Antena 60km od nadajnika

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: Jeden tuner łapie sygnał, drugi nie!

Post autor: penknife »

jakoś nie zauważyłem: jeśli w antenie kolega ma wzmacniacz to należy go zasilić !

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena 60km od nadajnika

Post autor: kb997 »

Można zasilić z dekodera. Z tego co mi wiadomo to większość zewnętrznych dekoderów ma taką możliwość. Ponadto trzeba wiedzieć co „siedzi" w antenie. Jeśli to wzmacniacz to trzeba go zasilić a jeśli symetryzator to zasilanie ma być wyłączone. 60 km od Śremu to powinno pasywnie działać. Chyba, że występują jakieś przeszkody terenowe.
Edit. Do Śremu masz w linii prostej 47 km, profil też dobry, więc jeśli nie ma przeszkód bezpośrednio na linii antena - nadajnik to powinien wystarczyć symetryzator w antenie i zwykły wtyk antenowy.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: distefano »

Dekodery zasilają przedwzmacniacz prądem o napięciu 5 wolt zaś płytki wzmacniające przy antenach potrzebują zasilana 12 wolt z zewnętrznego zasilacza zintegrowanego z przewodem antenowym.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Domel28 »

Niekoniecznie. U mnie wzmacniacz LNA-169 ma lepsze osiągi zasilany z tunera niż przez zasilacz z separatorem.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: systemlan »

distefano pisze:..5 wolt 12 wolt
Wartość napięcia oznaczamy przez Volt tak na marginesie :)

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: distefano »

Zmylił mnie fakt, że zamiast skrótu (V) użyłem całej nazwy.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: hadam »

distefano pisze:Dekodery zasilają przedwzmacniacz prądem o napięciu 5 wolt zaś płytki wzmacniające przy antenach potrzebują zasilana 12 wolt z zewnętrznego zasilacza zintegrowanego z przewodem antenowym.
Zauważ że wielu sprzedawców sprzedaje anteny w komplecie z różnymi wzmacniaczami np. LNA-177 i z regulowanym zasilaczem w zakresie od 3 do 12V. Dlatego @Domel28 ma rację, ja osobiście też to wypróbowałem na LNA-101, LNA-169, LNA-177, LNA-188, SWA-6000 a także na wzmacniaczach liniowych na 12V i na wszystkich działa. Tak więc nie ma problemu, gorzej gdybyś zasilił taki wzmacniacz np. 24V.
Co zaś się tyczy oznaczenia (wolt - V) to i jedno i drugie jest prawidłowe, zależy czy pisze się jako symbol wtedy V czy w całości jako nazwę wtedy wolt. http://pl.wikipedia.org/wiki/Wolt

Dzoana-k41

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Dzoana-k41 »

Do odbioru NTC używam Anteny Siatkowej starego typu ze Wzmacniaczem SWA-9001 Ceramic wyprodukowanym w roku 2008 (taka informacja znajduje się na niebieskiej płytce Wzmacniacza. Antena znajduje się w Odległości 60KM od nadajnika Siedlce/Łosice. Siła sygnału na wszystkich trzech muxach wynosi 100% i nie zmienia się niezależnie od tego czy jest dzień czy noc. Jakość zwykle też 100% jednak czasami potrafi spaść do 75%. Zwykle obraz jest stabilny i nie ma pixelozy zwłaszcza przy Odbiorze MUX1,MUX2 i mux-3 na częstotliwości 722MHZ. Mam też MUX-3 na częstotliwości 754 ale tutaj częściej niż na pozostałych muxach jest pixeloza.
Analizując posty poprzedników zainwestowałem w symetryzator antenowy, który dziś rano został wkręcony do anteny. Siła sygnału wynosi teraz od 70 na mux-3(754MHz) do 90% na mux-2 (650MHz) a jak wiadomo to nie jest najważniejsze. Problem w tym, że jakość sygnału na mux-3(722MHz )pokazuje od 30 do 50%. Najwięcej pokazuje na mux-2 (100%), mux-1 (60-80%). Odbieram przy pomocy Wiwy HD-90. Mux-3 trochę się przycina.

Ponieważ wcześniej miałem 100% jakości a teraz tak nie mam zastanawia mnie jedno: czy wymiana wzmacniacza antenowego SWA-9001 Ceramic na model LNA-101 lub Cabletech 15dB ma jakikolwiek Sens? Na drodze od anteny do nadajnika rośnie las i stoją budynki. Kabel antenowy ma długość 20 metrów.

Kiedyś robiliśmy próbę z LNA-177 jednak ten wzmacniacz mimo iż ma parametry zbliżone do SWA-9001 spowodował tylko że na Ekranie było więcej pixelozy. LNA-169 okazał się deko lepszy, stąd pomysł aby zakupić LNA-101, chociaż z drugiej strony nie chcę aby skończył jako eksponat w skrzynce z narzędziami, podobnie jak jego starsi bracia o numerach seryjnych LNA177, LNA169.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: systemlan »

A dlaczego uparłeś się na siatkową?

Dzoana-k41

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Dzoana-k41 »

Bo innej nie mam.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: systemlan »

To zaopatrz się w inną.

Dzoana-k41

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Dzoana-k41 »

Moja siatkowa podobno ma zysk 14dB (tak pisze na karteczce; podaję zysk bez wzmacniacza) zaś kierunkowa Yagi 19 elementowa, którą się interesowałem ma zysk 9-12dB, dlatego odpiściłem sobie taką inwestycję.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: systemlan »

Siatka zbiera wszystko inne, lecza często pomija to co najważniejsze, szczególnie ze wzmacniaczem...

Dzoana-k41

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Dzoana-k41 »

Skoro już mówimy o zakłóceniach, dodam, że na siatce z symetryzatorem ściąga zakłócenia z komórki leżącej przy antenie, choć na mój gust nie powinna tak się zachowywać.
Na razie nie mam forsy na zakup drogiej anteny. Co najwyżej mogę zainwestować w LNA-101 choć boję się że będzie się tak zachowywał jak jego starsi bracia LNA-169,LNA-177 a nie o to się rozchodzi. Ponieważ symetryzator ma wysoką siłę i niską jakość zaś wzmacniacz starego typu pokazuje 100%/100% poszukuję czegoś pośrodku. I tym czymś ma być LNA-101, chyba że doradzicie coś innego.

Kilka lat temu gdy była telewizja analogowa odbierałem Polsat i TVP-1 bez śniegu. Na TVP-2 (kanał 37 chyba) miałem lekki śnieg. Jedynka i Polsat miały telegazetę.
Ostatnio zmieniony 21 lipca 2014, o 18:22 przez Dzoana-k41, łącznie zmieniany 1 raz.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: systemlan »

Jaka droga, dajesz to http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm i dobry kabel triseta i pozbywasz się problemu.

Dzoana-k41

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Dzoana-k41 »

Dzięki za informację.
Dopóki nie zauważyłem tak niskiej Ceny anteny myślałem że nie obejdzie się bez wydatku rzędu 200 zł. Kabel mam triset 113 pe w kolorze czarnym.

Nasunęło mi się następujące pytanie:
Czy istnieje ryzyko, że antena yagi ważąca ok. kilograma zainstalowana na drewnianym Kiju przymocowanym do Balustrady metalowymi opaskami, plastikowymi opaskami oraz drutami urwie się gdy zawisną na niej Sople Lodu lub gdy spadnie na nią śnieg z Dachu? Nieraz już widziałem sople lodu wiszące na dipolach siatki, które potrafią czasem je powyginać. Wiem również że antena typu yagi połączona z masztem w jednym punkcie kieruje na niego duże obciążenie, stąd moje obawy. Wiejące wiatry, zwisające sople potęgują to obciążenie, a co więcej kij zarówno metalowy jak też i drewniany ma swoją określoną wytrzymałość.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Robert03 »

Dzoana-k41 pisze:
Nasunęło mi się następujące pytanie:
Czy istnieje ryzyko, że antena yagi ważąca ok. kilograma zainstalowana na drewnianym Kiju przymocowanym do Balustrady metalowymi opaskami, plastikowymi opaskami oraz drutami urwie się gdy zawisną na niej Sople Lodu lub gdy spadnie na nią śnieg z Dachu? Nieraz już widziałem sople lodu wiszące na dipolach siatki, które potrafią czasem je powyginać.
To zależy od wytrzymałości kija.
Może lepiej będzie zaopatrzyć się w dwa cybanty zamiast drutów, rurkę stalową zamiast kija i porządnie przykręcić całość do balustrady ? Koszt niewielki a może czyjeś zdrowie i życie uratować.

Sdz
Posty: 120
Rejestracja: 19 kwietnia 2011, o 07:04
Miejscowość: Sieradz
Odbiornik: LG, Philips, Samsung
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Łódź

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Sdz »

Mam obecnie antenę 16 elementową z nowym wzmacniaczem o zysku ok 20dB. Antenę zamontowałem na balkonie skierowana jest ona w stronę Mikstatu (kierunek częściowo zasłonięty) MUX1 i MUX2 odbieram bardzo dobrze, natomiast MUX3 albo nie wyszukuje albo totalna pikseloza. Wszystkie multipleksy z Mikstatu mają po 100kW jednak MUX3 jest nadawany na niskiej częstotliwości - 554MHz, k31 i przy tej f antena ma pewnie mniejszy zysk co powoduje problem. Jaką inną antenę polecacie o podobnych wymiarach która zapewni bezproblemowy odbiór? Myślałem o ATX 55, wydaje mi się że będzie ona najbardziej odpowiednia. Dodam że sygnał mam rozdzielony na 2 telewizory. Czekam na wasze porady i dziękuje z góry.

Wcześniej antenę miałem zamontowaną po drugiej stronie bloku i takiego ustawienia dotyczyły wcześniejsze posty, teraz zamontowana jest w zupełnie innym miejscu więc stąd ten problem. ;)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

Jeżeli bezproblemowo odbierasz k.38 i 44, to tym bardziej powinieneś łapać 31. Im niższy kanał, lepsza propagacja i mniejsze tłumienie na instalacji. Sygnał może być za mocny, a nie za słaby. Jak wyglądają parametry sygnału na poszczególnych mux-ach ? Na k.26 nie łapiesz nic ? Jak wygląda odbiór po podłączeniu anteny bezpośrednio do tv, z pominięciem rozgałęźnika.

Sdz
Posty: 120
Rejestracja: 19 kwietnia 2011, o 07:04
Miejscowość: Sieradz
Odbiornik: LG, Philips, Samsung
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Łódź

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Sdz »

Dzisiaj zamontowałem nową ATX 55 z tym samym wzmacniaczem i teraz odbiór jest na tym kłopotliwym MUXie zawsze tylko często przycina obraz. Czasami nie przytnie przez 2/3 minuty a czasami nie da się oglądać. Testuje odbiór teraz bez rozgałęźnika. Może problemem jest to że na tej samej f nadaje ten sam MUX z nadajnika Chełmce który mam bliżej i się te sygnały jakoś nakładają.

Sprawdziłem w tej chwili, obraz przycina raz na 2/3 minuty, siła sygnału 9/10, jakość skacze 7-9/10 (bez rozgałęźnika), z rozgałęźnikiem jest trochę gorzej.

Może wymienić wzmacniacz na LNA188 32dB, wtedy z rozgałęźnikiem poziom by spadł do poziomu który by nie powodował takich problemów?

Dodam że na MUX 1 i 2 zarówno siła i jakość jest na 9/10 i jest stała nie skacze.

Zablokowany