Antena siatkowa ze wzmacniaczem

skopek

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: skopek »

Porównanie dwóch anten ze sklepu Dipola.

Kierunkowa 19/21-69 DVB-T vs. ASP-8 wersja A (tzw. antena siatkowa)

Lokalizacja: Gliwice Os. Kopernika - parter w dodatku same blokowiska, i mała pusta przestrzeń na południe między blokami.

Wzmacniacz: SWA-2000 35db
20m kabla i 5 połączeń po drodze.

Kierunkowa 19/21-69 DVB-T:

Mux3 k.62 Skrzyczne
siła: 44%
jakość 100%

Mux2 k.38 Skrzyczne
siła: 43%
jakość 95%

Mux2 k.49 Katowice
siła: 44%
jakość: 100%

Czeskie:
k. 36
siła: 50%
jakość: 97%

k.37
siła: 58%
jakość: 100%

k.54
siła: 46%
jakość: 100%

k.51
siła: 50%
nie znajduje żadnych programów.

k.34
Czasami pojawia się sygnał ale nie znajduje żadnych programów mimo że siła sygnału jest na poziomie 60%.


ASP-8 wersja A


Mux3 k.62 Skrzyczne
brak sygnału

Mux2 k.38 Skrzyczne
brak sygnału

Mux2 k.49 Katowice
brak sygnału

Czeskie:
k. 36
brak sygnału

k.37
siła: 55%
jakość: 100%

k.54
brak sygnału

k.51
brak sygnału

k.34
brak sygnału

Nic dodać nic ująć. Wniosek z tego sami sobie wyciągnijcie. Za niedługo będę testował antenę MLOG 6-60 8-)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: adac »

Niestety wyniki Twojego testu nie są wiarygodne, a oto powody:
Lokalizacja: Gliwice Os. Kopernika - parter w dodatku same blokowiska, i mała pusta przestrzeń na południe między blokami.
- i to widać, odbiór z Katowic (33 km) masz słabszy niż z Ostrawy (58 km). Zasłonięty kierunek.

- "wskaźnik" prawie nie widzi różnicy: siła najczęściej 44-50%, jakość 97-100%. Dla Wisły- Skrzyczne wskazania są prawie identyczne, a moc nadajników różni się 8 razy (!). Jeżeli jest to tuner usb z softwarowym wskaźnikiem, to wynik będzie mało wiarygodny. STB z dobrą głowicą i wskaźnikiem pokaże coś innego.

- żeby porównywać anteny należy je umieścić w warunkach referencyjnych, tzn. 10m nad ziemią, na płaskim terenie bez przeszkód. W warunkach amatorskich przynajmniej na maszcie dachowym z dobrą widocznością na nadajniki. W zabudowie miejskiej, na parterze, mają zupełnie inne parametry. Wzmacniacze też różnie współpracują z antenami i porównanie należało by zrobić bez wzmacniacza.
-ale plus za pomysł :)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: qwerty »

Ale antena siatkowa według teorii powinna lepiej się spisać - "szerzej widzi", więc powinien łapać z odbicia.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: Robert03 »

qwerty pisze:Ale antena siatkowa według teorii powinna lepiej się spisać - "szerzej widzi", więc powinien łapać z odbicia.
No właśnie. Teoria ma to do siebie że zawsze się różni od praktyki bo nie jest w stanie przewidzieć wszystkich zmiennych :-).
Ja mam wiele doświadczeń z antenami siatkowymi instalowanymi w różnych warunkach: zarówno "łatwych" jak i trudnych. Nigdy nie zdarzyło mi się żeby antena siatkowa spisywała się lepiej od anteny typu Yagi. Bez względu na panujące warunki wokół. Nie znaczy to oczywiście że zawsze tak będzie.
Uważam że w przeciętnych warunkach odbioru siatka z symetryzatorem może spisywać się lepiej dla odbioru DVB-T niż analogowego.

MateuszNTC

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: MateuszNTC »

Czyli po marzyć będę mógł ,więc jeżeli siatkowa z wzmacniaczem lna 177 to i tak się nie spisze ale złapie sygnał a obraz Brak sygnału.No nic czyli nie mam szans na siatkową z wzmacniaczem lna 177?Ja mieszkam w bloku piąte piętro nie ma żadnych przeszkód.

skopek

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: skopek »

MateuszNTC pisze:Czyli po marzyć będę mógł ,więc jeżeli siatkowa z wzmacniaczem lna 177 to i tak się nie spisze ale złapie sygnał a obraz Brak sygnału.No nic czyli nie mam szans na siatkową z wzmacniaczem lna 177?Ja mieszkam w bloku piąte piętro nie ma żadnych przeszkód.
Tego nikt ci nie powie póki nie sprawdzisz sam.

MateuszNTC

Re: Antena siatkowa ze symetryzatorem

Post autor: MateuszNTC »

Proszę się na mnie się nie obrażać jednak chcę jeszcze zapytać kilka pytań o symetryzatorze.

Proszę ładnie o wybranie odpowiedzi z pytań.

1.Kiedy sygnał z symetryzatora traci już zasięg z nadajnika 20 KW?
A.Do 10 km.
B.Do 20 Km.
C.Nie można tego stwierdzić.

2.Czy mogę używać anteny siatkowej z symetryzatorem w nadajniku Siedlce/Łosice 20 KW oddalone o 42 km?
A.Tak.
B.Nie.
C.Zmień na antenę Yagi o dużym zysku.

3.Jak działa symetryzator ogólnie jak tam dochodzi prąd lub wzmocnienie?

4.Gdzie powinna być zainstalowana antena?
A.Wewnątrz Balkon.
B.Na zewnątrz.
C.Nikt ci tego nie stwierdzi.

5.Ostatnie pytanie gdzie mieszkasz i używasz symetryzatora czy wzmacniacza?
Podaj nazwę miejscowości .... i czy używasz wzmacniacza czy symetryzatora

6.Ostatnie pytanie zostawić symetryzator czy muszę wzmacniacz z anteną kierunkową Yagi Nadajnik Raszyn 100 KW oddalony o 20 km?
A.Zostaw symetryzator nie ruszaj.
B.Wzmacniacz z anteną kierunkową - musisz potrzebne.
C.Nie odpowiem ci na to pytanie przetestuj.

Bardzo ładnie dziękuję za odpowiedź po tych odpowiedziach można już zakończyć dalszą dyskusję tematową.
Proszę numerować z którym pytaniem i odpowiedzią a,b czy c.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: qwerty »

1. C
2. A i C. Ja mam problem z odbiorem w odległości ok 60 km, ale są ludzie, gdzie w Hajnówce odbierają
3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Symetryzator. Nie zasila się go.
4. Najlepiej B.
5. Masz opis po lewej
6. A

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: Puma »

Postaram się odpowiedzieć:

1C, to zależy od warunków lokalnych i na to nie ma odpowiedzi, trzeba testować.
2A, jeśli nie wystarczy to zamienić symetryzator na wzmacniacz a najlepiej antena o lepszym zysku.
3, nie jestem ekspertem w temacie... chwila, symetryzator nie potrzebuje zasilania.
4B, może być balkon.
5, zobacz mój profil ;)
6A, jak dasz wzmacniacz to możesz przesterować sygnał i stracisz odbiór.

MateuszNTC

Re: Antena siatkowa ze symetryzatorem

Post autor: MateuszNTC »

A ja używam symetryzatora na wewnątrz balkonu ,balkon jest oszklony szybami a jednak sygnał 66 % i jakość cały czas 100% czy to dobry sygnał czy lepiej powinienem mieć na zewnątrz.

skopek

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: skopek »

Nawiązując do mojego testu Anteny ASP-8 vs. 19/21-69 DVB-T.

W obu antenach zamocowałem symetryzator i wybrałem najlepsze miejsce montażu na balkonie gdzie antena patrzy na południe bez przeszkód. Telewizor Samsung LE32B450 + 4m kabla. Odległość to jakieś 75km po linii prostej.

Odbiór mux2 z nadajnika Skrzyczne 1,25kW niemożliwy na obu antenach. Poziom sygnału 50% lecz poziom błędów wynosił 9/10.

Odbiór mux3 z nadajnika Skrzyczne 10kW:

Dipol 19/21-69 DVB-T:
Poziom błędów: 0
Siła sygnału: 90% :shock:

Dipol ASP-8:
Poziom błędów: 0
Siła sygnału: 75%

Ciekawi mnie czy sygnał mux2 ze Skrzycznego poprawi się po wymianie anten nadawczych?

ss80

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: ss80 »

waldzio21 pisze:A na jakiej odległości od nadajnika mogła by się nadać antena dołączona do tunera? notonlytv
qwerty pisze:Ja testując miałem już problemy z odległości ~ 17 km.
Do LV5TDLX jest dołączana identyczna antenka, jeśli ma się dobre warunki to rzeczywiście może być przydatna, ja nią odebrałem silny MUX2 [63 kw] z Katowic-Kosztowy 40 km od nadajnika prawie na 100%, analog ta antenka też mi zebrała, niektóre programy ze śnieżkiem a niektóre jak się dobrze ją ustawi [ale w poziomie] to nawet jak żyleta.

Mieśce odbioru: 10 metrów n.p.m, widoczność optyczna z nadajnikiem, wewnątrz pomieszczenia [po drodze do nadajnika tylko dwie ściany z żelbetonu]

secam7
Posty: 60
Rejestracja: 5 września 2011, o 19:21

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: secam7 »

Temat wielokrotnie poruszany: kierunkowość siatki.
Mam taką starą siatkę, bardzo porządne wykonanie, IMHO polskie, bo to rocznik ~1995 (chyba).
Po tym jak na Skrzycznym nic nie robili z MUX-3(1) i straciłem całkowicie możliwość odbioru z tej lokalizacji,
obróciłem swoją siatkę o 20-30 stopni w lewo i bez najmniejszego problemu odbieram MUX-3 z Katowice/Kosztowy.
Za to straciłem czeskie muxy. Wniosek: siatka bywa "bardzo" kierunkowa"! :)

ss80

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: ss80 »

No oczywiście siatka jest porządna jak jest wykonana z dobrych elementów, ma direktory a na dodatek jest zmodernizowana, zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi jak w moim przypadku i będzie nam służyć i lśnić długo. :P

Najważniejsze to żeby wszystkie elementy dobrze były ze sobą podociskane a najlepiej podokręcane a puszka z płytką dobrze zabezpieczona, ewentualnie odgromienie/uziemienie jej jak kto może i taka antenka posłuży długo.

A jak ktoś ją kupuje, skręca od widzimisię i wywala gdzieś na ruchomego badyla z drewna to nie dziwota że narzeka - sam widziałem już wiele tak strasznie poharatnych siatek że mi się smutno zrobiło, żadnego szacunku :cry:

guma77

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: guma77 »

koledzy reasumujac , ktora"jaka" siatke polecacie
odleglosc +- 100km , bo nie mam pojecia z kad i co uda mi sie zlapac z tych naszych poteznie bijacych moca nadajnikow :lol:
bo nie wiem czy jest ses kupowac no i czy uda sie nowa siatka+wzmacniacz+kabel+regulowany zasilacz odebrac takze mux-3 z skrzycznego :roll:

ps. w tej chwili (a po probach tydzien temu i przekierwoaniu starej siaty na skrzyczne) mux-3 byl chwile , ale nie ma :?
a mux-2 50-70% czasem slabszy i szatkuje (a to zrozumiale z powodu wlasnie przestawienia na wisle,,wczesniej przed przestawieniem mux-2 90%)
pozdro All team

_chris_

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: _chris_ »

guma77 pisze:odleglosc +- 100km , bo nie mam pojecia z kad i co uda mi sie zlapac z tych naszych poteznie bijacych moca nadajnikow :lol:
100km to trochę przy daleko na 'siatkę'. Jeśli już to UHF-4 Maximuma plus, jeśliby zaszła taka potrzeba, przykładowo wzmacniacz Terra AB011

Ale zamiast 'siatki' zdecydowanie UHF-200 Maximuma

I nie zapomnij o dobrym kablu antenowym.

guma77

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: guma77 »

te plastiki odpada , wiem po starej siatce ,krusza sie po dluzszym czasie
a co powiesz o tym zestawie
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2675.htm

tylko ta $ ,
no ale trudno :roll:
ale najwazniejsze pytanie - czy odbierze mi mux-3 skrzyczne a bokiem mux-2 kosztowy , lub obydwa mux-y chrzelice :?

pzdro ;)
Ostatnio zmieniony 3 listopada 2011, o 23:13 przez guma77, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: _chris_ »

guma77 pisze:te plastiki odpada , wiem po starej siatce ,krusza sie po dluzszym czasie
skoro wiesz lepiej, to po co się pytasz? Każda siatka z założenia ma plastiki.

guma77

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: guma77 »

_chris_ pisze:
guma77 pisze:te plastiki odpada , wiem po starej siatce ,krusza sie po dluzszym czasie
skoro wiesz lepiej, to po co się pytasz?
kolego nie pisze ze wiem lepiej :roll:
pytam po to aby uzyskac odpowiedz ( a ze cos tam wiem z doswiadczenia to cos zlego ze napisalem ) a takie wlasnie pomocne odp. jak twoja pomagaja mi jak i innym czytajacym forum w wyborze sprzetu ,po to ono chyba jest ;)

pzdro

_chris_

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: _chris_ »

guma77 pisze:kolego nie pisze ze wiem lepiej :roll:
no jak nie, jak tak. Przecież sam napisałeś, że plastiki (a więc w tym i maximumów) skruszeją po dłuższym czasie. Ciekawe, czy sam producent o tym wie.

Zablokowany