Antena 40km od nadajnika

w3n5zu

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: w3n5zu »

Witam,

to mój pierwszy post na forum, proszę o wyrozumiałość.
Przeczytałem kilkanaście tematów lecz nadal nie mogę znaleźć odpowiedzi.

"Mam antenę siatkową i mam problem..."
Napiszę wszystko po kolei. Pierwszą anteną którą kupiłem tydzień temu była pokojowa antena z allegro. Ściągała ona kanały z MUX3 i MUX1 - MUX3 chodził czasami, MUX1 nie chodził w cale. Postanowiłem więc kupić coś lepszego. Popytałem, poczytałem i dowiedziałem się, że w mojej "pozycji" antena kierunkowa się nie sprawdzi (mieszkam na parterze, w okół bloki i kamienice). Kupiłem więc antenę siatkową i tu pojawił się problem. Antena nie odbiera nic... Do nadajnika mam ok 36km antena to DPM HN16 z mocą 13,5dB. Myślałem, że sygnał jest za słaby dlatego zakupiłem wzmacniacz do puszkowy LNA177 ale nic się nie zmieniło. Jest głucho. Mam wbudowany tuner w telewizorze i gdy przełączę na szukanie analogowe to siła sygnału skacze od 0 do ok. 25% ale tylko na pierwszych 5 kanałach do częstotliwości 175mhz. Nie mam pojęcia co może być, dlaczego to nie działa. Na pokojowej antenie chociaż ściągało MUX1 a teraz na teoretycznie silniejszej nie ściąga nic.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: lustracja »

antena na dach.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: adac »

Post z serii: nic nie działa i nie wiadomo dlaczego. Na takie najtrudniej się odpowiada.
Btw. na forum znajdzie się wiele przykładów anten i konfiguracji róźnych producentów, nie wiem czemu użytkownicy wybierają największe możliwe wynalazki o których mało kto słyszał a jeszcze mniej osób sprawdziło. To najlepszy sposób żeby narobić sobie kłopotów: kupić jakiś wynalazek z Allegro z wielkim kolorowym opisem na aukcji, koniecznie z panoramicznym zdjęciem.

A w temacie: @w3n5zu, zapoznaj się jak powinno wyglądać prawidłowe podłączenie anteny ze wzmacniaczem, założenie końcówek na kabel itp.
Jeżeli nie dostarczysz z jakiegoś powodu zasilania 12V to antena ze wzmacniaczem nie zadziała. Błąd może być wszędzie, np na skutek zwarcia już nie będzie działał zasilacz- przepalony bezpiecznik itd.
Po tym sprawdzeniu ustaw na sztywno kanały na Ślężę: k 55, 58, 25, tryb odbioru- cyfrowy (nie telewizja analogowa), pasmo: UHF i spróbuj coś złapać. Musi być coś widoczne lepiej lub gorzej, inaczej jest podstawowy (inaczej dziecinny) błąd w instalacji. Jeżeli tego nie ogarniasz lepiej zwróć się do kogoś żeby oszczędzić czas i nerwy.

Ski-ba
Posty: 1
Rejestracja: 15 stycznia 2015, o 18:27

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Ski-ba »

Witam ma 2 pytania
Mieszkam w odległości do nadajnika 45 km i jest problem z odbiorem kanałów wieczorem i w nocy, kanały ucina, sygnał wariuje, nie da się nic oglądnąć . W ciągu dnia siła dobra nic nie przycina.
Przekierowałem antene w innym kierunku i ładnie odbierały 2 MUX-y w dzień jak i w nocy, nie wiem dlaczego trzeciego MUX-a z tego samego nadajnika nie łapało, a jest.
Tuner Synaps THD2857 Antena szerokopasmowa TV DVB-T HD Telmor ASR.
Dziękuje za rady

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Robert03 »

Jeśli antena jest ze wzmacniaczem to należy go usunąć i zastąpić symetryzatorem a zasilacz zwykłą wtyczką do TV. 50km to generalnie zbyt blisko na przedwzmacniacze i wzmacniacze.
Niestety nie podałeś jaką masz instalację, gdzie zawieszona antena czy nadajnik "jest widoczny" czy antena leży na ziemi czy wisi na drzewie, balkonie czy też znajduje się na dachu. Nie wiemy z jakiego nadajnika (nadajników) chcesz odbierać sygnał. To są ważne rzeczy bez których ciężko będzie coś doradzić.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: AdamP »

W dodatku Mux3 może być w SFN, a to utrudnia odbiór.

Pawio
Posty: 14
Rejestracja: 30 maja 2015, o 17:51
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin "Piaski"

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Pawio »

Witam

Proszę o pomoc w wyborze anteny DVB-T, która będzie zamontowana na dachu budynku mieszkalnego. Aneta będzie podłączona do multiswitcha firmy Signal wraz z anteną satelitarną, który rozprowadzi sygnał do 4 odbiorników.

Odległość do nadajnika Lublin - Piaski to koło 47 km.
Profil terenu wygląda następująco: http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 3001941933

Zastanawiałem się nad dwoma modelami anten z symetryzatorem:
1. Dipol 19/21-60 DVB-T http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm
2. Dipol 44/21-60 Tri Digit http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm

Czy może coś innego polecicie ?

Dziękuję za odpowiedz, pozdrawiam Pawio

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: adac »

Pawio pisze: Aneta będzie podłączona do multiswitcha
Ładnie to tak ?

Pawio
Posty: 14
Rejestracja: 30 maja 2015, o 17:51
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin "Piaski"

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Pawio »

adac pisze:edit/
Nie rozumiem co masz na myśli.

Popatrz na to : http://www.dipol.com.pl/uniwersalne_sch ... 213.htm#05
Ostatnio zmieniony 1 czerwca 2015, o 10:16 przez Jarosław Bałuka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę nie cytować posta pod postem. Regulamin forum.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: adac »

Chodziło mi o Anetę, uwolnij ją przynajmniej od czasu do czasu.
Co do schematu; strasznie pomotany, spróbuję później.

/Edit: obydwie anteny wydają się w tym przyypadku poprawne o ile nie ma w pobliżu niespodzianek utrudniających lub uniemożliwiającyh odbiór. Ale tego tego nie da się wywróżyć z forum tylko widać na miejscu z dachu.
Zakup na samym poczaątku anteny naziemnej w przypadku takiej instalacji też nie ma specjalnego uzasdanienia. Należy rozprowadzić całość do i od multiswitcha, wybrać gniazda, policzyć tłumienia itp. A pierwsza do uruchomienia jak znam życie będzie i tak będzie tv satelitarna.
Na ant. naziemną wystarczy przewidzieć jakieś miejsce na dachu.
Ostatnio zmieniony 31 maja 2015, o 17:43 przez adac, łącznie zmieniany 2 razy.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Nie ma sensu pakować się w instalację multiswitchową do czterech odbiorników.
Rozważ taką możliwość.
http://www.hollex.pl/akcesoria/zwrotnic ... -dse-ssc-4

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Tomciosz »

Kol. adac trzeba było wyróżnić literówkę, np. pogrubieniem. :D Sam pierw nie zrozumiałem o co chodzi.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: adac »

test na sposzczegawczość :P

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Niestety jak się o kimś intensywnie myśli,to tak wychodzi?

Poważnie.
Dla uzupełnienia, co do wyboru anteny z Dipola zamiast Tri Digit wybrał bym ATX-91-lepsze parametry dla zrekompensowania strat pasywnych elementów tej instalacji,no i przynajmniej ptaki na nią nie srają.

maker3
Posty: 49
Rejestracja: 29 kwietnia 2010, o 12:23

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: maker3 »

Odbieram DVB-T z nadajnika w Kalisz-Mikstat. Mój profil wygląda tak:
http://i.imgur.com/WRf60pC.png

W tym momencie mam antenę ATX-91 z wzmacniaczem LNA-177 (taki mocny, bo kiedyś bawiłem się w odbiór telewizji z Czech).

Niekiedy brakuje mi wolnego gniazdka w listwie, to pomyślałem, że wyrzucę wzmacniacz (zasilacz) i dam symetryzator. Jest szansa, że będę miał przy takiej konfiguracji stabilny odbiór nawet w silnym deszczu? Aktualnie wszystko dobrze działa, nawet jak DVB-S1 odpada.

Drugie pytanie dotyczy MUX-8. W Mikstacie ma on działać na kanale 7. A moja antena jest niby na kanały 21-69. Jak będzie wyglądać wtedy odbiór na tej antenie z wzmacniaczem/symetryzatorem?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: K63 »

maker3 pisze:W tym momencie mam antenę ATX-91 z wzmacniaczem LNA-177
maker3 pisze: pomyślałem, że wyrzucę wzmacniacz (zasilacz) i dam symetryzator. Jest szansa, że będę miał przy takiej konfiguracji stabilny odbiór nawet w silnym deszczu?
Masz antenę o bardzo dużym zysku. Jest jednak bardzo kierunkowa i trzeba ją dokładnie ustawić. Przy takiej odległości i profilu, na symetryzatorze powinno działać bezproblemowo.
maker3 pisze:Drugie pytanie dotyczy MUX-8. W Mikstacie ma on działać na kanale 7. A moja antena jest niby na kanały 21-69. Jak będzie wyglądać wtedy odbiór na tej antenie z wzmacniaczem/symetryzatorem?
Teoretycznie nie powinno być odbioru, a jak wyjdzie w praktyce - zobaczysz za kilkanaście miesięcy.

Endriu
Posty: 1
Rejestracja: 18 sierpnia 2015, o 17:44
Odbiornik: Media-Tech MT4171
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin / Piaski

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Endriu »

Powitać towarzystwo :D
Dziś chcę złożyć zamówienie na kabel, antenę, wtyk, symetryzator.

Antena: https://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-4 ... NA-177/154 (wezmę ze wzmacniaczem, a w razie czego wymienię na zamówiony symetryzator).
Symetryzator: https://dvbsklep.pl/pl/p/Symetryzator-a ... .21-69/234

Przewód? No i właśnie :?
Który wybrać? https://dvbsklep.pl/pl/p/Kabel-koncentr ... -metry/386 czy https://dvbsklep.pl/pl/p/Kabel-koncentr ... a-metry/20

oraz wtyk pod to, ponieważ jak czytam w komentarzach, to Triset jest twardy i nie dam rady (lub dam z wielkim trudem go spiąć).

Wtyki z oferty tego sklepu interesują mnie te, ponieważ mam tuner w PC i nie wiem czy przy zwykłym prostym wtyku USB nie będzie za bardzo obciążone od naprężenia kabla (oczywiście i tak jakość to zrobię w ten sposób, aby kabel sobie nie zwisał i nie siłował się z tunerem w USB).

Wtyk prosty: https://dvbsklep.pl/pl/p/Wtyk-TV-Cabelc ... DG-113/324
Łamany: https://dvbsklep.pl/pl/p/Wtyk-TV-katowy ... DG-113/397

Potrzebuję kabelka około 10m, a oto mój teren ;)

Obrazek

Napiszcie mi jak się odnieść w stosunku tego kabla do tych wtyków i czy dam radę to zacisnąć ;)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: K63 »

Przy takim profilu i odległości bierz tą antenę bez wzmacniacza ( w razie potrzeby zawsze możesz dokupić i zapewne nie będzie potrzebny tak mocny ). U producenta tą antenę masz taniej.
Kabel czarny żelowany stosuje się na zewnątrz, biały wewnątrz pomieszczeń. Wtyczki selfinstall nie za bardzo nadają się do czarnego Triset-a
ONTEK1 pisze:Witam, ostatnio się bardzo zawiodłem, wykonywałem instalację do multiswicha 4 przewody czarne żelowane triset 113, przewód rewelacja (może troszkę się gorzej prowadzi) zakupiłem efki cabelcon selfinstal 5.1 kolor niebieski i za skarby świata nie chcą się zacisnąć na kablu. Dalej po domku prowadziłem białego triseta 113 i tutaj szok efki normalnie się zaciskają.
W rozmowie telefonicznej z pracownikiem firmy Dipol, poinformowano mnie o że nikt wcześniej nie zgłaszał takiego problemu...zaproszono mnie do siedziby celem założenia efek zaciskowych ( zaproponowano mi także zwrot efek), natomiast w w Holexie poinformowano że problem jest im znany, jedyne rozwiązanie to nacinanie czarnego zewnętrznego płaszcza oraz, że nie ma efek selfinstal na triseta 113 żelowanego.
Możesz zastosować nakręcaną na kabel F-kę 6,8-7 mm i do tego wtyk prosty lub kątowy, albo nakręcane wtyki Telmor.

mario
Posty: 5
Rejestracja: 20 września 2015, o 20:33

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: mario »

Witam,

Witam wszystkich uzytkowników forum.

Mam ja babcię, która mieszka na wsi: Goświnowice - około 30-40km od Chrzelic.

01. Kupiłem jej taką antenę:

Antena kierunkowa TDT L 790 LTE
http://sklep.phusaturn.com.pl/antena-ki ... 12140.html

02. Wymieniłem kabel na nowy również tej samej firmy.

03. Podłączyłem zasilacz i puściłem sygnał do rozdzielacza na dwa odbiorniki TV.

Jeden Tv to z tych nowszysch jakiś "Samsung" a drugi stary kineskopek z tunerem "Manta"

Zagdaka: obraz na starym kineskopie podłączonym do tunera "manta" przysłowiowa żyleta,
na Samsungu wiele kanałów łapie dużo błędów, stopklatka, polsat.

Nie jestem elektronikiem i przepraszam za lamerskie sformułowania.

Co robić jak żyć?
Pozdrawiam

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: systemlan »

Ale to jest antena pasywna, a nie aktywna. To dlaczego podłączyłeś zasilacz?

Zablokowany