Antena 40km od nadajnika

outsider

Prośba o poradę jak poprawić jakość sygnału

Post autor: outsider »

Witaj

Mam mały problem z odbiorem DVB-T.

Sygnał jest odbierany z SG na antenie "siatkowej"

MUX2 794 MHz 61 10 kW
MUX3 642 MHz 42 25 kW

MUX3 poziom 67% jakość 97%
MUX2 poziom 67% jakość 25-60% - trochę skacze, zależnie od pory dnia i pogody (ostatnio jak padało to odbiór był ok), ale generalnie strasznie tnie i nie da się oglądać, moim zdaniem sygnał jest na granicy "odbieralności". Teraz pytanie czy da się to jakoś poprawić, głownie chyba wzmacniaczem antenowym?
Kabel, zasilacz, wzmacniacz są nowe.

Próbowałem na trzech wzmacniaczach
SWA-2000/4T
http://anprel-electronics.pl/index.php? ... &Itemid=54
LNA-169, LNA-177, obecnie w antenie siedzi LNA-177, na każdym z nich praktycznie nie było różnicy, pozostał LNA-177 bo wydawało mi się że najlepiej sobie radził.

Teraz pytanie czy zastosowanie innego wzmacniacza będzie miało jakieś przełożenie na poprawę odbioru? Generalnie chodzi o to żeby dobrać wzmacniacz z najlepszym wzmocnieniem w paśmie 642 MHz a zwłaszcza 794 MHz ?? Dobrze rozumiem?
Przepatrzyłem wszystkie i ten SWA-474 wydał mi się najlepszy
http://anprel-electronics.pl/index.php? ... &Itemid=54
32dB w paśmie 794MHz

SWA-2000/4T jak widzę ma jakieś 22dB na 794Mhz a LNA-177 jakieś 24dB

Czy jest w ogóle sens kombinować czy lepiej poczekać do 31.lipca jak włączą MUX2 w Tarnowie (według mapy zasięgu będzie 100%)

Pozdrawiam

_Martin_

Re: Prośba o poradę jak poprawić jakość sygnału

Post autor: _Martin_ »

Dodaj profil terenu i odleglosc od nadajnika.


Ja miałem problem na drugim mniej czułym tunerze.


Gdzie na mux 2 75% - 98%, mux3 75% -20-40-90%(zmiennie)

Po dokladniejszym ustawieniu anteny jakosc 98.

outsider

Re: Prośba o poradę jak poprawić jakość sygnału

Post autor: outsider »

Obrazek
odległość 40km

według map zasięgu, MUX2 - brak sygnału

_chris_

Re: Prośba o poradę jak poprawić jakość sygnału

Post autor: _chris_ »

outsider pisze:według map zasięgu, MUX2 - brak sygnału
wzmacniacz zawsze trzeba dobierać w takiej sytuacji eksperymentalnie - nigdy nie wiadomo, który typ wzmacniacza z którą anteną będzie się najlepiej sprawował w danej lokalizacji. To zależy od wielu, często nieprzewidywalnych czynników. A więc tylko próby. Na szczęście te wzmacniacze dopuszkowe są zwykle bardzo tanie, więc koszty niewielkie...

W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem bywa wykonanie zestawu dwóch anten. Mogą jak najbardziej być siatki (dwie takie same), w układzie poziomym, wzmacniacz po sumatorze. Więcej, np. tam: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=40051#p40051

brzeg

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: brzeg »

Czy jest możliwość że w kablu prowadzony do telewizora niema żadnego napięcia ?

brencik
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 22:29

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: brencik »

brzeg pisze:Czy jest możliwość że w kablu prowadzony do telewizora niema żadnego napięcia ?
WTF?
Cytując za forum gitara.pl: "O ile sie nie myle bias to napiecie jarzeniowe jakie plynie na anode w lampie czy cos takiego"
JAkiś bełkto pseudotechniczny kolega wprowadza.
NApiecie bedzie jakies zawsze, chocby z powietrza sie undukuja jakies, nawet nV, takze efekt tryboelektryczny i inne powoduje ze zawsze bedzie jakies napiecie w przewodzie.

_Martin_

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: _Martin_ »

brencik pisze:
brzeg pisze:Czy jest możliwość że w kablu prowadzony do telewizora niema żadnego napięcia ?
WTF?
Cytując za forum gitara.pl: "O ile sie nie myle bias to napiecie jarzeniowe jakie plynie na anode w lampie czy cos takiego"
JAkiś bełkto pseudotechniczny kolega wprowadza.
NApiecie bedzie jakies zawsze, chocby z powietrza sie undukuja jakies, nawet nV, takze efekt tryboelektryczny i inne powoduje ze zawsze bedzie jakies napiecie w przewodzie.
A koledze trzeba wprowadzić słownik poprawnej polszczyzny :)


Po to kabel jest ekranowany żeby docierało do TV jak najmniej szumów.

Jeśli jest to kabel poprowadzony np od rozgałęźnika to może mieć separator i nie przepuszczać napięcia na kabel. Do głowicy Tv nie może docierać napięcie.

kaczor19917

jaka antena

Post autor: kaczor19917 »

mieszkam w międzyrzeczu i mam :arrow: w okolicy dwa nadajniki jeden w gorzowie odległość 40 km i koło zielonej góry jemiołów 80 km.Jaką antenę kupić czy antenę pokojową czy inną i jakie ma mieć wymagania techniczne do odbioru dvbt mpeg4 wbudowany w telewizor samsung

DVBManiak

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: DVBManiak »

Każda antena się nadaje do dvb-t, ba nawet czasem kawałek druta. Nie ma anten do dvb-t (cyfrowych). Polecam antenę zewnętrzną najlepiej kierunkową. Wystarczy antena 19-elementowa z symetryzatorem, a jak nie to dokupić wzmacniacz. Nie znam profilu terenu więc nic więcej nie doradzę.

_Martin_

Re: jaka antena

Post autor: _Martin_ »

kaczor19917 pisze:mieszkam w międzyrzeczu i mam :arrow: w okolicy dwa nadajniki jeden w gorzowie odległość 40 km i koło zielonej góry jemiołów 80 km.Jaką antenę kupić czy antenę pokojową czy inną i jakie ma mieć wymagania techniczne do odbioru dvbt mpeg4 wbudowany w telewizor samsung

A nie masz w domu żadnej anteny?

Jeśli masz to ustaw ją na ten nadajnik.

logper

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: logper »

Do Jemiolowa masz 23km wystarczy najprostsza antena z symetryzatorem.Obecnie nadaje tam tylko mux2 z kanalami komercyjnymi.Mux3 z Gorzowa jest nieosiagalny za mala moc nadajnika i za duza odleglosc.

brzeg

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: brzeg »

Ponawiam prośbę o wybór anteny i wzmacniacz do niej, ponieważ od 27.4 mam problemy z odbiorem, zaznaczam że kable nowe, zasilacz nowy. Teren bardzo dobry, 41 km. Reszta w pierwszym poście, jeśli coś zapomniałem.

_chris_

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

brzeg pisze:Ponawiam prośbę o wybór anteny i wzmacniacz do niej, ponieważ od 27.4 mam problemy z odbiorem, zaznaczam że kable nowe, zasilacz nowy. Teren bardzo dobry, 41 km. Reszta w pierwszym poście, jeśli coś zapomniałem.
O ile się nie mylę, jesteś z Bielska Białej, więc odbierasz LH po prawej stronie a centralnie od tyłu masz Wręczycę. Oba mogą generować problemy, choć teoretycznie nie powinny tak bardzo wpływać, bo oba nadajniki są za górami. Ale, teoria sobie, a propagacja sobie. Możliwe, że jaszcze coś dodatkowego się szwenda w powietrzu i dodatkowo się dokłada...

Na początek - próbowałeś ustawić ponownie antenę po 27.04? Masz 'siatkę', a ona z natury rzeczy widzi 'szeroko' - przy centralnym ustawieniu na Skrzyczne spokojnie jeszcze ma szansę chwytać oba nadajniki, nie licząc samego wzmacniacza, któremu, jeśli jest nieekranowany, ustawienie 'siatki' specjalnie przeszkadzać w niczym nie musi... :D

Zminimalizować wpływ LH i Wręczycy można by było próbować w takim przypadku odkręcając antenę w kierunku południo - wschodnim. Trzeba pamiętać, że zmiany położenia anteny mogą być bardzo subtelne i mogą wynosić pojedyncze cm, czyli ułamki stopnia. Jedziesz w lewo aż do kierunku wschodniego. Jeśli masz taką możliwość, mógłbyś też przemieścić antenę w pionie i w poziomie. Trzeba po prostu szukać lokalizacji, w której będzie stabilny odbiór.

Cały czas kontrolujesz jakość ruszając bardzo wolno anteną (odbiornik zawsze reaguje z opóźnieniem - musisz sobie to wypraktykować).

W zależności od tych prób możesz myśleć na wymianą anteny ze wzmacniaczem. Z tym, że w twoim wypadku powiedziałbym od razu UHF200 Maximuma albo Sigma HD Fracarro. Do tego dobrać ewentualnie jakiś wzmacniacz masztowy lub wewnętrzny. Może by się udało, a może lepiej poczekać spokojnie na pozostałe nadajniki, robiąc dwie anteny, jednana Skrzyczne, drugą na inny nadajnik (siatka + UHF200)...

brzeg

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: brzeg »

_chris_ pisze:
brzeg pisze:Ponawiam prośbę o wybór anteny i wzmacniacz do niej, ponieważ od 27.4 mam problemy z odbiorem, zaznaczam że kable nowe, zasilacz nowy. Teren bardzo dobry, 41 km. Reszta w pierwszym poście, jeśli coś zapomniałem.
O ile się nie mylę, jesteś z Bielska Białej, więc odbierasz LH po prawej stronie a centralnie od tyłu masz Wręczycę. Oba mogą generować problemy, choć teoretycznie nie powinny tak bardzo wpływać, bo oba nadajniki są za górami. Ale, teoria sobie, a propagacja sobie. Możliwe, że jaszcze coś dodatkowego się szwenda w powietrzu i dodatkowo się dokłada...

Na początek - próbowałeś ustawić ponownie antenę po 27.04? Masz 'siatkę', a ona z natury rzeczy widzi 'szeroko' - przy centralnym ustawieniu na Skrzyczne spokojnie jeszcze ma szansę chwytać oba nadajniki, nie licząc samego wzmacniacza, któremu, jeśli jest nieekranowany, ustawienie 'siatki' specjalnie przeszkadzać w niczym nie musi... :D

Zminimalizować wpływ LH i Wręczycy można by było próbować w takim przypadku odkręcając antenę w kierunku południo - wschodnim. Trzeba pamiętać, że zmiany położenia anteny mogą być bardzo subtelne i mogą wynosić pojedyncze cm, czyli ułamki stopnia. Jedziesz w lewo aż do kierunku wschodniego. Jeśli masz taką możliwość, mógłbyś też przemieścić antenę w pionie i w poziomie. Trzeba po prostu szukać lokalizacji, w której będzie stabilny odbiór.

Cały czas kontrolujesz jakość ruszając bardzo wolno anteną (odbiornik zawsze reaguje z opóźnieniem - musisz sobie to wypraktykować).

W zależności od tych prób możesz myśleć na wymianą anteny ze wzmacniaczem. Z tym, że w twoim wypadku powiedziałbym od razu UHF200 Maximuma albo Sigma HD Fracarro. Do tego dobrać ewentualnie jakiś wzmacniacz masztowy lub wewnętrzny. Może by się udało, a może lepiej poczekać spokojnie na pozostałe nadajniki, robiąc dwie anteny, jednana Skrzyczne, drugą na inny nadajnik (siatka + UHF200)...
Dziękuję za odpowiedź. Mieszkam w Czechach 10 km od granicy/Cieszyna . Mam dwie anteny jedną kierunkową na Ostrawę a drugą(siatka) na Skrzyczne.Najpierw chyba się pobawię z wzmacniaczem w antenie który by się nadał ? Rozmyślam o LNA-177, czy nie jest to za wysokie wzmocnienie na taką odległość ?

_chris_

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

brzeg pisze:Dziękuję za odpowiedź. Mieszkam w Czechach 10 km od granicy/Cieszyna . Mam dwie anteny jedną kierunkową na Ostrawę a drugą(siatka) na Skrzyczne.
nie wiem co mi się pokręciło z tą Białą. Już wiem, gdzie jesteś.

Masz te anteny jakoś połączone ze sobą (sumator antenowy?), czy je przełączasz?

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: Drekan »

brzeg pisze:Ponawiam prośbę o wybór anteny i wzmacniacz do niej, ponieważ od 27.4 mam problemy z odbiorem, zaznaczam że kable nowe, zasilacz nowy. Teren bardzo dobry, 41 km. Reszta w pierwszym poście, jeśli coś zapomniałem.
Najtaniej byłoby obrócić antenę logarytmiczną na Skrzyczne i sprawdzić jak ona sobie poradzi z odbiorem. Jeśli pojawi się stabilny i poprawny odbiór, to siatkę skierować na Kilimkovice i tak pozostawić. 8-)

Przy okazji zerknij co wmontowano do puszki w antenie siatkowej i czy w antenie logarytmicznej masz ten słabszy wzmacniacz LOG-1 czy ten mocniejszy LOG-2. Tak czy inaczej po takim teście będziemy wiedzieli więcej. ;)

brzeg

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: brzeg »

Drekan pisze:
brzeg pisze:Ponawiam prośbę o wybór anteny i wzmacniacz do niej, ponieważ od 27.4 mam problemy z odbiorem, zaznaczam że kable nowe, zasilacz nowy. Teren bardzo dobry, 41 km. Reszta w pierwszym poście, jeśli coś zapomniałem.
Najtaniej byłoby obrócić antenę logarytmiczną na Skrzyczne i sprawdzić jak ona sobie poradzi z odbiorem. Jeśli pojawi się stabilny i poprawny odbiór, to siatkę skierować na Kilimkovice i tak pozostawić. 8-)

Przy okazji zerknij co wmontowano do puszki w antenie siatkowej i czy w antenie logarytmicznej masz ten słabszy wzmacniacz LOG-1 czy ten mocniejszy LOG-2. Tak czy inaczej po takim teście będziemy wiedzieli więcej. ;)
Dziękuje za odpowiedzi, do testów się puszczę w tym tygodniu ale nie wiem kiedy bo dużo na głowie i jak na razie leje.

brzeg

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: brzeg »

Witam !
Jak wiadomo dzisiaj włączono sygnał z Katowic, więc spróbowałem odebrać.Sygnał odbieram niby wszystko ok, ale co ok. pół minuty sygnał się tnie. Czym to może być ?,mój sąsiad odbiera bez problemu.Co zmienić ?

Namalowana ca;a instalacja w paint:
http://imageshack.us/photo/my-images/696/instalv.png/


Uploaded with ImageShack.us
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wzmacniacz nr. 2

Obrazek

Wzmacniacz nr. 1
Obrazek
Wzmacniacz nr. 3
Jakiś satelitarny, nie mogłem wy fotografować bo karta pamięci była na full.
Ostatnio zmieniony 15 lipca 2011, o 15:36 przez brzeg, łącznie zmieniany 2 razy.

bongoddz

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: bongoddz »

brzeg pisze:Dzień dobry
mam taką prośbę że by mi ktoś poradził jak mogę poprawić sygnał i jakość, jaką kupić antenę. Posiadam siatkę(nie wiem jaki wzmacniacz), teren mam bardzo dobry, w okolicy żadnych bloków czy drzew, antena jest 6 m wysoko zawieszona na dachu. Znajduję się 41 km od nadajnika(Skrzyczne). Na razie rozmyślam o zakupie ATX-91.Zaznaczam że przeczytałem wszystkie posty na tym forum i nie tylko więc proszę o poradę kto się dobrze na tym zna.


Obrazek

Wywal wzmacniacz i kup symetryzator i oczywiście wywal zasilacz i daj zwykły wtyk antenowy. To wzmacniacz chrzani sygnał DVB-T

brzeg

Re: Wybór anteny,lepszy sygnał, 41 km od nadajnika

Post autor: brzeg »

bongoddz pisze:
brzeg pisze:Dzień dobry
mam taką prośbę że by mi ktoś poradził jak mogę poprawić sygnał i jakość, jaką kupić antenę. Posiadam siatkę(nie wiem jaki wzmacniacz), teren mam bardzo dobry, w okolicy żadnych bloków czy drzew, antena jest 6 m wysoko zawieszona na dachu. Znajduję się 41 km od nadajnika(Skrzyczne). Na razie rozmyślam o zakupie ATX-91.Zaznaczam że przeczytałem wszystkie posty na tym forum i nie tylko więc proszę o poradę kto się dobrze na tym zna.


Obrazek

Wywal wzmacniacz i kup symetryzator i oczywiście wywal zasilacz i daj zwykły wtyk antenowy. To wzmacniacz chrzani sygnał DVB-T
No to według ciebie mam wywalić taki wzmacniacz : http://obchod.antenysatelity.com/ivo-do ... rodukt-79/ czy przedwzmacniacz z anteny ?

Zablokowany