Antena 30km od nadajnika

wachcio

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: wachcio »

Kolego weź http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4011.htm i będzie ok. Antena tania i kompaktowa. Jej długość to ok 40 cm chyba gdzieś ją 'upchniesz'. Ewentualnie taki sam zestaw lecz ze wzmacniaczem. Jednak myślę, że nie będzie potrzebny.

AndrzejGdz
Posty: 29
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 22:16

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: AndrzejGdz »

wachcio pisze:Kolego weź http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4011.htm i będzie ok. Antena tania i kompaktowa. Jej długość to ok 40 cm chyba gdzieś ją 'upchniesz'. Ewentualnie taki sam zestaw lecz ze wzmacniaczem. Jednak myślę, że nie będzie potrzebny.
Zamowilem juz takie cos http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/wzmacniacz-antenowy-l ... 54613.html w otwory przykrece na ksztalt "V" prety miedziane srednicy 3 mmm i zabacze jak to wyglada z odbiorem.

AndrzejGdz
Posty: 29
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 22:16

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: AndrzejGdz »

Witam !

Jestem zaskoczony ?
Przyszedl ten wzmacniacz http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/show_item.php?item=1304512234 zarobilem odpowiednie koncowki tzw "Fki" i lipa ?
Przykrecilem do tych 2 otworow w wzmacniaczu prety miedziane na ksztalt V wystawilem za okno i nic ;brak sygnalu.
Walczylem kilka godzin rozchylajac o rozne katy pret miedziane i bez efektu.

Jak obcialem kabel i na dlugosci 10 cm srodek odchylilem w jedna strone a oplot w druga , nastepnie przewod za okno i obraz sie pojawil ?
W zaleznosci jak manipulowalem to raz byl czysciutkio obraz a nieraz tzw piksele ?

Co to moze byc skoro bez wzmacniacza obraz na zwyklym przewodzie jest a jak zastosuje wzmacniacz nie ma nic ?

_chris_

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: _chris_ »

AndrzejGdz pisze:Witam !

Jestem zaskoczony ?
Przyszedł ten wzmacniacz http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/show_item.php?item=1304512234 zarobilem odpowiednie końcówki tzw "Fki" i lipa ?
Przykręciłem do tych 2 otworów w wzmacniaczu pręty miedziane na kształt V wystawiłem za okno i nic ;brak sygnału.
pytanie może banalne - a zasilacz podłączyłeś, albo włączyłeś opcję zasilania wzmacniacza w odbiorniku?

AndrzejGdz
Posty: 29
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 22:16

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: AndrzejGdz »

_chris_ pisze:
AndrzejGdz pisze:Witam !

Jestem zaskoczony ?
Przyszedł ten wzmacniacz http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/show_item.php?item=1304512234 zarobilem odpowiednie końcówki tzw "Fki" i lipa ?
Przykręciłem do tych 2 otworów w wzmacniaczu pręty miedziane na kształt V wystawiłem za okno i nic ;brak sygnału.
pytanie może banalne - a zasilacz podłączyłeś, albo włączyłeś opcję zasilania wzmacniacza w odbiorniku?
Zasilacz kupilem ale bez wzmacniacza na 220V bo odpowiedzi byly ze skoro na samym kablu idzie odbierac to wystarczy tylko zakupic wzmacniacz i tak zrobilem.
W moim Panasonic TXP 42C10Y nie mam opcji zasilanie ?

_chris_

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: _chris_ »

AndrzejGdz pisze:Zasilacz kupiłem ale bez wzmacniacza na 220V bo odpowiedzi były ze skoro na samym kablu idzie odbierać to wystarczy tylko zakupić wzmacniacz i tak zrobiłem.
no tak, nauczka na przyszłość.
  • Wzmacniacz - służy do wzmacniania sygnału z anteny i zawsze potrzebuje zasilania (z zasilacza sieciowego lub odbiornika). Wzmacniacz bez zasilacza nie przepuszcza sygnału z anteny.
  • Zasilacz - służy do zasilania wzmacniacza.
AndrzejGdz pisze:W moim Panasonic TXP 42C10Y nie mam opcji zasilanie ?
Generalnie telewizory nie posiadają zasilania wzmacniacza antenowego. Jeśli miałby takie zasilanie, to w menu telewizora powinna być gdzieś opcja włączenia tego napięcia (domyślnie zawsze takie napięcie jest wyłączone). Nie znam tego TV, ale moim zdaniem szansa żadna.

Musisz więc zapewne zakupić taki zasilacz +12V do wzmacniacza antenowego z wtyczką antenową (zwrotnicą zasilania) - są uniwersalne, praktycznie każdy będzie tu pasował. Może być z regulacją napięcia, ale nie musi tego mieć.

AndrzejGdz
Posty: 29
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 22:16

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: AndrzejGdz »

Dzieki za pomocne info.
Nie wzialem pod uwage ze wzmaczniacz antenowy pracuje wylacznie jezeli jest podlaczony z zasilaczem antenowym ?
Tylko troche strach bo jak to jest na 220V a niech sie cos spitoli to 220V pojdzie na gniazdko antenowe w TV i wtedy klopsssss.
Taki zasilacz moze byc http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/zasilacz-antenowy-12v ... 01308.html
Co brac cos pod uwage ? Bo moze sa tansze gorsze lub drozsze i lepsze zasilacze ?
Ostatnio zmieniony 10 listopada 2010, o 20:41 przez AndrzejGdz, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: _chris_ »

AndrzejGdz pisze:Tylko trochę strach bo jak to jest na 220V a niech się coś spitoli to 220V pójdzie na gniazdko antenowe w TV i wtedy klopsssss.
takie zasilacze wą w ogólności transformatorowe, więc szansa na przebicie 220V w normalnych warunkach (czyli, jeśli ktoś nie poleje go wodą z podlewanego obok kwiatka) jest znikoma. Dodatkowo - powinien mieć w środku jakiś bezpiecznik zabezpieczający na taką okoliczność. A na koniec - wejścia TV są zabezpieczane zwykle przed wyższymi napięciami niż 220V.
AndrzejGdz pisze:Co brac cos pod uwage ? Bo moze sa tansze gorsze lub drozsze i lepsze zasilacze ?
To w większości i tak jest pewnie chińsczyzną, wiec to loteria co się trafi i jak długo będzie pracować. Przy cenach w okolicach 10zł trudno tu mówić o jakości wyrobu. Można zastosować znaną zasadę - wybrać towar z ceną pośrodku... :D

AndrzejGdz
Posty: 29
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 22:16

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: AndrzejGdz »

_chris_ pisze:
AndrzejGdz pisze:Tylko trochę strach bo jak to jest na 220V a niech się coś spitoli to 220V pójdzie na gniazdko antenowe w TV i wtedy klopsssss.
takie zasilacze wą w ogólności transformatorowe, więc szansa na przebicie 220V w normalnych warunkach (czyli, jeśli ktoś nie poleje go wodą z podlewanego obok kwiatka) jest znikoma. Dodatkowo - powinien mieć w środku jakiś bezpiecznik zabezpieczający na taką okoliczność. A na koniec - wejścia TV są zabezpieczane zwykle przed wyższymi napięciami niż 220V.
AndrzejGdz pisze:Co brac cos pod uwage ? Bo moze sa tansze gorsze lub drozsze i lepsze zasilacze ?
To w większości i tak jest pewnie chińsczyzną, wiec to loteria co się trafi i jak długo będzie pracować. Przy cenach w okolicach 10zł trudno tu mówić o jakości wyrobu. Można zastosować znaną zasadę - wybrać towar z ceną pośrodku... :D
Cos bede musial kupic jakis zasilacz antenowy.
Wtedy to juz na 100% bede mial chyba obraz.

_chris_

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: _chris_ »

No, jeśli na samym dipolku z kabla jest to tym bardziej będzie ze wzmacniaczem. Tylko, musisz podłączyć zasilacz.

RobertB

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: RobertB »

AndrzejGdz, jak już będziesz kupował ten zasilacz, to pamiętaj również o separatorze zasilania. Tylko proszę, nie pytaj po co, tylko kup odrazu.

:lol:

AndrzejGdz
Posty: 29
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 22:16

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: AndrzejGdz »

RobertB pisze:AndrzejGdz, jak już będziesz kupował ten zasilacz, to pamiętaj również o separatorze zasilania. Tylko proszę, nie pytaj po co, tylko kup odrazu.

:lol:
Czyli taki http://allegro.onet.pl/zasilacz-antenow ... 01308.html

RobertB

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: RobertB »

Może być taki.

wachcio

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: wachcio »

Kolego nie wiem jakie w końcu rezultaty osiągnąłeś ale koszt tych wszystkich części jest niewspółmierny do jednego a dobrego zakupu lub po prostu kupienie wzmacniacza, zasilacza itp w lokalnym sklepie. Za każdą "pierdołkę" płaciłeś koszty przesyłek równające się kosztom samej części...
Ja na antenie własnej roboty odbieram z dobrym sygnałem Kisielice ale mam do niego 63km. Koszt anteny to symetryzator 3zł, kabel antenowy 1,5 zł/m, wtyk antenowy ok 1zł, resztę materiałów (drut miedziany, profil aluminiowy, plastikowa puszka) gdzieś się walały w domu. Długość całej anteny to 21 cm a jak widać można by ją jeszcze zredukować. Oczywiście bliższy nadajnik - Płock 'Rachocin' (24km) odbieram również bez problemu. Wykonanie anteny zajęło mi ok. 30 minut a robiłem po raz pierwszy...

Obrazek

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: lpf1972 »

Brawo, gratuluję! :) Antena jest super! Ale za symetryzator, to jednak przepłaciłeś.
Dodam jeszcze tylko, że zamiast profilu można użyć listewki, a symetryzator wykonasz z kawałka drutu stanowiącego fragment dipola...
Ale.... są po prostu ludzie, którzy nie lubią takiej zabawy (lub nie umieją) i wolą zapłacić. W dawnych czasach, wolałem zbudować odbiornik radiowy i cieszyłem się z tego jak dziecko, dziś wolę pójść do sklepu i kupić.

Awatar użytkownika
Andrew525
Posty: 241
Rejestracja: 22 grudnia 2010, o 20:26
Miejscowość: Czechowice
Odbiornik: Panasonic TX-L42S10E
Instalacja antenowa: DAVBOL W1E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: Andrew525 »

Ja mam taka antenę Davbol W1 http://www.davbol.com/opt.htm Koszt 40zł

Do nadajnika mam 27km w linii prostej, DVB-T na MUX2 odbieram bardzo dobrze siła sygnału i jakość to 100%, analogowo w bardzo dobrej jakości odbieram też z tej anteny TVP1 TVP2 Polsat PULS, W gorszej jakości TVP INFO i TVN a wszystko ze Skrzycznego. Antena znajduje się na parapecie okna :)

http://d.imagehost.org/0887/1_22.jpg

wachcio

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: wachcio »

lpf1972 można również zrobić balun dopasowujący impedancję. Po prostu znalazłem wszystkie materiały w domu a koszt podałem orientacyjny.
Listewki nie miałem a po drugie musiałbym ją malować. Materiałów do wykonania takiej są tysiące ja miałem takie po prostu pod ręką.
Z drugiej strony dziś kupiłem małą Yagę i lpda z Dipola na sprawdzenie i przeważnie sprawują się lepiej ale nie zawsze od mojej.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: lpf1972 »

Wachcio, tylko żartowałem - mam nadzieję, że nie uraziłem Cię. Ale muszę powiedzieć, że zainspirowałeś mnie. W 2 godziny, kosztem tylko tego co miałem pod ręką zrobiłem coś takiego:
Obrazek

Oczywiście balun jako symetryzator
Obrazek

A materiały? 2,4mb drutu wyciągniętego z kabla instalacyjnego 1,5mm2 + cienkie plastikowe korytko - listewkę miałem, ale była trochę krzywa i sękata ;)

Kolejna godzina testy - z uwagi na późną porę testowałem trzymając to to w ręku. Antena "spoglądała na nadajnik" przez ceglaną ścianę na parterze (po drodze jeszcze blisko sąsiad, las i wzniesienie)- MUX3 (15kW ERP) nie odebrałem, MUX2 (100kW ERP) wyśmienicie (poziom sygnału 70%, 0 błędów). Pozdrawiam majsterkowiczów!

wachcio

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: wachcio »

Kolego lpf1972 nie mam się za co obrażać ale skoro masz mux 2 to chyba Ci się kierunki pomyliły i nie odbierasz z Iławy tylko z Gdańska a to troszkę dalej 'tylko' 110km lub Sierpca (88km) :D Iława jest znacznie bliżej ale w takiej sytuacji to bym ustawił 2 antenę na Iławę lub tę jedną przestawił na Sierpc i obydwa MUX-y choć jeden z małą mocą.
A może wystarczy ją wystawić na zewnątrz i w jednej pozycji złapie Gdańsk i Iławę lub Sierpc i Iławę...
Życzę powodzenia w testach choć pogoda nie zachęca.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Grudziądzu odleg 33 km ?

Post autor: lpf1972 »

Naturalnie że odbieram z Gdańska (blisko i 2 muxy +radio z jednej anteny pod dachem). Półtora roku temu w okolicach 3city nikt nie marzył o DVBT i antenę kupowałem z myślą o analogu - założyłem że ma mieć duże wzmocnienie, pełne pasmo RTV i do tego zbierać sygnał z kierunków rozrzuconych o 40st - wyszło mi na ASR860P25 (teraz zmienili nazwę na DVBT MAX czy jakoś tak). I właśnie ta pracuje normalnie.
Ten wynalazek to hobbystycznie. Dziś skierowałem go na Kisielice (ok 68 km) - jakość sygnału mnie powaliła - 0 błędów, siła sygnału 72 (TV Samsung B650). Oczywiście antena wewnątrz domu w łapie :D Teraz już nic nie przeszkadzało tylko okno. Dodam tylko, że antena wyliczona na k.48

Zablokowany