Antena 60km od nadajnika

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

Chyba mało masz do czynienia z ludźmi.
Ludzie mają taką manię że muszą mieć "lepiej" od sąsiada. To że krokodyl wygląda efektownie nie ulega wątpliwości. Jego parametry odbioru są jednak bardzo słabe. Jeśli 19 elementowa antena za 30 parę zł odbiera tak samo albo lepiej niż krokodyl za stówkę to coś tu jest nie tak (z cenami). Rozumiem że 3x więcej aluminium musi swoje kosztować :lol: tylko czemu ludzie ulegają i kupują to badziewie to nie wiem. Ile razy było że wymieniałem krokodyla na zwykłą yagi i było po problemie z odbiorem.
Nie do przemilczenia jest fakt że krokodyle bardzo często są produkowane z rurek o grubości papieru (tak! można je ścisnąć palcami) i góry plastiku który po kilku latach pęka i antena się rozpada!

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: hadam »

W różnych lokalizacjach różne anteny się sprawdzają, ale nie można z góry zakładać, że krokodyle są złe.
Co do tego, że są przereklamowane pełna zgoda.
Jak pisałem krokodyli używają fachowcy z Emitela a oni chyba mają na ten temat wiedzę.
Sąsiad, kolega z naprzeciwka miał antenę siarkową, ale chciał sobie polepszyć i kupił inteligentną Telmora za prawie dwie stówki a teraz lata co zmiana pogody po dachu kręci nią we wszystkie strony i narzeka, że dał się wyrolować.
To co drogie nie musi być najlepsze w tym przypadku, radziłem mu yagi ale nie posłuchał.
Z kolei inny kolega 4 domy dalej po tej samej stronie ma tą antenę Telmora i sobie chwali.
Prawda jest taka, że elementów promieniujących to te anteny mają niewiele a odbierają głównie tymi inteligentnymi wzmacniaczami, jednak w wielu przypadkach się sprawdzają.
Jak wchodziła telewizja cyfrowa to na forach i wszędzie zwłaszcza w internecie była nagonka na anteny siatkowe, że są najgorsze itd. Pomimo wszystko promocja z babcią Lodzią była robiona z użyciem anteny siatkowej. Dziś z perspektywy czasu to już takie oczywiste nie jest, anteny siatkowe mają się w najlepsze a ci zagorzali krytycy jakby przycichli.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

Nie ma inteligentnych anten, wzmacniaczy, a nawet komputerów!
Jak ktoś kupuje na pałę bez wykonania pomiarów to skutki są jak napisałeś.

Od około 2 lat stosuję tylko jeden rodzaj anteny i sprawdza się na całej Opolszczyźnie. Nie ma czegoś takiego że tu czy tam dana antena się nie sprawdza! Są tylko niedbali, niewykwalifikowani instalatorzy którzy nie znają się na rzeczy.

Taki przykład z życia wzięty. Pewna rodzina podpisała nową umowę z Orange i dodatkowo wzięli TV satelitarną. Monterzy z Orange mieli zamontować antenę satelitarną (i to zrobili bardzo dobrze). Ustawić nie mogli bo mają jeden miernik na 3 ekipy :shock:
Za kilka dni wpadł monter z miernikiem... i nie ustawił anteny :lol:
Później przyjechał super technik, znaczy ja i ustawiłem antenę.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: hadam »

Racja inteligentny powinienem napisać "inteligentny" ale dobrze wiesz o jaki rodzaj wzmacniacza mi chodzi, potocznie tak go nazywają, co nie oznacza ze sam myśli.
Co do monterów, to każdy używa takich anten jak uważa, jakie mu się dobrze sprawdzają i dobrze montują, przede wszystkim odpowiada za to co robi, choćby autorytetem.
Ale też nie oznacza to, że akurat ta antena którą montuje dany monter jest najlepsza, przyjdzie drugi i powie, że kiepsko odbiera bo poprzednik zamontował słabą antenę (skąd my klienci to znamy?)
Może też być tak, że bierze akurat te anteny z hurtowni od kolegi bo ten puścił mu z jakiegoś powodu taniej i chwali, że są najlepsze (do nikogo tego nie adresuję, piszę ogólnie).
Kolega prowadzi biznes i wiem jak niektóre rzeczy działają, też jest monterem, ale innych instalacji.
I teraz wracając do monterów anten. Skąd Kowalski ma wiedzieć czy monter przyszedł z profesjonalnym miernikiem a nie z "amperomierzem" jak się na tym nie zna, przyjedzie ustawi i cześć za kilka dni obraz tnie to powie że przecież ustawił dobrze tylko oni coś zmienili w nadawaniu bo antena jak stała tak stoi.
Sam podałeś przykład, że przed Tobą było dwóch i dopiero Ty ustawiłeś poprawnie.
Większość ludzi montują sobie anteny sami i wynika to także z braku zaufania do tych pseudo fachowców. Miernik za 50 zeta to też miernik a nawet jeśli ktoś kupi za dwa koła to nie oznacza, że z tego powodu jest fachowcem.
Jak założę sutannę to księdzem nie będę, ale już co łaska mogę zebrać jak mnie nie rozpoznają.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

Za 50 zł to jedynie WSKAŹNIK który coś pokazuje. Jak trzeba naskakać się z anteną to takie gó*** nie zda się na nic. Jak ludzie pytają czy ustawię im antenę (nie tylko satelitarną) czy lepiej kupić taki wskaźnik za 5 dyszek to nikogo nie odciągam od pomysłu samodzielnego ustawienia.
Informuję że taki zakup może być nietrafiony i potem i tak mnie wezwą a "miernik" wyląduje w szufladzie.
Ludzie nie zdają sobie sprawy jakie niewielkie ruchy anteną DVBT mają wpływ na odbiór. Oczywiście tu jest łatwiej niz z satelitarną ale nieraz trzeba się mocno napocić aby to wszystko działało.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Z nastaniem cyfryzacji,marketing nie zaprzepaścił szansy i ruszył z dość agresywną kampanią reklamową.
Jako że już od wieku nie opracowano alternatywnej struktury anten,cofnięto się do lat 70-tych.
Wybór padł na krokodyla trójramiennego,który pomimo dobrych parametrów ma rozwaloną charakterystykę promieniowania w H w odbiorze pol.poziomej,co naraża ją na skuteczniejsze zbieranie szumów z ulicy i zakłóceń z górnych warstw atmosfery.
Ze względu na te mankamenty,wycofano ją z dystrybucji,pozostawiając dwuramienną np.SPA 40 ( Fuba ),zaliczaną do kategorii anten półprofesjonalnych.
Televes podążając drogą zbytu,zapewne mając dobro użytkowników,nieco poprawił jej mankamenty.
Od typowych krokodyli,wyróżnia się różną długością ramion anten.

Inna sprawa gdy mamy multipleksy nadawane w polaryzacji pionowej ( Słowacja ),gdzie w gęstej zabudowie miejskiej ( odbicia pod różnymi kątami ) może sobie radzić podobnie jak siatka czy ASR,ograniczając zakłócenia z dołu i góry.

Robiąc pomiary u kogoś wspomnianym Televesem,to niestety na kilometr zalatuje tu sponsoringiem.

Przy okazji nadchodzących Świąt dla wszystkich użytkowników Forum.

ZDROWYCH POGODNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

Televes to zdecydowanie najdroższa firma oferująca dobre produkty (nie najlepsze).

Debik17

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Debik17 »

Ja jakis czas temu kupiłem i założyłem tą inteligentna antene combo od Telmora. Jak na razie "odpukać" wszystko fajnie chodzi. Nawet mux 8 da się przyjemnie oglądać, a myślałem ze nic nie złapie : ). Kupowałem w ciemno, nikt mi nie doradzał co i gdzie kupic. Chociaż teraz po czasie wiem ze nie kupiłbym juz anteny dvb-t ze wzmacniaczem, a tylko i wyłącznie pasywna. Zawsze można tez lekko zmodernizowac na upartego inastalacje jeśli ktoś ma trochę czasu i chęci...

housemdt
Posty: 5
Rejestracja: 14 grudnia 2017, o 15:58
Miejscowość: Chojnice

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: housemdt »

DVB-T/S pisze:Za 50 zł to jedynie WSKAŹNIK który coś pokazuje. Jak trzeba naskakać się z anteną to takie gó*** nie zda się na nic. Jak ludzie pytają czy ustawię im antenę (nie tylko satelitarną) czy lepiej kupić taki wskaźnik za 5 dyszek to nikogo nie odciągam od pomysłu samodzielnego ustawienia.
Informuję że taki zakup może być nietrafiony i potem i tak mnie wezwą a "miernik" wyląduje w szufladzie.
Ludzie nie zdają sobie sprawy jakie niewielkie ruchy anteną DVBT mają wpływ na odbiór. Oczywiście tu jest łatwiej niz z satelitarną ale nieraz trzeba się mocno napocić aby to wszystko działało.

O ile przy antenie satelitarnej rozumiem, że trzeba używać dobrego miernika, chociaż sam ustawiłem talerz 120cm z ręki metodą prób i błędów, to nie przesadzajmy z tym DVB-T. Zresztą na dowód antena sąsiadki po wichurach od kilku miesięcy wygląda tak i pewnie odbiera bez zarzutu:

Obrazek

Ja swoje anteny zawsze ustawiałem na oko i nigdy nie było problemu, owszem gdyby robił to dla mnie instalator to chciałbym, żeby używał miernika ale powiedzmy sobie szczerze, że większość ludzi robi takie rzeczy we własnym zakresie. Milimetrowa dokładność to zwykła bujda chyba, że używając słabej anteny(ew. BARDZO DUŻA ODLEGŁOŚC ale to temat do 60km!), która musi mieć taką precyzję ustawienia co dla mnie jest głupotą skoro inna antena w moim przypadku siatka odbiera bez zarzutu po ustawniu na oko. Nie straszne jej wiatry i drgania masztu tak czy siak będzie działać. A skoro piszesz o tych milimetrach to mam dzwonić do instalatora żeby pofatygował się do mnie z miernikiem pewnie co pół roku i skasował swoją dolę no bo Panie ta wspaniała antena się przesunęła o 3mm.


Obrazek

Tutaj wynik na samym symetryzatorze na rożnych kanałach od siła sygnału 10-25% więc naprawdę proszę przestań wypisywać, ze wzmacniacz to zło itp. bo 60km TO NA PEWNO nie jest już odległość, z której W KAŻDYCH WARUNKACH da się odbierać sygnał tylko pasywnie!

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: hadam »

Ja też odniosę się nieco do instalatorów i samodzielnej budowy instalacji przez abonentów.
Celowo nie wymienię nazwy miejscowości bo wielu czyta to forum i mogliby skojarzyć ze swoją osobą.
Pewnie w większych miastach sytuacja wygląda inaczej, ale ja podaję przykłady z mojego podwórka, gdzie jeszcze nie widziałem i nie słyszałem od znajomych aby ktoś wynajmował do tego profesjonalnego montera (w zależności co rozumieć przez słowo „profesjonalnego”). Każdy robi to we własnym zakresie ewentualnie z pomocą np. sąsiada. To się tyczy tak instalacji naziemnej jak i satelitarnej, choć w tym drugim przypadku sat. ale także kablówki sytuacja wygląda nieco inaczej, bo niektórzy operatorzy montują za darmo w ramach podpisanej umowy (sam tak miałem w przypadku kablówki).
Natomiast w przypadku naziemnej osobiście widziałem tylko dwóch takich powiedzmy ustawiaczy anten bo trudno ich nazwać monterami.
Pierwszy to znajomy z punktu naprawy RTV, widziałem go na jednym z dachów przy antenie, ale kiedyś miał przyjść do mnie w innej sprawie i spytałem czy przy okazji nie zabrał by miernika żeby posprawdzać mi instalację to okazało się, że ma tylko właśnie ten wskaźnik sygnału za 50 zł.
I jeszcze jeden inny przypadek, gdy facet z sąsiedniego miasteczka gdzie prowadzi sklep, hurtownię elektryczną dodatkowo dorabia sobie jako elektryk. Niedawno wraz z innymi robił instalację elektryczną naprzeciwko w markecie. Właśnie ten sam facet budował instalację zbiorczą w bloku na sąsiedniej ulicy, antena satelitarna i naziemna, zamontował właśnie tego „inteligentnego” Telmora, cóż ręce opadają, wątpię aby miał jakikolwiek miernik, rozmawiałem z nim i trochę widziałem jak robi.
Sam uważam się za lepszego fachowca, choć nim nie jestem, bardziej pasjonat, nie montuję nikomu anten.
W najbliższym moim otoczeniu w promieniu powiedzmy 30 km. raczej profesjonalistów nie znajdę, tylko takich którzy zajmują się tym przy okazji, najbliżej może w Częstochowie, ale za dojazd nie chcę myśleć ile zapłacę. Sprawdzałem w internecie i w pobliżu są co najwyżej ogłoszenia na OLX’ie, co mogę pomyśleć o takim fachowcu, którego nie stać na porządne ogłoszenie. Jak pisałem wcześniej, ja wiem jak powinien wyglądać dobry miernik i z czym fachowiec do mnie przychodzi, ale jak wiem to znaczy, że mam jakąś tam o tym wiedze i go nie potrzebuję, satelitarną też ustawiłem sobie bezbłędnie i bez żadnego miernika, tuner sat. też pokazuje siłę i jakość i wiem w którą stronę południe.
Nie oceniam nikogo, ale co ma zrobić ktoś, kto mieszka w niewielkiej miejscowości gdzie zazwyczaj najtrudniej o dobry sygnał z dala od nadajnika. No powiedzmy zawezwie paproka bo tylko tacy są dostępni, ten coś tam skleci, po nim przyjdzie drugi, co jeden to mądrzejszy samochwała skrytykuje poprzednika, zmieni antenę, skasuje rachunek a w efekcie nic nie poprawi. Bo trzeba też wspomnieć, że w dobrych warunkach to każdy ustawi a u nas to i profesjonalista będzie miał kłopoty (potwierdzone przez pomiary Emitela i UKE).
Więc nie dziwcie się Panowie monterzy, że jest jak jest i większość ludzi robią sobie instalację sami. I jeszcze jedno, jak kogoś stać na montera, to zazwyczaj go też stać na płatną telewizję a biedna babcia na emeryturze poprosi raczej wnuka o pomoc.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

ObywatelDVB-T pisze:Byli u mnie panowie z Emitela (...) podłączyli także bardzo profesjonalny sprzęt pomiarowy, jak pytałem kosztuje to cacko ponad 20 tysięcy złotych (...) opodal mojego domu robili też dodatkowe pomiary swoją anteną na długim aluminiowym maszcie i żeby było ciekawiej to też był to taki krokodyl Trlevs'a
Krakowski UKE robi pomiary m.in. przy pomocy anteny LPB-2520-A i miernika ETL Rohde@Schwarz.
https://obrazki.elektroda.pl/1732699400_1507452431.jpg

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: poxipol »

To najbardziej obiektywna antena do wykonywania pomiarów.
Krótko mówiąc wszystkie parametry elektryczne są w przybliżeniu stałe w określonym paśmie roboczym,a ściśle mówiąc zmieniają się periodycznie w funkcji logarytmu częstotliwości.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: hadam »

Pierwszy raz było to bodajże w 2014 przyjechali specjalnym przystosowanym do tego samochodem antena rozkładała się automatycznie i wysuwała teleskopowo, była coś na wzór LPD z grubszymi prętami i bez ekranu, podobna ale nie taka jak pokazałeś. Nie mogli tego rozłożyć u mnie na podwórku bo mam z górki i bali się, że wywróci im samochód. Dlatego zmierzyli na strychu na moim tri digicie z symetryzatorem a potem swoją anteną jakieś 30 m od mojego podwórka na równym. Analizator mieli taki jak pokazałeś, nie znam się, ale podobnie wyglądał i to wtedy pytałem o cenę.
Natomiast w tym roku jakieś pół roku temu byli zwykłym wozem terenowym i miernik mieli inny o 1/3 mniejszy w obydwu przypadkach podłączali je do swojego laptopa i wgrywali pliki z odczytami pomiarów potem dołączali je do raportów dla przełożonych i to poszło do Warszawy. Tym razem też robili pomiary na moim tri digicie ale już w domu ze wzmacniaczem, na drugi dzień dzwonił do mnie aby dopytać jaki to był wzmacniacz aby opisać w raporcie.
Potem robili jeszcze jeden pomiar na zewnątrz dokładnie w tym samym miejscu gdzie w 2014 aby mieć porównanie i tu wykorzystali wspomnianą przeze mnie antenę Televs'a a maszt składali z kilku segmentów rurek aluminiowych.
Co do UKE to nie wiem jakim sprzętem mierzyli ale jak dzwoniłem w tym roku to mówili, że robili pomiary w moich okolicach i wyszło im podobnie jak Emitelowi zwłaszcza w nieckach.
Po wyłączeniu analogu było też na stronie UKE, że między innymi w mojej miejscowości mogą być problemy z odbiorem.
Niestety strona na UKE już nie istnieje ale problem wciąż jest aktualny bo parametry nadajników od tamtej pory się nie zmieniły, pisałem o tym w 2014
ObywatelDVB-T pisze:
Dla województwa śląskiego zidentyfikowano 33 miejscowości, w których mogą wystąpić problemy z odbiorem sygnału MUX-3. Utrudnienia w odbiorze mogą dotyczyć miejscowości: Mzurów – gmina Niegowa, Pszów – powiat wodzisławski, miejscowości z gminy Kroczyce: Wygiełzów, Piaseczno, Siamoszyce, Szypowice, Biała Błotna, Podlesice, Kostkowice, Lgota Murowana, Dzibice oraz Pradła, miejscowości z gminy Pilica: Jasieniec, Maleszyna, Kolonijka, Dobra-Kolonia, Przychody, Sierbowice, Siadcza, Cisowa, Kidów, Dobra, Wierzbica, Dobraków, Szyce oraz Wirbka, miejscowości z gminy Szczekociny: Wólka Ołudzka oraz Grabiec, Zdów – gmina Włodowice oraz miejscowości z gminy Żarnowiec: Udórz, Otola, Wola Libertowska i Chlina. W przypadku 21 z w/w miejscowości mieszkańcy nie powinni mieć problemów z odbiorem sygnału MUX-1. Natomiast w przypadku miejscowości: Mzurów, Piaseczno, Siamoszyce, Biała Błotna, Pradła, Maleszyna, Dobra, Wierzbica, Wierbka, Udórz, Wola Libertowska oraz Chlina odbiór sygnału MUX-1 jest w znacznym stopniu utrudniony.

Można o tym przeczytać między innymi tutaj.
viewtopic.php?t=1732&start=580

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

Może w Twoim rejonie jest bardzo silny sygnał tak że łapie na drucie.
Też nie jeżdżę w pewne rejony do DVB-T bo10km od nadajnika musi to działać na byle czym.
A profesjonalny miernik się przydaje choćby po to aby określić czy trzeba stosować wzmacniacze, jakie są straty itd. Ludzie o tym nie mają zielonego pojęcia a potem zakładają wątki na forum bo mają SUPER INSTALACJĘ KTÓRA NIE DZIAŁA.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: hadam »

Nie 10 km mieszkam w Niegowie i problem jest taki, że w każdym kierunku jeśli chodzi o MUX-3 moja antena widzi 2 nadajniki w FSN.
Św. Krzyż/Kamieńsk, Kosztowy/Wisła, i Wręczyca/Błeszno dokładnie w linii prostej.
Pokazuje to analizator widma, że sygnały są prawie identyczne i tuner głupieje, S/N na poziomie maksymalnie 19 - 21 decybeli. Z resztą nie ważne, już sobie z tym poradziłem pisałem o tym w innym wątku. Wątpię czy fachowiec zrobiłby mi to lepiej. Wykorzystałem dach i komin jako naturalną zasłonę, po prostu antena jest po drugiej stronie budynku.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Stanowczo za dużo tych synchronizacji w jednym miejscu.
Niekoniecznie musi być idealna linia odbioru SFN.
W dużym stopniu jest to uzależnione od kąta promieniowania anteny.
Najistotniejszym pomiarem jest tu różnica poziomów sygnałów w SFN.
Kumaty fachowiec w tej dziedzinie na pewno sobie by z tym poradził,gdzie w ostateczności zastosowałby transkoder.
O samych kosztach wynikających z dodatków,lepiej nie wspominać.

Dla jednych SFN jest oszczędnością, dla innych zmorą.
Przynajmniej można byłoby zmienić polaryzację tych doświetlających.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: hadam »

Kąty są niewielkie 0 - 20 stopni, najgorzej Wręczyca/Błeszno zero stopni, silniejszy nadajnik dalej słabszy bliżej.
W dodatku mieszkam w zaniżeniu terenu, ale to tereny górzyste Jura, sygnał słaby w ogóle niestety i poodbijany.
W takim rozwidleniu każda antena nawet najbardziej kierunkowa widzi obydwa nadajniki, odchylenie na boki aby wyeliminować jeden z nadajników niewiele daje bo osłabia i drugi sygnał w zbyt dużym stopniu.
Najlepiej sytuacja wygląda z Kosztowych i tu poradziłem sobie w ten sposób, że antena jest po przeciwnej stronie dachu a komin lekko przysłania Wisłę (tak jakby ktoś wyglądał z za winkla) z tum, że odległość anteny od komina i od szczytu to jakieś 4 metry w dodatku cały dach z przodu anteny eliminuje negatywny wpływ ziemi i drogi. Sygnał do anteny przechodzi jakieś pół metra nad szczytem. W zasadzie jeśli chodzi o ten kierunek to większym problemem był MUX-1, dalszy nadajnik Wisła 100 kW bliższy Kosztowy 50 kW, ale MUX-3 choć w mniejszym stopniu to też. Blaszany dach i komin obity blachą załatwiły sprawę.
Działa, aż panowie z Emitela byli zdziwieni. Niestety ich pomiary bez tego triku już nie wyszły tak dobrze.

Jeszcze jedno rozwiązanie zdaje u mnie egzamin, które próbowałem ale obecnie nie stosuje, wtedy nie muszę zastawiać kominem.
Zastosowanie dwóch anten UHF i jednej VHF, przy użyciu chociażby zwrotnicy aktywnej jaką mam Terra MA-062. Jedna antena UHF na Kosztowy odbiór MUX-3 i 2, druga na Wręczycę odbiór MUX-1. Przy czym musiałem zastosować pułapkę kanałową robioną na zamówienie k. 41 na antenie z Wręczycy. Pułapka w mniejszym stopniu ale wycina, osłabia też sąsiednie kanały, tak że MUX-2 z Wręczycy na kanale 39 brak.

W zasadzie naziemna nie jest moim priorytetem bo mam jeszcze kablówkę i satelitarną. Niemniej jednak to taki mój konik i cieszy mnie jak coś stworzę. Nie zajmuję się tym zawodowo a instalację pomagał mi zbudować brat bo jestem osobą niepełnosprawną. Za to mam dużo czasu aby chociażby śledzić to forum. Z wielu rad korzystałem i wyciągałem wnioski. Brakuje mi kol.” Chris” który już dawno przestał się tutaj udzielać.
Celowo nie wymieniam aktywnych użytkowników (z Waszych rad też korzystałem), aby nikogo nie urazić, jest tu parę osób którzy znają się na rzeczy i z ich porad warto skorzystać. Ale są też ukryte autopromocje, polecanie producentów, sklepów przy nadarzającej się okazji, albo krytyka konkurencji. Da się to wyczuć między wierszami.
Co mnie szczególnie nie dziwi, bo niektórzy instalatorzy mają swoich faworytów jeśli np. dany sklep czy producent udzieli im powiedzmy rabatu w zamian za polecanie produktu klientom a nawet nie muszą tego żądać wprost, są różne pakiety lojalnościowe.
Nikogo nie oskarżam, nie da się tego wprost udowodnić, ale trzeba mieć i to gdzieś z tyłu głowy, że może (nie musi) i tak być co nie zmienia faktu, że porady są dla wielu cenne a nawet promowana antena to też dobra antenach choć nie koniecznie jedyna słuszna.
Dziś marketing przybiera różne formy dla przykładu niedaleko mnie w sklepiku spożywczym jest pieczywo tylko z jednej piekarni gdzie w innych jest wybór od różnych piekarzy, ale właściciel chwali i mówi, że nie bierze od innych bo mają niedobre pełno chemii i tylko u niego jest produkt z tej konkretnej piekarni itd. ale prawda jest zupełnie inna w zasadzie banalna, bo tylko ta jedna piekarnia bierze zwroty bez dodatkowych kosztów. Proszę jest ukryty marketing ano jest, nie potrzebna reklama w telewizji.
Wracając do tematu instalacji, przypomnę jak na początku wejścia cyfrówki krytykowane były siatki, w internecie i tu na forum aż wrzało. Też ukryta forma marketingu, bo jednym zależało aby jak najwięcej nowych anten sprzedać przy okazji a drugim aby zrobić jak najwięcej nowych instalacji. A że siatek na dachach było najwięcej to przypuścili atak. Tymczasem nie potwierdziły tego żadne instytucje, babcia Lodzia promowała siatkę i w sklepach w najlepsze do tej pory królują. Ludzie przynajmniej niektórzy nie dali się naciągnąć i sprawa ucichła teraz jak ktoś sporadycznie krytykuje siatkę to że jest słabej jakości chińska a nie że w ogóle.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

O ile łatwiej jest jak masz miernik (nie wskaźnik za 5 dych). Tym można zdziałać "cuda" i po kilku minutach chodzenia po dachu da się dobrać optymalne miejsce.

sawo
Posty: 50
Rejestracja: 2 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: Philips 32PFS5823/12;
CryptoBox 752HD Combo
Instalacja antenowa: UHF ATV 21/21-45, ATV 27/21-26; VHF FESA 9 BV k. 6-8
Zwrotnica pasmowa ZWR-400
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec; TON Człuchów

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: sawo »

Witam,

Chciałbym zamontować u kolegi antenę na pasmo UHF.
Mam do wyboru dwie anteny.

1. Antena typu Yagi 19 elementowa firmy "Barczak".
2. Antena telewizyjna CA-TV16 firmy "Buro".

Nie bardzo wiem, którą wybrać.
Proszę o radę doświadczonych forumowiczów.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Kuba.G »

sawo@
Ja bym wybrał YAGI 21-69 firmy barczak wygląda solidniej ,a to ta CA-TV16 jakiś składak, może być niestabilna na wietrze.

Zablokowany