Antena 60km od nadajnika

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

W pierwszej kolejności ponowne ustawienie lub - w miarę możliwości - poszukiwanie nowej lokalizacji dla anteny.
Zastosowanie rozgałęźnika i LNA 188 nie zbilansuje Ci się. Wzmacniaczem dołożysz 12 dB, a rozgałęźnikiem stłumisz 3-4 dB, więc i tak będziesz ok. 8-9 dB do przodu w stosunku do tego co masz teraz. Jeżeli Twój problem na k.31 wynika z nakładania się sygnału z dwóch nadajników, to raczej powinieneś zmniejszać, a nie zwiększać wzmocnienie. Na Twoim miejscu zacząłbym całą "zabawę" od początku, czyli od symetryzatora. Jak będzie za mało, posiadany wzmacniacz spróbuj zasilić zasilaczem regulowanym.

Sdz
Posty: 120
Rejestracja: 19 kwietnia 2011, o 07:04
Miejscowość: Sieradz
Odbiornik: LG, Philips, Samsung
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Łódź

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Sdz »

Dzisiaj rano około godz 6 był sygnał na 31 dosyć stabilny i nie było problemów z obrazem. Teraz znowu jest problem jakość skacze od 1 do 8/10. Między telewizor a wtyczkę wpiąłem na chwilę tłumik regulowany ale z nim sytuacja tylko się pogarsza.
Zmiana lokalizacji anteny raczej jest niemożliwa. Z samym symetryzatorem próbowałem ale wtedy nawet z MUX 1 i MUX2 są problemy duże.

Nagranie - początkowo TVP2 HD, później TVN
http://www29.zippyshare.com/v/9050673/file.html

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

Widać że szaleje Ci BER. Szkoda że nie masz wskazania Bitowej Stopy Błędów w pozycji Stan Sygnału. Widocznie w tym modelu producent nie przywidział takiej możliwości, bo ja w swojej plazmie mam.
Na moim Panasie wskazanie siły 8/10 odpowiada ok. 46 dBmV na mierniku (7/10 to ok. 45 dBmV), czyli troszkę poniżej normy (min. 48 dBmV). Jednak wcale to nie oznacza, ze nie można stabilnie odbierać takiego sygnału. Taką siłę sygnału mają u mnie dwa mux-y ze Słowacji. MER jest sporo poniżej minimum - ok. 20 dB (min. 26 dB), ale BER ma wartości umożliwiające w miarę stabilny odbiór - np. pre BER 5.0E-03, post BER 1.0E-07.
Jeżeli nie masz możliwości zmiany lokalizacji anteny, to pozostaje Ci tylko zmiana jej wysokości lub kierunku. Ewentualnie eksperymenty z różnymi antenami i - w razie potrzeby - wzmacniaczami.
Ostatnio zmieniony 29 września 2014, o 20:53 przez K63, łącznie zmieniany 1 raz.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: distefano »

W odbiorze satelitarnym skakający (szalejący) BER występuje przy bardzo słabym sygnale na tzw. granicy odbioru, być może w TV naziemnej jest podobnie.

Marian

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Marian »

Witam ! proszę o pomoc w doborze najlepszej anteny do mojej lokalizacji. Z góry dziękuje :)
Obrazek

Ukształtowanie terenu
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Domel28 »

Witam. Najbliżej masz do Przysuchy. Czy ten profil tyczy się tego nadajnika? Jeśli tak to 19el. Yagi z symetryzatorem powinna spokojnie dać radę http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm

Marian

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Marian »

Tak, nadajnik z Przysuchy może być tylko czy ta antena pociągnie mux-3 (10 KW) ? czy może dołożyć i kupić coś droższego ?

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Domel28 »

Jeśli nie ma przeszkód w postaci drzew czy budynków to nie powinno być problemu. Nie zapomnij też o dobrym jakościowo kablu np. Triset 113-PE i starannym połączeniu wszystkiego

Marian

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Marian »

Antena będzie podłączona do tunera 20m kablem, czy nie lepiej dać wzmacniacz ? czy pozostać przy tej antenie z symetryzatorem ?

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Domel28 »

Na początek antena z symetryzatorem. W razie czego wzmacniacz można dokupić, ale wątpię że będzie potrzebny.

Marian

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Marian »

ok, dzięki za pomoc, kupię tą antenkę i dam znać jak chodzi :)

bunczu
Posty: 2
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:26
Odbiornik: Ariva T65

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: bunczu »

Marian pisze:Witam ! proszę o pomoc w doborze najlepszej anteny do mojej lokalizacji. Z góry dziękuje :)
Obrazek

Ukształtowanie terenu
Obrazek

Obrazek

Wybaczcie głupie pytanie, jak sprawdziłeś ten zasięg i moc? Szukałem na głownej, odpalałem tą mapke z zasięgiem i pokryciem, ale nie mam takich wartości, a też chciałbym antenę do dvbt. Do nadajnika ze Ślęzy mam lekko 40km, ale to sam mierzyłem po mapie...

Flash999
Posty: 7
Rejestracja: 4 marca 2013, o 16:48

Dobry sygnał, ale brak jakości - odbiór MUX 3

Post autor: Flash999 »

Witajcie,
Mój problem polega na tym, że MUX1 i MUX2 odbierają bardzo dobrze, a MUX3 w ogóle lub z pasami i skaczącym obrazem. TV odbieram na antenie Cabletech ANT0573, kabel 20m i telewizor Sencor z wbudowanym MPEG4. Regulowałem antenę, kierunek w poziomie i różnica jest niewielka. Podłączyłem zasilacz do tej instalacji i sygnał się poprawił, ale jakości brak.

Co może powodować, ze nie działa tylko ten jeden MUX? Problem pojawił się od kilku dni (dokładnie nie wiem, bo nie ja z tego korzystam).

Takie mam parametry:
MUX 1:
http://imgur.com/a/8GZy1
MUX 2:
http://imgur.com/a/Nv6kq
MUX 3:
http://imgur.com/a/7CtgL
Sygnał odbieram z RTCN Krynice k. Białegostoku, moja lokalizacja - [...]

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 17 stycznia 2015, o 14:33 przez Flash999, łącznie zmieniany 1 raz.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Dobry sygnał, ale brak jakości - odbiór MUX 3

Post autor: systemlan »

A na jakiej wysokości jest zamontowana antena? Na dachu czy też za oknem? Jakie piętro? jakie zabudowy?

Flash999
Posty: 7
Rejestracja: 4 marca 2013, o 16:48

Re: Dobry sygnał, ale brak jakości - odbiór MUX 3

Post autor: Flash999 »

Antena jest zamontowana na wysokości czterech metrów nad ziemią, w szczycie domu (na antenę zachodzi niewielka część dachu przykrytego blachą). Tutaj widać to na zdjęciu (oczywiście antena była poprawnie zamontowana): http://imgur.com/AKxI7yz
Zabudowa jest dość korzystna dla odbioru, droga między anteną, a stacją nadawczą to tylko linie doprowadzające prąd do tego domu i las, nad który celuje antena. Większych zabudowań brak, antena nie jest przesłonięta żadnym domem lub budynkiem. Sprawdzałem jak wygląda profil terenu w linii prostej od domu do nadajnika i linia nie była przesłonięta żadnym zabudowaniem (http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html):
Obrazek

Próbowałem ją kiedyś zamontować po drugiej stronie domu i jednak w aktualnym położeniu są lepsze efekty. Tak to wyglądało: http://imgur.com/ywv6elV

Mieszkam w bloku na górce nieopodal, 200 metrów dalej (różnica wysokości 11 metrów między blokiem a tym domem) na drugim piętrze i odbieram wszystkie MUXy z sygnałem 90-91 % i brakiem zakłóceń (antena Tri Digit, sygnał rozdzielony na dwa telewizory, brak wzmacniacza).

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Dobry sygnał, ale brak jakości - odbiór MUX 3

Post autor: systemlan »

No widzisz i już sobie odpowiedziałeś na to pytanie ;) antena zamontowana jest za nisko i oczywiście jest przysłonięta. Ma być na rurze powyżej dachu jak najwyżej. Różnica 11 metrów jest dużą różnicą.

Flash999
Posty: 7
Rejestracja: 4 marca 2013, o 16:48

Re: Dobry sygnał, ale brak jakości - odbiór MUX 3

Post autor: Flash999 »

Rozumiem, jest za nisko, ale jak wytłumaczyć to, że pozostałe MUXy działają bardzo dobrze? Dlaczego nagle ten jeden zaginął (a ma taką samą moc, co pierwszy)? Dotychczas wszystko działało poprawnie, odbiór był bezproblemowy nawet za czasów analogowej, z anteną siatkową.

Z tym wyższym mocowaniem będzie ciężko. Spróbuję przewiesić ją do tego drugiego położenia, co była kiedyś (może z drugiej strony domu będzie lepszy odbiór?).

Zastanawia mnie to, dlaczego sygnał jest, a jakości brak? Przesterowany sygnał?

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Dobry sygnał, ale brak jakości - odbiór MUX 3

Post autor: systemlan »

Poczytaj forum :)

Flash999
Posty: 7
Rejestracja: 4 marca 2013, o 16:48

Re: Dobry sygnał, ale brak jakości - odbiór MUX 3

Post autor: Flash999 »

Szukam informacji na ten temat, ale najczęściej to co znajduje dotyczy przesterowania sygnału, jak ktoś jest za blisko stacji i używa wzmacniacza. Powoli nie wiem czego się chwycić - przewieszać, maszt budować, kable przeciągać...

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Dobry sygnał, ale brak jakości - odbiór MUX 3

Post autor: Kamilx »

Flash999 pisze:(a ma taką samą moc, co pierwszy)?
MUX1 58 kW
MUX2 67 kW
MUX3 100 kW

Każdy multipleks ma inną moc!

Zablokowany