Antena 60km od nadajnika

Rafał
Posty: 15
Rejestracja: 29 lipca 2016, o 08:48
Odbiornik: Canva
MediaTech
Sony KLD-46EX401
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock Rachocin RTCN Warszawa Raszyn

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Rafał »

Dzięki serdeczne za pomoc.
Jak zgarnę wszystko będę działał.

Ps jaką antenę radiową od razu jak będę montował zakupić i w którym kierunku ustawić?
Żebym już nie musiał kogoś wołać znów na ten dach.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

Jeśli ma być dookólna to np taka.
http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_ ... _A0221.htm
Jeśli zależy Ci na jakiejś bardziej odległej stacji to kierunkowa, ale to trzeba sensownie dobrać.

Rafał
Posty: 15
Rejestracja: 29 lipca 2016, o 08:48
Odbiornik: Canva
MediaTech
Sony KLD-46EX401
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock Rachocin RTCN Warszawa Raszyn

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Rafał »

DVB-T/S pisze:Jeśli ma być dookólna to np taka.
http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_ ... _A0221.htm
Jeśli zależy Ci na jakiejś bardziej odległej stacji to kierunkowa, ale to trzeba sensownie dobrać.
Dzięki też tą właśnie przeglądałem.
Najbliżej i tak jedynie chyba ściągnę tylko Warszawę.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Robert03 »

Rafał pisze: Dzięki też tą właśnie przeglądałem.
Najbliżej i tak jedynie chyba ściągnę tylko Warszawę.
Napewno nie tylko Warszawę.
Jeśli chcesz odbierać stacje radiowe w dobrej i bardzo dobrej jakości z Warszawy to tylko dipol prosty ustawiony w polaryzacji pionowej lub 3 elementowa Yagi w polaryzacji V skierowana na PKiN. Osobiście polecam 3 elementową yagi, lub 5 elementową.
http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_ ... _A0200.htm
http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_ ... _A0312.htm

Na tak ustawionej antenie odbierzesz też stacje dużej mocy z RTCN Płock Rachocin nadające w polaryzacji poziomej.
W Warszawie wszystkie stacje radiowe nadają w polaryzacji V za wyjątkiem radia Jutrzenka. Więc ten dipol poziomy okrągły będzie zbierał zakłócenia od sąsiednich dużych obiektów nadawczych nadających w polaryzacji poziomej.

Żadne kółka kręcone na wiadrze ani kółka z dołączonymi "patykami" pionowymi nie nadają się do odbioru radia w dobrej jakości. Szkoda na to pieniędzy i miejsca na maszcie.
Kółko z patykiem bardzo dobrze odbierze wszelkie dookólne zakłócenia stacji z odległych nadajników i skutecznie zakłóci odbiór nawet najbliższych stacji małej mocy. To się nie nadaje do polskiego zatłoczonego FM'u. Zamiast odbioru radia będziesz miał sieczkę nakładających się stacji a te najsilniejsze będą zaszumione w stereo.
To już lepiej pozostać przy kawałku drutu.
Ostatnio zmieniony 30 lipca 2016, o 14:06 przez Robert03, łącznie zmieniany 1 raz.

Rafał
Posty: 15
Rejestracja: 29 lipca 2016, o 08:48
Odbiornik: Canva
MediaTech
Sony KLD-46EX401
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock Rachocin RTCN Warszawa Raszyn

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Rafał »

Dzięki śliczne.
Czy tą antenę w prosty sposób mogę zmienić aby była pionowa? z tego co widzę na zdjęciu jest ustawiona poziomo.
http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_ ... _A0200.htm

Jeszcze jedno pytanie bardziej orientacyjne Kabel również mogę zastosować ten sam co do dvbt?
http://www.dipol.com.pl/przewod_koncent ... 1017_1.htm

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Robert03 »

Antenę w polaryzacji pionowej musisz zamontować na wysięgniku. Najlepiej by był długości conajmniej 0,7m.
Można wykonać samemu lub kupić gotowy i go przedłużyć.
W dipolu są krótrze - lepsze to niż nic.
Wpisz w wyszukiwarce "antena radiowa w polaryzacji V" zobaczysz zdjęcia w necie jak to się montuje.
http://www.dipol.com.pl/uchwyt_masztowy ... E8792C.htm
Kabel stosujesz ten sam co do telewizji.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Można zastosować antenę FM pracującą w dwóch polaryzacjach.
Kierunkowa.
http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_ ... _A0222.htm
Lub dookólna.
http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_ ... _A0228.htm
Osobiście stosuję tą ostatnią z tłumikiem 20 dB dla ograniczenia wpływu dalszych nadajników FM SK,CZ i Austrii.

Wszystko można puścić jednym kablem stosując zwrotnicę ant.z uwzględnieniem odbioru w paśmie VHF,gdzie można również odbierać DAB+.
W domu stosuje się zwrotnicę.odb.
http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0340.htm

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Robert03 »

Żadna z tych anten nie nadaje się do stosowania poza granicami dużego miasta. To są anteny "byle coś było". Sprawdzą się w centrum miasta do odbioru stacji lokalnych. Poza miastem już niekoniecznie. W polsce mamy bardzo dużo stacji na UKF. Często są nadawane z odstępem co 0,1 MHz. Dlatego wszelkie anteny dookólne się nie sprawdzają w zestawieniu z szerokopasmowymi filtrami w tunerach UKF.
Tą drugą posiadam (na dachu na 4 m maszcie) i przestrzegam przed jej użytkowaniem. To bardzo dobry "piorunochron". Bez odpowiedniego jej uziemienia i przystosowania do stosowania na dachu możemy zostać pozbawieni odbiornika po pierwszej lepszej burzy. Antena nie jest zwarta dla DC a więc wyładowania zaindukowane w antenie idą prosto do głowicy tunera.
Z odbiorem jest bardzo przeciętnie. Stacje o mocy 1-5 kW nadawane w pol. V i odległości 40 km od nadajnika odbiera słabo. Za to dobrze odbiera zakłócenia od sąsiednich mocnych stacji nadawanych z RTCNów oddalonych o 80-100 km. Moim zdaniem 30 PLN lepiej wydać na coś innego.
Zwrotnica jak najbardziej być powinna, można sobie zrobić instalację zbiorczą i rozprowadzić sygnały RTV jednym kablem do kilku pomieszczeń.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Czy badziewne.
Wiele takich anten kierunkowych montowałem w sporej odległości od miasta i w porównaniu z innymi lepiej się sprawdzały,biorąc pod uwagę odmienność polaryzacji -wystarczy podpiąć profesjonalny miernik i widać już znaczące różnice.
Każda antena jest narażona na wyładowania atmosferyczne,trzeba tylko je odpowiednio zabezpieczyć.
Swoją antenę dookólną zabezpieczyłem iskiernikiem o pojemności 470 pF ,podobne zabezpieczenia stosuje się w wielu odbiornikach za pomocą kondensatorów ceramicznych.
Takie same anteny stosuje się w małych radioodbiornikach,czy samochodach.
Dobrym zabezpieczeniem jest stosowanie głowicy DSK-U
Obrazek
Bardzo wysokie usytuowanie anteny powoduje Ze przy tym natłoku stacji,a zwłaszcza przy zwiększonym tropo odbiór może być problematyczny,zwłaszcza jeżeli posiadamy odb.o kiepskiej selektywności.

Jak wspominałem do anteny mam wpięty tłumik,a sygnał jest rozdzielony do czterech odb.
Oprócz stacji lokalnych rozwalonych po różnych częściach miasta czysto odbiera, pomimo wytłumienia sygnału inne dalsze nadajniki w tym Radio Alex z Zakopanego i jedną ze Słowacji.

To już nie te czasy kiedy zrobiło się antenkę 5-el CCIR i odbierało się radio z Austrii.
Teraz żeby posłuchać zakresu D,S,K trzeba opuścić miejski śmietnik.

tburzynski
Posty: 5
Rejestracja: 31 lipca 2016, o 21:06
Odbiornik: Dekoder Globo
Instalacja antenowa: tri digit + APL 109e 5V z dekodera, kabel 15m, maszt na kominie 3m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: tburzynski »

Cześć
Jestem tu nowy i jeżeli muszę założyć swój temat proszę o informację.
Mam problem ze swoją instalacją.
Posiadam antenę podobną do tri digit z symetryzatorem(teraz nie pamiętam dokładnej nazwy).
Antena znajduje się na maszcie o wysokości 3m, który jest zaczepiony do komina. Kabel około 15m, po drodze jest wzmacniacz APL 109e zasilany 5v z dekodera GLOBO. Antena jest skierowana na Łódź EC.

Podczas dobrych warunków meteorologicznych(słoneczny dzień) mam bardzo słaby sygnał. MUX3: siła sygnału max 40% jakość max 30%, MUX 1 siła i jakość sygnału max po 20%. Oglądanie TVP czy kanałów z MUX 3 jest praktycznie nie możliwe. MUX 2 działa poprawnie siła 60%, jakość sygnału około 100%.
Po deszczu MUX1 i MUX3 siła sygnału około 75% i jakość około 100%. Wszystko działa normalnie.

Instalacja znajduje się w środku lasu, puszcza Bolimowska, miejscowość Joachimów - Mogiły. Korzystam z instalacji okazjonalnie w weekendy.

Czy jeżeli podczas weekendów jest dużo osób w pobliżu oglądających TV może spadać siła sygnału i jakość ?

Obecnie jestem na urlopie i zostaję tutaj w tygodniu będę obserwować co będzie się działo.

Czy potrzebuję zainstalować jakiś specjalny wzmacniacz albo tłumik ?

Dziękuję za pomoc

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

Usuń wzmacniacz bo masz najprawdopodobniej przesterowany sygnał.

tburzynski
Posty: 5
Rejestracja: 31 lipca 2016, o 21:06
Odbiornik: Dekoder Globo
Instalacja antenowa: tri digit + APL 109e 5V z dekodera, kabel 15m, maszt na kominie 3m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: tburzynski »

DVB-T/S pisze:Usuń wzmacniacz bo masz najprawdopodobniej przesterowany sygnał.
Bez wzmacniacza brak sygnału, MUX 1,2,3 siła i jakość 0%.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

Źle ustawiona antena lub problem z instalacją.

tburzynski
Posty: 5
Rejestracja: 31 lipca 2016, o 21:06
Odbiornik: Dekoder Globo
Instalacja antenowa: tri digit + APL 109e 5V z dekodera, kabel 15m, maszt na kominie 3m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: tburzynski »

DVB-T/S pisze:Źle ustawiona antena lub problem z instalacją.
Jeżeli chodzi o antenę to wybrałem miejsce i kierunek, z którego dochodził najlepszy jakości sygnał.
Dookoła domu jest dużo wysokich starych drzew.

Czy da się w jakiś prosty sposób zdiagnozować instalację ? Czy na przykład, z kablem jest coś nie tak ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: poxipol »

W czasie deszczu po deszczu występuje lepsza jonizacja powietrza,a sygnał lepiej propaguje.
Poziom sygnału na pasywnym odbiorze jak podajesz jest znikomy,a wzmacniacz w zasadzie wzmacnia straty na symetryzatorze i kablu.
Poprawna praca tego wzmacniacza zaczyna się od napięcia zasilania 9V

Antena którą posiadasz stwarza więcej problemów jak pożytku.

U kolegi jest podobna sytuacja-dookoła drzewa.
Antena wystawiona na zew. zero odbioru.
wew.poprawny odbiór.
Dlaczego tak jest.
Wynika to z negatywnego oddziaływania ziemi.
W pokoju w którym odbiera jest podpiwniczenie.
Najlepiej z tym problemem radzi sobie antena synfazowa- siatkowa z symetryzatorem.gdzie jest zaraz za oknem wewnątrz.
Teoretycznie w zależności od rodzaju anteny powinna być na wysokości 10m od ziemi.
Nie trzeba być znawcą żeby stwierdzić że twoja antena zbiera sygnał z trzech kierunków.
.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

Znowu wypisujesz bzdury z anteną "na grilla"! Drzewa mogą przeszkadzać ale nie wiadomo jak są wysokie, ile m npt wisi antena oraz czy jest prawidłowo podłączona.

tburzynski
Posty: 5
Rejestracja: 31 lipca 2016, o 21:06
Odbiornik: Dekoder Globo
Instalacja antenowa: tri digit + APL 109e 5V z dekodera, kabel 15m, maszt na kominie 3m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: tburzynski »

poxipol pisze:W czasie deszczu po deszczu występuje lepsza jonizacja powietrza,a sygnał lepiej propaguje.
Poziom sygnału na pasywnym odbiorze jak podajesz jest znikomy,a wzmacniacz w zasadzie wzmacnia straty na symetryzatorze i kablu.
Może tak być, dzisiaj całą noc lało i odbiór jest w porządku.
poxipol pisze: Poprawna praca tego wzmacniacza zaczyna się od napięcia zasilania 9V
Sprawdzę na zasilaczu 9V, mam w domu tylko wtyczki z zasilaniem 12V i nie było poprawy.
poxipol pisze: Antena którą posiadasz stwarza więcej problemów jak pożytku.

U kolegi jest podobna sytuacja-dookoła drzewa.
Antena wystawiona na zew. zero odbioru.
wew.poprawny odbiór.
W moim przypadku akurat wewnątrz żadna antena nie odbierała sygnału, domek jest drewniany z metalowym dachem.
poxipol pisze: Dlaczego tak jest.
Wynika to z negatywnego oddziaływania ziemi.
W pokoju w którym odbiera jest podpiwniczenie.
Najlepiej z tym problemem radzi sobie antena synfazowa- siatkowa z symetryzatorem.gdzie jest zaraz za oknem wewnątrz.
Antena siatkowa z symetryzatorem testowałem taką na zewnątrz i wewnątrz poziom sygnału był 0%.
poxipol pisze: Teoretycznie w zależności od rodzaju anteny powinna być na wysokości 10m od ziemi.
Nie trzeba być znawcą żeby stwierdzić że twoja antena zbiera sygnał z trzech kierunków.
.
Antena jest na wysokości około 12m nad ziemią, drzewa mają około 15m - 25m, są to przeważnie iglaste ale jest też sporo liściastych.

Jeżeli to pomoże mogę podesłać zdjęcia jak to wygląda.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

Porób fotki.

tburzynski
Posty: 5
Rejestracja: 31 lipca 2016, o 21:06
Odbiornik: Dekoder Globo
Instalacja antenowa: tri digit + APL 109e 5V z dekodera, kabel 15m, maszt na kominie 3m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: tburzynski »

Dodaję zdjęcia. Chciałem uchwycić na zdjęciach drzewa oraz to jak wysoko jest zainstalowana antena.

Antena poniżej to jest kierunkowa 3G która nie wpływa znacząco na odbiór. Zamontowałem ją w tym roku a tv w ubiegłym roku i kłopot, z odbiorem TV był od samego początku. Niezależnie czy jest włączony internet czy nie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

wlodar51
Posty: 5
Rejestracja: 28 lipca 2016, o 21:24
Odbiornik: samsung
Instalacja antenowa: siatkowa ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: wlodar51 »

Witam. Zamierzam wymienić antenę i nie bardzo wiem co kupić. W tej chwili używam anteny siatkowej która najlepiej odbiera przejeżdżające samochody. Może ktoś mógłby mi podpowiedzieć.

http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php?id=MjJuOWYmNHV0Z3M=

Zablokowany