Antena 40km od nadajnika

Cyfrowytelewidz

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Cyfrowytelewidz »

Karumi Jeżeli masz w antenie wzmacniacz to wywal go i zastąp zwykłym symetryzatorem , bo do EC4 masz nie całe 26 km. I może powodować zakłócenia w telewizorze przez mocny sygnał tym bardziej MUX3. Resztę informacji poradzi kolega _chris_ albo inna.

Karumi

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Karumi »

_chris_ pisze:
Karumi pisze:Dom jest położony 12-40km od nadajników,
Odległość i kierunek do EC-4
Karumi pisze: pośród wysokich drzew.
To nie musi być problem:
Profil terenu do EC-4
Karumi pisze: Antena na dachu, ponoć bardzo słaba.
A konkretnie to jaka? 'Siatka", kierunkowa, ze wzmacniaczem (zasilaczem antenowym). Szczegóły trzeba podać.
Dzięki za odpowiedź. Antena siatkowa, ale poprzednio jak był ktoś bardziej obeznany powiedział, że ta antena już jest do wywalenia, zresztą jak był jeszcze analogowy sygnał śnieżyło na wszystkich programach bez względu na warunki i ustawienie.
nagrałem film jak to wygląda: http://youtu.be/nPL1GgLTETM ?

Czy piszesz o takim kablu Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 czerwca 2013, o 06:15 przez Karumi, łącznie zmieniany 1 raz.

Karumi

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Karumi »

Podbijam pytanie - czy kabel o takich parametrach jak podałem na obrazku będzie prawidłowy?

_chris_

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

@ Karumi: wygląda, że może być. Pamiętaj, że powinien być czarny, czyli z PE.
Karumi pisze:Antena siatkowa, ale poprzednio jak był ktoś bardziej obeznany powiedział, że ta antena już jest do wywalenia,
Słabo widać na tym filmie, ale antena nie wygląda tak źle.

Trzeba jej, przy wymianie na symetryzator, usunąć ten pionowy dipol (pętlę) z jej przodu (o ile dobrze widzę), jeśli są jakieś poziome 'drabinki' z małymi aluminiowymi poprzeczkami (direktorami) też można je usunąć.

Co to za biała skrzynka pod anteną? Czy do niej wchodzą kable od obu anten?

Antoni

Problem z odbiorem - MUX 4 - 40 km do nadajnika

Post autor: Antoni »

Witam na wstępie wszystkich forumowiczów!!!
Mnie trapi następujący problem. Miesiąc temu pokusiłem się o dekoder Polsatu do naziemnej tv cyfrowej. Mieszkam około 40 km w linii prostej od Łodzi. Używam zwykłą antenę siatkową ze wzmacniaczem ekranowanym Anprel 28 dB+zasilacz. Sytuacja przedstawia się tak (moc i jakość z Dekodera HD 1000 Polsatu):

MUX 1 - 100 kW - Komin EC4 Łódź - odległość ok 41 km - Moc 95% - Jakość 85%
MUX 2 - 100 kW - Komin EC4 Łódź - odległość ok 41 km - Moc 95% - Jakość 85%
MUX 3 - 170 kW - Komin EC4 Łódź - odległość ok 41 km - Moc 100% - Jakość 95%

No i dalej problem, bo 8 dodatkowych kanałów wykorzystuje MUX 4, a tutaj mamy:
MUX 4 - tylko 5 kW - Zgierz, ul. Struga - odległość ok 27 km
MUX 4 - tylko 1,5 kW - Konstantynów Łódzki - odległość ok 31 km
MUX 4 - tylko 3 kW - Łódź, ul. Brzezińska - odległość ok 36 km
MUX 4 - tylko 5 kW - Komin EC4 Łódź - odległość ok 41 km
MUX 4 - tylko 3 kW - Pabianice, ul. Lutomierska - odległość ok 39 km

Ujawnia się więc mój problem. Dekoder pokazuje tylko 40-50 % mocy a jakość waha się w granicach 60-65 %, więc te 8 dodatkowych kanałów Polsatu ogólnie grają kiepsko, ciągle się zacinają lub nie grają wcale, podczas gdy z MUX-ami 1-3 nie ma żadnych kłopotów. Grały tylko w miarę poprawnie w pierwszym tygodniu gdy aura była stabilna, teraz przy ciągłych opadach jest duży problem. Domyślam się że dużą barierą jest niewielka moc nadajników MUX-4 (szkoda tylko że tego nie mówią gdy kupujesz u nich dekoder i podpisujesz umowę)
Koledzy!!! Czy można to poprawić zmieniając antenę z siatkowej na kierunkową przy tak niedużej mocy MUX-4 i odległości 35-40 km.? Jaka antena byłaby najpomocniejsza przy odbiorze, gdy nadajniki MUX-4 mają taką moc? Pytam, gdyż nie chcę wydawać kasy w ciemno, wolę poradzić się doświadczonych w tej materii. Dodam , że mój ojciec mieszka tylko 2 km bliżej ode mnie do nadajników i używając tego samego sprzętu (antena i dekoder) uzyskuje moc i jakość rzędu 75-85 % na MUX-4.
Pozdrawiam wszystkich

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Problem z odbiorem - MUX 4 - 40 km do nadajnika

Post autor: qwerty »

Przekręć antenę o 90 stopni.

Antoni

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Antoni »

Zrobiłem tak jak kolega Qwerty zalecał, lecz niewiele zyskałem. Przez moment wydawało się nawet że zwiększyła się moc MUX-a 4 ale dziś widzę że nic się nie zmieniło.
Tylko MUX-1 stracił około 15 % mocy i jakości, ale nie zakłóca programów i nic poza tym.
Ktoś ma inne pomysły??

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Robert03 »

Do odbioru MUX-4 należy ustawić antenę w polaryzacji pionowej czyli jeśli masz siatkę to powinna ona być ustawiona tak:
http://imageshack.us/a/img833/5310/ir8z.jpg
Próbowałeś w tej pozycji ? O tym właśnie pisał mój poprzednik.

Kamil1000
Posty: 4
Rejestracja: 29 czerwca 2013, o 08:08

Tymczasowa instalacja antenowa do odbioru z 40 km

Post autor: Kamil1000 »

Witam!
Potrzebuję jutro na czas meczu finałowego pucharu konfederacji odbierać sygnał MUX-1 z obiektu RTON Jelenia Góra/Śnieżne Kotły. Sygnał ma być odbierany w Rakowicach Wielkich (powiat lwówecki) - odległość około 40 km. Antena jaką dysponuję to zwykła Tri Digit z symetryzatorem. Ze względu na tymczasowość instalacji nie mam możliwości montażu masztu, ale mam dostęp do dachu (dach płaski, wysokość pierwszego piętra - budynek jest parterowy). Czy da radę jakoś odebrać sygnał? Wiem, że odbiór sygnału ze Śnieżnych Kotłów jest podziurawiony "jak ser szwajcarski". Z tego co pamiętam to w tym miejscu odbiór stacji radiowych z tego obiektu nie był jakiś za specjalnie dobry.
Ostatnio zmieniony 29 czerwca 2013, o 08:43 przez Kamil1000, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Tymczasowa instalacja antenowa do odbioru z 40 km

Post autor: qwerty »

Sprawdź i zdaj relację

Kamil1000
Posty: 4
Rejestracja: 29 czerwca 2013, o 08:08

Re: Tymczasowa instalacja antenowa do odbioru z 40 km

Post autor: Kamil1000 »

Żadnych wskazówek i porad? Mnie szczególnie intryguje sposób w jaki mam postawić antenę.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Tymczasowa instalacja antenowa do odbioru z 40 km

Post autor: Anduraki »

połóż na dachu w odpowiednią stronę - ewentualnie nos podnieś podkładając coś niemetalowego np małe wiaderko plastikowe po śmietanie gosposia ;P lub wiaderko po śledziach(troszkę większe) zresztą sam zobaczysz - chodzi o to żeby antena nie leżała i patrzyła w dół tylko była w miarę prosto w odpowiednim miejscu i odpowiednim kierunku.

i poeksperymentuj z odległością od brzegu dachu, jak za blisko brzegu nie odbiera próbuj trochę dalej(zbrojenie ścian może trochę przeszkadzać - odbijać sygnał)

Kamil1000
Posty: 4
Rejestracja: 29 czerwca 2013, o 08:08

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Kamil1000 »

Muszę przyznać, że za bardzo obawiałem zbyt słabego sygnału. Antenę przymocowałem do statywu od projektora ustawionym bezpośrednio na ziemi, jak na zdjęciu poniżej:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/172 ... C_7936.JPG
Dekoder Opticum HD T90 odbiera sygnał MUX-1 ze wskaźnikami: siła 13 % i jakość 100 %.

Phideaux

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Phideaux »

Witam,
Chciałem spytać o antenę, która umożliwi stabilny odbiór sygnału z nadajnika na Św. Krzyżu. Do nadajnika mam około 50 km, antena może znajdować się na wysokości około 5 metrów. W pobliżu kilka domów, lecz żaden nie jest na trasie między nadajnikiem, a miejscem gdzie chciałbym, aby antena się znajdowała. Przekrój terenu wygląda tak:
http://imageshack.us/a/img62/687/q48e.png

Czy antena Manta MA301 (http://www.skapiec.pl/site/cat/3310/comp/2166647) lub inna podobna do niej będzie dobrym zakupem? Ewentualnie czy wystarczy EMMERSON ANTV-210 (http://emmerson.com.pl/anteny-tv-dvb-t/ ... 0-emmerson)?

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: pablo82 »

@Phideaux na Twoim miejscu zakupiłbym 19elementową Yagi z symetryzatorem. Powinieneś na niej spokojnie odebrać wszystkie Trzy Muxy ze Św. Krzyża. Antena, o której tu wspomniałem to ta:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm
lub podobna do niej (tańsza) lecz wykonana z niepełnych rurek:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm
W razie problemów z odbiorem wstaw do niej do puszki zamiast symetryzatora, słaby wzmacniacz np LNA-101 ok. 15dB:
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4007.htm

redhead

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: redhead »

proszę o porady
do RCTN Trzeciewiec mam mniej więcej 38,5 km (z mapki wychodzi)
mieszkam w bloku na Chełmińskim Przedmieściu w Toruniu i chciałbym złapać Trzeciewiec
1 piętro - na drodze do Trzeciewca na starcie mam ze 20-30 metrów blok 4 piętrowy potem następny podobny (akurat centralnie w środku)
jak do tej pory miałem różne anteny i nic
tzn. udaje mi się MUX3 złapać na 16elem. ze wzmacniaczem lna-169+zasilacz
z samym symetryzatorem lipa - nic nie można złapać poza tv moblina

http://imageshack.us/f/203/k7mm.jpg/

czy mozna coś tu zadziałać? bo jak na razie sam MUX3 i to zapewne z odbicia (doświetlenia z Grębocina EC)

z góry dzięki za pomoc

staH

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: staH »

Cześć.

Mam telewizor z wiwą HD50 + siatkowa antena i wzmacniacz (niestety nie wiem jaki)
Bez zasilacza (albo tylko z zasilaniem z dekodera - bez różnicy w sygnale) zbieram dwa muxy - 1 i 2. Trzeci działa dopiero z zewnętrznym zasilaczem. Tylko w grę wchodzi zmiana anteny na kierunkową, żeby "złapać" trzeci z zasilaniem z dekodera albo zupełnie bez zasilania?


Kolejne pytanie (na dole opowieści):
Dzisiaj na jednym z telewizorów podpiąłem antenę pokojową ze wzmacniaczem.
Antena tego typu:Obrazek

Firmy vivanco. Przy ustawieniu wzmacniacza na 70% mocy mam jakość i moc sygnału na 100%. Ustawiona na telewizorze, prosto w ścianę (a za nią jest kolejna ściana i dopiero po niej kończy się budynek)
Byłem strasznie zdziwiony, że dała radę. Kiedy stoi w oknie, nie skierowana dobrze w stronę mikstatu również zbiera bez problemów przy mocy od około 70%.
Trochę dziwne jak dla mnie więc postanowiłem się zabawić w "home made" antenę.

Zrobiłem sobie biquad o bokach 10cm, do jego końców zamiast kabla anteny podpiąłem od razu wzmacniacz antenowy (w tym wypadku SWA-9001 Ceramic). Ustawienie biquada w stronę mikstatu nie daje zupełnie żadnego sygnału - oczywiście jestem na piętrze w budynku, w pokoju - ustawienie w stronę mikstatu to przebijanie się przez dwie ściany.
Płytka zasilana z zewnętrznego zasilacza, regulowanego, nie z dekodera.

ale do sedna... ;)

Ustawienie go w normalnej pozycji, czyli "patrzącego" w stronę nadajnika nie daje sygnału. Czy to ustawienie H czy V - obojętnie. bez sygnału.
A już kiedy go "położę", tak, że kwadraty skierowane są do dołu pojawia się pierwszy sygnał, o marnej jakości. Do takiego ustawienia dołączyłem promiennik i była szansa złapać stabilny sygnał.

Ktoś może wytłumaczyć mi, dlaczego nie działa biquad w swoim docelowym ustawieniu (również z promiennikiem), a zaczyna działać na "płasko"?
To ustawienie dało mi do myślenia - antena kierunkowa.
Czy mogę zrobić małą antenę w domu? Wszędzie gdzie szukam projektu domowych anten to same biquady są. Ktoś ma pomysł, na małą kierunkową z promiennikiem?



EDIT:
Dzisiaj jeszcze trochę posiedziałem, udałoby mi się na biquadzie zebrać 100/100 z muxa 2 ustawiając biquad w polaryzacji pionowej
Oraz mux1 ustawiając biquad w polaryzacji poziomej...
Tylko dlaczego jeśli oba nadają w poziomej?

aothunterpl

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: aothunterpl »

Witam jaką doradzilibyście mi antenę (kierunkową) do 120zł max może być tańsza.

Lokalizacja Ozimek, odległość od nadajnika RCTN-Chrzelice 43km

Pod uwagę biorę dwa sklepy:

DIPOL

http://www.sklepsaturn.pl/

który mam na miejscu

Obecnie używam anteny siatkowej / panelowej która odmawia posłuszeństwa od miesiąca.
Czechy chodzą ładnie pozostałe muxy krzaczą niestety.
Po odłączeniu zasilacza oczywiście brak sygnału.
W puszcze prawdopodobnie symetryzator lub jakiś prosty wzmacniacz 2w1

Szukać z wzmacniaczem czy tylko symetryzator wystarczy ?


Pozdrawiam

Jahrek

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Jahrek »

Jaką antenę polecacie do takich warunków:
Odległość 38 km od nadajnika
Brak przeszkód
Obrazek

Myślałem o Yadze z symetryzatorem, wystarczy taka? Ilu elementową antenę wybrać?

H3PQ4

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: H3PQ4 »

"Brak przeszkód" ?? :roll: :lol:

Z tego co widać to mieszkasz w jakiejś szczelnie miedzy skałami lub wąwozie :mrgreen:

Zablokowany