Antena 60km od nadajnika

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

radzix pisze:wyjąłem puszkę ze starej anteny siatkowej, w to płytka SWA i do niej przyczepiony dipol z wymontowanej oryginalnej puszki
Jak Ci się udało zamontować SWA na dipolu AX1000? Przecież on nie powinien pasować.
radzix pisze:Jeśli do anteny włożę oryginalny symetryzator i podepnę rozgałęźnik z zasilaniem to nie będzie się to gryzło ze sobą?
Ten rozgałęźnik nie wymaga zasilania, może natomiast - w razie potrzeby - przepuszczać je do wzmacniacza. Natomiast do symetryzatora nie wolno podłączać zasilania!
radzix pisze:Ewentualny wzmacniacz przelotowy montuje się na kablu antenowym, z zastosowaniem oryginalnej puszki wyposażonej w symetryzator?
Tak, wzmacniacz przelotowy montuje się na kablu zaraz za anteną wyposażoną w symetryzator. Ważny jest sposób montażu (zgodnie z oznaczeniami, np. <-ANT / 12V ->), gdyż zasilanie dociera do wzmacniacza tylko z jednej strony.

Twoja antena ma bardzo duży zysk i przy sprzyjających warunkach odbiorczych powinna bezproblemowo odbierać nawet z 60 km bez wzmacniacza. Ważne by wszystkie połączenia przy antenie, przy odbiorniku i na rozgałęźniku były dobrze wykonane (o jakości kabla już nie wspomnę).

radzix
Posty: 13
Rejestracja: 18 grudnia 2012, o 11:11
Odbiornik: Media Tech MT4167
Instalacja antenowa: Biquad własnej konstrukcji
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce Święty Krzyż

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: radzix »

K63 pisze:Jak Ci się udało zamontować SWA na dipolu AX1000? Przecież on nie powinien pasować.
Zrobię zdjęcie jak będę w domu i dodam na forum :D
K63 pisze:Ten rozgałęźnik nie wymaga zasilania, może natomiast - w razie potrzeby - przepuszczać je do wzmacniacza. Natomiast do symetryzatora nie wolno podłączać zasilania!
W takim razie przywrócę oryginalny stan anteny (symetryzator) i poszukam sygnału laptopem z tunerem USB, gdyż tuner z TV od razu podaje napięcie (po wyłączeniu zasilania w opcjach od razu pojawia się komunikat "Przeciążenie! Zasilanie głowicy rozłączone").
K63 pisze:Tak, wzmacniacz przelotowy montuje się na kablu zaraz za anteną wyposażoną w symetryzator. Ważny jest sposób montażu (zgodnie z oznaczeniami, np. <-ANT / 12V ->), gdyż zasilanie dociera do wzmacniacza tylko z jednej strony.
Wszystko jasne. W razie gdybym nadal nie mógł złapać sygnału (po sprawdzeniu całego układu) proszę jeszcze o doradzenie jak mocny powinien być taki wzmacniacz w moim przypadku? Domyślam się, że taki 9-12 dB byłby wystarczający? Np. APL-103U

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

radzix pisze:po wyłączeniu zasilania w opcjach od razu pojawia się komunikat "Przeciążenie! Zasilanie głowicy rozłączone"
W takim razie Ty nie wyłączasz tylko WŁĄCZASZ zasilanie anteny albo dekoder jest uszkodzony. Przy zastosowaniu wzmacniacza w dobrze zrobionej instalacji taki komunikat nie powinien Ci się w ogóle pokazywać - bez względu na to czy masz włączone czy wyłączone zasilanie anteny w dekoderze. Zakładając że kabel jest OK, zwróć uwagę na jakość wykonania wszystkich połączeń - gdzieś jest zwarcie. Komunikat o przeciążeniu ma także prawo pokazać się w wypadku włączenia zasilania przy umieszczonym w antenie symetryzatorze.

radzix
Posty: 13
Rejestracja: 18 grudnia 2012, o 11:11
Odbiornik: Media Tech MT4167
Instalacja antenowa: Biquad własnej konstrukcji
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce Święty Krzyż

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: radzix »

K63 pisze:W takim razie Ty nie wyłączasz tylko WŁĄCZASZ zasilanie anteny albo dekoder jest uszkodzony.
W opcjach przy zasilaniu wyświetla się napis "Włącz.", po przestawieniu na "Wył" pojawia się komunikat. W opcji wyżej "Powtarzanie multipleksów" również wyświetla się napis "Włącz." i przy wyszukiwaniu multipleksy są powtarzane, także sądzę, że jednak próbuję wyłączyć zasilanie ;)

Próbowałem kręcić anteną AX1000 we wszystkie strony, także ze wzmacniaczem przelotowym i maksymalnie co udało mi się uzyskać to siła sygnału ok 30% i jakość 75-100%, z tym, że sygnał był niestabilny.

Ostatecznie udało mi się uzyskać siłę i jakość 100%. W jaki sposób? Wygrzebałem z graciarni starą antenę siatkową, do tego nowa płytka GPS Wa-501S-3 za 7zł. Problem rozwiązany, żadnych zakłóceń, czysty odbiór. Antena skierowana w tę samą stronę co AX1000...

Może i anteny typu AX1000 są dobre, ale ja już więcej tego nie kupię.

Obiecane zdjęcie połączenia dipola ze zwykłą płytką:

Obrazek

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Niestety moda, marketing robi swoje.Czasem człowiek już nie ma siły do tych krokodyli.Raz tnie się je po kawałku,eliminuje ramiona,a w dużo przypadkach najlepiej skrócić i wyrzucić.

arris
Posty: 6
Rejestracja: 14 listopada 2015, o 18:49
Odbiornik: FERGUSON ARIVA 150 COMBO
Instalacja antenowa: antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole, Chrzelice

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: arris »

Witam serdecznie chciałbym zapytać czy ta antena http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm daje możliwość bezproblemowego odbioru kanałów DVB-T? Jej cena jest całkiem przystępna.

Mieszkam 40km od nadajnika w Wręczycy i 65 od nadajnika z Chrzelic. Szczerze mówiąc nie znam się w temacie anten itd rozumiem, że na tej antenie istnieje możliwość odbioru bez wzmacniacza,
wystarcza podłączenie bezpośrednio do tunera.
Jak myślicie da radę odebrać na niej czeskie MUXy oraz nowy MUX8 w Polsce?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Teoretycznie masz możliwość odebrać CZ Jesenik/Pradziad w prostej linii w kierunku na Opole.
W takim przypadku trzeba się postarać o antenę o nieco większym zysku + przedwzmacniacz.np.
http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... tena-atx91

Na wspomnianej przez ciebie antence spokojnie można odebrać nasze MUX-y z symetryzatorem.bez MUX-8
Można też inną ale nie są znane jeszcze parametry odbioru

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: systemlan »

MUX8 nie reszta tak.

aaron84
Posty: 245
Rejestracja: 14 stycznia 2010, o 10:41
Odbiornik: Wiwa HD-90 (111115.491511.1)
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit ze wzmacniaczem 30dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: aaron84 »

Chciałbym się podzielić swoimi doświadczeniami z odbiorem z podobnej odległości (dokładnie 55 km w linii prostej).
Od zawsze byłem użytkownikiem anteny "siatkowej" ze wzmacniaczem. W 2012 roku, gdy przeszedłem na odbiór DVB-T, anteny nie wymieniałem. Miałem wtedy wyśmienity odbiór wszystkich mulitpleksów. Jakość na 100% na trzech. To trwało niestety jakoś tylko do 2014 roku. Wtedy zaczęły się problemy. Najpierw zniknął MUX-3. Po roku zniknął MUX-2. A kilka miesięcy temu nawet MUX-1 zacząć mieć ciągła pikselozę. Sprawdzałem instalację antenową, wymieniałem zasilacz na nowy - niestety bez zmian.
W końcu zostałem bez telewizji.
Pokusiłem się więc o zakupy anteny kierunkowej, dokładnie tej:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm
Myślałem, że skoro tego typu anteny są tak zachwalane na forach, że tak super odbierają i to bez wzmacniacza, to wreszcie będę miał dobry odbiór.
No i co? Zamontowałem antenę. Faktycznie MUX-1 wrócił na 100% jakości. Niestety muksów MUX-2 i MUX-3, jak nie było, tak nie ma.

Co teraz? Dokupić wzmacniacz?
Jestem wysoce rozczarowany. Nie rozumiem tylko jak to możliwe, że przez ponad rok wszystkie multipleksy kiedyś odbierały znakomicie, a teraz jest taka kaszana i to nawet po wymianie anteny.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

aaron84 pisze:Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo
Lokalizacja: 50 km na pd. od nadajnika (dokładnie 55 km w linii prostej)
Mógłbyś podać dokładniejszą lokalizację, np. miejscowość.
Próbowałeś odbierać z Zielonej Góry?
aaron84 pisze:Zamontowałem antenę. Faktycznie MUX-1 wrócił na 100% jakości. Niestety muksów MUX-2 i MUX-3, jak nie było, tak nie ma
Mam rozumieć że tego TriDigit-a masz w wersji pasywnej (bez wzmacniacza) i nie podpinałeś do niego zasilacza?
aaron84 pisze:Odbiornik: Wiwa HD-90 oraz HD-95
Te dekodery odbierają z jednej anteny i masz rozgałęźnik, czy używane są zamiennie.
Sprawdź czy w menu instalacyjnym dekoderów zasilanie anteny jest włączone czy wyłączone. W wypadku stosowania zasilacza zewnętrznego lub anteny pasywnej zasilanie powinno być WYŁĄCZONE.
Czy masz pewność że wszystkie połączenia i kabel są dobrej jakości?

aaron84
Posty: 245
Rejestracja: 14 stycznia 2010, o 10:41
Odbiornik: Wiwa HD-90 (111115.491511.1)
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit ze wzmacniaczem 30dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: aaron84 »

Bliskie okolice Barlinka.
Z Zielonej Góry nie mogę odbierać, bo nie mogę ustawić anteny w tę stronę (mnóstwo różnych przeszkód), zresztą do Zielonej Góry mam jeszcze dalej niż do Kołowa.

Antena jest w wersji pasywnej z symetryzatorem i nie podpinałem do niej zasilacza. Zasilanie z dekodera jest również wyłączone.
Tę nową antenę podłączyłem do tylko jednego dekodera - po jednym kablu. Rozgałęźnik mam tylko w instalacji z "siatkówką".
Połączenia wykonywałem jak zwykle i kabel jest ten sam, co kiedyś - a więc tak samo, jak wtedy, gdy z siatkówki mogłem odbierać wszystkie trzy multipleksy ze 100% jakością.

Początkowo miałem tylko MUX-1 z tej nowej anteny TriDigit. Jednak po lekkim obróceniu (około 5 stopni), MUX-1 zniknął, a zamiast niego pojawił się MUX-2. Więc mam albo jeden, albo drugi. MUX-3 nie byłem w stanie w żaden sposób uzyskać.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: systemlan »

Skoro jest ten sam kabel co kiedyś wydaje mi się, że może być jeszcze problem z samym kablem.

aaron84
Posty: 245
Rejestracja: 14 stycznia 2010, o 10:41
Odbiornik: Wiwa HD-90 (111115.491511.1)
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit ze wzmacniaczem 30dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: aaron84 »

Kabel to jeden z odcinków, które od rozgałęźnika wchodziły do dwóch dekoderów. W czasie starej instalacji, oba dekodery miały tak samo słaby odbiór - zarówno ten, który używał tego kabla, jak i ten drugi, do którego sygnał przez ten kabel nie dochodził.
Zresztą próbowałem wymiany odcinków kabli na starej instalacji i to jej nie uzdrowiło, więc podejrzewam, że to nie w kablach tkwi problem.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

Jak widzę sam Barlinek leży w dolinie, ale już najbliższe jego okolice są położone lepiej lub gorzej względem nadajników w Szczecinie, Zielonej Górze i Pile. Niewykluczone że coś zmieniło się w Twojej okolicy co spowodowało zmianę lokalnych warunków odbioru. Być może antenę należy podnieść, obniżyć lub umieścić w innym miejscu.
aaron84 pisze:Najpierw zniknął MUX-3. Po roku zniknął MUX-2. A kilka miesięcy temu nawet MUX-1 zacząć mieć ciągła pikselozę. Sprawdzałem instalację antenową, wymieniałem zasilacz na nowy - niestety bez zmian
Piszesz że wymieniłeś zasilacz, ale nic o wymianie wzmacniacza.

Niewykluczone że możesz odbierać sygnał z kilku nadajników (z odbicia).
Dla orientacji sprawdź sobie jak wygląda u Ciebie zasięg nadajników
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=3585
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=3766
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=7404
Proponuje wykonać eksperyment z użyciem obu anten które posiadasz. Na początek z symetryzatorem, a w wypadku niepowodzenia ze wzmacniaczem.
Nie posługuj się automatycznym strojeniem, tylko funkcją ręcznego strojenia w dekoderach.
Obracając powoli anteną obserwuj parametry sygnału na poszczególnych kanałach:
- 34,41,48 -> Szczecin
- 32,45,46 -> Zielona Góra
- 31,42,43 -> Piła/Rusinowo
Jak pisałem, nie sugeruj się odbiorem tylko z jednego nadajnika, bo możesz równocześnie złapać sygnał z odbicia z innego.

aaron84
Posty: 245
Rejestracja: 14 stycznia 2010, o 10:41
Odbiornik: Wiwa HD-90 (111115.491511.1)
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit ze wzmacniaczem 30dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: aaron84 »

K63 pisze:Niewykluczone że coś zmieniło się w Twojej okolicy co spowodowało zmianę lokalnych warunków odbioru.
Tylko co to mogłoby być? Miejsce, w którym mieszkam, leży też w dolinie, ale to się raczej nie zmieniało z biegiem czasu... Nawet pomyślałem, że to może te zakłócenia z LTE, o których ostatnio coraz głośniej?
Co ciekawe, od kilku osób z bliskiej okolicy dowiedziałem się, że również od jakiegoś czasu mają problemy z odbiorem DVB-T.
Myślałem też, że to może przez liście. Ale wszystkie liście z drzew spadły, a odbiór nie dość, że się nie polepszył, to jeszcze się pogorszył.
K63 pisze:Piszesz że wymieniłeś zasilacz, ale nic o wymianie wzmacniacza.
Nie wymieniałem wzmacniacza w starej siatce.
Swoją drogą zastanawiałem się, czy nie można by spróbować tego wzmacniacza z siatki zamontować w tej nowej antenie kierunkowej... Nie wiem jednak czy to w ogóle się nadaje jedno do drugiego.
K63 pisze:Niewykluczone że możesz odbierać sygnał z kilku nadajników (z odbicia).
Tu wszyscy zawsze odbierali z Kołowa, nawet jeśli mieli lepszy widok na wschód lub południe niż ja. Ja mam widok tylko na zachód i północ.
K63 pisze:- 32,45,46 -> Zielona Góra
- 31,42,43 -> Piła/Rusinowo
Nigdy niczego na tych kanałach nie odebrałem. Zawsze pasek był na 0.
Udawało mi się za to nieraz złapać kanały z Niemiec na częstotliwościach około 450MHz.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Problem u ciebie może być podobny jak parę postów powyżej u użytkownika radzix.
Antena AX to prawie to samo co Tri Digit ( krokodyl )
Przedwzmacniacz w siatce mógł ulec częściowemu uszkodzeniu np spalił się jeden z tranzystorów,do tego rdza na stykach.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

aaron84 pisze:Swoją drogą zastanawiałem się, czy nie można by spróbować tego wzmacniacza z siatki zamontować w tej nowej antenie kierunkowej... Nie wiem jednak czy to w ogóle się nadaje jedno do drugiego.
Oczywiście że można. Pod warunkiem że jest sprawny i że zachodzi uzasadniona potrzeba jego użycia.

aaron84
Posty: 245
Rejestracja: 14 stycznia 2010, o 10:41
Odbiornik: Wiwa HD-90 (111115.491511.1)
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit ze wzmacniaczem 30dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: aaron84 »

Założyłem wzmacniacz 30dB i teraz jest dobrze.

aaron84
Posty: 245
Rejestracja: 14 stycznia 2010, o 10:41
Odbiornik: Wiwa HD-90 (111115.491511.1)
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit ze wzmacniaczem 30dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: aaron84 »

Długo się nie nacieszyłem. Akurat 25 grudnia (taki prezent...) włączam telewizor, a tam znowu mux2 50% i "strzyka", mux1 40% i jeszcze bardziej "strzyka", a mux3 znowu zniknął.
Rozkręciłem wszystkie wtyki, na nowo przygotowałem końcówki kabla, na nowo zamontowałem. Zero poprawy. Powtórzyłem tę czynność jeszcze trzy razy i za każdym razem było tak samo. A przez dwa tygodnie wszystko było bardzo dobrze na 100% i to po pierwszym założeniu.
Antena nowa, kabel nowy, wzmacniacz nowy, zasilacz nowy. Ja już rezygnuję.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: systemlan »

Nie męcz się. Daj zarobić :lol:

Zablokowany