Antena 40km od nadajnika

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: K63 »

kacper_r pisze:W tej chwili mam takie coś https://dvbsklep.pl/antena-vhf-uhf-dipo ... yzacja-v-h
Czy masz wersję pasywną tej anteny?
kacper_r pisze:Całkowity brak sygnału z MUX8
Uwzględniłeś że mx-8 ze Skrzycznego idzie w polaryzacji pionowej? Ponadto Skrzyczne nadaje ten mux kierunkowo.
kacper_r pisze:Od nadajnika dzieli mnie 36km
Jakaś bliższa lokalizacja?

kacper_r
Posty: 6
Rejestracja: 22 maja 2018, o 16:18
Miejscowość: Brzeszcze
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra Skrzyczne

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: kacper_r »

K63 pisze:Czy masz wersję pasywną tej anteny?
Tak, pasywna
K63 pisze:Uwzględniłeś że mx-8 ze Skrzycznego idzie w polaryzacji pionowej? Ponadto Skrzyczne nadaje ten mux kierunkowo.
Tak, część vhf skręcona do polaryzacji pionowej.
K63 pisze:Jakaś bliższa lokalizacja?
Miejscowość Brzeszcze 32-620, pow. Oświęcim, woj. małopolskie

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: K63 »

kacper_r pisze:MUX2 perfect, MUX1 perfect, MUX3 brak sygnału, MUX8 brak sygnału. Lub przy innym ustawieniu MUX2 perfect, MUX1 i MUX3 skoki sygnału 40-60%, ciężko oglądać bo przycina no i MUX8 brak odbioru.
Na których kanałach masz teraz odbiór? Skrzyczne skanuj RĘCZNIE na k.7, 41, 55, 58. Z tego kierunku możesz odebrać na k.34 mux-3 z G. Żar (wersja krakowska). Podaj parametry siły i jakości na tych kanałach.

kacper_r
Posty: 6
Rejestracja: 22 maja 2018, o 16:18
Miejscowość: Brzeszcze
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra Skrzyczne

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: kacper_r »

K63 pisze: Na których kanałach masz teraz odbiór? Skrzyczne skanuj RĘCZNIE na k.7, 41, 55, 58. Z tego kierunku możesz odebrać na k.34 mux-3 z G. Żar (wersja krakowska). Podaj parametry siły i jakości na tych kanałach.
Odbieram dokładnie z tych kanałów które podajesz. W tv mam tylko wskaźnik jakości sygnału, więc nie wiem jaka siła.

k.58 100%, k.55 100%, k41 0%, k7 0%, k34 0%

lub przy troche innym ustawieniu anteny
k58 100%, k.55 skoki 40-60%, k41 skoki 40-60%, k7 0%, k34 0%

Kiedy obrócę antenę w stronę G. Żar, znacznie w lewo niż skrzyczne, k34 0%, k55 100%, k58 100%, k41 0 %, k7 0%. Dziwne bo na Żar mam czyściutki widok bez przeszkód. Tylko że moc nadajnika mała...

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Wszystkie MUX-y oprócz MUX-8 ze Skrzycznego bardzo dobrze propagują w twoim kierunku.
Podobny kierunek mam u siebie,gdzie przy małej antence LPD ustawionej na Chorągwicę, odbiór Skrzycznego jest stabilny.Sygnał dodatkowo przechodzi przez dwie zwrotnice i rozgałęźnik R2 -wszystko pasywnie,a dodanie filtra LTE to już klocki.

Wielu użytkowników w tych rejonach zgłaszało problemy z MUX-3.
Wiąże się to między innymi liczną ilością synchronicznych nadajników na K 41.W kierunku Skrzycznego masz Wisła Góra Kozińce K41

Zestaw twój składa się z dwóch niezależnych anten połączonych zwrotnicą dopuszkową ( kiepską )
UHF to mini krokodylek z nieciekawą charakterystyką promieniowania,która w złożonych warunkach odbioru dodatkowo może pogarszać odbiór.
VHF to niekompletna antena pozbawiona jednego elementu.Po jej obcięciu pozostał bierny element dopasowujący,który z braku direktora pogarsza jej parametry.
Po zdjęciu tego elementu poprawia się odbiór.
Jest to antenka szerokopasmowa,gdzie odbiór na K 6-8 jest najgorszy.
Odbioru MUX-8 oprócz Skrzycznego można próbować z Kosztowy lub Chorągwicy.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: K63 »

poxipol pisze:W kierunku Skrzycznego masz Wisła Góra Kozińce K41
Najbliżej jest Szyndzielnia, która swoim zasięgiem pokrywa Brzeszcze.
poxipol pisze:Zestaw twój składa się z dwóch niezależnych anten połączonych zwrotnicą dopuszkową ( kiepską )
Zrób eksperyment - spróbuj pominąć zwrotnicę w antenie VHF i przy pomocy beczki połącz odbiornik bezpośrednio z kablem wychodzącym z anteny UHF. Sprawdź czy poprawi się sygnał na k.41.

kacper_r
Posty: 6
Rejestracja: 22 maja 2018, o 16:18
Miejscowość: Brzeszcze
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra Skrzyczne

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: kacper_r »

poxipol pisze: Zestaw twój składa się z dwóch niezależnych anten połączonych zwrotnicą dopuszkową ( kiepską )
Wywaliłem ją i zamiast niej dałem symetryzator. Z anteny idą 2 osobne kable do zwrotnicy https://dvbsklep.pl/zwrotnica-ZA-104Ms-uhf-vhf-fm ponieważ chcę jeszcze wpiąć antenę radiową.
poxipol pisze:UHF to mini krokodylek z nieciekawą charakterystyką promieniowania,która w złożonych warunkach odbioru dodatkowo może pogarszać odbiór.
VHF to niekompletna antena pozbawiona jednego elementu.Po jej obcięciu pozostał bierny element dopasowujący,który z braku direktora pogarsza jej parametry.
Po zdjęciu tego elementu poprawia się odbiór.
Jest to antenka szerokopasmowa,gdzie odbiór na K 6-8 jest najgorszy.
Odbioru MUX-8 oprócz Skrzycznego można próbować z Kosztowy lub Chorągwicy.
Ok, z Twojej wypowiedzi jasno wnioskuje że ta antena to po prostu badziew. W takim razie wymienię ją. Tylko co zamiast niej? Dipol Tri Digit ma dobre opinie. Czy lepiej nie pchać się w krokodyle? I ewentualnie co na vhf? Proszę poradźcie coś, bo dla mnie antena to po prostu rurki i druty...

Chyba że siatka? Znalazłem starą siatkową i przymocowałem misternie "trytytkami" do balkonu, bez większej dbałości o kierunek i odbierało wszystko łącznie z mux8.

kacper_r
Posty: 6
Rejestracja: 22 maja 2018, o 16:18
Miejscowość: Brzeszcze
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra Skrzyczne

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: kacper_r »

K63 pisze: Zrób eksperyment - spróbuj pominąć zwrotnicę w antenie VHF i przy pomocy beczki połącz odbiornik bezpośrednio z kablem wychodzącym z anteny UHF. Sprawdź czy poprawi się sygnał na k.41.
Próbowałem. Bez zmian. To samo zrobiłem z częścią vhf. Wyjąłem zwrotnicę i włożyłem symetryzator vhf mając nadzieję że mux8 ruszy, no ale niestety

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Jeżeli są problemy z synchronizacją nadajników to przede wszystkim antena o wąskim kącie promieniowania,celem eliminacji innego nadajnika powodującego zakłócenia.
Dołożenie przedwzmacniacza antenowego w takich przypadkach powoduje większy wzrost zakłóceń.
Dołożenie tłumika antenowego powoduje osłabienie sygnału przy wzroście jego jakości.
W krokodyle raczej bym się nie pakował.
Z dobrych anten VHF do trudniejszych warunków odbioru to 9 - el. K 6-8 z symetryzatorem Hirschmann cena 79 zł ,lub mniejsza trochę słabsza 7 -el. o 20 zł tańsza.
Anteny dostępne na Allegro ( linki są blokowane )
Obrazek

kacper_r
Posty: 6
Rejestracja: 22 maja 2018, o 16:18
Miejscowość: Brzeszcze
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra Skrzyczne

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: kacper_r »

poxipol pisze:Jeżeli są problemy z synchronizacją nadajników to przede wszystkim antena o wąskim kącie promieniowania,celem eliminacji innego nadajnika powodującego zakłócenia.
Dołożenie przedwzmacniacza antenowego w takich przypadkach powoduje większy wzrost zakłóceń.
Dołożenie tłumika antenowego powoduje osłabienie sygnału przy wzroście jego jakości.
W krokodyle raczej bym się nie pakował.
Z dobrych anten VHF do trudniejszych warunków odbioru to 9 - el. K 6-8 z symetryzatorem Hirschmann cena 79 zł ,lub mniejsza trochę słabsza 7 -el. o 20 zł tańsza.
Anteny dostępne na Allegro ( linki są blokowane )
Obrazek
Popołudniu spróbuję jeszcze obrócić się na Chorągwice ale w cuda nie wierzę, braknie dosłownie kilka stopni do azymutu i odległość 65km.
Obrót na Kosztowy nie ma szans, braknie około 90 stopni do azymutu.
W każdym razie popołudniu siadam i cos zamawiam. A że tak jeszcze zapytam to antena o wąskim kącie, to chodzi o yagi?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Kierunkowość anteny określa ją kąt promieniowania,zarówno w płaszczyźnie poziomej jak i pionowej,niezależnie od wybranej polaryzacji odbioru.
Wszystkie anteny wykazują kierunkowość,a jej wybór jest uzależniony od lokalnych warunków odbioru i występowania różnego rodzaju zakłóceń.
Zawężanie kąta promieniowania anteny,powoduje jednocześnie jej przyrost zysku energetycznego.
Biorąc pod uwagę klasyczną Yagi,im więcej elementów promieniujących ( direktorów ) to zawęża nam się jej kąt promieniowania i wzrasta zysk.

Antena siatkowa to też Yagi,składająca się z czterech anten połączonych synfazowo.Szyk piętrowy powoduje że mamy dość szeroki kąt promieniowania w płaszczyźnie poziomej 50 stopni a w pionowej 28 stopni,przy dużym zysku energetycznym jak na tak małą antenkę.
Nie należy jednak brać pod uwagę że jest to antena na wszelakie bolączki- uniwersalna,a w niektórych warunkach odbioru może się nie sprawdzić,zwłaszcza problem SFN.W jej dużym kącie promieniowania jesteśmy bardziej narażeni na zakłócenia ,jeżeli takowe występują.
W porównaniu z krokodylem ma lepsze właściwości dyskryminacyjne w płaszczyźnie pionowej- lepiej ogranicza tzw.szumy z ulicy i z górnych warstw atmosfery.

Antenka VHF K6-8 ze zdjęcia jest anteną wąskopasmową i ze względu na jej bardzo dobre parametry zaliczana jest do tzw.anten profesjonalnych-nie wymaga bocznego wysięgnika przy polaryzacji pionowej ( dzięki kątowemu reflektorowi pionowy maszt nie pogarsza parametru" przód-tył "

Jeżeli złapałeś MUX-8 z siatki ,to pewnie z Kosztowy pol.H.
Siatki są zestrojone do odbioru pasma UHF i podobnie jak inne anteny UHF mogą odbierać z osłabieniem.

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Marx »

1. Mam antenę siatka ze wzmacniaczem, uhf bez, i vhf bez. Czy po spięciu dwóch z nich zwrotnicą każda z nich może mieć wzmacniacz? Czyli np VHF ze wzmacniaczem, uhf ze wzmacniaczem, obie spięte zwrotnicą?

2. Antena siatka ma wzmacniacz szerokopasmowy. Czy anteny VHF i UHF mogą takiego używać, czy powinny mieć każda dedykowany na swoje pasmo?

3. Czy zwrotnica aktywna może/powinna/nie powinna być stosowana, gdy jest wzmacniacz w antenie?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Obecnie nie spotyka się zwrotnic z wbudowanymi przedwzmacniaczami antenowymi
W sprzedaży są zwrotnice z wbudowanym wzmacniaczem z możliwością przesyłania napięcia zasilania do poszczególnych przedwzmacniaczy,które montuje się możliwie jak najbliżej zacisków wejściowych anten.

Pomimo że zwrotnica jest swego rodzaju filtrem,to ma ok 40 dB separacji pomiędzy pasmami.
Wynika z tego że poszczególne przedwzmacniacze powinny zawierać się w kanałach roboczych pasm
Niedopełnienie tego warunku skutkuje wzrostem zakłóceń,lub nawet uniemożliwia odbiór..

Szuler78
Posty: 27
Rejestracja: 24 stycznia 2017, o 17:37
Miejscowość: Tarnówka
Odbiornik: Sony-KDL-48W705C, Philips-50PUS6203/12
Instalacja antenowa: ATX-55-4m npt + Hirschmann-K9-4,5m npt,
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła-Rusinowo-40km

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Szuler78 »

Do kacper_r...
Posiadam takie combo u siebie.Odległość od nadajnika około 40km,polaryzacja mux8 pionowa.Na początku podłączyłem w puszcze sekcji UHF symetryzator,a w puszce od zwrotnicy nową zwrotnicę.Po prostu zadzwoniłem do producenta i mi przysłali nową.Też na początku nie miałem sygnału mux8.Wymieniłem też ten oryginalny przewód pomiędzy puszkami na zwykły przewód antenowy.Fakt może nie jest to nadzwyczajna antena,ale u mnie działa.Czasami coś zapikseluje na ekranie,ale tylko gdy wieje silny wiatr,od anteny do nadajnika mam kilkanaście kilometrów lasu,a w pobliżu stoi wieża LTE.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: poxipol »

kacper_r pisze:
K63 pisze: Zrób eksperyment - spróbuj pominąć zwrotnicę w antenie VHF i przy pomocy beczki połącz odbiornik bezpośrednio z kablem wychodzącym z anteny UHF. Sprawdź czy poprawi się sygnał na k.41.
Próbowałem. Bez zmian. To samo zrobiłem z częścią vhf. Wyjąłem zwrotnicę i włożyłem symetryzator vhf mając nadzieję że mux8 ruszy, no ale niestety
Tutaj zwrotnica nie zmienia sytuacji.

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Marx »

Antena vhf na poddaszu z symetryzatorem działa ok. Podłączona do zwrotnicy zwr 210dc działa ok. Podłączenie siatki ze wzmacniaczem do zwrotnicy nie powiodło się tzn brak kanałów uhf. Zwrotnica teoretycznie powinna przepuszczać zasilanie. Czy jest sens podłączyć mocniejszy zasilacz?
Edit: teraz doczytałem że może zwora nie była ustawiona poprawnie. To może być przyczyną braku kanałów?

Antena kierunkowa uhf to jakiś nietypowy model, tzn nie pasują standardowe płytki - śrubki mają dużo większy rozstaw, i wzmacniacz nie pasuje. Czy mogę zastosować jakiś patent aby przystosować tą antenę do standardowych płytek? Chciałem sprawdzić jak zachowa się ta antena ze wzmacniaczem

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: K63 »

Marx pisze:Podłączenie siatki ze wzmacniaczem do zwrotnicy nie powiodło się tzn brak kanałów uhf. Zwrotnica teoretycznie powinna przepuszczać zasilanie.
Pod które wejście podpiąłeś siatkę?
Marx pisze:może zwora nie była ustawiona poprawnie. To może być przyczyną braku kanałów?
Brak lub źle zamontowana zwora powoduje że do przedwzmacniacza nie dociera zasilanie.
Marx pisze:Antena kierunkowa uhf to jakiś nietypowy model, tzn nie pasują standardowe płytki - śrubki mają dużo większy rozstaw, i wzmacniacz nie pasuje.
Prawdopodobnie jakiś "jednorazowy chińczyk". Jak Ci się "zchrzani" symetryzator lub wzmacniacz, to nie kupisz nowego na zamianę.
Na forum były chyba jakieś wpisy o adaptacji "naszych" płytek do puszek Opticum-a.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Jeżeli napięcie zasilania dochodzi również do anteny VHF,wówczas zamontowany w niej symetryzator powoduje zwarcie.
Jeżeli mamy nietypowy rozstaw zacisków w antenie,można do wzmacniacza przylutować,przykręcić dwa krótkie kabelki i spiąć z anteną.

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Marx »

Myślałem o wygięciu śrubek albo chociaż jednej z nich, w takie s.
Ponawiam pytanie, czy moc zasilacza ma znaczenie

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: K63 »

Zasilacz powinieneś dostosować do sumarycznej wartości poboru prądu przez wzmacniacze w obydwu antenach. Jeżeli w sumie jest poniżej 100 mA, to takowy zasilacz wystarczy. Jeżeli więcej, to "mocniejszy" zasilacz.

Zablokowany