Antena siatkowa ze wzmacniaczem

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: KrzysztofD »

Jak już mamy wspaniale zaprojektowaną (lub kupioną) i zmontowaną antenę siatkową, to tu dopiero zaczyna się zabawa, bo w znakomitej większości konstrukcji nie można w sposób obojętny dla działania anteny podłaczyć symetryzatora i wyprowadzić z puszki kabla tak, żeby nie kolidował z liniami fazującymi.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: pablo82 »

Nawiązując do mojego wcześniejszego postu w tym temacie, poniżej przedstawiam wyliczenia z programu Yagi calculator dla anteny Yagi do k. 62 (802MHz), gdyż w moim regionie na tym kanale w maju 2012r. zacznie nadawać MUX-1 ze Św. Krzyża. Oto moje wyliczenia przedstawione na zrzutach z w/w programu:
http://imageshack.us/photo/my-images/26/doyagi.jpg/
http://imageshack.us/f/193/doyagi2.jpg/
http://imageshack.us/f/825/doyagi3.jpg/

Matteo87

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: Matteo87 »

waldzio21 pisze:A na jakiej odległości od nadajnika mogła by się nadać antena dołączona do tunera?
http://www.notonlytv.net/pl/p_lv5hd.html
qwerty pisze:Ja testując miałem już problemy z odległości ~ 17 km. Lepiej to poczytaj:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 8&start=53
A ja odebrałem na tym tunerku z tą antenką ze 117 km:D ale bezpośrednia widoczność Pradziada robi swoje

DVBManiak

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: DVBManiak »

Link nie istnieje. Ja też łapałem przy dobrej propagacji Pradziada i wieczorem codziennie stabilnie w pomieszczeniu działa mi na niej Ślęża.

brzeg

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: brzeg »

a.d. pisze:Obrazek
Zupełnie taką samą siatkę posiadam od 7 lat i jest bardzo dobrze zrobiona.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: plecho1 »

Tutaj jest kilka opisów ciekawych anten wraz z wymiarami:
http://sasoft.qrz.ru/___/radio/liter/sp ... /10-10.htm
Zrobiłem tę pierwszą z przedziału 31...35 kanał i w odległości około 70 km od Piask z symetryzatorem na strychu na wysokości około 8m na tunerze USB Gigabyte U8300 łapię MUX2, poziom sygnału 30% a jakość 100%.

MateuszNTC

Antena Siatkowa 140 Km ryniak

Post autor: MateuszNTC »

Witam chcę kupić Antenę siatkową DVB-T Ryniak 140 KM ,35 dB ,czytałem że to jest dobra antena siatkowa i potrafi nawet złapać programy cyfrowe w odległości 60 do 140 KM.

Czy to jest prawda.
Ktoś posiada taką antenę i jakie złapaliście kanały oraz z jakich nadajników?
Czy opłaca się kupić.
Jak zainstalować kabel do wzmacniacza.
Oraz czy da się złapać nadajniki oddalone o 100 km.

Mieszkam w Warszawie wiem że nie stosuję się Wzmacniaczów tylko symetryzatory jednak ja kieruję na inny nadajnik.

Czekam na odpowiedź,Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: Antena Siatkowa 140 Km ryniak

Post autor: tolus »

siatka nie jest antena kierunkowa - sparwdz czy po drodze kanal ktory chcesz lapac nie ma gdzies transmisji po drodze na tym samym kanale, nawet z boku - duze odleglosci - anteny scisle kierunkowe.... btw - 140 km to tylko nadajniki co maja przynajmniej 100kW - ja lapie przy 150 km - bez przeszkod Kalisz Mikstat - choc przy zlej pogodzie pojawia sie pikseloza i zacinki, ale sporadycznie.

_chris_

Re: Antena Siatkowa 140 Km ryniak

Post autor: _chris_ »

tolus pisze:siatka nie jest antena kierunkowa
???

MateuszNTC

Re: Antena Siatkowa 140 Km ryniak

Post autor: MateuszNTC »

tolus pisze:siatka nie jest antena kierunkowa - sparwdz czy po drodze kanal ktory chcesz lapac nie ma gdzies transmisji po drodze na tym samym kanale, nawet z boku - duze odleglosci - anteny scisle kierunkowe.... btw - 140 km to tylko nadajniki co maja przynajmniej 100kW - ja lapie przy 150 km - bez przeszkod Kalisz Mikstat - choc przy zlej pogodzie pojawia sie pikseloza i zacinki, ale sporadycznie.
http://www.google.pl/search?gcx=w&ix=c2 ... .osb&cad=b

Tylko że tak wygląda antena i ma zasięg 140 km ,więc chyba jak skieruję na nadajnik Ryki/Dęblin oddalony o 94 km to pewnie złapie? Jednak nadajnik Ryki/Dęblin jest tylko do 20 KW.
A czytałem że ta antena nawet potrafi złapać bardzo daleko.Nawet od 20 do 90 KW.

Tutaj znalazłem informacje:
http://www.ryniak.pl/index2.php?m=29&id=3a Jaką antenę należy stosować od dalekiego nadajnika? 60-140 KM i tutaj pisze ,że nawet w systemie cyfrowym jest już możliwe ,że nawet moc 20 KW w Rykach jest możliwe od 90-100 Km oddalenia Anteny.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: kuku1234 »

Chcialbym to zobaczyc jak ty wyciagasz 94km na siatce bez wzmacniacza, no naprawde chetnie bym to zobaczyl :].

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: tolus »

@_chris_

Siatka nie jest anteną kierunkową - mozesz wycelowac na nadajnik oddalony o 100km i odbierzesz sygnał - przestaw ja kilkanascie stopni, sygnal tez bedzie - zrob to samo na ATX np 107 - w moim przypadku przestawienie o 15 stopni powoduje ze Mistat znika z sily 55-65% do zera podobnie zachowuje sie telmor 860P25 - siatka to takie cudo ze zawsze odbiera wszelkie cuda, bokiem, przodem tyłem, choc wcale nie krytykuje ich stosowania - wiem jedno - przy 100km dla 100kW nie da sie lapac sygnalu tak by ogladac bez przeszkod. Co to anten Ryniaka serii złotej - plastik po 2 latach na sloncu kruszy sie w rekach ....

_chris_

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: _chris_ »

tolus pisze:@_chris_

Siatka nie jest anteną kierunkową - mozesz wycelowac na nadajnik oddalony o 100km i odbierzesz sygnał - przestaw ja kilkanascie stopni, sygnal tez bedzie
piszesz o 'siatce' pasywnej czy ze wzmacniaczem?

Bo widzisz, wszystkie wymienione anteny (pasywne) są kierunkowe, różnią się jedynie kątem widzenia czyli charakterystykami kierunkowymi. Oczywiście ATX ma najwęższy kąt widzenia, potem jest 'siatka' a na końcu telmorowska DigitMAX HD.

Prawidłowo użyta siatka także wymaga precyzyjnego ustawienia kąta widzenia w pojedynczych stopniach.

W sumie - liczą się charakterystyki anteny i prawidłowe jej użycie.

Więc pisz może prawdę, że proponujesz antenę o wyższej kierunkowości, a nie wprowadzaj ludzi w błąd, że 'siatka' nie jest anteną kierunkową.

Maciey

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: Maciey »

Siatka nawet ze wzmacniaczem jest kierunkowa, tylko zależy w jakiej odległości od nadajnika się znajduje i jaką ten nadajnik ma moc.
Np. 30km od nadajnika Katowice-Kosztowy dla MUX-3 jest kierunkowa, a dla MUX-2 jest już dookólna ;)

MateuszNTC

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: MateuszNTC »

Nie rozumiem Antena nie jest kierunkową - Przecież mogę ją kierować na każdy nadajnik oddalony.
Czyli nie mam szans złapać nadajnika Ryki/Dęblin z Warszawy z anteną 140 KM - siatkową ze wzmacniaczem.
Czy tam gdzie się używa anteny dokólnej to nie używa się siatkowych anten?

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: tolus »

Napisze w przykladach tak zeby było jasne.

W mojej lokalizacji chcac odbierac kanał 44 wyglada sprawa nastepujaco:
- Na siatce Ryniaka Profi Gold (czy cos takiego) wzm. LNA 177 - 30 dB ustawionej na Kalisz - lista z Mux2 Kalisz Mikstat wczytac sie wczyta - ale nie sposob nic odebrac, poziom sygnalu zbyt slaby i poziom BER bardzo wysoki, po przelaczeniu na analog pojawia sie sygnal 44 TVP Info z Jedliny (odległosc ok 15km i moc 0,025 kW) mocno zaszumiony i czarno bialy, choc teoretycznie nie powinno go byc...

- na ATX 107 lub 91 ze wzwzm. LNA 177 - 30 dB - poziom DVB-T z Kalisza jest wystarczajacy by stale ogladac choc czasem z przycinkami (chwilowy spadak sygnału nawet od 20%) - BER dobija czasami do 5 - Po analogowym TVP Info zero sladu.

- na Telmor 860P25 - sygnał mux2 Kalisz silniejszy niz na ATX 107 - ale BER dobija czasem do 15 i pojawiaja sie przyciecia ale nie ma spadków sygnału, analogowe TVP Info, pojawia sie w nawet w kolorze wieczorami...


Decyzja jaka zakupisz antene nalezy do ciebie, jednak proponuje proby i testy zanim zdecydujesz sie na zakup - zawsze mozesz oddac towar bez sladow uzytkowania nawet do 14 dni.

_chris_

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: _chris_ »

Ale co to dowodzi? Ze 'siatka' nie jest kierunkowa? Nie. Dowodzi tylko tyle, że w tym konkretnym przypadku antena potencjalnie najlepsza, czyli ATX, wypadła tak sobie, 'siatka' w ogóle nie dała rady, a w sumie najlepiej poradziła sobie, moim zdaniem, telmorowska, choć nie jest anteną najlepszą na takie warunki odbiorcze. Ale to jest dla mnie akurat zrozumiałe.

MateuszNTC

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: MateuszNTC »

tolus pisze:Napisze w przykladach tak zeby było jasne.

W mojej lokalizacji chcac odbierac kanał 44 wyglada sprawa nastepujaco:
- Na siatce Ryniaka Profi Gold (czy cos takiego) wzm. LNA 177 - 30 dB ustawionej na Kalisz - lista z Mux2 Kalisz Mikstat wczytac sie wczyta - ale nie sposob nic odebrac, poziom sygnalu zbyt slaby i poziom BER bardzo wysoki, po przelaczeniu na analog pojawia sie sygnal 44 TVP Info z Jedliny (odległosc ok 15km i moc 0,025 kW) mocno zaszumiony i czarno bialy, choc teoretycznie nie powinno go byc...

- na ATX 107 lub 91 ze wzwzm. LNA 177 - 30 dB - poziom DVB-T z Kalisza jest wystarczajacy by stale ogladac choc czasem z przycinkami (chwilowy spadak sygnału nawet od 20%) - BER dobija czasami do 5 - Po analogowym TVP Info zero sladu.

- na Telmor 860P25 - sygnał mux2 Kalisz silniejszy niz na ATX 107 - ale BER dobija czasem do 15 i pojawiaja sie przyciecia ale nie ma spadków sygnału, analogowe TVP Info, pojawia sie w nawet w kolorze wieczorami...


Decyzja jaka zakupisz antene nalezy do ciebie, jednak proponuje proby i testy zanim zdecydujesz sie na zakup - zawsze mozesz oddac towar bez sladow uzytkowania nawet do 14 dni.
Rozumiem już ,Tylko w Kaliszu jest słaby zasięg nawet 0,025 KW to jest ogólnie zły sygnał ,tylko pytam się ,czy tam gdzie używa się anten dokólnych to można stosować antenę Siatkową z wzmacniaczem 140 Km Z 94 Km.
Jednak pewnie kupię to na 15 dni i przetestuję jednak za 2 tygodnie.
Ostatnio zmieniony 17 października 2011, o 17:33 przez MateuszNTC, łącznie zmieniany 1 raz.

MateuszNTC

Re: Antena siatkowa ze wzmacniaczem

Post autor: MateuszNTC »

_chris_ pisze:Ale co to dowodzi? Ze 'siatka' nie jest kierunkowa? Nie. Dowodzi tylko tyle, że w tym konkretnym przypadku antena potencjalnie najlepsza, czyli ATX, wypadła tak sobie, 'siatka' w ogóle nie dała rady, a w sumie najlepiej poradziła sobie, moim zdaniem, telmorowska, choć nie jest anteną najlepszą na takie warunki odbiorcze. Ale to jest dla mnie akurat zrozumiałe.
Z kolegą zgodzę się anteny siatkowe to są kierunkowe tak jak Yagi.Nie mogę się zgodzić że Siatka nie jest Kierunkową.

A Jeżeli ładny jest odbiór w nadajniku Ryki/Dęblin na Analogu z 10 % zaśnieżeniem. To szanse pewnie są w cyfrowej?

MateuszNTC

Wzmacniacz LNA 177 - Do Puszkowej anteny

Post autor: MateuszNTC »

Witam otóż zakładam nowy wątek ,ponieważ pewnie będę planował zakup wzmacniacza LNA 177 30 db z zasilaczem regulowanym i otóż pytanie.
Czy po włożeniu do puszki anteny siatkowej wzmacnia się do 40 dB?
Kto posiada ten wzmacniacz i czy ktoś jest z niego zadowolony?
Czy do takich wzmacniaczów mogę kupić regulowany zasilacz?
Czy ten wzmacniacz można używać w antenie siatkowej do dalekich odbiorów DVB-T np.do 100/120 km.

Zablokowany