antena zewnętrzna na 5 V

Mark
Posty: 40
Rejestracja: 2 marca 2011, o 13:13

Jaka naj. zwrotnica zasilania ?

Post autor: Mark »

Witam niedawno zainstalowałem ZZA-7 i przeżyłem szok moja jakość sygnału podskoczyła o ok 5%


Szczególnie przydatna wiadomość dla tych którzy są na granicy sygnału :shock:

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Mirek71 »

witam
szukam dobrą antenę zewnętrzną ze wzmacniaczem na balkon o niedużych rozmiarach zasilaną 5V z tunera NTC - ok 20 km do nadajnika w Kołowie, sygnał raczej z odbić ...

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: qwerty »

Anteny się nie zasila.

keedziorek

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: keedziorek »

Mirek71 pisze: ze wzmacniaczem [...] 5V

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Puma »

Przy takiej odległości to wzmacniacz jest zbędny chyba że masz wyjątkowo niekorzystne warunki do odbioru.

Np. taka antena powinna wystarczyć http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1610.htm

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Mirek71 »

dzięki puma za podpowiedz - a czy tą anteną ściągnę również fale radiowe tj po kablu antenowym puszczę do gniazdka rtv i dalej do wieży ??? czy musi być antena szerokopasmowa np telmora 860 ???

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Puma »

Pokazana antena jest TYLKO na kanały TV, jak masz miejsce to można puścić sygnał z dwóch anten w jednym kablu lub jak piszesz, antena szeroko pasmowa.

darpajdp

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: darpajdp »

Mirek71 pisze:dzięki puma za podpowiedz - a czy tą anteną ściągnę również fale radiowe tj po kablu antenowym puszczę do gniazdka rtv i dalej do wieży ??? czy musi być antena szerokopasmowa np telmora 860 ???
Z tego co wiem to gniazdo RTV nie przepuści napięcia zasilania z tunera do wzmacniacza w antenie!

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: qwerty »

Mirek71 pisze:dzięki puma za podpowiedz - a czy tą anteną ściągnę również fale radiowe tj po kablu antenowym puszczę do gniazdka rtv i dalej do wieży ??? czy musi być antena szerokopasmowa np telmora 860 ???
A pasmo 470-862 to jakie fale? Świetlne? UHF nadawane jest przez fale radiowe.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Robert03 »

Mirek71 pisze:dzięki puma za podpowiedz - a czy tą anteną ściągnę również fale radiowe tj po kablu antenowym puszczę do gniazdka rtv i dalej do wieży ??? czy musi być antena szerokopasmowa np telmora 860 ???
Do radia UKF ( bo domyślnie rozumiem że takie Ciebie interesują) należy zastosować antenę radiową. Najlepiej taką: http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_ ... _A0200.htm
Zorientuj się czy najsłabsze stacje jakie chcesz odbierać nadają u ciebie w Szczecienie z polaryzacji Pionowej czy poziomej i tak też należy ustawić antenę. http://radiopolska.pl/wykaz/lokal.php
Do wieży możesz puścić sygnał z obu anten ( TV i UKF) jednym kablem pod warunkiem połączenia obu anten zwrotnicą (UKF,UHF) lub oddzielnie osobnym kablem łącząc wieżę i telewizor niezależnie.
Można wykorzystać też antenę szerokopasmową ale ta którą podałem w linku napewno sprawdzi się lepiej - zwłaszcza jak chcesz odbierać stacje nadające w polaryzacji V (pionowej). Ta antena Telmora jest dobra do telewizji a UKF jest przy okazji. Jeśli radio nadaje z innego kierunku niż telewizja będziesz miał kłopot z odpowiednim ustawieniem - pogodzeniem dobrego odbioru R i TV.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Mirek71 »

dzięki Robert03 za odpowiedz - spróbuję z anteną telmora tylko jeszcze mam pytanie jak ją zainstalować w moim mieszkaniu (w bloku) - tj antena na balkonie dalej przewodem do salonu tam mam nową sieć rtv prowadzącą do pozostałych pokoi -sieć idzie po gniazdkach rtv przelotowych a w ostatnim 4 pokoju mam gniazdko końcowe...
1. jak wpiąć sygnał z tej anteny (wzmocniony z zasilacza 12 v) w salonie do sieci (gniazdka rtv ) abym do niego podłączył tv i radio oraz coby poszło dalej do pokoi ...
2. czy coś muszę dokupić aby sygnał był ok w każdym z pokoi?

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Kpc21 »

Kupujesz antenę TV, radiową, zwrotnicę antenową, z jednej strony zwrotnicy (2 gniazda) podłączasz anteny, z drugiej (1 gniazdo) instalację w domu. Żadnej filozofii tu nie ma.

Sygnału wzmacniać nie potrzebujesz, a wzmacniaczy używa się tylko, jeśli nie ma innego wyjścia.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Mirek71 »

faktycznie proste - dzięki wielkie - a czy na pozostałe pokoje taka instalacja antenowa wystarczy czy muszę jeszcze coś zakupić ?
a jeśli jednak bym zakupił telmora ze wzmocnieniem (mieszkam w Szczecinie i myślę o odbiorze niemieckiej NTC i słabego mux 3 )to jak tą antenę wpiąć w moją domową sieć rtv opisaną wyżej ? ...

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: qwerty »

Aby rozdzielić sygnał potrzebujesz coś takiego: http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_ ... R60104.htm, ale nie wiem czy odgałęźnik nie będzie lepszy

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Mirek71 »

tylko że ja mam instalację rtv w mieszkaniu poprowadzoną podtynkowo szeregowo po gniazdkach jednym kablem ... więc chyba nic mi nie da rozgałężnik ?
potrzebuję wpiąć się z sygnałem (wzmocnionym 12v) do instalacji (gniazdka) w salonie i dalej istniejącą instalacją w mieszkaniu która biegnie jednym ciągiem a przerywana jest jedynie gniazdkami przelotowymi rtv w poszczególnych pokojach a w ostatnim z pokoi jest gniazdo końcowe - od tak mi zrobili fachowcy jak miałem remont :oops:

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Robert03 »

Mirek71 pisze:tylko że ja mam instalację rtv w mieszkaniu poprowadzoną podtynkowo szeregowo po gniazdkach jednym kablem ... więc chyba nic mi nie da rozgałężnik ?
potrzebuję wpiąć się z sygnałem (wzmocnionym 12v) do instalacji (gniazdka) w salonie i dalej istniejącą instalacją w mieszkaniu która biegnie jednym ciągiem a przerywana jest jedynie gniazdkami przelotowymi rtv w poszczególnych pokojach a w ostatnim z pokoi jest gniazdo końcowe - od tak mi zrobili fachowcy jak miałem remont :oops:
To tam gdzie masz początek tej podtynkowej instalacji ( bo chyba jakiś początek jest?) wpinasz kabel od anteny z balkonu. Nie wiem czy masz tam jakąś wtyczkę, czy jak ? Czym zaczyna się Twoja domowa podtynkowa instalacja ? Kawałkiem kabla czy inaczej ?
Jeżeli całą instalacje rozpoczyna pierwsze gniazdko to kabel z anteny należy podłączyć do tego gniazda.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Mirek71 »

do roberta03 i nie tylko :?: :mrgreen:
moja instalacja rtv zaczyna się od gniazdka przelotowego w salonie - do niego obecnie idzie kabel od kablówki z klatki schodowej - mam z tej kablówki z 5 programów w analogu (kabel kablówki chcę docelowo odłączyć - bo chyba nie może być razem z ntc ???
a antenę zainstaluję na balkonie i kablem poprowadzę sygnał w to gniazdko w salonie tak jak Robert03 radziłeś zamiast (albo razem z kablem kablówki oki??? ...
a jeszcze pytanko - czy mam kabel antenowy wpiąć do gniazdka rtv w salonie wraz z kabelkiem 12v zasilającym antenę telmora (w razie czego gniazko mogę wyciągnąć ze ściany bo jest schowane za szafką rtv) albo czy coś innego zastosować zamiast gniazdka ...

i czy dodatkowo muszę kupić coś do dobrego odbioru ntc w następnych pokojach na tak zainstalowanej antenie telmora ???

_chris_

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: _chris_ »

Mirek71 pisze:a jeszcze pytanko - czy mam kabel antenowy wpiąć do gniazdka rtv w salonie wraz z kabelkiem 12v zasilającym antenę telmora (w razie czego gniazdko mogę wyciągnąć ze ściany bo jest schowane za szafką rtv) albo czy coś innego zastosować zamiast gniazdka...
do gniazda zamiast kabla od kablówki zakładasz kawałek kabla antenowego zakończonego na drugim końcu wtyczką telewizyjną żeńską (czyli tak, jak w telewizorze). I w tę wtyczkę wpinasz zwrotnicę zasilającą zasilacza antenowego.
I już, powinno działać.
Mirek71 pisze:kabel kablówki chcę docelowo odłączyć - bo chyba nie może być razem z ntc ???
chąc, żeby odbierać i NTC i kablówkę razem, należałoby zastosować specjalny przełącznik. Tyle, że w pakiecie kablówki pewnie jest to samo co NTC.
Mirek71 pisze:i czy dodatkowo muszę kupić coś do dobrego odbioru ntc w następnych pokojach na tak zainstalowanej antenie telmora ???
zapewne nie, ale to się okaże po uruchomieniu twojej instalacji. Ogólnie instalacja przelotowa to prehistoria i z reguły bywa, że jest korzystna tylko dla fachowca...

Ja na twoim miejscu zacząłbym od próby antena - pierwszy TV połączonych bezpośrednio, z pominięciem gniazd. Oczywiście z włączonym zasilaczem antenowym, jeśli to antena aktywna.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Kpc21 »

Mirek71 pisze: a jeszcze pytanko - czy mam kabel antenowy wpiąć do gniazdka rtv w salonie wraz z kabelkiem 12v zasilającym antenę telmora (w razie czego gniazko mogę wyciągnąć ze ściany bo jest schowane za szafką rtv) albo czy coś innego zastosować zamiast gniazdka ...

i czy dodatkowo muszę kupić coś do dobrego odbioru ntc w następnych pokojach na tak zainstalowanej antenie telmora ???
Zasila się wzmacniacz, nie antenę. A skoro wystarczy ci antena bez wzmacniacza (z symetryzatorem), to nie musisz podpinać żadnego zasilania.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: antena zewnętrzna na 5 V

Post autor: Mirek71 »

do kpc21
tylko ja z uwagi na lokalizację balkonu muszę szukać sygnału z odbić i przy okazji antena będzie patrzała na niemcy ( ok 80 km od ich nadajnika) więc myślę że jednak telmor ze wzmocnieniem muszę nabyć ... i stąd moje pytanka o podłączenie takiej anteny
pozdrawiam i wielkie dzięki panowie za wcześniejsze porady :mrgreen:

Zablokowany