Antena 60km od nadajnika

loleklolek

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: loleklolek »

Łapałem przy dobrej pogodzie MUX3 Kisielice z odległości 110km przy wykorzystaniu przeciętnej anteny skierowanej na inny nadajnik. Więc pewna szansa jest, ale gwarancji chyba nikt Ci nie da, podobnie, jak z tym 2,5kW z Olsztyna. Z MUXem2 z Kisielic możesz mieć większy problem, bo na tym samym kanale nadaje z dużą mocą analogowo TVP1 z Giżycka.

rejestracja

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: rejestracja »

Rozumiem. A jaką antenkę polecalibyście na moje warunki? Musi być bardzo, bardzo mocna. Podłączać ją będę pod tuner Wiwa z nowym podobno czułym prockiem, ale jeszcze nie wiem dokładnie, który model to będzie.

DVBManiak

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: DVBManiak »

Ja uważam, że masz szanse zarówno i na Pieczewo jak i Kisielice. Tuner widzę wybrałeś dobry, tylko czasem nie weź modelu HD-100 :D. Jak masz sporo przestrzeni to bym próbował z ATX-91, a jak nie masz za bardzo miejsca, to Tri Digit z symetryzatorem i potem testował po kolei wzmacniacze, najpierw LNA-177, a jak nie da rady to próbuj SWA tanie są i często się sprawdzają.

loleklolek

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: loleklolek »

Tak, czy inaczej lepsza antenka może być potrzebna pod MUX1, który ma ruszyć w połowie przyszłego roku. A jakby ją tak obrócić w druga stronę, to może i jakieś MUXy z Rosji by się i złapało tam w Bartoszycach.

rejestracja

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: rejestracja »

Rosiję analogowo się odbiera i w TV i w radio ;) Może i cyfrę pociągnie :)

przemo1251

Instalacja do odbioru dvb-t z odległości 50-55km

Post autor: przemo1251 »

Witam,

Jestem na tym forum po raz pierwszy. Chciałbym się was zapytać co jest potrzebne do prawidłowego odbioru dvb-t.

Wiem że instalacja która odbiera tv w analogu teoretycznie powinna odebrać również dvb-t, a jak jest w praktyce sami wiecie.

Posiadam tuner not only tv lv3h, kabel antenowy długości ok 10m, dwie anteny: starą siatke i małą kierunkową o długości ok 1,3m, jakiś wzmacniacz i zasilacz.

Na chwilę obecną odbiór w mojej miejscowości to raszyn lub przysucha.
http://img38.imageshack.us/img38/9641/48514283.png
http://img822.imageshack.us/img822/9858/48786684.png

Czy na tych antenach da się poprawnie odbierać dvb-t?

DVBManiak

Re: Instalacja do odbioru dvb-t z odległości 50-55km

Post autor: DVBManiak »

A obecnie nie odbierasz dvb-t na tych antenach?

przemo1251

Re: Instalacja do odbioru dvb-t z odległości 50-55km

Post autor: przemo1251 »

Z przysuchy odbiór jest całkiem ok. dane: level 30% (im mniej tym lepiej) i quality: 100%.
Z raszyna jest gorzej 40%( nie da się oglądać) i 100%.

Może coś nie tak jest z wzmacniaczem, a może potrzeba symetryzator.

DVBManiak

Re: Instalacja do odbioru dvb-t z odległości 50-55km

Post autor: DVBManiak »

To wygląda na przesterowanie. Spróbuj symetryzator.

_chris_

Re: Instalacja do odbioru dvb-t z odległości 50-55km

Post autor: _chris_ »

przemo1251 pisze:Wiem że instalacja która odbiera tv w analogu teoretycznie powinna odebrać również dvb-t,
nie "powinna odebrać", a "może odebrać"... i zwykle odbiera.
przemo1251 pisze:Posiadam tuner not only tv lv3h, kabel antenowy długości ok 10m, dwie anteny: starą siatke i małą kierunkową o długości ok 1,3m, jakiś wzmacniacz i zasilacz.
konkretnie napisz jak wygląda twoja instalacja TV, bo co, my wróżki jesteśmy. Gdzie zamontowane są anteny, w jakich kierunkach, gdzie i jaki jest wzmacniacz, jak zrealizowany jest rozdział na TV i PC, itd. DVB-T w ogóle nie odbierasz, a jeśli tak, to jakie masz wskazania poziomu/jakości sygnału.

siatka się nadaje, ale jakaś antena kierunkowa i jakiś wzmacniacz mogą się nadawać, albo nie.

Czym więcej szczegółów, tym większa szansa na sensowną odpowiedź.

przemo1251

Re: Instalacja do odbioru dvb-t z odległości 50-55km

Post autor: przemo1251 »

Aktualnie dvb-t odbieram na komputerze i tak będzie przez jakiś czas.
Antena jest zamontowana niestety na strychu. O ile w kierunku raszyna mam ścianę, to kierunek na przysuchę idzie przez okno(stare drewniane okno z jedną szybą). Z tunerem jest to podłączone kablem antenowym do tej pory leżał na strychu. Raszyn na razie sobie daruje ( do czasu umieszczenia anteny na zewnątrz). Natomiast odbiór z Przysuchy na chwilę obecna mi wystarczy.
Poziom sygnału z Przysuchy - (antena: siatka, wzmacniacz(swa-7), zasilacz:
Według programu progdvb 6 :
level: 29/100 (im mniej tym lepiej)
quality: 100/100

Sądząc po pierwszych testach przeprowadzonych na antence dołączonej do tunera (uzyskane level:24 czyli czysty odbiór) sadzę że potrzebny jest symetryzator.

_chris_

Re: Instalacja do odbioru dvb-t z odległości 50-55km

Post autor: _chris_ »

@ przemo1251 próbuj z tym symetryzatorem. Niezależnie, że to strych pamiętaj o precyzyjnym ustawieniu anteny na max jakości.

Ciekawy jest ten sposób pokazywania poziomu sygnału... :D

DVBManiak

Re: Instalacja do odbioru dvb-t z odległości 50-55km

Post autor: DVBManiak »

No z tymi wskaźnikami to różne cyrki są. Ale tu siła sygnału w rzeczywistości pewnie jest dużo większa niż 30 i trzeba ją obniżyć właśnie stosując symetryzator.

przemo1251

Re: Instalacja do odbioru dvb-t z odległości 50-55km

Post autor: przemo1251 »

Jak kupię symetryzator to zobaczymy, ale powinno być lepiej.

Co do wskaźników, to może znacie jakiś program, albo sterownik żeby to dobrze odzwierciedlało faktyczne parametry siły i jakości sygnału?

DVBManiak

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: DVBManiak »

Te wskaźniki też często zależą właśnie od tunera. Np. mój LV5TDELUX pokazuje zawsze siłę sygnału 55%, a jakość dobrze jest odwzorowana. Ja używam Splash Lite i VLC, ale też dobre są AltDVB i SmartDVB.

daniel6230i

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: daniel6230i »

Witam,
na początku chciałem wspomnieć, że jestem laikiem jeśli chodzi o telewizję cyfrową, a teraz do rzeczy. Mieszkam w okolicach Chojnowa. Udało mi się złapać na starej antenie szerokopasmowej mux2 bodajże ze ślęży. Tylko jest pewien problem, często przy zmianie kanałów widać na ekranie czarne plamy, po chwili obraz się stabilizuje i niby jest wszystko ok. Antena ta ma już dobre 20lat:) wiec myślę, że to może być tym spowodowane. Teraz mam w planach kupić jakąś nową antenę. I stąd moje pytanie, która będzie dla mnie najodpowiedniejsza (zarówno jeśli chodzi o kwestie finansową jak i czysto techniczną). Zastanawiałem się nad ta anteną:
http://www.dvbsklep.pl/antenadvbtyagi16 ... p-158.html

Jednak w pobliskim sklepie rtv doradzali mi ten model:
http://www.dvbsklep.pl/antenareflektoro ... p-156.html

Moim zdaniem jest to aż za dobry sprzęt, biorąc pod uwagę to, że na starej szerokopasmówce udało mi się złapać całkiem dobrze mux2 ze ślęży.

Z góry dzięki za pomoc:)

Matteo87

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: Matteo87 »

Do Ślęży masz ok. 70 km, a do Śnieżnych Kotłów około 60 km. oraz do Wichowa-Żagania około 60 km.

Na dzień dzisiejszy najlepiej będzie dla Ciebie odbierać z Wichowa, bo od 14 grudnia będą tam MUX1 i MUX2, więc praktycznie komplet kanałów. Docelowo najlepszym nadajnikiem dla Ciebie będą Śnieżne Kotły, bo stamtąd najłatwiej będzie odebrać sygnał i TVP Info będzie w wersji wrocławskiej, a nie gorzowskiej, tak jak z Wichowa. Ale na Śnieżne Kotły proponuję ustawić antenę w połowie 2013 roku, bo dopiero wtedy będzie tam komplet kanałów.

Na tej stronie możesz sprawdzić zasięg nadajników i profil terenu między Twoim domem a nadajnikiem: www.dvbtmap.eu

Co do anteny to proponowałbym coś takiego:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm

W wersji z symetryzatorem, czyli bez wzmacniacza, a jeśli odbiór byłby za słaby to wtedy dołożyć mały wzmacniacz, polecam ten: http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4007.htm

i przy wzmacniaczu oczywiście zasilacz zamiast wtyku antenowego

daniel6230i

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: daniel6230i »

A nie lepiej kupić od razu zestaw z wzmacniaczem? Np. ten:
http://www.dvbsklep.pl/antenadvbt442169 ... p-154.html

Czy może być za silny? Czy mogą wystąpić jakieś negatywne skutki przy za dużym wzmocnieniu?
Chodzi mi głównie o to żeby dwa razy nie kupować tylko od razu wyposażyć się jak należy:)
Rozumiem, że ta antena którą podałem wcześniej (http://www.dvbsklep.pl/antenadvbtyagi16 ... p-158.html) odpada? I jeszcze pytanie teoretyczne pisząc
"dołożyć mały wzmacniacz" miałeś na myśli zastąpienie symetryzatora wzmacniaczem, tak?

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: belliash »

A nie lepiej kupic kierunkowa z 3 direktorami? Za 140zl masz Televesa DAT45HD, czyli dokladnie taka jak ja... a Ty chcesz dawac 160zl prawie za reflektorowa. Ja sie tam nie znam, ale kierunkowa chyba lepsza? :>

przemo1251

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: przemo1251 »

Nie mogę dostać symetryzatora, sprzedawca zapewnił że będą za kilka dni. Więc do testów podłączyłem kabel bezpośrednio do anteny. Według tunera poziom sygnału jest na tym samym poziomie tylko teraz przestało się zacinać.

Pożyczyłem tuner dvb-t blow 4403HD i według niego jakość(jedyny wskaźnik jaki znalałem) jest cały czas na poziomie 82% i nie wiem czy to błąd ponieważ więcej się nie udało uzyskać. Obór stabilny zero przycięć.

Jak sądzicie czy na siatce można odebrać sygnał o jakości 100% w moich warunkach?

Zablokowany