Antena 40km od nadajnika

lopes91

Dobór wzmacniacza do anteny

Post autor: lopes91 »

Witam

Proszę o pomoc w doborze wzmacniacza do anteny siatkowej.
Chciałbym odbierać mux z Rzeszowa/Baranówki oraz Krosno/Sucha Góra.

Rzeszów, Sucha Góra, Krosno
Distance 41.3 km, Azimuth 220.8 °
Obrazek

Rzeszów - Baranówka
Distance 14.4 km, Azimuth 276.0 °
Obrazek

Obecnie mam SWA 2000 i łapało tylko Rzeszów (ale wczoraj zgasło samo z siebie i do dziś nie wiem czemu ;/ ). Czy jeżeli będę chciał złapać Suchą Górę to siatka starczy, czy potrzebna już raczej jakaś kierunkowa? (mam 11 elementową ale nie za bardzo wiem jaki wzmacniaczyk do niej, myślałem nad jakimś SWA-14 albo LNA-177, ale szczerze się na tym zbytnio nie znam).

brzeg

Re: 40km od nadajnika

Post autor: brzeg »

Witam ! Poszperałem na forum i popytałem w sklepach RTV.Trochę przerobiłem instalację antenową.Dowiedziałem się, że mam przedwzmacniacz w antenie siatkowej 55db nie ekranowany, a w logarytmicznej LOG-2.Wymieniłem przedwzmacniacz w antenie siatkowej na 24db Profi WE 24 oraz wymieniłem zasilacz.Wyłączyłem Logarytmę od wzmacniacza ZR1 B17.Doszedłem do wniosku, że kanał 48 uniemożliwiał mi stały odbiór ponieważ został za bardzo wzmocniony i częściowo przekierowany na kanał 49 na którym jest Mux 2 z Kosztów.

doktorek

Dwie instalacje antenowe

Post autor: doktorek »

Witam!
Mam do zrobienia telewizję w dwóch domach. Mam nadzieję, że pomożecie mi wybrać sprzęt (szczególnie zależy mi na porządnych antenach).
Obie anteny skierowane na Raszyn

1. 45,6km http://imageshack.us/photo/my-images/202/456km.png/
W tej chwili jest siatka ze wzmacniaczem na wysokości ok.6m. Problemem są drzewa wokół, ale nie da się podwyższyć anteny. Obraz się zacina, mux z tvp praktycznie niemożliwy do odbioru (telewizor pokazuje "zły sygnał"), polsat, tvn jeszcze jakoś daje radę, ale również bardzo kiepsko (w zimę kiedy nie było liści było znacznie lepiej).
Co polecacie z tym zrobić?

2. 47,1km http://imageshack.us/photo/my-images/571/471km.png/
Ukształtowanie podobne (bo domy niedaleko siebie).
Tu mam do rozprowadzenia TV na 6 gniazdek w domu. Kable są rozprowadzone potrzebuję do tego antenę, wzmacniacze, rozgałęźniki. Jednym słowem wszystko ;)
Antena będzie na dachu, gdzieś ok. 9-10m, na drodze nie ma wysokich drzew.
W jaki sprzęt zainwestować, żeby zrobić to wszystko na jednej antenie?
W przyszłości może będzie też instalacja satelitarna, da się to już teraz jakoś połączyć?

brzeg

Re: 40km od nadajnika

Post autor: brzeg »

lopes91 pisze:Witam

Proszę o pomoc w doborze wzmacniacza do anteny siatkowej.
Chciałbym odbierać mux z Rzeszowa/Baranówki oraz Krosno/Sucha Góra.

Rzeszów, Sucha Góra, Krosno
Distance 41.3 km, Azimuth 220.8 °
Obrazek

Rzeszów - Baranówka
Distance 14.4 km, Azimuth 276.0 °
Obrazek

Obecnie mam SWA 2000 i łapało tylko Rzeszów (ale wczoraj zgasło samo z siebie i do dziś nie wiem czemu ;/ ). Czy jeżeli będę chciał złapać Suchą Górę to siatka starczy, czy potrzebna już raczej jakaś kierunkowa? (mam 11 elementową ale nie za bardzo wiem jaki wzmacniaczyk do niej, myślałem nad jakimś SWA-14 albo LNA-177, ale szczerze się na tym zbytnio nie znam).
W jakiej miejscowości mieszkasz ?
Na który nadajnik masz nakierowaną antenę ?
Jaka jest siła i jakość sygnału z Rzeszowa - Baranówka ?

waldzio21

Jaka antena 30 km od nadajnika?

Post autor: waldzio21 »

Witam, jaka antena przyda się do odbioru DVB-T 30 km od nadajnika PKiN w Warszawie?
Jeśli był już taki temat to przepraszam. Proszę o odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Jaka antena 30 km od nadajnika?

Post autor: Puma »

Taka powinna wystarczyć DIPOL 16/21-69.

lopes91

Re: 40km od nadajnika

Post autor: lopes91 »

brzeg pisze:
lopes91 pisze:Witam

Proszę o pomoc w doborze wzmacniacza do anteny siatkowej.
Chciałbym odbierać mux z Rzeszowa/Baranówki oraz Krosno/Sucha Góra.

Rzeszów, Sucha Góra, Krosno
Distance 41.3 km, Azimuth 220.8 °
Obrazek

Rzeszów - Baranówka
Distance 14.4 km, Azimuth 276.0 °
Obrazek

Obecnie mam SWA 2000 i łapało tylko Rzeszów (ale wczoraj zgasło samo z siebie i do dziś nie wiem czemu ;/ ). Czy jeżeli będę chciał złapać Suchą Górę to siatka starczy, czy potrzebna już raczej jakaś kierunkowa? (mam 11 elementową ale nie za bardzo wiem jaki wzmacniaczyk do niej, myślałem nad jakimś SWA-14 albo LNA-177, ale szczerze się na tym zbytnio nie znam).
W jakiej miejscowości mieszkasz ?
Na który nadajnik masz nakierowaną antenę ?
Jaka jest siła i jakość sygnału z Rzeszowa - Baranówka ?
Moja lokalizacja to Kraczkowa, mieszkam zaraz przy skrzyżowaniu na Cierpisz.
Nie mam jak zmierzyć jakości i siły sygnału. Obecnie mam siatkę + LNA177 ustawioną na rzeszów, zamontowaną na poddaszu pod dachówką cementową. Nie mnie obraz na cyfrowych jest dobry, co jakiś czas pojawią się pikselki, ale nie przeszkadzają w oglądaniu.
Rozglądam się powoli za jakąś inną antenką i będziemy wtedy próbować.

A i próbowałem ze szwagrem bawić się w suchą górę, ale udało nam się złapać na ATX 91 + MC 9102 ale złapało nam tylko i wyłącznie K42. Próbowałem bawić się wzmocnieniem ale i tak na 61 zero odezwu.

wiwi
Posty: 62
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, o 22:23
Miejscowość: Przeworsk
Odbiornik: PHILIPS 55OLED804
Instalacja antenowa: pokojowa antena siatkowa na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: wiwi »

Z Sucha Górą może być cięzko bez anteny o duzym zysku umieszczonej wysoko ja w Przeworsku na wspomnianym atx 91 13 m nad ziemia mialem problemy z mux2 (pojawiał sie tylko wieczorem) ale ja odbieram teraz z Przemysla i jest super. Proponuje poczekac na Leżajsk albo jak SG zwiekszy moc. Oczywiscie mozesz teraz probowac ale bez anteny o duzym zysku umiejscowionej wysoko nie licz na sukces.

brzeg

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: brzeg »

Witam, czy jest możliwość odebrania słowackich programów z nadajnika Čadca(odległość 46,7 KM) ?
Obrazek

mati6

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: mati6 »

mam problem mieszkam 30 km od radomia i jak dotąd nie miałem problemów z odbieraniem mux3 od jakiegoś czasu wykazuje mi brak sygnału a najbliższy nadajnik mam w kielcach lub raszynie czy problemem może być stary wzmacniacz antenowy

brzeg

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: brzeg »

mati6 pisze:mam problem mieszkam 30 km od radomia i jak dotąd nie miałem problemów z odbieraniem mux3 od jakiegoś czasu wykazuje mi brak sygnału a najbliższy nadajnik mam w kielcach lub raszynie czy problemem może być stary wzmacniacz antenowy
Napisz : W jakiej miejscowości mieszkasz.
Ile kilometrów mieszkasz od nadajnika Kielce św. krzyż.
Ile kilometrów mieszkasz od nadajnika Warszawa Raszyn.
Na obliczenie odległości od nadajnika użyj http://www.dvbtmap.eu/.

brzeg

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: brzeg »

Witam !
Poradźcie nad wyborem anteny na Katowice (63,2 km) wybrałem anteny :

Antena DIPOL19/21-60 http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1910.htm

Antena ATV 19/27-39 Profesjonalna http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A8775.htm

Antena LOG 2-69 DIGITAL http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4015.htm

Antena ATV 21-60/13 http://www.tatarek.com.pl/index.php?pro ... &podkat=a1

Dziękuję za szybką odpowiedź bo jutro idę do sklepu.

Sierek
Posty: 44
Rejestracja: 5 sierpnia 2011, o 12:45
Odbiornik: LG OLED65B7
Instalacja antenowa: Televes DAT HD BOSS
Televes DAT 75 HD BOSS
Yagi VHF 4 el.
Wzm. kan. WWK-1062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ostrawa

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Sierek »

Pierwsza ma koniec pasma na 60 kanale. Niby wystarczy na Kosztowy, ale po co się ograniczać od góry? Zwłaszcza, że warto sprawdzić na nowej antenie Wisłę na 62k.
Druga - jeszcze gorzej, Kosztowy to 49k.
Trzecia - po co Ci VHF? Będzie tylko śmieciła.
Czwarta najlepsza z podanych, ale te konstrukcje u mnie się nie sprawdziły ze względu na ptaki - odpadały direktory.

Ja bym wybrał Tri Digit lub Tri Digital z Dipola. W terenie górzystym te konstrukcje zachowują się super. Powinna wystarczyć spokojnie wersja bez wzmacniacza.

jojo81

43km od Katowice-Kosztowy do punktu zamieszkania

Post autor: jojo81 »

Witam, przygotowuję się na zmianę z telewizji analogowej na dvb-t.
W tej chwili antena logarytmiczna ale nie znam modelu ma 10lat ze wzmacniaczem(płytką)lg-1 15db, długość anteny ok.90cm
Antena skierowana na nadajnik Katowice-Kosztowy i na tą chwilę odbieram analogowo czysto TVP1,TVP2,TVPinfo,POLSAT,TVPULS oraz zaśnieżony TVN.
Wg mapy mam prosty kierunek i nic nie stoi na przeszkodzie w kierunku nadajnika, mieszkam wysoko przy górach zasłaniających Skrzyczne i widok mam na Górny Śląsk.

Po przeczytaniu wielu postów zrozumiałem, że nie mogę mieć zasilacza ani wzmacniacza.
Czyli do telewizora podpięty tuner dvb-t z tunera kabel przeprowadzony przez strych do anteny 15 metrów na ziemią.
Ale do czego i jak przypiąć kabel antenowy? Teraz jest ta płytka-wzmacniacz lg-1 15db ( lg-2 jest mocniejsza 25db).
Te płytki mam wymontować?
Co z zasilaczem przy telewizorze? Pewnie muszę zlikwidować bo tuner jest zasilany.

Proszę o komentarz i poradę jak coś źle kombinuję albo pytania jak coś nie jest jasne.

Z góry dziękuję.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: plecho1 »

Możliwe, że na tym co masz będziesz miał dobry odbiór ale jak chcesz wymontować wzmacniacz to w jego miejsce trzeba wstawić symetryzator a zamiast wtyczki z separatorem i zasilaczem zwykłą wtyczkę antenową.

Peter_CA

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Peter_CA »

plecho1: Antena logarytmiczna nie potrzebuje symetryzator.

jojo81

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: jojo81 »

Peter_CA pisze:plecho1: Antena logarytmiczna nie potrzebuje symetryzator.
No właśnie to się jakoś podłącza się kabel bez symetryzatora . Jakoś nie kapuje jak łapie się sygnał bez zasilacza i wzmacniacza. Tuner dvb-t sygnał wzmacnia?

Korzystając to może ktoś wie jak wzmocnić ten nieszczęsny TVN ? 1,2,3 i polsat ładnie a tvn śnieży.

_chris_

Re: 43km od Katowice-Kosztowy do punktu zamieszkania

Post autor: _chris_ »

jojo81 pisze:Po przeczytaniu wielu postów zrozumiałem, że nie mogę mieć zasilacza ani wzmacniacza.
Nie nie mogę, a powinno się odbierać na antenie bez wzmacniacza. Wzmacniacz to nie jest wbrew temu co niektórzy wypisują wytwór Szatana, a czasami konieczność.
jojo81 pisze:Ale do czego i jak przypiąć kabel antenowy? Teraz jest ta płytka-wzmacniacz lg-1 15db ( lg-2 jest mocniejsza 25db).
tak, wyciąga się płytkę i w to miejsce podłącza się kabel antenowy (a nie symetryzator, jak było u góry w poście). Żyła środkowa kabla antenowego ma być dociśnięta do górnej belki podłużnej anteny (tam, gdzie był jeden ze styków wzmacniacza), ekran kabla (wyłącznie aluminiowy!!!) ma być dociśnięty do drugiej belki podłużnej (dolnej) anteny (tam, gdzie był drugi ze styków wzmacniacza).

Żyła środkowa i ekran kabla antenowego nie mogą się dotykać!!!

Demontując wzmacniacz należy wymienić jego wtyczkę antenową (zwrotnicę zasilania) na zwykła wtyczkę antenową.
jojo81 pisze:Jakoś nie kapuje jak łapie się sygnał bez zasilacza i wzmacniacza. Tuner dvb-t sygnał wzmacnia?
dokładnie tak samo jak ze wzmacniaczem. Typowy dekoder nic do tego niema.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: plecho1 »

Przepraszam nie przeczytałem dokładnie, chodzi o słowo " logarytmiczna". Autor napisał o wzmacniaczu w antenie więc pomyślałem o antenie typu yagi z dipolem zamkniętym.

jojo81

Re: 43km od Katowice-Kosztowy do punktu zamieszkania

Post autor: jojo81 »

_chris_ pisze: Żyła środkowa kabla antenowego ma być dociśnięta do górnej belki podłużnej anteny (tam, gdzie był jeden ze styków wzmacniacza), ekran kabla (wyłącznie aluminiowy!!!) ma być dociśnięty do drugiej belki podłużnej (dolnej) anteny (tam, gdzie był drugi ze styków wzmacniacza).

Żyła środkowa i ekran kabla antenowego nie mogą się dotykać!!!
Aha, no to przy okazji dowiedziałem się, że przewody muszę wymienić. Obecnie mam przeówd z żyłą miedzianą i oplot też miedziany :( a foli brak.

Czyli przewód od anteny do tunera dvb-t idzie bez żadnych "wspomagaczy"(zasilaczy i wzmacniczy) no chyba, ze sygnał słaby. Bez zabawy z próbami się nie obejdzie.

Zablokowany