Antena 40km od nadajnika

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena 40km od nadajnika

Post autor: kb997 »

Nie wiemy czy antena jest ze wzmacniaczem, czy bez? Sprawdź dokładnie połączenia. Nie może być najmniejszego zwarcia między ekranem i żyłą środkową. Sprawdź czy ekran i żyła maja ciągłość tj. czy gdzieś nie jest przerwany. Obetnij po kilka centymetrów z obu końców i zarób na nowo. Unikaj połączeń kabla, zamiast łączyć daj nowy na całą długość. Kup np. Triseta czarnego). Kabel ma znaczenie bo może łapać zakłócenia ale nie do tego stopnia żeby było zero sygnału. Antenę kieruj prawie dokładnie na wschód i spróbuj wyszukać na kanale 29. Może się okazać, ze potrzebny będzie wzmacniacz.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: seba133 »

W takich przypadkach jak powyżej najczęstszą przyczyną jest złączona żyła środkowa i ekran.

lukk
Posty: 12
Rejestracja: 21 marca 2013, o 19:20
Odbiornik: Wiwa HD 50 memo
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 DIGITAL
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra (krosno)

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: lukk »

Przepraszam panowie za zamieszanie ale okazało się że mój Tuner nadaje się na śmietnik lub co najwyżej do odesłania do producenta. Kabel mam łączony to fakt w dodatku końcowy odcinek jest jakiś stary bez tej folii aluminiowej. Nie dawało mi spokoju to że na satelicie ten sam łączony kabel działał pięknie bez zarzutu. Kombinowałem jeszcze z anteną i z zarabianiem końcówek. Nie wytrzymałem i wziąłem do pudełko do kolegi... Niestety u niego to samo co u mnie. Pożyczyłem od niego tuner i podłączyłem do anteny. Ogromne zdziwienie... Wszystko działa tak jak powinno. Jedynie jakość z tego MUX-u na którym jest TVP2 Historia Kultura i Polonia sygnał był coś 90% a jakość chwilami skakała 0-50%. Wszystko inne chodziło świetnie ale z tym problemem będę się borykał dopiero jak Wiwa odeśle mi nowy Tuner.

W każdym razie dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: adac »

Elektromonter30 pisze: mam do panstwa pytanie jaka zakupic antene chcialbym odbierac sygnal z krosna z suchej gory
Najprościej: zrób próbę odbioru na tym co masz, czyli z anteny która jest z na balkonie. Ważne żeby to był kierunek na nadajnik, w Twoim przypadku południe-płd. zachód.
Z anteny wyjmij wzmacniacz i zastąp zwykłym symetryzatorem, przy tv załóż zwykłą wtyczkę antenową bez zasilacza.
Na jakim kierunku widzisz lokalny nadajnik Rzeszów -Baranówka ?

W tej chwili nie wiadomo na którą stronę masz balkon i jakie widoczne przeszkody są na kierunku. Bez tego nikt nie doradzi Ci anteny.
Jeżeli już zrobisz te próby to zapisz jakie są wskazania siły/jakości na każdym kanale który udało się złapać, powinny być 29, 32, 42.

Podobny przypadek był opisany niedawno, @vanishHD : http://www.forum.emitel.pl/viewtopic.ph ... start=1400
Poszukaj, poczytaj !

Elektromonter30

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Elektromonter30 »

Witam serdecznie zakupilem antenę 19/21-69 mieszkam na baranowce2 w rzeszowie chcę odbierać na tej antenie sygnał z nadajnika z krosna z suchej góry który jest odalony od mnie około 40km narazie chcę sobie zrobić uchwyt ostatniu probowalem coś tam łapie chcę ten sygnał jeszcze wzmocnić jaką płytkę mam kupić

Witam jeśli ktoś chciałbym mi pomóc proszę mi podać numer telefonu to wyśle mu parę zdjęć mmsem jaki mam widok z balkonu

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena 40km od nadajnika

Post autor: kb997 »

Niestety, tak już jest z falą radiową, że na balkonie nie musi mieć swojego maximum, czasem też nawet za barierką nie jest ok. Zanim zamontujesz antenę na stałe, znajdź najlepsze miejsce a potem dopiero szukaj wzmacniacza. Zasada jest jedna, zaczynamy od najslabszego i sukcesywnie dajemy mocniejsze. Najslabszy dopuszkowy to chyba LNA101.

lukk
Posty: 12
Rejestracja: 21 marca 2013, o 19:20
Odbiornik: Wiwa HD 50 memo
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 DIGITAL
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra (krosno)

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: lukk »

Od wczoraj Tuner nie widzi kanału 32. Czyli mux2 nie działa doradzi ktoś co robic ?

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Odp: Antena 40km od nadajnika

Post autor: pablo82 »

kb997 pisze: Najslabszy dopuszkowy to chyba LNA101.
@kb997 jeśli chodzi o wzmacniacze nieekranowane to słabszy od LNA-101 (który z resztą sobie chwalę- z uwagi na ekranowaną obudowę ze znalu)- to wcześniej używałem SWA-1 o wzmocnieniu do 12dB. Parametry wzmacniacza tutaj

lukk
Posty: 12
Rejestracja: 21 marca 2013, o 19:20
Odbiornik: Wiwa HD 50 memo
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 DIGITAL
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra (krosno)

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: lukk »

Pomoże ktoś ?

matty24

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: matty24 »

Mam takie pytanko. Jeżeli łapię Mux 1 i 2 z siła/jakość ok 85/100 a Mux 3 nie odnajduje wcale to jest to wina starej anteny (kierunkowa, ale nie znam modelu bo strasznie stara). Jest na niej zamontowany wzmacniacz a w domu mam zasilacz podłączony. Odległość od Chorągwicy to ok 40-45 km w linii prostej.
Najśmieszniejsze jest to, że podłączając chińską antenę pokojową nadal mogę bez problemu oglądać mux 1 i 2. Co prawda parametry siła/jakość spadły ale nie zacina.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

teraz mux 3 z chorągwicy jest na kanale 50 ;)

nib1

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: nib1 »

Witam,
Kupilem dekoder w Tesco firmy Apollo za 69zl, nastepnie kupilem antene OPTICUM AX 1000 UHF TRIPLEX oraz kabelek. Mam rowniez stary wzmacniacz z siatkowej anteny. Sciagnalem sobie GPS Compass poczym nastawilem antene na Katowice Kosztowy. Jedynie co lapie to mux zakodowany od Cyfrowego polsatu (nadajnik 2km ) Probowalem potem w rozne strony nastawiac antene co najwyzej zlapalem czeskie programy NOVA ...
Probowalem z wzmacniaczem i bez rezultat ten sam CP.
Antene stoi na maszcie na dachu na wysokosci 180cm. Kilka cm pod nia jest antena radiowa z internetu.
Czy to moze byc wina zle podlaczonego kabla? Czy czego? Mieszkam w Rybniku w centrum na reymonta kolo rzeki w dolinie.

dystans 42,4 km

http://img221.imageshack.us/img221/5899/dvbt.png

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: penknife »

:idea: może przekręć na Wisła/Skrzyczne :?:
:idea: albo zamontuj symetryzator w antenie (to nie to samo co niezasilony wzmacniacz, który robi wówczas za tłumik)

nib1

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: nib1 »

to samo. tylko zadkodowany cyfrowy polsat. Jak znow przekrece na ostrave to bede mial czechy Nova... Probowalem z i bez wzmacniacza a ten symetryzator moge wymontowac z anteny siatkowej?

Grzegorz_Sk

Prosze o pomoc w ustawieniu anteny.

Post autor: Grzegorz_Sk »

Hejka mieszkam w powiecie suskim niedaleko zawoii. Próbuje złapac programy z MUX 2 ale jest duży problem. Mam antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177
Jak narazie antena skierowana jest w kierunku Skrzycznego i odbierałem tyko programy z MUX 3 ostation ( po 20 maja ) pojawiły sie też programy z MUX 1. Nie ukrywam ze najbardziej zależy mi na MUX 2.
Raz udało mi sie ustawic antene ze odbierala MUX 2 ale nastepnego dnia sygnał znikł.
Poza tym ustawiałem antene w róznych miejscach ( nawet na kominie ) i nie można nic złapac.
Najlepszy odbiór mam z przodu domu w kiedynku skrzycznego.
W kierunku Krakowa sygnał zero.
Prosze pomózcie mi.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Prosze o pomoc w ustawieniu anteny.

Post autor: Anduraki »

Takich tematów już jest dużo, jaka jest odległość od nadajnika?
Na pierwszy rzut oka sygnał jest przesterowany.

Grzegorz_Sk

Re: Prosze o pomoc w ustawieniu anteny.

Post autor: Grzegorz_Sk »

Odległość od nadajnika to 43km.
Teren górzysty. Ale nie mogę dodać załącznika z obrazkiem jak wyglada mapa.

Profil to mniej wiecej tak:

http://img809.imageshack.us/img809/9200/maparm.jpg












o

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: K63 »

Anduraki pisze:Takich tematów już jest dużo
Kopalnia wiedzy o samodzielnym ustawianiu anteny dvb-t - poradnik napisany przez naszego kolegę z forum @_chris_(a), aby maksymalnie pomóc nam w rozwiązaniu problemów z odbiorem. Z uwzględnieniem pytań, które najczęściej pojawiają się na forum.
Dziękujemy Ci _chris_ ! :D

Karumi

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Karumi »

Witam,
proszę o radę czy dobrze dobrałem antenę. Mam już tuner DVB-T WIWA HD-90 MC, antena podłączona przez wzmacniacz. Dom jest położony 12-40km od nadajników, pośród wysokich drzew. Antena na dachu, ponoć bardzo słaba. Zazwyczaj sygnał jest dobry (siła i jakość 100%), ale czasami skacze do 50% i nie ma obrazu. Zawsze zdarza się to w przypadku deszczu i podobnych złych warunków.

Wg poradnika znalazłem antenę UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit A2670. W sklepie doradzono mi również FUBA DAT902B.

Czy będzie to dobry wybór i wystarczy tylko dokupić antenę?
Nie orientuję się w technice, dlatego jeśli potrzeba jakichś dodatkowych informacji proszę napisać. Jeśli tak będzie prościej, to wolę kupić za mocny sprzęt, żeby mieć pewność i nie przejmować się tym. Mam do 160zł na ten cel.

Dane nadajników i lokalizacja działki (Ldzań):
Obrazek
Obrazek
Obrazek

_chris_

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

Karumi pisze:Dom jest położony 12-40km od nadajników,
Odległość i kierunek do EC-4
Karumi pisze: pośród wysokich drzew.
To nie musi być problem:
Profil terenu do EC-4
Karumi pisze: Antena na dachu, ponoć bardzo słaba.
A konkretnie to jaka? 'Siatka", kierunkowa, ze wzmacniaczem (zasilaczem antenowym). Szczegóły trzeba podać.
Karumi pisze:Zazwyczaj sygnał jest dobry (siła i jakość 100%), ale czasami skacze do 50% i nie ma obrazu. Zawsze zdarza się to w przypadku deszczu i podobnych złych warunków.
To nie koniecznie musi być wina samej anteny, winowajcą może być również kabel antenowy.
Karumi pisze:Wg poradnika znalazłem antenę UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit A2670. W sklepie doradzono mi również FUBA DAT902B.
Mogą być - podobnie UHF-200 Maximuma czy AX-1000 Opticuma lub 6DT Telmora.
Karumi pisze:Czy będzie to dobry wybór i wystarczy tylko dokupić antenę?
Przy takiej odległości, nawet wśród drzew antena pasywna powinna wystarczyć. I od takiej warto zacząć. Wzmacniacz zawsze można dodać.

Istotny jest kabel antenowy, powinien być tzw. satelitarny, o dużym współczynniku ekranowania i w kolorze czarnym, czyli do zastosowań zewnętrznych. Jeśli twój kabel antenowy ma średnicę ~5mm lub jego osłona jest porowata, popękana (czyli ogólnie "zmęczona") zacząłbym od wymiany tegoż kabla antenowego.

I ustawienie anteny jest b. ważne. Poradnik poczytaj

Zablokowany