Antena 60km od nadajnika

lysy1141

Re: Problem z MUX 2

Post autor: lysy1141 »

Około 50 km.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Problem z MUX 2

Post autor: seba133 »

To może występują jakieś zakłócenia :?:

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

to może niezbyt ciekawy profil - ja dokupywałem wzmacniacz do AX ale żeby ściągnąć mux1 - 25kW (k 62) z 90km :?
lysy1141 pisze:a MUX 1 mam 74 % zasięgu na MUX 3 coś koło 62 % a MUX 2 tylko 47 %.
to są % siły czy jakości?

lysy1141

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: lysy1141 »

To procenty siły bo jakość na tym jednym MUX 2 skacze od 0 - 80 % na reszcie multipleksów jest 100 %. Fakt że mieszkam przy ruchliwej drodze i zazwyczaj jak jedzie autobus czy coś większego to ginie obraz a jeżdzą bardzo często więc praktycznie nie da się oglądać. Dziwi mnie to że dzieje się to tylko na tym jednym MUXie.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

ten jest na wysokim kanale względem pozostałych (25,35-57)
może jest za silne wzmocnienie? :?
i przez to sygnał przesterowany - przy tej mocy nadajników to pry dobrym profilu odbiera się na samym symetryzatorze
dobrze by było gdybyś wrzucił swoją lokalizację z "DVB t map" ;)

lysy1141

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: lysy1141 »

A jak to zrobić ? Bo ogólnie to jestem z Płocka i mam nastawioną antenę na Rachocin.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

na stronie którą podałem masz wybór map (włącz j.polski - flaga)
na mapie "profil i odległość od nadajnika" klikając myszką ustawiasz swoją lokalizację a z prawej strony "region" wybierasz nadajnik - z lewej strony na dole "wysokość anteny"
jeśli nie będzie linii łączącej dwa punkty (ty - nadajnik) to klikasz na flagę
po kliknięciu w "zieloną strzałkę" pojawi się "dymek" a w nim m.in. żółta gwiazdka
po ustawieniu swojej lokalizacji (możesz skorzystać z satelity) klikasz w gwiazdkę i wtedy na forum wklejasz ten link strony który się pojawi - tam gdzie był adres strony :D
chyba jasno opisałem :lol:

lysy1141

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: lysy1141 »

Chyba chodzi o to:
http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark23001

U mnie w mieście pokazuje tam jeszcze dwa nadajniki a ja o nich nie słyszałem ?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

no to jak widać profil praktycznie idealny
jak dla mnie 40 km to należałoby założyć symetryzator do tego AX (ja na nim łapię mux3 na kanale 48 z mocą 2kW)
więc wzmacniacz raczej przesterowuje sygnał :oops:

edit
na zbliżeniu wychodzi że antenę masz na ulicy :lol:

lysy1141

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: lysy1141 »

O ciut uciekła skubana. To wywale z ciekawości płytkę i zobaczę jak będzie.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

to już ci piszę że z kupnem symetryzatora do AX może być problem - ja miałem z symetryzatorem a wzmacniacz do tej anteny jest do kupienia osobno :D
jest inny rozstaw mocowania w puszce - ale przy dobrych chęciach można lekko rozpiłować rozstaw w symetryzatorze (uważając na ścieżki na płytce)
przy rozkręcaniu puszki odkręć cały dipol od anteny i odkręcaj wszystkie nakrętki - są w środku śrubeczki od płytki które łatwo wyłamać (na wyjściu "F" poł.anteny też jest nakrętka) ;)

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: pablo82 »

A ja u znajomego w AX-1000 zmieniłem całą puszkę antenową od zwykłej siatkówki i tam wsadziłem z normalnym rozstawem śrubek symetryzator paskowy na k.21-69. Natomiast te końce dipola lekko wygiąłem aby mi weszły te śrubki w otwory nawiercone na pręcie dipola na którym zamontowana jest puszka.
Koszt samej puszki tradycyjnej, takiej jak do anteny siatkowej czy do Yagi to koszt 1 browarka lub nawet mniej niż 1 piwo ;)
@lysy1141 zobacz np tutaj:
http://www.dmtrade.pl/index.php?p1745,puszka-antenowa

Mutango

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Mutango »

m@rtops pisze:no to jak widać profil praktycznie idealny
jak dla mnie 40 km to należałoby założyć symetryzator do tego AX (ja na nim łapię mux3 na kanale 48 z mocą 2kW)
więc wzmacniacz raczej przesterowuje sygnał :oops:
Z jednej strony masz rację, że taka antena przy tej odległości powinna działać na symetryzatorze, bez wzmacniacza (i warto spróbować)... ale z drugiej strony trudno tu mówić o przesterowaniu. Wtedy wskaźniki mocy waliłyby mu raczej na maxa, a wariowałyby wskaźniki jakości. Do myślenia daje też fakt, że poprzednia antena również niezbyt dobrze działała...
Ja bym dobrze sprawdził całą instalację, nie tylko antenę. Jak długi jest kabel? W jakim stanie? Stary, nowy, pewny? Pozostałe elementy instalacji, wtyczki, złącza, rozdzielacze... gdzieś może być punkt tłumienia. Czy na przykład wtyczka idąca do TV to plastikowe chińskie badziewie, czy porządna, metalowa, ekranowana... W jaki sposób jest zasilana antena? Z odbiornika, czy ze wzmacniacza separowanego? Czy napięcie zasilania jest dobre?
Jeśli cała instalacja okaże się dobra, to należy założyć, że antena jest umiejscowiona w wyjątkowo "pechowym" miejscu. W jakim miejscu jest antena? W oknie, na balkonie, na dachu? Czy da się ją w celach eksperymentalnych przesunąć w jakieś inne miejsce? Np dwa metry w lewo, dwa w prawo? Czasami takie przesunięcie radykalnie poprawia sygnał, zwłaszcza w terenach miejskich, uprzemysłowionych, gdzie fale lubią wariować.

A ilość terenów przemysłowych, znajdujących się w pobliżu, jest bardzo niepokojąca. Jakieś pół kilometra przed, i kilka kilometrów dalej, trochę w lewo (Orlen, Petrochemia, Mostostal??). Może rzeczywiście jest to wyjątkowo pechowe miejsce, gdzie występuje dużo zakłóceń przemysłowych?... W takich przypadkach instalacje muszą być robione na tip-top. Dobra, jak najbardziej kierunkowa antena, kable, złącza.. wszystko w jak najlepszym stanie, dobrze ekranowane, żeby nie zbierało zakłóceń zewnętrznych. Nawet jeśli stosuje się wzmacniacz, to powinien być raczej ekranowany. Czyli lepszy taki, niż taki. Niemniej jednak warto spróbować bez wzmacniacza, na samym symetryzatorze, bo może się okazać że faktycznie lepiej to zadziała niż na wzmacniaczu.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

Mutango pisze:. Czyli lepszy taki, niż taki.
niestety bez własnej inicjatywy nie ma wyboru we wzmacniaczach do AX
jedyny dostępny to W11
http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/rtb1
jak widać ma inny rozstaw - jeżeli się ma AX z symetryzatorem to można wtedy stosować wzmacniacze "przelotowe" o różnym wzmocnieniu ;)

Mutango

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Mutango »

To może faktycznie lepiej na stałe zainstalować symetryzator. A jeśli ewentualnie wzmacniać, to w ten sposób :)

lysy1141

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: lysy1141 »

Symetryzator miałem ten oryginalny od anteny bo kupiłem ją bez wzmacniacza a później dokupiłem wzmacniacz bo były problemy z odbiorem. Dziś kombinowałem ze wzmacniaczem i bez na samym symetryzatorze ale niestety sygnał bez wzmacniacza prawie o połowę słabszy i w zasadzie każdy multipleks zaczął przerywać więc lipa. Kręciłem anteną po kilka stopni i też siła sygnału zmienia się o maks 2-3 %. Odwróciłem antenę z zamontowanym z powrotem wzmacniaczem na Łódź i łapie sporo stabilniej ale nie łapie jednego multipleksu tego z TVP Kultura i innymi ale tych i tak nie oglądam. Reszta programów sporo się polepszyła choć siła sygnału jest 62 % ale za to jakość sygnału jest stabilniejsza. Przetestuję teraz to ustawienie. Za bardzo nie mam możliwości przestawienia anteny w inne miejsce może o jakiś metr ale musiałbym robić nowy maszt na dachu. Jak to ustawienie będzie lipa to będę musiał go zrobić. Może powodem tego jest dom który stoi zaraz za moim około 6 metrów od anteny i jest sporo wyższy od mojego domu ale niby antena mija ten dach.

Mutango

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Mutango »

Dużo wskazuje że Ci te "tereny przemysłowe" szkodzą od strony północnej, skoro odwracasz antenę na południe i lepiej odbierasz Łódź, która przecież jest 2-3 razy dalej..
Skoro tak, to jeszcze możesz popróbować złapać Warszawę-Raszyn.
Odległość praktycznie ta samo co do Łodzi, ale za to jest tam dość silny mux-3
http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark23025

antos3u

Odbiór z krzemianuchy z Gawlików Wielkich

Post autor: antos3u »

Mam do nadajnika ok 55km.Moc nadajnika ma 20kw. czy antena opticum ax1000 bez wzmacniacz wystarczy?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

jeżeli czysty widok na nadajnik to jest to całkiem prawdopodobne :D

antos3u

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: antos3u »

http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 5660180142
mapa terenu ode mnie do nadajnika

jeden z mojej miejscowości odbiera z Suwałk.Ma kierunkową.Moja ma jeszcze wbudowany symetryzator

Zablokowany