Antena 60km od nadajnika

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Druga antena UHF

Post autor: danmuz »

Szukam porządnej anteny UHF. Odległość od nadajnika około 70km. Zależy mi na możliwie najlepszej jakości sygnału w wersji pasywnej. Jeśli okaże się że symetryzator to za mało wtedy dam wzmacniacz. Będę wdzięczny za porady.

jojoro
Posty: 53
Rejestracja: 19 lipca 2012, o 22:26
Odbiornik: ADB-100T oraz Panasonic tx-p42st50e
Instalacja antenowa: DVBT:Dipol 94/21-69 Vena.Symetryzator.
Radio:Dipol AR9/CCIR/UKF-FM.Symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: Druga antena UHF

Post autor: jojoro »

Trochę wróżenie w ciemno bo nie wiemy skąd jesteś i co z jakiego nadajnika chcesz odebrać.
Jeżeli standardowe MUX1,2,3 nadające z mocami po 100kW to każda jedna antena w stylu ATX91 spisze się znakomicie.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Druga antena UHF

Post autor: danmuz »

Ok. Podam więcej konkretów. Jestem z Płońska i chce obierać na niej MUXy 1-2-3 z Warszawa/Raszyn i MUX-TVN HD z PKiN. Ze względu na odległość będzie to zbliżony kierunek. Mux 1-2 mają po 100kW a mux 3 ma 130kW.

Na mieście jest trochę takich anten ATX-91 ale wyglądają tragicznie w sensie poodpadały te plastiki itd... chyba że jest jakaś wersja rzeczywiście dobrze wykonana. Może ta ATX-107 jest lepsza ?
Z drugiej strony nie wiem czy jest sens kupować np Sygmę 9HD za 300 PLN...
W przypadku anteny pasywnej jak wygląda kwestia filtra LTE ? W którym miejscu montować taki filtr ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Druga antena UHF

Post autor: poxipol »

Fracarro jest bardzo dobrą anteną.
W porównaniu z ATX-91 ma o 2 dB mniejszy zysk energetyczny,
Szerokopasmowa ATX-91 K 21-60 ma zysk od 12-18 dB
Antenę należy poprawnie zmontować.Piórka anteny mają ostre krawędzie i wgłębienia.Istotne znaczenie ma ich umieszczenie w plastikowych zatrzaskach.Odwrotne ich zatrzaśnięcie powoduje luz,co po dłuższej jej pracy może powodować ich odpadanie.Siadające ptactwo raczej omija tego typu konstrukcje.
Filtr montuje się tylko w uzasadnionych przypadkach,gdyż wnosi dodatkowe tłumienie.
ATX 107 jest już na wyprzedaży ze względu na dywidendę cyfrową K 21-69
Brak naturalnego filtra LTE

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Druga antena UHF

Post autor: K63 »

ATZ-25/21-60 zapewne także mogłaby dać radę.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Druga antena UHF

Post autor: danmuz »

Właśnie taki problem widziałem u znajomego. Ma Televesa DAT790 MIX VHF/UHF z filtrem LTE. Bez sensu moim zdaniem w jego przypadku bo widać różnice dla MUX z Raszyna na kanale 58 ma słabszy sygnał względem pozostałych muxów.

Czyli dobrze złożona antena ATX-91 powinna długo działać i się nie rozpadać ?
Biorę jeszcze 3 anteny pod uwagę:

http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-25-21-60/154

https://buro.pl/pl/p/Antena-telewizyjna-ATV-2121-60/232
Ta druga posiada zysk 12-18 dB - taką dostałem informację z tej firmy.

lub

http://sklep.awhandel.pl/sigma-9hd-ante ... 8-5db.html z zyskiem do 18,5dB.

Rozumiem że symetryzator wystarczy dla takiej odległości?

Antena będzie wisiała na pionowym maszcie zabetonowanym w ziemi na działce za domem na wysokości dachu domu jednorodzinnego. Montaż na dachu odpada bo dach jest zbyt stromy a dodatkowo kierunek Warszawa wypada tam na wprost dużych drzew. Z masztu widok jest na otwarty horyzont.

Jaka powinna być odległość między ATX-91 a anteną VHF zamontowaną na tym samych maszcie ?

rafisz
Posty: 55
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:29
Odbiornik: Samsung UE40H6400
Instalacja antenowa: FM - "okrąglak", VHF - ATZ-5, UHF - ATZ 19, zwrotnica Badmor Z-3
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN Warszawa

Re: Druga antena UHF

Post autor: rafisz »

ja sie wypowiem co do trwałości ATX-91, u moich rodziców jest zamontowana taka antenka, ma juz chyba z 12 lat (a może wiecej), zamontowana była jak tylko pojawiły się na rynku, wtedy wiadomo że pracowała w analogu, póki co antenka w stanie bardzo dobrym, nic nie odpadło, wszystkie "blaszki" proste, wydaje mi się że rzeczywiście ptaszyska omijają takie konstrukcje - o czym pisał poxipol

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Druga antena UHF

Post autor: poxipol »

U mnie tego typu antenka na dachu pracuje już 32 lata i nie widać śladu uszczerbku.
Odległość jej od anteny VHF 0,8-1m,a pomiędzy nimi zwrotnica.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Druga antena UHF

Post autor: danmuz »

Tak sobie dziś patrzyłem na wykresy zysku ATX-91 oraz Sygmy 9HD dla muxów z Warszawy i praktycznie wychodzi taki sam w każdym z 3 przypadków. Cena nie jest dla mnie istotnym wyznacznikiem. Na korzyść Sygmy przemawia jakość wykonania - trwałość i symetryzator ze złączem F. Jest też wstępnie złożona. Z kolei ATX-91 w połączeniu z odpowiednim symetryzatorem będzie pracowała tylko do 60 kanału. Przy swoich gabarytach jest dosyć lekka. Czy to że jest praktycznie 2 razy dłuższa ma wpływ na jej kierunkowość ? Może się to przełożyć w efekcie na lepszy końcowy rezultat względem Sygmy ?
Ostatnio zmieniony 21 czerwca 2017, o 22:29 przez danmuz, łącznie zmieniany 2 razy.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Druga antena UHF

Post autor: poxipol »

Anteny Sygmy mają podany zysk w dBi, ATX w dBd.
2,1 dBi = 0 dBd

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Druga antena UHF

Post autor: danmuz »

A rzeczywiście nie zwróciłem na to uwagi :) To zdecyduję się na ATX-91.

Tylko poproszę jeszcze o poradę którą z nich konkretnie bo co sklep to jakoś inaczej ona wygląda...

Widziałem w necie min.3 wersje:

http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATX-91 ... IELONA/431

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... tena-atx91

https://all-ant.pl/pl/p/Antena-DVB-T-ATX-91s/198

W tej z Hollexu widać śrubki w tych plastikach natomiast w tych pozostałych dwóch nie....która wersja jest oryginalna ? Dłużej wytrzyma ? Ta z INELA jest dzielona bo inaczej tylko odbiór osobisty.

Którą wybrać ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Druga antena UHF

Post autor: poxipol »

Wszystkie mają takie same parametry.
Różni producenci,różne kolory i sposoby montowania podpory nośnika.
Ostatnio zakupiłem taką w Hollexie i była z Inela -bez uwag.

Tego typu anteny produkuje też np.Funke
Obrazek
Na zdjęciu są tzw.combo w zgodnej polaryzacji o wspólnym dipolu i reflektorem VHF zaraz za reflektorem UHF

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Druga antena UHF

Post autor: danmuz »

Widziałem te Funke ale oni w tych UHF dają od razu wzmacniacz. To samo jest w Televes DATBOSSLR. Mogą one pracować jako pasywne ale i tak zwykły symetryzator ma mniejsze tłumienie.

Ja zdecyduje się na ATX-91 z ALL-ANT. Ten żółty kolor mi się podoba :D i symetryzator 21-60. Chyba nie ma sensu montować na 21-69...

Ostatnia kwestia to rozgałęźnik. Muszę rozdzielić sygnał na 4 TV. Ze względu na tłumienie takiego rozgałęźnika muszę chyba użyć aktywnego np. Telmor RTA-140. Będzie wystarczający ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Druga antena UHF

Post autor: poxipol »

Przy bliskiej odległości do nadajnika,to nawet na pasywnej antence o dużym zysku można przesterować sygnał.
Najpierw trzeba zamontować anteny,zastosować kabel o dobrych parametrach i zobaczyć jakie wyjdą nam wskazania.
Jeżeli będzie 100/100,to nie oznacza że jest super.
W takiej sytuacji do precyzyjnego ustawienia anten należy użyć tłumika antenowego,zwracając uwagę nade wszystko na jakość sygnału.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Druga antena UHF

Post autor: danmuz »

Ok. To najpierw spróbuje na totalnie pasywnym układzie. Zobaczymy jakie wyjdą wartości. Antenę VHF już mam. Do końca czerwca mają skończyć remont na PKiN i wtedy MUX-8 ma być z pełną mocą. Porobię testy pasywnej VHF. Do tego czasu zamówię też ATX-91 oraz zwrotnicę. W którąś sobotę lipca zainstaluje wszystko. Zobaczymy jakie będą sygnały. Napiszę tutaj i wtedy zobaczymy czy trzeba coś wzmacniać czy nie... Co do kabla to do anten naziemnych FM i TV używam żelowanego czarnego kabla Triset-113. W instalacji SAT w pełni miedzianego Televes T-100HD. Innych kabli nie używam.

turkuć
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2017, o 19:39

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: turkuć »

Lokalizacja:
52°57'33.5"N,
23°49'23.9"E

60km od w zasadzie jedynego nadajnika, teoretycznie na granicy zasięgu dla MUX-3 i MUX-8 i kilka kilometrów poza zasięgiem MUX-1 i 2. Jeden telewizor, długość kabla ok. 10m, maszt na wys. ok. 4-5m. Zależy mi na odbiorze wszystkich MUX-ów. Mógłby ktoś bardziej doświadczony doradzić antenę? Dzięki za pomoc.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Druga antena UHF

Post autor: danmuz »

Dziś miałem chwilę i podłączyłem antenę VHF na PKiN. Tą do UHF będę zamawiał na dniach. Odbiór stabilny. Siła sygnału 62-66% jakość skacze w zakresie 40%-100%. Nakręciłem się trochę tą anteną ale nie udało mi się znaleźć takiego kierunku żeby jakość trzymała poziom. Zastanawiam się czemu tak skacze skoro antena jest pasywna ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Druga antena UHF

Post autor: poxipol »

Antena VHF - to nic nie mówi.
Obrazek
Najczęstszy mankament,zwłaszcza w paśmie VHF.
W analogu widać to bezpośrednio na ekranie.
Wielodrogowość-odbicia zew.
Odbicia własne-niedopasowanie instalacji,błędnie zamontowana,złożona antena.
Korektor błędów cały czas z tym walczy.
W takich sytuacjach stosuje się antenę o lepszych parametrach,jeżeli pojawiająca się pikseloza jest uciążliwa.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Druga antena UHF

Post autor: danmuz »

Moja antena VHF jest taka:

http://satmania.com.pl/antena_vhf_fte_f ... _2634.html

Złożona zgodnie z załączoną instrukcją. Nie ma w niej info w którym miejscu zainstalować uchwyt mocujący.
Widziałem antenki VHF INELA i trochę wzorując się na nich dałem mocowanie do masztu między dipol a reflektor w równej odległości.

Niestety nie mam miernika sygnału więc do ustawiona użyłem małego TV LG. I to był chyba mój błąd bo podłączyłem przed chwilą antenę do drugiego TV (Philips) i siła 85% a jakość 100% BER 0.0 X 1E-6.

Pamiętam te "odbicia" VHF z analogu na TVP1 zarówno z PKiN jak i później z Raszyna. Zawsze tak było w Płońsku.
Może jeszcze uda mi się podnieść ją o 1,5 do 2m.

Teraz to dopiero jestem ciekaw tej ATX-91 jak sobie poradzi :)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Druga antena UHF

Post autor: poxipol »

Na mankamenty tego typu zakłóceń,w zależności od miejsca odbioru są dwa warianty.
Zastosowanie anteny kierunkowej o wąskim kącie promieniowania,o stosunku promieniowania głównego do wstecznego =20 dB,co pozwoli na stłumienie napięcia wejściowego odbiornika pochodzącego od fali odbitej do poziomu 10+20=30 dB,co może być wartością dopuszczalną.
Jeżeli sygnał zakłócający jest pod kątem poniżej 20 stopni względem rozchodzenia się fali bezpośredniej,to można wykonać niewielkie skręcenie anteny.Straty sygnału użytecznego są prawie niedostrzegalne rzędu 3-4 dB.

Jeżeli dach mamy kryty blachą to takie min.1,6 m

Zablokowany