Antena 30km od nadajnika

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problem z sygnałem - zanika po zamknięciu okna

Post autor: K63 »

Czy aby kabel nie jest przeprowadzony do pokoju przez okno za pomocą przelotki okiennej ?

ro_man

Re: Problem z sygnałem - zanika po zamknięciu okna

Post autor: ro_man »

K63 pisze:edit/ Nie cytuj posta pod postem. Patrz Regulamin forum.
Nie, przewód przechodzi przez otwór pomiędzy ramą okna a ścianą - uszczelniłem silikonem :)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Problem z sygnałem - zanika po zamknięciu okna

Post autor: Jarosław Bałuka »

Szyby w nowoczesnych oknach pokrywane są tlenkiem metalu celem lepszej izolacji termicznej. Jaki to ma wpływ na fale radiowe przekonałem się kiedyś manewrując anteną pokojową przy oknie i notując właściwie absolutny brak sygnału. Po otwarciu okna - pełny zegar :)
Nie wiem czy to dobry trop ale może płaszczyzna szyby ma wpływ na antenę poprzez odbijanie fal. Sprawdź również czy ekran kabla jest poprawnie przykręcony w puszcze, we wtyku po stronie TV lub czy nie jest gdzieś po drodze przerwany. Objawy mogą wskazywać na złe podłączenie anteny.

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: stefan90 »

Ja natomiast spotykam się z następującym problem. Mieszkam w Wałbrzychu, sygnał odbieram z Chełmca i Śnieżnych Kotłów ( o Ślezy nie ma mowy 0 sygnału), antena siatkowa ze wzmacniaczem Cabletech 25db zamontowana na dachu. MUX3 z Chełmca odbieram idealnie, ze ŚK Mux1 też właściwie ok ( czasem przycina, ale bardzo rzadko, jakość/siła 81/78). Tragedia zaczyna się na MUX2. Czasem jest tydzień ze jest idealnie - wtedy jakość/siła jest 82/79 , potem po jakimś czasie spada do 70/72 i jest tragedia, co chwila przycinka i pikseloza. Czasem bywa że w ogóle nie ma MUX2. Dodam jeszcze że warunki pogodowe nie mają na to wpływu.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: TomW »

Jarosław Bałuka pisze:Szyby w nowoczesnych oknach pokrywane są tlenkiem metalu celem lepszej izolacji termicznej. Jaki to ma wpływ na fale radiowe przekonałem się kiedyś manewrując anteną pokojową przy oknie i notując właściwie absolutny brak sygnału. Po otwarciu okna - pełny zegar
Również spotkało mnie to "zjawisko" po wymianie okien na nowe i mogę potwierdzić to trafne spostrzeżenie. Moja antena pokojowa "widzi" doskonale przez ścianę budynku a zamknięte okno tłumi sygnał, jeśli postawię ją np. na parapecie. Szyby w starym oknie nie wpływały na odbiór.

ro_man

Re: Problem z sygnałem - zanika po zamknięciu okna

Post autor: ro_man »

Jarosław Bałuka pisze:/.../Sprawdź również czy ekran kabla jest poprawnie przykręcony w puszcze, we wtyku po stronie TV lub czy nie jest gdzieś po drodze przerwany. Objawy mogą wskazywać na złe podłączenie anteny.
Wszystkie połączenia sprawdzałem - jest OK. Problem występuje tylko z tym telewizorem (LG M227WDP). Sprawdzałem tę instalację antenową na innym telewizorze i jest w porządku. Tymczasem skorzystałem z sugestii @Tomciosz i przesunąłem antenę o 2 m w prawo - tym razem jest przed drzwiami balkonowymi. Rewelacji nie ma, ale da się oglądać. Oczywiście, pełny sygnał mam po otwarciu drzwi balkonowych więc faktycznie coś jest na rzeczy z tymi szybami.

dudijack

Brak mozliwości odbioru sgnału MUX-3 JAGODNIK

Post autor: dudijack »

Witam serdecznie. Niestety pomimo wielu prób nie moge poradzic sobie z problemem braku sygnału MUX-3 w mojej instalacji antenowej.

Zacznijmy od poczatku:

1.Mieszkam w Braniewie w odległości ok. 30 km od nadajnika w Jagodniku skąd nadawane są 3 MUXY ( 1 , 2 i 3 z mocą 10KW ).
2.Antena to DIPOL MODEL: TRI DIGIT MINI + wzmacniacz LNA-177 wisi około 2 metry nad ziemią .Przed anteną w odległości ok 50m znajduje się jedynie drzewo .
3.TV Hiundai 22".

Problem z jakim się borykam jest nastepujący.
Nie odbieram w ogóle sygnału z MUX-3 - jakość sygnału 0 siła natomiast 100, pozostały zas sygnał ( MUX 1 i 2) wacha sie pomiędzy 90 a 100 % czyli odbiór rewelacyjny .Zmiana wzmacniacza na symetryzator zmienia jedynie siłe i jakość sygnału z MUX 1 i 2 na około 60 %.Dziekuję za sugestie co do rozwiązania w/w problemu.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: systemlan »

A dlaczego tylko 2 metry nad ziemią? Za nisko jest antena.

dudijack

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: dudijack »

Niestety nie mogę jej umieścic wyżej , no może jeszcze o jakiś metr.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: systemlan »

To niestety musisz się liczyć z problemami.

DawidJarosik

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: DawidJarosik »

Na balkonie, Piaski są w lini prostej praktycznie. Czyli kupić siatkę i próbować bez wzmacniacza? A pózniej dołożyć? Bo ta pokojowa to bez wzmacniacza nic nie wylapuje.

dudijack

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: dudijack »

systemlan pisze:To niestety musisz się liczyć z problemami.
Wiem, ze jest za nisko , ale być może pomoze zamontowanie tej anteny http://img01.allegroimg.pl/photos/orygi ... 4697813236 - DIGIToptima IQ - firmy TELMOR?

jeremiw1
Posty: 20
Rejestracja: 12 września 2014, o 21:01
Odbiornik: Telewizor Sony 32`
Instalacja antenowa: ATX-55 + symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: jeremiw1 »

Przede wszystkim pomyśl jak podnieść antenę ten metr wyżej, albo jeszcze więcej bo to jest tak na prawdę najważniejsze. Jeżeli sygnału nie ma to go nie wyczarujesz wzmacniaczami itp.

dudijack

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: dudijack »

Panowie ale sygnał jest i to idealny - na MUX-ie 1 i 2 .Brak natomiast na 3 muksie.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: systemlan »

No i co z tego, że jest idealnie jak np antena na MUX3 jest zamontowana niżej od pozostałych? Mamy Ci ten sygnał wyczarować? Podnieś antenę o wiele wyżej i wtedy można deliberować.

dudijack

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: dudijack »

systemlan pisze:edit/ Nie cytuj posta pod postem. Regulamin forum.
Alez po co się zaraz unosisz? ;) W sumie odpowiedziałeś mi na pytanie czemu nie mam 3-go muxa ( antena nadawcza zamontowana jest 37m nizej niz pozostałe). Podniose o ten metr i zobacze czy cokolwiek się zmieni.Pozdrawiam.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: cyber »

No cóż ...wysokość anteny odbiorczej jak i nadawczej nie jest na pewno bez znaczenia dla uzyskania poprawnego sygnału jednak należy tutaj zaznaczyć ,że Mux3 w woj. warmiń.-mazurskim jest nadawany synchronicznie (SFN) przez nadajniki Olsztyn-Pieczewo / Elbląg Jagodnik i o ile się nie mylę to dodatkowo tutaj mamy Kisielice (Iława) -wszystko to na k.26 .
Żeby się nie rozpisywać podaje linka ,który może się okazać pomocny w tym temacie http://www.emitel.pl/strona-glowna/jak- ... ierac-mux3
Jeśli chodzi natomiast o użycie symetryzatora to przypominam o konieczności zastosowania na drugim końcu kabla zwykłego wtyku antenowego (nie tego od zasilacza)...
Pozdro.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: lustracja »

podnieś o ten 1m. W razie czego nie tylko podnieś o 1m ale obróć w poziomie i sprawdzaj co z sygnałem. W ostateczności kup inna antenę o większym zysku 3dB może być kluczowe dla odbioru tego mux3.

dudijack

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: dudijack »

Witam ponownie.Podniosłem antene o metr. Mux-a 3 z Jagodnika jak nie było tak nie ma za to sygnał 1 i 2 muxa ma wartosci maxymalne. Szczerze juz miałem zrezygnować , ale pomysłałem zeby spróbowac z nadajnikiem z Gdańska.I o dziwo wszystkie 3 muxy odbieram idealnie jakość /siła 80/100.

digitrax
Posty: 80
Rejestracja: 14 czerwca 2013, o 07:10
Odbiornik: Blankom TSI-108
Thomson THT501
Opticum HD N2
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik, Chwaszczyno, Pieczewo

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: digitrax »

W Braniewie Jagodnik MUX-3 jest zasłonięty przez Milejewską górę. Chwaszczyno jest ponad 3 x dalej ale nic go nie przysłania bo sygnał dociera przez zatokę Gdańską.

Zablokowany