Antena 30km od nadajnika

azmech83

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: azmech83 »

Odświeżam temat.
Na symetryzatorze brak odbioru (nie ma żadnego mux-a). Podczas pobytu na dachu zauważyłem,że "widok" na Chrzelice mam zasłonięty wysokim blokiem. Skręciłem antenę tak, że jest bokiem do Chrzelic a przodem do kolejnego wysokiego bloku (pewnie sygnał z odbicia) MUX -2 odbiera na 40-60 % jakości, siła 95%. Nie daje to jednak stabilnego odbioru. Pozostałe mux-y ok.
Pytanie brzmi czy zamiana anteny na kierunkową cokolwiek pomoże jeśli Chrzelice "zasłonięte" blokiem? Jeśli pomoże to jakiego typu antenę wybrać Tri-Digit czy raczej jakiegoś ATX'a ?

Czeczen

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Czeczen »

Witam, mieszkam w Gliwicach, i muszę jak najszybciej kupić antenę. Rodzice już marudzą, więc muszę iść raczej dzisiaj. Chciałbym się dowiedzieć czy potrzeba dużej anteny ? Niby jesteśmy w okręgu dobrego sygnału, więc ja to z tym jest, czy np taka wystarczy? http://www.eltrox.pl/antena-dvbt-uhf-do ... -5072.html
Co do ustawienia mogę ją skierować we wszystkie kierunki od linii pokazanej na screenie.
http://i.imgur.com/gFs5q7a.jpg
Dodam, że muszę kupić w Gliwicach, lub pobliżu, dlatego podałem ten sklep, ponieważ mają kilka różnych anten.

_chris_

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

Czeczen pisze:Niby jesteśmy w okręgu dobrego sygnału, więc ja to z tym jest, czy np taka wystarczy?
Na to nikt Ci nie odpowie, bo wszystko zależy od warunków odbiorczych tam, gdzie będziesz montował antenę. Ale to typowa antena i powinna wystarczyć - kup do niej zapasowy symetryzator i zwykła wtyczkę antenową, żeby w razie czego móc spróbować z symetryzatorem i wzmacniaczem.
Czeczen pisze:Co do ustawienia mogę ją skierować we wszystkie kierunki od linii pokazanej na screenie.
Skierujesz ją na taki kierunek, z którego będziesz miiał odbiór...

Poczytaj Samodzielne ustawianie anteny do odbioru DVB-T/T2

Czeczen

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Czeczen »

Ok, kupiłem tuner i tą antenę, wszystkie programy siła 100% jakość 100%, przy prowizorycznym montażu za oknem. Czasem tylko na ułamek sekundy szarpnie obrazem, ale jest git. Jeszcze tylko chciałem zapytać o jedną rzecz. Do drugiego telewizora też będzie kupiony tuner, i chciałbym się dowiedzieć, czy mogę bezproblemowo podłączyć rozdzielacz antenowy? Nic się nie będzie gryzło?

_chris_

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

@ Czeczen:
tak, możesz spokojnie rozdzielać.
  • jeśli antena jest bez wzmacniacza, to każdy przyzwoity rozgałęźnik TV, np. R-2 Signala,
  • jeśli w antenie jest wzmacniacz, wtedy:
    • Jeśli używasz zasilacz antenowy, to możesz użyć przykładowo R-2 a separator dać na wejściu rozgałęźnika na kablu biegnącym do anteny,
    • jeśli zasilasz wzmacniacz z odbiornika lub chcesz dać separator napięcia przy odbiorniku to trzeba zastosować rozgałęźnik na dwa z przeniesieniem napięcia z jednego wyjścia, ewentualnie rozgałęźnik SAT (ale tylko, jeśli używałbyś zasilacza antenowego)
Więcej było na forum, poszukaj.

Maximus2
Posty: 27
Rejestracja: 10 czerwca 2013, o 18:26
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dęblin / Ryki

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Maximus2 »

Witam
Posiadam antenę ze wzmacniaczem LNA177 +30dB
Znajduję sie ok. 20-25 kilometrów od nadajnika 20kW
Mux 1: siła 100%, jakość 100%
Mux 2: siła 100%, jakość 20%
Czym to jest spowodowane, że na jednym muxie jakośc jest super a na drugim bardzo słaba?

_chris_

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

@Maximus2:
typowo, takie objawy to niepotrzebny, lub o zbyt dużym wzmocnieniu, wzmacniacz antenowy.

Zmienić na początek LNA-177 na symetryzator antenowy i wtyczkę antenową zasilacza antenowego zamienić na zwykła wtyczkę antenową. Przeczytać to i dobrze ustawić antenę.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Jarosław Bałuka »

Z dużą dozą prawdopodobieństwa jest to spowodowane zbyt dużym wzmocnieniem toru antenowego, na co wskazują parametry wyświetlane w tunerze.
Przy 20km od nadajnika prawdopodobnie wcale nie potrzebujesz wzmacniacza w antenie więc najlepiej zastąp go symetryzatorem. Ewentualnie zastosuj wzmacniacz o mniejszym wzmocnieniu np 10dB. LNA177 posiada 30dB wzmocnienia a to bardzo dużo i następuje przesterowamie odbiornika.

Maximus2
Posty: 27
Rejestracja: 10 czerwca 2013, o 18:26
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dęblin / Ryki

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Maximus2 »

Dziekuje Wszytski za odpowiedź. A czy pomoże coś założenie tłumika?
Dlaczego jeden mux odbiera idealnie a drugi juz źle jeżeli nadawane są z tego samego nadajnika o tej samej mocy 20 kW?

Bartt

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Bartt »

Jeśli sygnał ulega zniekształceniu w wyniku zbyt dużego wzmocnienia wzmacniacza to zastosowanie tłumika niewiele pomoże. Ewentualnie można kombinować z obniżeniem napięcia zasilania wzmacniacza. Można w tym celu albo zakupić zasilacz antenowy z regulowanym napięciem, albo spróbować zasilić wzmacniacz bezpośrednio z zewnętrznego tunera DVB-T (jeśli takowy posiadasz) napięciem 5V, włączając odpowiednią f-cje w menu i zamieniając wtyk antenowy z zasilacza na zwykły ;). Oczywiście są to półśrodki. Właściwy sposób postępowania koledzy już wcześniej podali.

Różnice w poziomach sygnału z danego nadajnika mogą mieć różne przyczyny, np.:
- różne (często znacznie oddalone od siebie) kanały emisji (np. 29 i 64)
- praca danego mux-a w SFN z innym nadajnikiem lub nie
- zakłócenia na danym kanale, a na innym nie, itd.

PS
Z jakiego nadajnika odbierasz :?:

Maximus2
Posty: 27
Rejestracja: 10 czerwca 2013, o 18:26
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dęblin / Ryki

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Maximus2 »

Bartt pisze:Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.

Nadajnik: DĘBLIN / Ryki (woj.lubelskie)
Jeszcze raz dziekuje wszytskim za szybką i fachową pomoc.

Bartt

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Bartt »

Jeśli chodzi o Dęblin/Ryki to rozkład kanałów wygląda tak:

22 MUX-1 RTCN Ryki *Janiszewska* LUB LUB 20,000 H ND >>>
24 MUX-2 RTCN Ryki *Janiszewska* LUB LUB 20,000 H ND >>>
25 TVP 1 RTCN Ryki *Janiszewska* LUB LUB 200,000 H ND + >>>
40 TVP INFO / TVP Lublin RTCN Ryki *Janiszewska* LUB LUB 6,400 H ND >>>
42 TVP 2 RTCN Ryki *Janiszewska* LUB LUB 200,000 H ND + >>>
59 Polsat RTCN Ryki *Janiszewska* LUB LUB 200,000 H ND + + >>>

Widać tutaj ( o czym zapomniałem wspomnieć jako o jeszcze jednej z możliwych przyczyn problemów z odbiorem ) że blisko kanału 24 (20kW - cyfra), mamy analogowy 10x silniejszy sygnał TVP1 k25 (200kW - analog) i to najprawdopodobniej to on może być przyczyną kłopotów.
Być może, po wyłączeniu analogu (co już niebawem), problem zniknie ;)

menelki
Posty: 13
Rejestracja: 11 czerwca 2013, o 23:14
Odbiornik: Wiwa HD-80 EVO
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy / Wręczyca

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: menelki »

Witajcie.

Mam pewien problem z moja instalacja antenową.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry, Nadajnik Kosztowy lub Wręczyca.

Aktualnie posiadam antenę Telmor ASR-860 ze wzmacniaczem 25dB(czyli największy jaki był oryginalnie pakowany w te anteny). Odbiór dość utrudniony, ponieważ akurat naprzeciwko stoi fabryka z metalowymi halami produkcyjnymi, co pewnie powoduje duże odbicia/zakłócenia.

Przy obecnych deszczowych warunkach pogodowych zauważyłem, że sygnał z anteny może być przesterowany (siła 100% lub w okolicach 100%, jakość 20-50%), co uniemożliwia prawidłowy odbiór.

Dzisiaj założyłem jakąś starą antenę typu YAGI z symetryzatorem. Nie jestem w stanie dojść jakie ma parametry, lecz jej długość to ok. 1,5m, ilość elementów - ok. 20?

W każdym razie zauważyłem dużą różnicę w poziomie sygnału pomiędzy telewizorem LG a dekoderem WIWA HD-80. Podczas, gdy na LG można oglądać programy, to na Wiwie jest to niemożliwe ,ale tylko na kanale 55 (Mux-3). Nie wiem czy jest to spadek siły sygnału na kablach, czy jakiś inny powód.
Stąd moje pytanie - czy (jeśli w ogóle) założyć wzmacniacz za symetryzatorem, czy na tylm jednym rozgałęzieniu idącym do dekodera WIWA?
Podpowiedzcie mi, czy nie ejst czasem tak,że do jednej anteny z symetryzatorem może być podłączony tylko jeden odbiornik TV (bez żadnych rozgałęźników po drodze).
Ostatnie pytanie - jak dużo sie traci na każdym wtyku typu F lub rozgałęźniku?

telewizorek

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: telewizorek »

Witam
Do anteny może być podłączonych kilka telewizorów.
W przypadku rozgałęźnika który posiada trzy wyjścia np rozgałęźnik RA-3F straty sygnału wynoszą na pierwszym wyjściu 4db na drugim i trzecim 8,8dm.Informacja o stratach sygnału z rozgałęźnika.Czyli do pierwszego wyjścia najlepiej podłączyć dłuższą instalacje antenowa , do drugiego i trzeciego krótsza.Kabel tez wprowadza tłumienie.Najlepsze są kable całkowicie miedziane
Antena yagi-uda to dobre anteny . Długa antena o której wspomniałeś jest bardziej kierunkowa na duże odległości. Jeśli sygnał odbierasz z odbicia to lepsza jest krótsza antena mniej kierunkowa.Oczywiście bardzo dużo zależy od profilu terenu i odległości od nadajnika.
W gęstej zabudowie i gdy sygnał odbieramy z odbicia dobrze sprawdzają się tez anteny logarytmiczne.30 km to nie jest duża odległość i jeśli przy pomocy anteny yagi odbierasz sygnał to wzmacniacz nie jest potrzebny.
Informacja z internetu, anteny logarytmiczne są bardzo popularne we Francji i Włoszech.Do tego typu anten nie stosuje się symetryzatora i antena może odbierać sygnał z nadajnika oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów.
Mam antene logarytmiczna 5-65.Sygnał rozdzielony na trzy telewizory przy pomocy rozgałęznika.Nie mam wzmacniacza ,odbiór programów bardzo dobry.W panasonicu poziom i jakość sygnału cały czas 100% .W tunerze wiwa, poziom i jakość sygnału maksymalna.
U mnie antena logarytmiczna log 5-65 sprawdza się bardzo dobrze. Odbieram nawet sygnał z nadajnika oddalonego o 100km (Iława) a wieczorem nawet z Gdańska.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=2280

Maximus2
Posty: 27
Rejestracja: 10 czerwca 2013, o 18:26
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dęblin / Ryki

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Maximus2 »

Jarosław Bałuka pisze:Z dużą dozą prawdopodobieństwa jest to spowodowane zbyt dużym wzmocnieniem toru antenowego, na co wskazują parametry wyświetlane w tunerze.
Przy 20km od nadajnika prawdopodobnie wcale nie potrzebujesz wzmacniacza w antenie więc najlepiej zastąp go symetryzatorem. Ewentualnie zastosuj wzmacniacz o mniejszym wzmocnieniu np 10dB. LNA177 posiada 30dB wzmocnienia a to bardzo dużo i następuje przesterowamie odbiornika.
Po założeniu wzmacniacza 10dB wszystko odbiera pieknie, jakośc na wszystkich mux-ach 100%.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Robert03 »

To bardzo dobrze. Bez wzmacniacza zapewne byłoby jeszcze lepiej :-).

mareczek_1988
Posty: 7
Rejestracja: 1 lipca 2013, o 13:58

Pomoc w wyborze anteny

Post autor: mareczek_1988 »

Witam, chciałbym korzystać z telewizji cyfrowej. Interesuje mnie nadajnik

Kod: Zaznacz cały

#	MHz	MUX	Nazwa	                Moc [kW]	Pol     Odległość [km
24	498	MUX-2	Łódź "Komin EC-4"	100.000	    H	~34.516	Więcej
40	626	MUX-4	Łódź "Komin EC-4"	5.000	      V	~34.516	Więcej
43	650	MUX-3	Łódź "Komin EC-4"	170.000	    H	~34.516	Więcej
46	674	MUX-1	Łódź "Komin EC-4"	100.000	    H	~34.516
dane z: http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php

Ze względu na MUX-4.

Moja lokalizacja (mniej więcej):
N: 51.57320218952314
E: 19.954519271850586

Jest to wieś Tobiasze niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego.

Jedną antenę bym chciał założyć na dachu - kierunek na łódz, kabel antenowy pociągnięty do pokoju na parterze i zainstalowana zwykła antena siatkowa. Dobry odbiór ale jak się nie mylę to tylko MUX-1 i MUX-2, nie wiem z jakiego nadajnika i nie mam pojęcia jak to sprawdzić.

Drógą antenę bym chciał dla siebie na piętrze. Okno z pokoju skierowane na Piotrków Tryb. i z tego okna bym chciał antenę wyjąć na zewnątrz.

Proszę o pomoc w wyborze.

telewizorek

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: telewizorek »

Witam.
Polecam antenę logarytmiczna log 5-65 za 35 zł lub zagraniczna firmowa logarytmiczna Fracarro 5-69.
Przeczytaj post który wcześniej napisałem.
Informacja z internetu, anteny logarytmiczne są bardzo popularne we Francji i Włoszech.Do tego typu anten nie stosuje się symetryzatora i antena może odbierać sygnał z nadajnika oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów.

zuku
Posty: 21
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 11:29
Miejscowość: DLN
Odbiornik: TV Samsung Seria 7.
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze WZM (Ryniak 40dB), montaż 1 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: zuku »

bardzo bym prosił o pomoc w doborze anteny DVB-T, miejscowość to Polanica-Zdrój (wylot w kierunku Bystrzyca Kłodzka) nie wiem skąd odbieram sygnał, ale chyba Czarna Góra więc odległość około 30km.
Obrazek
Obecna antena:
Obrazek
powoduje że obraz jak i telewizor strzela (takie przeskoki - aż boję się o sprzęt) oraz często przesuwają się klatkowania na obrazie w różnych kierunkach. Wiem że to wina anteny bo na sygnale z satelity te historie nie występują.

_chris_

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

@ zuku:
twoja 'siatka' wygląda na całkiem, całkiem udany model. Ale na początek, kolego, więcej szczegółów.
  1. W którym kierunku zamontowana jest antena? Nadajnik w Kłodzku masz mniej więcej dokładnie na południowy wschód.
  2. Masz zasilacz antenowy przy odbiorniku? Inaczej - czy w antenie jest wzmacniacz?
  3. I najważniejsze - podaj wskazania poziomu i jakości odbieranych mux-ów. Kanały Kłodzko / Czarna Góra

Zablokowany