Antena 40km od nadajnika

patro
Posty: 2
Rejestracja: 22 listopada 2016, o 20:57

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: patro »

Witam, moja lokalizacja to Gorzów nadajnik 40 km od Gorzowa (Jemiołów) kupiłem dziś antene Telmor DSP-860 (pokojowa) i odbiera ona u mnie tylko wysoko na szafie wszystkie MUX-y (jakość i siła po 75%) natomiast stawiając antene na parapecie za oknem to jakość i siła 100%). Teraz moje pytanie czy ta antena może stać na parapecie na dworze?

Oraz drugie pytanie: podobnych gabarytów antena na parapet na zewnątrz? :)

Proszę o pilną odp bo nie wiem czy oddawać do sklepu czy wystawiać za okno :)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Antenka jest do zastosowań wewnętrznych.
Na zewnątrz jest narażona na deszcz,śnieg,oblodzenie i można stracić gwarancję.
Aby mieć jak piszesz lepsze parametry odbioru,lepiej zastosować antenkę zewnętrzną i przykręcić ją do uchwytu za oknem,aby nie spadła z parapetu.

mak80
Posty: 5
Rejestracja: 25 listopada 2016, o 14:06

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: mak80 »

witam,

proszę o informację, czy ktoś ma lub posiadał antenę VIVANCO DVB-T TVA 500, warto wydawać około 120zł?

Pozdrawiam

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Raczej nie warto.
Parę drucików w ładnej obudowie, zintegrowana ze wzmacniaczem.
Chyba że na camping.

Pawio
Posty: 14
Rejestracja: 30 maja 2015, o 17:51
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin "Piaski"

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Pawio »

Witam

Mam dylemat z wyborem anteny DVB-T, która będzie zamontowana na dachu budynku mieszkalnego. Aneta będzie podłączona z sumatorem wraz z anteną satelitarną.

Odległość do nadajnika Lublin - Piaski to koło 42,6 km.
Profil terenu wygląda następująco: http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 2737499926

Moje dylematy:
MUX 1 - kanał 33, MUX 2 - kanał 21, MUX 3 - kanał 23 --- ERP 100kW
1. Antena ATZ-19 /21-60
2. Antena Hirschmann 21-58

MUX 8 - kanał 12, polaryzacja H pozioma --- ERP 35kW
1. Antena ATZ-8 /10-12
2. Hirschmann FESA 309 AN K12 "Super-Magneta" 9 dBd (11 dBi)

Która z ww. anten będzie najlepsza do tego profilu. Zależy mi na bezproblemowym odbiorze kanałów.

Dziekuję za pomoc.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: poxipol »

No cóż rzadko,można obecnie spotkać na forum profesjonalne podejście do sprawy.
Odbiór UHF.
Obie anteny są dobre.Osobiście polecam ATZ-19 większy zysk i obcięcie pasma powyżej 60 kanału.
Odbiór VHF
Obie anteny dobre.Antena Triax z grupy Hirschmann jest anteną typowo kanałową.Wadą jej jest brak reflektora co jest istotne przy pojawiających się zakłóceniach.Nie tylko zysk energetyczny jest istotny.Przy odbiorze DAB+ jest to mniej istotne.
Myślę że spokojnie nawet by wystarczyła ATZ-5.

Łączenie wszystkiego sumatorem jest kiepskim rozwiązaniem.
Najlepiej zastosować dwie zwrotnice.
http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... -mezon-z14
W domu http://www.hollex.pl/akcesoria/zwrotnic ... zon-sat-tv

szejker
Posty: 4
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 19:44
Odbiornik: Media-Tech MT4167
Instalacja antenowa: Dual BiQuad
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: szejker »

Witajcie :) Przeczytałem już dużo wątków odnośnie budowy anteny BiQuad. Jestem zmuszony do założenia tatkiej anteny ponieważ nie mam możliwości pociągnięcia kabla na drugi koniec mieszkania w bloku do anteny zbiorczej, która i tak nie odbiera MUX8.
Kanały odbieram z nadajnika Katowice-Kosztowy. Dane:
MUX1: 746Mhz, 50kW, H
MUX2: 698Mhz, 63kW, H
MUX3: 634Mhz, 100kW, H
MUX8: 184,5Mhz, 20kW, H

Korzystam z taniego komputerowego dekodera Media-Tech MT-4167. Wykonałem na próbę antenę BiQuad z cienkiego drutu miedzianego ok. 1,25mm, bok kwadratu 10cm, antena ustawiona pionowo. Bardzo dobrze odbieram kanały z MUX3, mocno przerywają mi kanały z MUX2, całkowity problem ze znalezieniem kanałów MUX1. Odbieram również dużo czeskich kanałów.
Mam już dostęp do 4 metrów drutu miedzianego 3mm. Myślę, że największym problemem jest aktualnie cienki drut i wymiana go na 3mm pomoże w odbiorze pozostałych MUXów. Myślałem też, aby zrobić od razu antenę Dual BiQuad. Czy to dobry pomysł? Czy można jakoś dobrać wymiary takiej anteny Dual, aby odbierała dodatkowo MUX8?
Przy takiej antenie może lepiej skupić się tylko na poprawnym odbiorze MUX1, 2 i 3, wszystkie cztery kwadraty wykonać tych samych rozmiarów ok. 10cm na każdy bok?

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Tomciosz »

A skąd jesteś? Masz okna w kierunku Nadajnika w Kosztowach? Jaka odległość, i czy są jakieś przeszkody w okolicy typu, wysokie drzewa, blok naprzeciwko, wzniesienie?

szejker
Posty: 4
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 19:44
Odbiornik: Media-Tech MT4167
Instalacja antenowa: Dual BiQuad
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: szejker »

Strumień. Mieszkam na najwyższym czwartym piętrze. Do nadajnika w linii prostej mam 40km. Problemem jest mój blok, który jest jeszcze wysunięty na północ od mojego okna, a nadajnik leży na północny-wschód. Z okna mam tylko bezproblemowy widok 90 stopni od północy na zachód. Ze Skrzycznego nie skorzystam (42km na południe), ale na południe przeszkadza blok wysunięty na zachód zaraz za moim oknem :( Chociaż jednego razu na tej prowizorycznej testowej antenie wyszukało mi kanały 770Mhz 100kW ze Skrzycznego no i tylko na tym się skończyło.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: poxipol »

@Pawio w odp.na PW

Dlaczego druga zwrotnica.
Z opisu wynika że będzie wykorzystany odbiornik TV i Sat
Na zew. do odpowiednich wejść zwrotnicy jak w jej opisie podpinamy odpowiednie anteny.Pozostaje nam wolne wejście radia FM,które można zakończyć obciążeniem rezystorowym http://www.dipol.com.pl/rezystor_obciaz ... R66200.htm
W domu konieczne jest rozdzielenie sygnału na Sat i TV.
W tym celu służy druga inna zwrotnica.
Sumator czyli odwrotność rozgałęźnika z przejściem prądowym ma wielokrotnie większe tłumienie i gorszą separację pasm.

Jeżeli chcemy zastosować więcej odb.do RTV-SAT to wtedy układ się zmienia z zastosowaniem innego osprzętu.
Pomijając sat w każdej chwili można podpiąć do wyjścia z drugiej zwrotnicy rozgałęźnik,rozdzielając sygnał tylko TV

Wszystko powinno chodzić pasywnie bez żadnych wzmacniaczy.

Pawio
Posty: 14
Rejestracja: 30 maja 2015, o 17:51
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin "Piaski"

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Pawio »

Witam

Dziękuję @poxipol za wyjaśnienia.
Posiadam w mieszkaniu gniazdko, które rozdzieli mi sygnał, więc nie potrzebuje drugiej zwrotnicy.

Pozdrawiam

szejker
Posty: 4
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 19:44
Odbiornik: Media-Tech MT4167
Instalacja antenowa: Dual BiQuad
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: szejker »

Wykonałem antenę Dual BiQuad z drutu 3mm. Niestety niewielka różnica. Kanały MUX3 odbierają gorzej, bo zdarza się przycinanie obrazu, MUX2 zaczęło działać, ale mocno przerywa, MUX1 jest tylko na liście kanałów. Doszedł płatny MUX4 na listę. Niestety problemem jest tu chyba zasłonięty nadajnik przez mój blok :(

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Pawio pisze:Witam

Dziękuję @poxipol za wyjaśnienia.
Posiadam w mieszkaniu gniazdko, które rozdzieli mi sygnał, więc nie potrzebuje drugiej zwrotnicy.

Pozdrawiam
Jeżeli chodzi o gniazdka RTV-SAT to jest kilka wykonań.
Do inst.zbiorczej multiswitche.
Do instalacji pasywnej.
W twojej sytuacji powinno to być gniazdo klasyczne końcowe z przejściem prądowym do zasilania konwertora.

Ostatnio montowałem coś takiego http://www.dipol.com.pl/gniazdo_koncowe ... 694043.htm + internet i telefon w trzech pomieszczeniach i prezentują się estetycznie.

Dodam że wszystko jest pasywne bez żadnych wzmacniaczy i przedwzmacniaczy,w tym trzy MUX-y ze Słowacji.

PRS
Posty: 1
Rejestracja: 9 stycznia 2017, o 18:23
Odbiornik: Panasonic txp50st60
Instalacja antenowa: Antena DPM GT-961 + zasilacz na wysokości ok. 13m nad poziomem gruntu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra/Krosno (36km od odbiornika)

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: PRS »

Witam,

jestem nowy na forum i mam prośbę o podpowiedź, jaką antenę (+ ew. osprzęt) mam zakupić, żeby odbierać programy z wszystkich mux-ów.

Obecnie na antenie dpm gt-961 odbieram mux-1 z problemami (zależy od pogody), mux-2 i mux-3. Brak mux-8.

Nadajnik 672mnpm - Sucha góra
Antena 213mnpm - Rzeszów, ul. Siemieńskiego 20

40m od anteny odbiorczej pojedyńcza linia drzew, wzdłuż drogi.

Jeśli to technicznie możliwe, chciałbym zamontować pojedyńczą antenę (1 mocowanie), ponieważ jest to blok.

Z góry dziękuję za pomoc

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Antena 40km od nadajnika

Post autor: Kuba.G »

Sprawdzałeś w ogóle czy napięcie masz na końcu kabla tuż przed anteną ,wyglada ,że wzmacniacz nie dostaje prądu.
albo kabel stary ma przebicie, albo źle przykręciłeś kabel anenowy do zasilacza z separatorem.
Sprawdź odkręć wtyk F przy antenie i jak nie masz miernika dotknij jezykiem wtyk F (powinno szczypać).

Irokez
Posty: 3
Rejestracja: 27 kwietnia 2013, o 14:05
Odbiornik: TV Samsung
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: Irokez »

Witam

Mam pytanie, kupić siatkę Telmor ASR czy YAGI np. Dipol 19/21-60 DVB-T "rurka"?
Ogólnie trochę kicha, budynek w dołku, dookoła wzniesienie i albo odbiorę na wprost jak na mapce niżej albo z odbicia od tyłu.. nie wiem. Budynek 5 pięter, antena będzie na dachu więc jakieś 18 metrów od gleby. Wyższych budynków wokoło nie ma. Wiem że wróżenie z fusów trochę, ale... co ma przewagę?

Obrazek

Mam też Chełmiec z MUX-8, 3,5 kilometra obok, więc wstawię najprostszego dipola bez wzmacniacza i sumator. Tę siatkę/dipol UHF raczej wzmacniacz tylko.

Na dachu zrobili instalację zbiorczą, antena zdaje się jak pamiętam w stylu TriDigit. Ale najpierw były wszystkie MUX'y ze Ślęży, potem na koniec jesieni znikły MUX-1,potem się bardzo zimno (-10 stopni i niżej) zrobiło znikły też MUX-2, potem odwilż wróciły MUX-2, włączyli MUX-8 to się pojawiało i znikało. Aktualnie jest MUX-2,3 dziwne że nie ma MUX-1, a MUX 8 pojawia się i znika.
Więc chcę się wypisać z tej popierdółki i zrobić swoje :)
Nie mam szans niestety ani na nadajnik ze Śnieżnych Kotłów ani tym bardziej z Czarnej Góry, bo te kierunki to w ogóle klapa.

Zdróko.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: poxipol »

W instalacjach zbiorczych powinno się stosować anteny o jak najlepszych parametrach,stosownie do warunków odbioru.
To co się później dzieje to po prostu zaniedbania,poniekąd bywa też że jest to nieświadoma wina użytkowników
Jeżeli chcesz własną instalację,to do odbioru UHF antena o możliwie dużym zysku energetycznym.Trójramienne krokodyle nie są antenami wysokich lotów i nie powinno się ich stosować w Azartach.
Do odbioru VHF najlepiej wąskopasmowa połączona zwrotnicą z anteną UHF,skierowana na odpowiedni nadajnik w zgodnej polaryzacji
Wszelakich wzmacniaczy należy unikać i stosować w ostateczności.
To że np.pojedynczy dipol jest wystarczający nie oznacza że będzie skutecznie sobie radził z zakłóceniami.
Zawsze lepiej jest wstawić tłumik do anteny pasywnej niż potem narzekać..

Awatar użytkownika
Squeazz
Posty: 49
Rejestracja: 3 sierpnia 2017, o 15:40
Miejscowość: Łódź
Odbiornik: telewizyjny
Nadajnik - obiekt nadawczy: Komin EC-4, Sienkiewicza

Jaka antena aktywna do nadajnika oddalonego o prawie 40 km??

Post autor: Squeazz »

Mieszkam we Władysławowie, chcę odbierać z nadajnika Gdańsk-Chwaszczyno. Jaką antenę aktywną polecacie?? (nie do montażu zewnętrznego ale taką którą sobie mogę w pokoju postawić).

CockS
Posty: 3
Rejestracja: 17 lipca 2014, o 10:17
Odbiornik: tunery wbudowane w telewizory różnych marek
Instalacja antenowa: UHF 44/21-69 Tri Digit
LNA-177
FAGOR AD540
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź komin EC4

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: CockS »

Witajcie

Od pewnego nie określonego czasu mam problem z odbiorem telewizji
Zacznę od podstaw zestaw jaki posiadam to
Antena kierunkowa UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit
Wzmacniacz LNA 177 zamontowany w puszcze
WZMACNIACZ ANTENOWY FAGOR AD540 PLUS 1WEJ.+4WYJŚCIA
Odbiorniki telewizyjne z wbudowanycmi tunerami (LG,SAMSUNG, PANASONIC)
Mieszkam ok 45-50 km od nadajnika w pobliżu Piotrkowa Trybunalskiego dokładnie to od strony Łodzi to za Piotrkowem. Antena skierowania na ŁÓDŹ KOMIN EC4

Mam cały czas problemy z odbiorem praktycznie wszystkich muxów dużo błędów słaby sygnał , obraz rwie i wywala artefakty i rwie dzwięk :evil: :twisted: :shock:

Instalacja w stanie dobrym, okablowanie sprawdzone czy nie ma przebić i pod tym względem też jest wszystko ok.

Co by można temu zaradzić?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: hadam »

A to Twój wpis dokładnie z 17 lipca 1014 roku. Prawie, że kopiuj/wklej:
CockS pisze:Witajcie

Od pewnego nie określonego czasu mam problem z odbiorem telewizji
Zacznę od podstaw zestaw jaki posiadam to
UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit
Wzmacniacz LNA 177 zamontowany w puszcze
WZMACNIACZ ANTENOWY FAGOR AD540 PLUS 1WEJ.+4WYJŚCIA
Odbiorniki telewizyjne z wbudowanycmi tunerami (LG,SAMSUNG, PANASONIC)
Mieszkam ok 45-50 km od nadajnika w pobliżu Piotrkowa Trybunalskiego dokładnie to od strony Łodzi to za Piotrkowem

A teraz problem, od pewnego czasu mam problem z odbiorem telewizji w godzinach rannych na wszystkich odbiornikach w domu (3 telewizory z wbudowanymi tunerami), w godzinach popołudniowych problemu nie ma aczkolwiek siła sygnału wtedy waha się w zależności od MUX-a od 40 do 80% z 0 do 15 błędów. Gdy rano sprawdzam te dane siła sygnału na każdym MUX-ie jest równa 0 a błędy zawsze 2000 :evil: :twisted: :shock:

Instalacja w stanie dobrym robiona nie całe 2 lata temu, okablowanie sprawdzone czy nie ma przebić i pod tym względem też jest wszystko ok.
Znajduje się tutaj: :arrow: viewtopic.php?t=352&start=1200.

Czyli to oznacza, że nie "od pewnego nie określonego czasu" a od kilku lat a raczej, że od początku instalacja jest źle wykonana.
Przy takiej odległości od nadajnika przedwzmacniacz LNA-177, 30 dB i wzmacniacz wewnętrzny 16-20 dB to gwarancja przesterowanego sygnału.
Pod warunkiem, że wszystko jest podłączone tak jak być powinno. Ja natomiast podejrzewam coś innego.
Wzmacniacz antenowy Fagor AD540 nie ma przesyłu zasilania do przedwzmacniaczy antenowych. Aby przedwzmacniacz LNA-177 miał zasilanie to dodatkowy zasilacz antenowy musiałby być zamontowany na odcinku kabla pomiędzy wzmacniaczem Fagor a anteną, inaczej niezasilany przedwzmacniacz LNA-177 który jest w antenie działa jak tłumik i tak naprawdę odbierasz tylko na samym kablu bez anteny.
Co do moich podejrzeń mogę się mylić, nic nie piszesz o drugim zasilaczu, więc może i masz tak podłączone. Ale jeśli nawet to za dużo tych wzmacniaczy 50 dB raczej na pewno przesteruje sygnał nawet dla 4 odbiorników.

Proponuję zamiast LNA-177 zamontować zwykły symetryzator koszt około 3 zł i nic więcej tylko połączyć go kablem ze wzmacniaczem Fagor AD540 i rozdzielić na odbiorniki.

Zablokowany