Antena 60km od nadajnika

jurandzik
Posty: 52
Rejestracja: 9 stycznia 2011, o 16:49
Odbiornik: LV5TDelux, Samsung UE40C6000
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gołogóra 52,1km

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: jurandzik »

Tak więc... ta puszka ma pokrywkę, co mam nadzieję widać na zdjęciu, na ostatnim zdjęciu jest natomiast ta puszka otwarta, żeby pokazać jej 'flaki' :). No co do pogody... to dziś podczas ładnej pogody nawet na tej badziewiastej antenie od tunera USB miałem 80% sygnału :O ale potem spadło i już pozostała pikseloza. Ja już sam nie wiem co jest nie tak... Jutro postaram spróbować ją oddać i zakupić Opticum AX1000... mam nadzieję, że ona musi być lepsza...

Maciey

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: Maciey »

Proszę nie wprowadzać kolegi w błąd odnośnie zawartości puszki w jego antenie. To nie jest żaden przedwzmacniacz, tylko symetryzator.
Coś w tym stylu
http://abjelektronik.com/products.php/C ... 10271c2515
tylko ze złączem F

Tego AX1000 testowałem przez 1 dzień, na analogu co prawda, ale jakość odbioru byłą gorsza niż na starej, zardzewiałej siatce ze wzmacniaczem.

jurandzik
Posty: 52
Rejestracja: 9 stycznia 2011, o 16:49
Odbiornik: LV5TDelux, Samsung UE40C6000
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gołogóra 52,1km

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: jurandzik »

Jutro w takim razie odkręcę to co tam jest w środku i pokażę...
P.S. Myślałem, że ta AX1000 to coś jak Dipol 44/21-69 Tri Digit czy coś podobnego.. Mylę się, tak?

keedziorek

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: keedziorek »

Ja na Twoim miejscu najpierw sprawdziłbym instalację, spróbował poregulować anteną, kupił wzmacniacz a dopiero potem kupował nową antenę bo może się okazać, że kupisz nową antenę a nic się nie zmieni.

jurandzik
Posty: 52
Rejestracja: 9 stycznia 2011, o 16:49
Odbiornik: LV5TDelux, Samsung UE40C6000
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gołogóra 52,1km

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: jurandzik »

No w tym pech, że już poregulowałem anteną... więcej się nie da..., wzmacniacz chyba też był wykorzystany... to jest to drugie zdjęcie od góry... Odległość ma swoje minusy...

keedziorek

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: keedziorek »

Jaka jest moc nadajnika?

Antena jest idealnie w poziomie, czy uniesiona delikatnie do góry?

jurandzik
Posty: 52
Rejestracja: 9 stycznia 2011, o 16:49
Odbiornik: LV5TDelux, Samsung UE40C6000
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gołogóra 52,1km

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: jurandzik »

Antena jest poziomo, nadajnik ma moc 100kW.

keedziorek

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: keedziorek »

Idź do jakiegoś elektronicznego, powiedz, jaka masz sytuację i spytaj, czy możesz brać wzmacniacze i zasilacz "do testów" - płacisz bez rachunku, jak nie działa, to przychodzisz, bierzesz następny. Wyjdzie trochę drożej niż przez net, ale nie masz żadnych kosztów wysyłki. Wzmacniacz z rozdzielaczem na razie sobie odpuść, połącz jeden przewód na sztywno z anteną i sprawdzaj na 1 telewizorze.

jurandzik
Posty: 52
Rejestracja: 9 stycznia 2011, o 16:49
Odbiornik: LV5TDelux, Samsung UE40C6000
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gołogóra 52,1km

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: jurandzik »

Ja najprawdopodobniej kupiłem najlepszą możliwą antenę :) tu zobaczyć można bebechy w środku... czy to powinno tak wyglądać? Nie wiem...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

keedziorek

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: keedziorek »

To zwykły symetryzator, zrób to, co napisałem wyżej.

jurandzik
Posty: 52
Rejestracja: 9 stycznia 2011, o 16:49
Odbiornik: LV5TDelux, Samsung UE40C6000
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gołogóra 52,1km

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: jurandzik »

keedziorek pisze:To zwykły symetryzator, zrób to, co napisałem wyżej.
A co to jest w takim razie? :) Obrazek

keedziorek

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: keedziorek »

wzmacniaczo-rozdzielacz, z dość małym wzmocnieniem.

Chyba źle mnie zrozumiałeś, chodzi mi o przedwzmacniacz antenowy ofc, np lna-177 + zasilacz antenowy [najlepiej regulowany].

jurandzik
Posty: 52
Rejestracja: 9 stycznia 2011, o 16:49
Odbiornik: LV5TDelux, Samsung UE40C6000
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gołogóra 52,1km

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: jurandzik »

Po prostu wciskają co droższe w takim razie, bo ten wzmacniaczo-rozdzielacz kosztował 100zł... czyli on jest do d..? A mam zamówić coś tego typu: Obrazek ? A (wstyd pisać...) ale ... gdzie to schować? :) I to samo wzmacnia? Bez prądu? Czy najpierw ten przedwzmacniacz, a potem dodatkowo zasilacz? :) Jak dla amatora proszę pisać :).
Ostatnio zmieniony 10 września 2011, o 14:09 przez jurandzik, łącznie zmieniany 1 raz.

keedziorek

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: keedziorek »

dajesz to do puszki zamiast symetryzatora :D

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: Robert03 »

jurandzik pisze:No w tym pech, że już poregulowałem anteną... więcej się nie da..., wzmacniacz chyba też był wykorzystany... to jest to drugie zdjęcie od góry... Odległość ma swoje minusy...
Jaka odległość?
Z Gołogóry do Słupska jest 55 km. To żadna odległość. Na tej antenie bez wzmacniacza spokojnie powinieneś odebrać MUX2.Chyba że przed anteną stoi budynek i zasłania całkowicie kierunek na Gołogórę, albo jest ściana lasu. Jeśli nic nie zasłania i teren jest w miarę otwarty to cudów nie ma.
Sprawdz czy kabel gdzieś nie jest przerwany, sprawdz czy ten płytkowy symetryzator jest sprawny. Może w tej złączce F jest problem ( wywal go z anteny dla testu i podłącz kabel bez niego lub zastąp go nowym płytkowym bez złączki F ) ?
Jeśli masz kierunek zasłonięty to wtedy pomyśl o jakimś przedwzmacniaczu - chociaż to ostateczność.
Ostatnio zmieniony 10 września 2011, o 20:58 przez Robert03, łącznie zmieniany 2 razy.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: Robert03 »

jurandzik pisze:Po prostu wciskają co droższe w takim razie, bo ten wzmacniaczo-rozdzielacz kosztował 100zł... czyli on jest do d..? A mam zamówić coś tego typu: Obrazek ? A (wstyd pisać...) ale ... gdzie to schować? :) I to samo wzmacnia? Bez prądu? Czy najpierw ten przedwzmacniacz, a potem dodatkowo zasilacz? :) Jak dla amatora proszę pisać :).
Nie jest do d... tylko u ciebie wodocznie problem jest gdzie indziej. To co kupiłeś służy do rozdzielania sygnału na 2 odbiorniki przy niewielkim wzmocnieniu sygnału. Tylko że jak z anteny sygnał jest nie stabilny to ten wzmacniacz nic nie poradzi bo nie ma czego wzmacniać. Ale 100 zł to przepłaciłeś... i to sporo.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: Robert03 »

jurandzik pisze:Po prostu wciskają co droższe w takim razie, bo ten wzmacniaczo-rozdzielacz kosztował 100zł... czyli on jest do d..? A mam zamówić coś tego typu: Obrazek ? A (wstyd pisać...) ale ... gdzie to schować? :) I to samo wzmacnia? Bez prądu? Czy najpierw ten przedwzmacniacz, a potem dodatkowo zasilacz? :) Jak dla amatora proszę pisać :).
Gdybys zdecydował sie kupić taki przedwzmacniacz to montujesz go do puszki antenowej zamiast symetryzatora i podłączasz kabel koncentryczny złączką typu F.
Na drugim końcu kabla koncentrycznego - przy telewizorze - montujesz zasilacz z separatorem(separator to wtyczka telewizyjna z podłączonym do niej zasilaczem) takie coś jak to: http://www.dipol.com.pl/zasilacz_wzmacn ... _D0015.htm
Ten zasilacz podany w linku jest z regulacją - radzę taki kupić. Będziesz mógł regulować wzmocnienie.
Bez zasilacza ten przedwzmacniacz nie przepuszcza sygnału więc jak go zamontujesz i nie zasilisz nie odbierzesz nic.
Zanim jednak wydasz kolejną kasę upewnij się że wszystkie złącza, kabel i symetryzator masz sprawne.
Montowanie przedwzmacniacza to ostateczność.
Ja odbieram oba MUX'y (MUX 2 - 100kW, MUX3 - 50 kw) z nadajnika Iława Kisielice - odległość 70 km przy pomocy takiej anteny bez wzmacniacza przy długości kabla antena-odbiornik = 30 metrów na samym symetryzatorze. Dodatkowo sygnał idzie przez zwrotnicę która sumuje sygnał UKF z anteny UKF. Dopiero w mieszkaniu sygnał mam rozdzielony na 3 odbiorniki podobnym wzmacniaczem do Twojego-12 dB ( 1 telewizor i 2 tunery radiowe UKF).
Jakośc sygnału obu MUXów 100% bez względu na pogodę.

jurandzik
Posty: 52
Rejestracja: 9 stycznia 2011, o 16:49
Odbiornik: LV5TDelux, Samsung UE40C6000
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gołogóra 52,1km

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: jurandzik »

Dużo informacji. Bardzo dziękuję, jutro jeszcze potestuję bez płytki na innym kablu. Zobaczymy, ale pogoda ma być 'niestety' dobra :P, ale się okaże. Zapodam też fotę jak daleko są najbliższe przeszkody.

jurandzik
Posty: 52
Rejestracja: 9 stycznia 2011, o 16:49
Odbiornik: LV5TDelux, Samsung UE40C6000
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gołogóra 52,1km

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: jurandzik »

Widzę tyle: Obrazek
Antena jest ustawiona mniej więcej w stronę tych pierwszych domków na środku. Są one wyższe niż zainstalowana antena... ale czy są na linii nadajnik antena to chyba ciężko ocenić.
Aha... keedziorek pytał o to czy antena jest ustawiona lekko do góry czy na wprost... a jak być powinna?

DVBManiak

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: DVBManiak »

Najlepiej idealnie równo. Teren masz bardzo dobry. Wejdź jeszcze tutaj i określ sobie kierunek ustawienia anteny itp. Coś ewidentnie musisz robić źle, bo warunki odbioru masz wprost idealne. Najlepiej opisz mi całą swoją instalację z kablem, zasilaczem i wszystkim co obecnie masz na PW, to ci pomogę.

Zablokowany