Antena 40km od nadajnika

Marik
Posty: 8
Rejestracja: 16 października 2016, o 13:35

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Marik »

Witam.
Od jakiegoś czasu znacznie pogorszył mi się odbiór MUX 8 z Katowic więc chciałem ustawić antenę na Wisłę. Problem polega na tym, że mam antenę logarytmiczna od Barczaka 2-69, którą cała jest w polaryzacji poziomej. Widziałem na necie,że można wygiąć dipole o 90 stopni by działało. Zamiast je wyginać, dorobiłem sobie odpowiednie mocowania. Pytanie zatem mam takie, które dipole zamocować na górze a które na dole anteny?


Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: K63 »

Zanim zaczniesz majstrować przy antenie, ustaw ją całą do odbioru polaryzacji pionowej i sprawdź czy (i jak) odbierzesz mux-8 ze Skrzycznego. Sygnał jest nadawany kierunkowo i dużo niszą mocą niż Kosztowy.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: pablo82 »

Tak dokładnie wygląda u mnie przerobiony Log od Barczaka na polaryzację pionową do Mux8 w paśmie VHF. Poniżej autentyczne foto mojej anteny:Obrazek

jacekdmtrade
Posty: 4
Rejestracja: 20 kwietnia 2018, o 12:22
Miejscowość: Koscian

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: jacekdmtrade »

Antena kierunkowa Combo Funke ABM 3553 DVB-T/T2 4G

https://www.dmtrade.pl/p6795,antena-kie ... t2-4g.html

Obrazek
Model ABM 3553 jest wypróbowaną i godną zaufania koncepcją anten dalekiego zasięgu na XXI wiek. Ta zewnętrzna antena zapewnia znakomity odbiór sygnału cyfrowego, a także ochronę przed zakłóceniami generowanymi przez sieci telefonii komórkowej 4G LTE. Technologia INERT zastosowana w tej antenie jest zupełnie inna niż wszystkie pozostałe technologie obecne aktualnie na rynku. Jest niepowtarzalna, wydajna i niedroga. Dzięki aluminiowej anodowanej na złoto konstrukcji antena wygląda bardzo dostojnie w każdym miejscu gdzie zostanie zamontowana. Antena pasywno-aktywna posiada zintegrowany wzmacniacz mozliwość dołożenia zasilania 5V.
Obrazek
Obrazek
Specyfikacja:

- Zoptymalizowany do odbioru wielu sygnałów TV cyfrowych (DVB-T/DVB-T2)
- Szeroki zakres odbieranych częstotliwości TV UHF i VHF
- Niski współczynnik szumów
- Nowoczesna, lekka i stabilna konstrukcja
- Kompatybilna z UHD i 3D
- Długość anteny 1380 mm
- Waga 1,235 kg
- 53 elementy
- zasięg do 45km
- Bardzo łatwy montaż i podłączenie anteny
- Wbudowany wzmacniacz
- Zasilanie 5V
- Filtr LTE w unikalnej technologii INERT

Charakterystyka:

- Zysk anteny 10 dBi
- Zysk wzmacniacza 20 dBi
- VHF 5 - 12 (174 - 230 MHz)
- UHF 21 - 60 (470-862 MHz)
- Złącze Typ F (przewód 3,5m)
- Zasilanie 5 ± 0,5 VDC

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Na czym polega zgodność tej anteny z UHD i 3D ?
W jaki sposób "poprawia szumy", w czym one są lepsze ?
Dlaczego wzmacniacze poniżej 15dB nadmiernie hałasują.
W jaki sposób antena antena obsługuje kable bez halasu?
Dlaczego OIP3 dadzą lepsze IMA? - o co tu chodzi?


Pana marketingowca z firmy DM Trade prosimy o wyjaśnienie, bo przedstawione tezy sa co najmniej dziwne.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Tomciosz »

Pewnie dosłownie przetłumaczono "Noise"... :mrgreen:

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Acid »

I pomyśleć że swego czasu miałem firmę dmtrade za poważną A ten zasięg 45 km ? Na taką odległość kurier dowozi ?

panaho
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2012, o 10:27

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: panaho »

No niby kolega jacekdmtrade informuje, że mają taką czy inną antenę ale odnoszę wrażenie, że to taka niedźwiedzia robota.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: K63 »

Antena jest w ofercie chyba od ok. 2 lat. No i chyba się niezbyt dobrze sprzedaje. Stąd ten wpis.
Ale nie ma się co dziwić. Najlepszy marketing mają "chińczyki" sprzedawane pod różnymi markami - szczególnie "krokodyle".
Czy poniższe anteny nie przypominają Wam oferowanych u nas pod marką AX ... ?
https://yikaielectools.en.made-in-china ... tenna.html
https://dream-china.en.made-in-china.co ... tenna.html
https://yikaielectools.en.made-in-china ... G-Lte.html
http://wanlitong.manufacturer.globalsou ... ntenna.htm
Zwróćcie uwagę na ceny (hurtowe)!

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Zgadza się ,wszystkie tego typu anteny rozbudowane poprzecznie są pod marką AX-dawna nazwa XC.
Anteny te opracowała i wdrożyła do produkcji firma Fuba w latach 70-tych.

Są to bardzo dobre anteny w swojej klasie.
Obecnie mamy wielu producentów tych anten,różniących się od siebie budową konstrukcji wsporczej,rodzajem materiału i w niektórych przypadkach dodatkowymi powłokami ochronnymi.
Obrazek
Największy mankament,to w niektórych przypadkach - zintegrowany wzmacniacz z anteną.
To tak jakbyśmy kupili samochód z zintegrowaną przyczepką bagażową.
Nie wszędzie istnieje konieczność stosowania wzmacniacza,a czasem trzeba wykonać odpowiednią filtrację częstotliwości,co wiąże się z osłabieniem sygnału.
Zastosowanie wzmacniacza typu By-Pass,skutkuje dużym tłumieniem w trybie pasywnym,w porównaniu z klasycznym symetryzatorem.

Każda jakaś integracja wiąże się w razie awarii z wymianą całego dipola,lub całej anteny.
Podobnie jak mamy w obecnych pralkach- wysiądzie łożysko ,grzałka,pompka i kupujemy nową pralkę.

Wracając do śmiesznego opisu.
Jeżeli do poprawnego odbioru okaże się konieczny tłumik czy jakiś filtr,to już dylemat - poprawnie odbierać,czy narazić się na eksmisję wskutek nadmiernego hałasu.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: K63 »

K63 pisze:Czy poniższe anteny nie przypominają Wam oferowanych u nas pod marką AX ... ?
poxipol pisze:Zgadza się ,wszystkie tego typu anteny rozbudowane poprzecznie są pod marką AX-dawna nazwa XC
@poxipol - zaszło nieporozumienie. Ty napisałeś o "prawdziwych" antenach AX, a ja wspomniałem popularnych "chińczykach" spod marki AX Technology. :lol:

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: poxipol »

No cóż,trochę się rozpędziłem i stąd wynikłe nieporozumienie.
Cofając się nieco w czasie.
Jeżeli w oznaczeniu występowała litera X to stanowiła ona analogiczną strukturę do anten Yagi-Uda.
Układ czterech direktorów wzajemnie izolowanych od siebie,tworzy literę X.
Na dawniejsze czasy,anteny z elementami typu X należały do nowych osiągnięć w technice odbiorczych anten.
Można spotkać też direktory ułożone równolegle,w kształcie spirali.

Do strukturalnych anten Yagi, rozbudowanych poprzeczne wzdłużnie- kierunkowych,zaliczamy również krokodyle.
Ogólna zasada działania wszystkich tego typu anten,to pobudzanie synfazowe.

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Marx »

Witam
Potrzebuje kupić antenę. Miejscowość Gliwice, antena zamontowana na poddaszu budynku, a więc sporo tłumi dach, odbieram wszystko z Kosztowy.
Aktualnie mam zamontowana antenę siatkowa, na której slabo działa mux8, reszta znośnie (chyba ma wzmacniacz - muszę sprawdzić), oraz drugi tv ma nową antenę kierunkowa z syntetyzatorem (zastąpiła siatkę która działala bardzo źle), na której mux8 nie istnieje,a reszta czasem tnie.
Planuje kupić jedno z dwóch:
Televes Yagi Edge Mix
Dipol 28/5-12/21-60 h/v combo
emimaps.emitel.pl sugeruje że będę do mux8 potrzebował wzmacniacz. Czy to prawda?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Odbiór na strychu,to tak samo jak odbiór w pokoju,gdzie występuje bardzo dużo niewiadomych.
W takich warunkach najlepiej sprawdza się boczno-kierunkowa siatka.
Wspomniana nowa antena to pewnie jakaś struktura Yagi wzdłużnie kierunkowa,
Antena siatkowa ma duży kąt promieniowania ,gdzie przy różnych kątach promieniowania poszczególnych kanałów ma duże znaczenie.

Najlepiej byłoby wystawić siatkę na zew.
Jeżeli wszystko ma być wew.to optymalne miejsce montażu siatki dla pasma UHF,analogicznie druga antena pasma VHF.
Obie anteny łączymy zwrotnicą pasmową,dokładamy rozgałęźnik pasywny lub aktywny i odbieramy na dwóch odbiornikach.
Jeżeli konieczne jest zastosowanie przedwzmacniaczy do anten,to dobieramy je stosownie do jednego jak i drugiego pasma.

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Marx »

Czy dobrze rozumiem że mam dwa wyjścia:
1. Wystawić siatkę za okno
2. Dokupić antenę vhf i połączyć z siatkowa?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Zawsze najkorzystniej jest zamontować antenę na zewnątrz,gdzie nie ma bezpośrednich przeszkód w postaci ścian,dachu i losowo ułożonych różnych przedmiotów.
Jeżeli odbiór na siatce wew.jest możliwy,to wystawienie jej na zew.powinien się znacznie polepszyć,a nawet umożliwić podział sygnału na dwa odbiorniki bez konieczności dodania dodatkowego wzmacniacza.

Na początek do siatki powinno się zamontować symetryzator SA III-V.
Uzyskane wyniki odbioru zobrazują co w dalszym etapie należy ulepszyć.

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Marx »

Problem z montażem na zewnątrz jest taki że w niedalekiej odległości jest drugi budynek, który po montażu anteny niżej za oknem mieszkania może już ją zasłaniać.

Z tego co pamiętam to siatka ma już symetryzator. Zamiast anteny combo dokupie antenę VHF YAGI Barczak oraz zwrotnice ZWR-210C.
Ich podłączenie spowoduje spadek mocy sygnału UHF, a dołożenie splittera jeszcze to pogłębi i pewnie sygnał będzie za słaby. Czy w takim wypadku lepiej dać wzmacniacz do anteny UHF czy też zamontować aktywny splitter RTA-120który wzmocni zsumowane sygnały?

Dodatkowe pytanie: odbiór jest znacznie gorszy wieczorem. Czy może to być spowodowane tym że ktoś włącza jakieś urządzenie które zakłóca sygnał?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Wzrost zakłóceń ,na jakich MUX-ach ( kanałach ) ?
Wieczorem można zaobserwować wzrost propagacji.
Pod tym względem najbardziej jest narażony MUX-3 K41,ze względu na liczną ilość synchronicznych nadajników w tym rejonie.
Bliżej od Kosztowy masz :
Zabrze EC Wolności
Rybnik Komin E Rybnik
Jeżeli któryś z tych nadajników ma negatywnie oddziaływanie ,to w zależności od posiadanego odbiornika pojawiają się zakłócenia.

Jeżeli w siatce masz symetryzator,spróbuj zastąpić go przedwzmacniaczem szerokopasmowym na dwa pasma i próbować optymalnie ustawić antenę na tym strychu.
Przeszkoda na zew.to mniejsze zmartwienie niż strych.
Fale elektromagnetyczne zachowują się jak w optyce,z możliwością przenikania przez przeszkody.

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Marx »

Możesz podac przykład takiego przedwzmacniacza? Bo one mają różne wzmocnienia

Edit: antena VHF za oknem a nawet na dworze z syntetyzatorem podłączona bezpośrednio do tunera daje tylko szczątkowy sygnał sporadycznie. Na poddaszu nie byłem z nią.

Antena siatka na poddaszu ma wzmacniacz, niestety nie wiem jaki. Wyłączenie jego zasilania znacząco osłabia sygnał.

Antena kierunkowa UHF na poddaszu ma symetryzator, sygnał jest słabszy niż w/w siatka.

Czy słusznie kombinuje aby do anteny kierunkowej założyć wzmacniacz i sprawdzić czy sygnał się poprawi?

kacper_r
Posty: 6
Rejestracja: 22 maja 2018, o 16:18
Miejscowość: Brzeszcze
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra Skrzyczne

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: kacper_r »

Witam Serdecznie,

Panowie czy mógłby ktoś podpowiedzieć jaką antenę wybrać aby poprawnie odbierać z Wisły? Interesują mnie oczywiście pasma uhf i vhf. Postawić 2 osobne anteny, czy może combo? W tej chwili mam takie coś https://dvbsklep.pl/antena-vhf-uhf-dipo ... yzacja-v-h i straszna lipa. Całkowity brak sygnału z MUX8, oraz problem z odbiorem MUX3. W zależności od ustawienia anteny w zasadzie 2 sytuacje: MUX2 perfect, MUX1 perfect, MUX3 brak sygnału, MUX8 brak sygnału. Lub przy innym ustawieniu MUX2 perfect, MUX1 i MUX3 skoki sygnału 40-60%, ciężko oglądać bo przycina no i MUX8 brak odbioru.

Od nadajnika dzieli mnie 36km, antena jest zamocowana na wysokości 1 piętra, bezpośredni kierunek do nadajnika przysłania dom sąsiada oddalony o jakieś 60m od anteny. Niestety nie bardzo mam mozliwość zamocowania anteny wyżej ani tym bardziej obrotu na Kosztowy.

Jak można by to ugryźć? Chyba że spróbować to dej anteny którą mam zastosować wzmacniacz?

Zablokowany