Antena 40km od nadajnika

_chris_

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

antypyra pisze:
Mutango pisze:Telmor Digit Activa wewnątrz -> http://obrazki.elektroda.pl/7219484600_1328225162.jpg
I co to za cudo, to ustrojstwo? To niby jest LP? Nie ma podwójnej szyny nośnej. Nie widać, do czego przyłączony jest ekran przewodu.
dokładnie wszystko widać - i podwójny boom, i mocowanie ekranu. Poza tym, już na 'pierwszy rzut oka', nawet nie wnikając w detale, widać, że to log.

Mutango

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Mutango »

antypyra pisze:Powiedzmy, ale co do FM CCIR to już mocno (reklamowo) naciągnięte.
Jeśli antena odbierze również coś z zakresu FM, to bym się specjalnego cudu w tym nie dopatrywał ;) Ale, ale.. nie zauważyłem żeby producent/dystrybutor coś takiego obiecywał. Nie widzę tego w specyfikacji. Nie wiem skąd wyczasnąłeś tą informację..

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena 40km od nadajnika

Post autor: kb997 »

antypyra pisze:
A to już marnizna zupełna, kółeczko z drutu ze wzmacniaczem w obudowie.
Może ktoś również wytłumaczy, jakim cudem ten biquad odbiera VHF, a nawet FM CCIR?
Nie robiłem anatomii Saturna ale niekoniecznie może w nim być kółko z drutu a dipol szerokopasmowy jak w siatce położony płasko i wtedy będzie to coś miało charakterystykę dookólną - ja zaczynając na nowo zabawę z tv naziemną tak zrobiłem i miałem przyzwoite osiągi.
Jesli chodzi o biquada to wczoraj zlutowałem double biquada dla WiFi (2450MHz) i byłem w szoku - miałem bardzo dobry odbiór na kanale 37!!! (ponad 1800MHz różnicy w częstotliwości) 100kW z Ostravy - 90 km odległości. 2,5kW mux3 z Katowic - 20 km miał połowę siły którą mam normalnie i 80% jakości. Dlatego nie dziwi mnie, że wskazany przez Ciebie biquad opisywany jest jako odbierający VHF. Nie zdziwiłby mnie odbiór nawet FM - to różnica około 650MHz zakładając, że został obliczony na okolice kanału 50. Ponadto w specyfikacji dla VHF ma 0 (zero) dBi, więc zgodnie z prawdą.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: antypyra »

Mutango pisze:
antypyra pisze:Powiedzmy, ale co do FM CCIR to już mocno (reklamowo) naciągnięte.
Jeśli antena odbierze również coś z zakresu FM, to bym się specjalnego cudu w tym nie dopatrywał ;) Ale, ale.. nie zauważyłem żeby producent/dystrybutor coś takiego obiecywał. Nie widzę tego w specyfikacji. Nie wiem skąd wyczasnąłeś tą informację..
Nic nie wytrzasnąłem. Trzeba czytać uważnie specyfikację. Podane jest VHF 47-230 MHz, a więc obejmuje to zakres UKF CCIR czyli 87,5 - 108 MHz. Zresztą FM jako taka jest wymieniona również.
http://www.forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=4431

Wyobrażam sobie, że ten odbiór FM jest wyłącznie wymuszony przez wzmacniacz. A wzmacniacze antenowe w otoczeniu mnóstwa mocnych stacji w mieście to zabójstwo dla czystego odbioru.

Saturn ma na pewno kółko i jest gorszy od tego Digit Telmora. Rozbierałem.Zdaje się, że przejście na DVB-T staje się okazją do produkcji przeróżnych wyrobów antenopodobnych.

Mutango

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Mutango »

Więc może i nie doczytałem cyferek.. sugerowałem się podaną samą nazwą zakresu: VHF ;)
Ale mniejsza o to. Tak jak mówiłem, cudu w tym żadnego nie ma. Na FM przykładam palec do gniazdka i odbiera, więc dlaczego biquad miałby nie odebrać :D Tak jak pisałem, biquad w gruncie rzeczy ma szerokie pasmo odbioru. Na wąskim pasmie jest tylko, jakby to nazwać.. "szczyt górki" ;)
Oczywiście tenże szeroki zakres jest na stosunkowo niewielkich odległościach, powiedzmy 20-30 km, i tak to chyba producent określa. Jeśli (mniej lub bardziej przypadkowo) odbieramy na zakresie tej "górki" to pewnie moglibyśmy osiągać dobre rezultaty na znacznie większych odległościach, powiedzmy 50km lub więcej.. Ale tego przecież producent nie obiecuje.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: antypyra »

Ponadto w specyfikacji dla VHF ma 0 (zero) dBi, więc zgodnie z prawdą.
O dB w pasmie UKF CCIR oznacza, że antena ma taką skuteczność jak dipol pętlowy obliczony na ten zakres (oczywiście bez wzmacniacza). Nie chce mi się w to wierzyć, aż mam ochotę sprawdzić, tym bardziej, że potrzebuję anteny UHF do DVB-T do drugiego telewizora. W takim razie wzmacniacz "wyrównuje" to, czego naprawdę antena nie odbiera, wyciągając pewnie wszystkie śmiecie z zakresu UKF. Sam bi-quad bez wzmacniacza ma zapewne w tym paśmie zysk ujemny jako, że jest przeznaczony w zasadzie dla UHF. Kolejne reklamowe nadużycie. Reklamom wszystko wolno, bo jak sprawdzić owe 0 dB bez specjalistycznego sprzętu pomiarowego.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena 40km od nadajnika

Post autor: kb997 »

No to co powiesz na to co uzyskałem na double biquadzie na częstotliwość WiFi? Ile miał zysku dla 600MHz? -25dBi? To dla czego odbierał sygnał z 90km i to z jakością i siłą zwykłego biquada obliczonego dla 780MHz? Zwróć uwagę, że te handlowe wersje biquadów mają bardzo grube dipole przez co dość mocno poszerzone mają pasmo w dół zakresu kosztem niewielkiej utraty sprawności dla częstotliwości rezonansowej i powyżej niej.

_chris_

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

antypyra pisze:Saturn ma na pewno kółko i jest gorszy od tego Digit Telmora. Rozbierałem.Zdaje się, że przejście na DVB-T staje się okazją do produkcji przeróżnych wyrobów antenopodobnych.
Dipol kołowy to jeden z typów dipoli antenowych i nic w tym nadzwyczajnego. Parametry ma takie jakie ma i co tu robić sensację. Przy dobrych sygnałach spokojnie pełni swoją rolę.

:D różne dziwne anteny i ich porównania :D
kb997 pisze:Zwróć uwagę, że te handlowe wersje biquadów mają bardzo grube dipole przez co dość mocno poszerzone mają pasmo w dół zakresu kosztem niewielkiej utraty sprawności dla częstotliwości rezonansowej i powyżej niej.
dokładnie.
antypyra pisze:O dB w pasmie...
to w zasadzie nic nie oznacza, bo nie wiadomo, do czego się odnosi - do dipola (wtedy powinno być 'dBd') czy do anteny izotropowej (wtedy powinno być 'dBi').

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: antypyra »

Może się skuszę na fabrycznego bi-quada i opiszę wyniki również dla UKF CCIR. DAB-u niestety nie ma jak sprawdzić.

kudelczak

Dobór anteny, wzmacniacza, zasilacza do TV w ok. Proszowic

Post autor: kudelczak »

Witam,

Mieszkam w pomiędzy Proszowicami, a Nowy Brzeskiem. W niedalekiej odległości (2-3 m) od domu mniej więcej na południowym zachodzie mam wysokie drzewa. Na południu stodołę w odległości ok 8 -10 m od domu. Po wschodniej stronie w odległości ok 4-5 m mam również wysokie drzewa. W dalszej odległości od domu na stronie południowej mam dość wysokie wzniesienie. Jak jeszcze miałem starą antenę siatkową + płytkę w środku "Turbo TV :)" + zasilacz sieciowy (nie znam się na tym więc pisze jak umiem najlepiej) ustawioną na stronę południową to kiepski był odbiór (szumy). Teraz chce zamocować sobie antenę na kominie + ok 2 m "maszt" proszę o doradzenie co powinienem zastosować (jaką antenę jaki wzmacniacz, jaki zasilacz) bym mógł odbierać cyfrową telewizję. Szukając w sieci informacji o odległości mojej miejscowości od nadajnika. Z Krakowa mam ok 25 km z Chorągwicy mam ok 35 km. Sprawdzając dokładny zasięg na mapie z Krakowa sygnał nie dochodzi, a z Chorągwicy jest na granicy. Skorzystałem ze strony "http://sat-charts.eu/lokalizator.php". Jak coś jeszcze powinienem dopisać to proszę powiedzieć to uzupełnię swoją wypowiedź.

Z góry Wielkie Dzięki.
Pozdrawiam,
KudełczaK

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Dobór anteny, wzmacniacza, zasilacza do TV w ok. Proszow

Post autor: m@rtops »

pierwsze - to nie powinieneś zakładać nowego tematu bo są odpowiednie - a po drugie spróbuj na początek zapytać o odbiór w temacie "woj.małopolskie" tam może ktoś z twojej okolicy odbiera to da ci namiary na właściwą instalację (wiem że właśnie okolice Proszowic są specyficzne ;) )

kudelczak

Re: Dobór anteny, wzmacniacza, zasilacza do TV w ok. Proszow

Post autor: kudelczak »

m@rtops pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Przepraszam następnym razem się poprawię:)

koval23

Brak zasięgu Mux 1

Post autor: koval23 »

Witam mam taki problem kupiłem dekoder TechniSat CE-T oraz nową antenę kierunkową Yagi 2 .
Zasięg Mux-2 100% natomiast Mux-1 w ogóle brak zasięgu czasami uda się ustawić zasięg na 20% ale obraz cały czas szarpie . Dodam że mieszkam w odległości ok 40 km w lini prostej od nadajnika Żagań / Wichów . Wgrałem najnowszy soft do dekodera latałem z tą anteną a obrazu i tak nie idzie ustawić na stabilnym poziomie .

misiek2000wp
Posty: 109
Rejestracja: 21 marca 2012, o 16:38
Odbiornik: Samsung UE46D6100 i LG 32LF2510
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 z aktywnym rozgałęźnikiem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Ornontowice, Pradziad

Re: Brak zasięgu Mux 1

Post autor: misiek2000wp »

Nie wiem, jaka to antena, ale polecam taką antenę. Może się okazać, że odbiór jest utrudniony, wtedy trzeba zainwestować w lepszą antenę :)

koval23

Re: Brak zasięgu Mux 1

Post autor: koval23 »

Mam antenę Techni Yagi T2 i w ogóle nie poprawiła ona jakości obrazu to samo miałem na zwykłej starej antenie. Zastanawia mnie dlaczego Mux2 ma zasięg 100% a Mux1 0% skoro są nadawane z tego samego źródła .

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Brak zasięgu Mux 1

Post autor: cyber »

@koval23 - Mux1 (k.45)z nadajnika Wichów jest w SFN (emisja synchroniczna)z nadajnikiem Zielona Góra/Jemiołów to tak w ramach ciekawostki i zarazem odpowiedzi dlaczego Mux2 odbiera a Mux 1 nie ...;)
Pewnie masz wzmacniacz w tej swojej "Yadze "... weź go zastąp symetryzatorem tak ,żeby Twoja antenka była pasywna i powinno zagrać...
Pozdro.
Edit. "Wyszperałem" w necie dane techniczne tej "Yagi2" -koniecznie usuń wzmacniacz tak jak pisałem powyżej i zastąp go symetryzatorem UHF (k.21-69)a przy STB zastosuj zwykły wtyk antenowy ...Mieszkasz zbyt blisko nadajnika ,żeby stosować big-wzmacniacze a do tego jeszcze dochodzi emisja SFN . Antena tutaj powinna być pasywna , ewentualnie z minimalnym wzmocnieniem ;)

Czy ta "zwykła stara antena" to była "siatka " także ze wzmacniaczem?

koval23

Re: Brak zasięgu Mux 1

Post autor: koval23 »

Stara antena to była kierunkowa wewnętrzna , starą siatkową też mam ale z tego co pamiętam to też ciężko było na niej coś złapać z mux1

koval23

Re: Brak zasięgu Mux 1

Post autor: koval23 »

A z tą anteną Yagi2 i całym osprzętem tak mi doradzili w sklepie Jadnak widzę że tylko chcieli wyciągnąć kasę .

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Brak zasięgu Mux 1

Post autor: cyber »

Można by tutaj wiele pisać w tym temacie ale nie ma sensu...
Antena pasywna tutaj powinna "zagrać" (wzmacniacz natomiast powoduje w Twoich lokalnych warunkach przester Mux 1)... natomiast koszt symetryzatora do anteny którą już masz oraz wtyku antenowego to groszowy wydatek .
Oczywiście antena powinna znajdować się najwyżej jak tylko warunki na to pozwalają ,antena powinna być w miarę precyzyjnie "wstrzelona " w nadajnik i najlepiej gdyby w pobliżu nie znajdowały się jakiś przeszkody na drodze antena-nadajnik.
Do tego porządny kabel ,precyzyjny montaż złączy i Mux 1 , Mux 2 oraz następne powinny śmigać... ;)
Pozdrawiam.

ansowa22

Re: Brak zasięgu Mux 1

Post autor: ansowa22 »

Postawienie masztu wyzszego niż 3 metry musisz mieć pozwolenie budowlane wydane przez starostwo

Zablokowany