady.

Bero

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Bero »

Jaką antenkę byście polecili do odbioru DVB-T w Bełchatowie z nadajnika EC4 w Łodzi? Bo jak nie EC4 to ewentualnie Częstochowa ale do Częstochowy mam 65 km a do Łodzi 45 km.

Charakterystyka terenu Łódź EC4 - Bełchatów:
Obrazek
http://i46.tinypic.com/33emlnm.png

ps. Czy MUX-3 będzie kiedyś dostępny w Bełchatowie i ewentualnie z jakiego nadajnika?

_Artek_

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: _Artek_ »

Witam. Prosiłbym o wypowiedź bardziej doświadczonych użytkowników czy dla poniższego profilu terenu i odległości 35km od nadajnika w Raszynie wystarczy antena telewizyjna DIPOL 16/21-69 z symetryzatorem bez wzmacniacza? MUX1 i MUX2 nadawany jest z mocą 100kW, MUX3 z mocą 50kW.
W kilku sklepach zalecali doposażyć antenę w LNA-101.
Na linii antena-Raszyn nie ma widocznych obiektów, które zasłaniałyby sygnał radiowy. W pobliżu (1km) znajduje się BTS sieci PLUS GSM.


TV z odbiornikiem MPEG-4 będę miał na dniach. Na razie zainwestowałem w nowy koncentryk TRISET-113.


Obrazek

josiok

Tuner USB uszkodzony czy to zwykłe przesterowanie sygnału?

Post autor: josiok »

Witam

Dołączyłem dziś bo mam już dość problemów z odbiorem DVB-T.. To mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość.

Więc tak, mieszkam w Toruniu w kamienicy 3 piętro, antena na dachu (os. bydgoskie) sygnał odbieram z Trzeciewca ale..
Tunera jakiego używam do odbioru telewizji na komputerze jest na USB, komputer znajduje go pod nazwą "REALTEK DTV Filter". Generalnie jest bez markowy tak jakby jakiś "No name" kupiłem go w styczniu za 39 zł + przesyłka z allegro. Problem polega na tym, że od dłuższego już czasu jest wieczny problem z odbiorem telewizji. Z racji, że na dachu było kilka innych nie używanych anten postanowiłem każdą sprawdzić tak, żeby uzyskać dobry odbiór ale ten był na krótki czas.. Odbierałem MUX1 i MUX2 bez żadnych wzmacniaczy (goła antena kable podłączone na krótko) ale później straciłem zupełnie jakość a siła była na poziomie 60% gdzie kiedyś bywało ponad 90%. Postanowiłem zakupić nową antenę DIPOL 19/21-69 ze symetryzatorem ale ten też okazał się bez skuteczny..(siła na poziomie 45% - jakość 10% wzwyż) więc go wywaliłem i dokupiłem wzmacniacz + zasilacz + najlepszy kabel jaki był w sklepie elektronicznym (6 metrów). No i wynik teraz jest taki, że siła sygnału wynosi 100% a z jakością bywa różnie (od 15% wzwyż) na MUX1 bywa, że jest 100% jakości ale ciągle skacze.. MUX2 ma coś problem z jakością bo pokazu slajdów nie da się oglądać.. Nie mam już sił na to wszystko, możliwe jest że cała wina leży po stronie tego beznadziejnego tunera na USB? Czy w czym tkwi problem? Antenę mam ustawioną na Trzeciewiec i na drodze sygnału nie stoi żadna przeszkoda (drzewa, bloki itp.)

Proszę o pomoc. Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Tuner USB uszkodzony czy to zwykłe przesterowanie sygnał

Post autor: m@rtops »

to wygląda na za silne wzmocnienie - jeśli te wskazania na symetryzatorze były optymalne to należało by założyć słaby wzmacniacz przykładowo LNA-101 o wzmocnieniu 15db - a zapewne założony masz jakiś 30db+ ;)

josiok

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: josiok »

m@rtops pisze:to wygląda na za silne wzmocnienie - jeśli te wskazania na symetryzatorze były optymalne to należało by założyć słaby wzmacniacz przykładowo LNA-101 o wzmocnieniu 15db - a zapewne założony masz jakiś 30db+ ;)
Nie wiem sam bo nie pamiętam nawet ilu db mam wzmacniacz ale w sklepie mówiono mi coś o 14db (chyba..) symetryzator nie dawał rady mimo że mieszkam od Trzeciewca zaledwie ok 40 km.. a niby powinien załapać bez problemu.. ;-)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

josiok pisze:symetryzator nie dawał rady
być może po prostu w puszce anteny lub we wtyczce był słaby styk lub ekran stykał się z żyłą główną :?
40km - bez przeszkód to powinien łapać bez problemów (no może nie mux3)
spróbuj jeszcze raz tego symetryzatora - z własnego doświadczenia wiem że najlepsze są wtyki antenowe typu "F" (jeśli w kablu jest cienka żyła to śrubka we wtyczce może jej dobrze nie "łapać") - przy mocach 100kW musisz odbierać :x
Ostatnio zmieniony 22 listopada 2012, o 13:24 przez m@rtops, łącznie zmieniany 1 raz.

josiok

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: josiok »

m@rtops pisze:być może po prostu w puszce anteny lub we wtyczce był słaby styk lub ekran stykał się z żyłą główną
stykać się nie stykał ale kabel który kupiłem był kiepskiej jakości (giętki i miękki) a żyła główna miedziana cieniutka jak igła..

na drugi dzień jak kupiłem wzmacniacz do puszkowy to i też postanowiłem kupić najlepszy kabel (twardy, sztywny z grubą żyłą główną jak zapałka) co na pewno dało duży plus ale nie sprawdzałem go na symetryzatorze tylko od razu na wzmacniaczu.
m@rtops pisze:najlepsze są wtyki antenowe typu "F"
no to wiadomo, że takie są najlepsze ;) ale nie podłączę nigdzie takiego wtyku bo kabel do symetryzatora przykręca się do płytki śrubkami chociaż widziałem też wzmacniacze na wtyk typu chociażby LNA-101 "F" ;)

Co do mojego sygnału przesterowanego to są jakieś sposoby na to by zmniejszyć db sygnału? są jakieś zasilacze sterujące mocą? teraz ide do pracy ale jutro rano wejdę chyba na dach i spróbuje coś jeszcze zrobić z tym symetryzatorem.

Pozdrawiam ;)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

josiok pisze:kabel do symetryzatora przykręca się do płytki
tak - ale chodziło mi o wtyk w tym sensie
http://www.napad.pl/katalog/data/katalo ... yF-950.jpg
lub
http://hollex.rzeszow.pl/files/products ... 7e9632.jpg :D

josiok

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: josiok »

Aaa no chyba że o coś takiego chodziło ;) masz racje, takie są najlepsze wtyczki i musiałbym zobaczyć w sklepie czy przypadkiem nie mają takiego wtyku, ale póki co zastanawiam się co zrobić ze wzmacniaczem.. ;)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

josiok pisze:są jakieś zasilacze sterujące mocą?
są takiego rodzaju
http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/tb16

DjGrab
Posty: 49
Rejestracja: 17 lipca 2009, o 21:30
Miejscowość: Bruchniewo
Odbiornik: OPTICUM AX LION 4-M PLUS
Instalacja antenowa: Mini siatka z zasilaczem w domu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: DjGrab »

Witam kolegów mam pytanie co myślicie na temat tej anteny:
http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/cyfrowa-antena-tv-dvb ... 58982.html
Właścicielka sklepu twierdzi ze nie było skarg na temat zakłócenia typu internet mobilny albo pasmo GSM czyli jak przychodzi SMS mamy zakłócenia. Mam kolo 40 km do nadajnika Rtcn Trzeciewiec obecnie mam antenę od tunera 5cm mux 1 i 2 odbieram pięknie. Ale chce wyelminowac zakłócenia. Jak myślicie czy ona se poradzi. Może ktoś z was ma ja i coś wie na ten temat to proszę o podzielenie się informacjami będę wdzięczny. czekam na opinie i wskazówki.

tutaj nazwa anteny bo emitel nie chce poddawac linkow na allegro
ANTENA TV LAMBDA DVB-T

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: plecho1 »

Nic Ci to nie da do puki nie wystawisz anteny np. na parapet. Anteny tego typu to szajs, lepiej zrobić coś takiego http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930 i wystawić ją na parapet używając takiego przejścia okiennego http://www.sklep-dvbt.pl/produkt/26/zdj ... oTzlOs.jpg
Jeśli chcesz jednak kupić jakąś małą antenę, to lepiej kup coś takiego http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9 ... vj89livE8w
Ludzie na forum chwalą te antenki ale zakłóceń też się nie pozbędziesz jeśli nie wystawisz anteny na zewnątrz.

DjGrab
Posty: 49
Rejestracja: 17 lipca 2009, o 21:30
Miejscowość: Bruchniewo
Odbiornik: OPTICUM AX LION 4-M PLUS
Instalacja antenowa: Mini siatka z zasilaczem w domu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: DjGrab »

siema to moj profil terenu:
http://imageshack.us/photo/my-images/52 ... ofile.png/
do nadajnika mam 22 km wiec nie dużo w Lini prostej. Mówisz kolego ze ta mała antena może nic nie dać. A co myślisz o tej Atenie.
to nazwa Antena pokojowa DPM APOK ze wzmacniaczem jest na allegro.
Ma zysk do 44db

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: plecho1 »

Jeśli odbierasz sygnał na tej antenie dołączonej do tunera, to nie potrzebujesz anteny z żadnym wzmacniaczem tylko pasywnej. Nawet dla poprawienia jakości odbioru możesz tę swoją wystawić na parapet, wtedy nie będzie zbierała zakłóceń generowanych przez domowy sprzęt elektryczny. Ja też miałem podobne problemy, po wystawieniu anteny na zewnątrz problemy się skończyły. Pierwsza antena jaką zaproponowałeś to wzmacniacz z przylutowanymi do niego dwoma drutami wygiętymi w ><. Antena taka wzmacnia wszystko co do niej dociera w tym też zakłócenia. Jest to tak zwana mydelniczka i wiele już było o niej na forum, w sumie, to najwięcej kosztuje w niej sama obudowa. Ta druga czyli DPM APOK jest o wiele lepsza ale w Twojej sytuacji nie ma potrzeby montować do niej wzmacniacza, zamiast niego lepiej założyć symetryzator a przy telewizorze zwykłą wtyczkę antenową. Wyjdzie taniej i będzie stabilniej.

DjGrab
Posty: 49
Rejestracja: 17 lipca 2009, o 21:30
Miejscowość: Bruchniewo
Odbiornik: OPTICUM AX LION 4-M PLUS
Instalacja antenowa: Mini siatka z zasilaczem w domu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: DjGrab »

To mydelniczka powiadasz najlepiej byś mi polecał. No wiesz sygnał jest ale mux 1 muszę ta wtyczkę przy styku f podłożyć ta co łączy tuner usb pod tuner bo tak to nie łapie sygnału wiec jakieś wzmocnienie chyba się by przydało antena pasywna. to ta z takimi tylko antenkami o takie coś ci chodzi w kształcie litery V? polec mi jakaś mydelniczkę jak możesz czekam:)albo konkretna pasywna.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: plecho1 »

Czytaj ze zrozumieniem, mydelniczka to najgorszy badziew. Albo kup antenę Apok albo zrób biquada.

Zablokowany