Antena 40km od nadajnika

wozio

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: wozio »

cześć wszedłem na tą stronę http://www.dvbtmap.eu/
połączyłem punkty mojego domu i nadajnika. ale jak zrobić żeby ten wykres pokazało?

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Gravis »

Klikasz z powrotem na swój punkt - swoją lokalizację i masz profil terenu.

Proszę o pomoc post wyżej...

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Gravis »

Klikasz z powrotem na swój punkt - swoją lokalizację i masz profil terenu.

Proszę o pomoc post wyżej...

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: plecho1 »

Grawis, jeśli twoja antena ma symetryzator to zamień go na jakiś słaby przedwzmacniacz, np. LNA 101. Bo jeśli anteny nie da się lepiej ustawić i z instalacją wszystko OK to albo wymiana na antenę o większym zysku albo dołożenie wzmacniacza.

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Gravis »

Anteny nie chce zmieniac - kupilem i wydawalo sie ze bedzie ok, a jednak czasem sa bledy i szatkuje a chciałbym pobawić się w nagrywanie kanałów...

Który dokładnie wzmacniacz kupić i czy w przypadku karty na usb to nie będzie problem?

wozio

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: wozio »

Z 34km to bez problemu powinno ściągć,ale z wzmacniaczem bez to cienko.
Ja mam jakiś podłączony do końcówki kabla antenowego który wkłada sie do dekodera, to też chyba rozwiązanie nie za bardzo, nie znam się.
Dziwne bo wczoraj kilka godzina z mu3 50kw miałem sygnał 95-100% a później znowu spadło do 50-60% ocb to nie wiem.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: plecho1 »

Kup ten co Ci podałem czyli LNA-101, bo jeśli na symetryzatorze jest prawie OK, to nie ma co ładować mocniejszego. Karcie nie będzie to przeszkadzało. U teściów też tak odbieram, stara siatka ze wzmacniaczem.

wozio

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: wozio »

Porównanie u mnie nadajników
Obrazek

Dj xBoy
Posty: 17
Rejestracja: 26 listopada 2011, o 20:33
Odbiornik: WIWA HD-90,
WIWA HD-85,
NotOnlyTV USB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, Dipol 44/21-60 Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC Gorlice, RTCN 'Sucha Góra'

Przygotowanie instalacji do odbioru kanałów ze Słowacji

Post autor: Dj xBoy »

Witam.
Na początku wypada powiedzieć, że rozpoczynam przygodę z naziemną telewizją cyfrową.
Wiele się już dowiedziałem ale jeszcze więcej muszę doczytać / dowiedzieć się. Z góry przepraszam więc za poziom mojej wiedzy.

Mam w domu instalację DVB-T.
Używam WIWA HD-90 wraz z anteną siatkową i odbieram kanały z Suchej Góry.
Ponieważ znam język słowacki postanowiłem, że mógłbym odbierać także kanały ze Słowacji.

Mam 32km do nadajnika Bardejov, Stebnická Magura.
Mój profil terenu jest następujący :
Obrazek

Nie chcę ruszać instalacji ustawionej na Krosno więc zaopatrzyłem się w następujący zestaw:
- Antena siatkowa + płytka oparta na komponentach Philipsa + zasilacz Electronics.
- Wzmacniacz antenowy LNA-177
- Wzmacniacz sygnału DTV-14DB

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Po złożeniu będę szukał kanałów na laptopie i tunerze Not Only TV LV5TQUBE ( testowany, działa ).

W związku z tym mam kilka pytań.
- Czy mam szanse na odbiór telewizji ze Słowacji z takim profilem terenu i systemem antenowym ?
- Ponieważ Słowacja nadaje w innej polaryzacji, to jak ją zmienić ? Czy wystarczy obrócić moją antenę o 90 stopni ?
- Czy wzmacniacz LNA-177 potrzebuje dodatkowego zasilania i jak je podłączyć ?
- Czy jest sens dodawania wzmacniacza sygnałowego DTV-14DB ? On na pewno wymaga zasilania. Jak je podłączyć ?
W jakiej kolejności podłączyć do siebie urządzenia ? Chodzi mi o to czy wzmacniacz sygnałowy ma być pomiędzy wtyczką antenową ( tej z zasilaczem ) a tunerem czy między LNA-177 a wtyczką antenową ( tej z zasilaczem ).

Bardzo proszę o pomoc i z góry przepraszam za tak proste pytania. Niestety nie znalazłem odpowiedzi na wszystkie pytania w internecie, a te które znalazłem chcę potwierdzić. Uważam, że każdy ma inny profil terenu więc nie wszystkie rady i sugestie będą dostosowane dla każdego użytkownika.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: Przygotowanie instalacji do odbioru kanałów ze Słowacji

Post autor: igorlan »

Dj xBoy pisze: W związku z tym mam kilka pytań.
- Czy mam szanse na odbiór telewizji ze Słowacji z takim profilem terenu i systemem antenowym ?
- Ponieważ Słowacja nadaje w innej polaryzacji, to jak ją zmienić ? Czy wystarczy obrócić moją antenę o 90 stopni ?
- Czy wzmacniacz LNA-177 potrzebuje dodatkowego zasilania i jak je podłączyć ?
- Czy jest sens dodawania wzmacniacza sygnałowego DTV-14DB ? On na pewno wymaga zasilania. Jak je podłączyć ?
W jakiej kolejności podłączyć do siebie urządzenia ? Chodzi mi o to czy wzmacniacz sygnałowy ma być pomiędzy wtyczką antenową ( tej z zasilaczem ) a tunerem czy między LNA-177 a wtyczką antenową ( tej z zasilaczem ).

Bardzo proszę o pomoc i z góry przepraszam za tak proste pytania. Niestety nie znalazłem odpowiedzi na wszystkie pytania w internecie, a te które znalazłem chcę potwierdzić. Uważam, że każdy ma inny profil terenu więc nie wszystkie rady i sugestie będą dostosowane dla każdego użytkownika.

Pozdrawiam
Witaj,

Profil terenu może faktycznie nie jest najlepszy ale odległość pozwala mieć nadzieję, że uzyskasz odbiór. Antena musi być odwrócona o 90 stopni, LNA-177 zasilasz tak, jak każdy inny przedwzmacniasz, czyli zasilaczem takim, jak na Twojej fotografii. W jakim celu chcesz montować 2 wzmacniacze? To nie ma najmniekszego sensu. Ja bym wybrał tylko LNA-177, który jest bardzo dobrym wzmacniaczem, sam takiego używam do odbioru słowackich muxów.

Dj xBoy
Posty: 17
Rejestracja: 26 listopada 2011, o 20:33
Odbiornik: WIWA HD-90,
WIWA HD-85,
NotOnlyTV USB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, Dipol 44/21-60 Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC Gorlice, RTCN 'Sucha Góra'

Re: Przygotowanie instalacji do odbioru kanałów ze Słowacji

Post autor: Dj xBoy »

Witam. W między czasie przetestowałem cały zestaw. Początkowo zadziwiał mnie fakt, że nie mam napięcia na przewodzie antenowym. Okazało się, że ekran był niewłaściwie podłączony. Uzyskałem już napięcie i podłączyłem ten drugi wzmacniacz. Jest dokładnie tak jak na jego schemacie czyli nie przepuszcza napięcia, a więc napięcie nie dotrze do LNA-177. Nie ma więc sensu go montować i zastanawiam się czy kiedykolwiek znajdzie on jakieś zastosowanie jeśli nie przepuszcza napięcia.

Podłączyłem cały zestaw, niestety nie udało się złapać kanałów. Spróbuję uruchomić ten zestaw w kierunku Krosna.

P.S. Moja lokalizacja to okolice Gorlic.

Pozdrawiam

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Przygotowanie instalacji do odbioru kanałów ze Słowacji

Post autor: adac »

Przyjrzałem się trochę, będzie Ci trudno odebrać z tego słowackiego nadajnika: profil terenu jest niekorzystny, a nadajnik promieniuje kierunkowo z wytłumieniem na północ.
Możesz próbować z anteną kierunkową np. yagi 19-elementową (w ustawieniu V), z jednym wzmacniaczem i próbować złapać sygnał. Połączenia kaskadowego 2-ch wzmacniaczy raczej nie polecam, przynajmniej na razie.
Ten Signal-14 dB który próbowałeś, nie przenosi zasilania do anteny, więc możesz go wypróbować tylko z symetryzatorem. Wzmacniacz na linię z przenoszeniem zasilania to np. WK-1 (Anprel).

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Gravis »

http://zapodaj.net/5b05b878b64c.png.html

MUX-2 mam siłę 96-99 a moc 22-26.

Antena ATZ 8 elementowa + Symetyzator.

Jaki wzmacniacz powinienem wsadzić w puszkę i jaki zasilacz kupić?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Robert03 »

wozio pisze:Z 34km to bez problemu powinno ściągć,ale z wzmacniaczem bez to cienko.
Ja mam jakiś podłączony do końcówki kabla antenowego który wkłada sie do dekodera, to też chyba rozwiązanie nie za bardzo, nie znam się.
Dziwne bo wczoraj kilka godzina z mu3 50kw miałem sygnał 95-100% a później znowu spadło do 50-60% ocb to nie wiem.
Jeśli MUX nadawany jest z mocą 50 kW i więcej a teren w kierunku nadajnika przed anteną otwarty to przy tak małej odległości wzmacniacz napewno nie jest potrzebny. Nawet "koślawa" siatka poradzi sobie bez.
Chyba że chcesz dzielić sygnał na >3 odbiorniki albo mieszkasz w dolinie i kierunek nadajnika przesłania ukształtowanie terenu.
Sprawdz wszystkie połączenia na wtyczkach i F-kach. Prawdopodobnie coś gdzieś Ci nie łączy jak należy, ruszyłeś kablem i sygnał spadł. To częsta przyczyna kłopotów w odbiorze sygnału cyfrowego.
Ostatnio zmieniony 14 grudnia 2011, o 08:33 przez Robert03, łącznie zmieniany 2 razy.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Robert03 »

wozio pisze:Porównanie u mnie nadajników
Obrazek
Przy takich profilach terenu przy zastosowaniu anteny kierunkowej odpowiednio ustawionej powinieneś odebrać MUX'y nadające z mocą >50kW z każdej z tych lokalizacji bez wzmacniacza. Zakładam że kabel masz sprawny a kierunku na nadajnik nie zasłania Ci ściana lasu 100m od domu a antena jest na dachu a nie w piwnicy.
Ewentualnie gdybyś chciał odbierać Pieczewo to drobne wzmocnienie 15-20 dB max.
Oczywiście zapomnij o MUX-3 z Pieczewa. Tego nawet ze wzmacniaczem nie odbierzesz stabilnie.

wozio

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: wozio »

No właśnie na południe mam 25km lasu i nie było mux2, to wziołem na kisielice i jest w miarę ok.
ja mam zwykły jakiś zasilacz który po kablu zasila coś tam przy antenie, jak go odłączę zero sygnału.

Kiedyś sprawa wyglądała trochę inaczej porównując analog (pewnie kabel jeszcze ok był)
jak odłączyłem zasilacz trochę było widać tvp1 tvp2, nie dało sie oglądać ale obraz było widać.Jak podłączyłem zasilacz to tvp1 wyglądała jak obraz cyfrowy krystaliczny a teraz szkoda gadać.
Dodatkowo przez przypadek zrobiłem mały patencik ; ,nie podłączyłem bezpośrednio kabel antenowy do dekodera tylko przez przejściówke 1metr antenową z jakimś oznaczeniem 75A (podobny znak), ten kabel jest taki sztywny że nie można go wyprostować, być może jakiś ekranowany czy coś, dzięki niemu sygnał 2x lepszy.
Być może dekoder zakłuca stary kabel nie wiem, ale i przejściówkaciasno siedzi w dekoderze a stary kabel ma minimalne luzy.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Robert03 »

wozio pisze:No właśnie na południe mam 25km lasu i nie było mux2, to wziołem na kisielice i jest w miarę ok.
ja mam zwykły jakiś zasilacz który po kablu zasila coś tam przy antenie, jak go odłączę zero sygnału.
Zasilacz zasila wzmacniacz który masz w antenie. Normalnym jest że jak odłączysz zasilanie od wzmacniacza to odbioru nie ma bo wtedy wzmacniacz nie pracuje i działa zaporowo. Nie przepuszcza żadnego sygnału tylko tłumi wszystko praktycznie do zera. Gdybyś wyjął wzmacniacz z anteny i zastosował normalną wtyczkę antenową (bez zasilacza i separatora) to być może odbiór też byłby dobry taki jak ze wzmacniaczem.
Jeśli kabel Ci "bruździ" to go wymień. Nie ma sensu się męczyć :-).

krolik28

Problem z odbiorem około 40km Od Śremu

Post autor: krolik28 »

Witam,
Prawie od początki kiedy zainwestowałem w tuner DVB-T Not Only TV STB LV6TBOX HD v2 DVB-T, mam problem z MUX3 (TVP). Jest on nadawany z mocą 20 kW, i wieczorami co zdarza się często tracę prawdopodobnie sygnał i ten mux pada. MUX2 który jest nadawany z mocą 100kW, działa zawsze.

Zamieniłem starą antenę na nową Antena logarytmiczna Fracarro 5-69 http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... carro-5-69 , i dalej to samo czyli zanik tylko MUX2. Dora jest ta antena (taką doradzili mi w sklepie, ma być idealna do DVB-T)? Obracanie anteny nic nie daje. Zanik trwa przeważnie kilka godzin, za dnia odbiór jest dobry. W tunerze jakość jest przeważnie 90-100% (tylko jeden wskaźnik jest w tym tunerze).

Obrazek

Co może być przyczyną tego zaniku? Jakieś wieczorne zakłócenia, jestem już trochę zirytowany tą cała sytuacją, miał to być prezent dla dziadka ale na razie są same problemy. Proszę o jakąś pomoc!


Pozdrawiam

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Problem z odbiorem około 40km Od Śremu

Post autor: cyber »

W jakiej miejscowości znajduje się antena i na jakiej wysokości jest umieszczona ?
Czy są to okolice Przeźmierowa ?

krolik28

Re: Problem z odbiorem około 40km Od Śremu

Post autor: krolik28 »

cyber pisze:W jakiej miejscowości znajduje się antena i na jakiej wysokości jest umieszczona ?
Czy są to okolice Przeźmierowa ?
Tak to jest Przeźmierowo, a dokładniej zachodnia część. Wysokość na której umieszczona jest antena to około 9-10 metrów.

Zablokowany