Antena 30km od nadajnika

dipolnet

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: dipolnet »

Witam,
proponuję spróbować różnych ustawień anteny. Czy źródło zakłóceń jest w podobnym kierunku względem nadajnika? Tri-Digit ma dość szeroki kąt połowy mocy. Może spróbować Pan odchylić antenę od nominalnego położenia - nawet kosztem zejścia trochę z % sygnału. Być może zakłócenia ustąpią.

czarek333

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: czarek333 »

Prosze o konkretna odpowiedz ludzi co maja antene TRI DIGIT , czy ta antena jak mówi internet :) ma zysk 16db w calym pasmie ? od najnizszej czestotliwosci do wysokiej ma 16DB ????

promising

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: promising »

czarek333 pisze:Prosze o konkretna odpowiedz ludzi co maja antene TRI DIGIT , czy ta antena jak mówi internet :) ma zysk 16db w calym pasmie ? od najnizszej czestotliwosci do wysokiej ma 16DB ????
Na tej stronie podają charakterystykę.

czarek333

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: czarek333 »

promising pisze:
czarek333 pisze:Prosze o konkretna odpowiedz ludzi co maja antene TRI DIGIT , czy ta antena jak mówi internet :) ma zysk 16db w calym pasmie ? od najnizszej czestotliwosci do wysokiej ma 16DB ????
Na tej stronie podają charakterystykę.
Wiem ale na stronie DIPOLA ta sama ma 14-16,8 dbi ,,, wiec w koncu jaki ma zysk ???

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: karol12_124 »

Na ulotce którą dostałem do anteny pisze: Zysk: 16,1-16,8 dBi. Czyli tak jak na stronie powyżej ;)

Pozdrawiam!

czarek333

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: czarek333 »

karol12_124 pisze:Na ulotce którą dostałem do anteny pisze: Zysk: 16,1-16,8 dBi. Czyli tak jak na stronie powyżej ;)

Pozdrawiam!
Cos mi sie nie chce wierzyc by miala 16db w calym pasmie... gdyby tak było to kazda inna ktora ma zysk na 470mhz np. 10 lub 12 db leżała by w sklepie i nikt by nie kupowal takich anten.. Bo logiczne że lepiej miec cale pasmo na 16db zgadza sie ?? :)

_chris_

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

czarek333 pisze: Bo logiczne że lepiej miec cale pasmo na 16db zgadza sie ?? :)
no, nie tak do końca. Czym wyższy kanał tym między innymi:
  • większe tłumienie sygnału na trasie nadajnik - antena odbiorcza;
  • większe tłumienie w kablu antenowym;
  • zwykle też mniejsza czułość odbiornika;

więc w ogólności lepiej mieć antenę o zysku narastającym wraz ze wzrostem częstotliwości, aby skompensować ww straty.

Płaskimi antenami są w ogólności logoperiodyczne, co wynika wprost z zasady ich pracy.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Anduraki »

@up z mojego doświadczenia łatwiej z ch33 odebrać sygnał o takiej samej mocy niż z ch21 i z ch33 nie zbiera tak zakłóceń elektromagnetycznych co na ch21, nie wiem jak jest z ostatnimi kanałami ale w tym przypadku właśnie tak to wygląda.

czarek333

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: czarek333 »

_chris_ pisze:
czarek333 pisze: Bo logiczne że lepiej miec cale pasmo na 16db zgadza sie ?? :)
no, nie tak do końca. Czym wyższy kanał tym między innymi:
  • większe tłumienie sygnału na trasie nadajnik - antena odbiorcza;
  • większe tłumienie w kablu antenowym;
  • zwykle też mniejsza czułość odbiornika;

więc w ogólności lepiej mieć antenę o zysku narastającym wraz ze wzrostem częstotliwości, aby skompensować ww straty.

Płaskimi antenami są w ogólności logoperiodyczne, co wynika wprost z zasady ich pracy.
OK, ale np. ja odbieram kanał 24 i za chwile bedzie mux1 u mnie na46 . Pytam o tą TRI DIGIT bo wiele opisow w necie jest że ma 16db w całym pasmie ... czemu miala by ona tyle miec ? a inne nie ... chce tylko wiedziec czy to jest pic na wode bo nie wydaje mi sie by miala taki zysk a inne mają wzrost zysku wraz z czestotliwoscia , kazda tego typu antena ma od 12-16,5 jak moja lub 17 a TRI DIGIT CAŁE PASMO 16 ;) ...NACIAGANE TO OKROPNIE

_chris_

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

Charakterystyki anten Yagi (oraz pochodnych) można kształtować w dość swobodnie szerokich zakresach poprzez odpowiednią konstrukcję anteny (ilość, wymiary i odległości direktorów, wielkość i kształt reflektora). Można zrobić większe lub mniejsze pochylenie charakterystyki, mniejszą lub większą szerokość listka przedniego, wielkość, kształt i ilość listków bocznych / tylnych).

Ale, tak na marginesie, to popatrz sobie na stronę Dipola (http://www.dipol.com.pl/oferta-anteny-t ... t,4356.htm) - tam wszystkie Tri... mają pochylone charakterystyki.

I nie trzeba wierzyć we wszystko, co jest napisane w Internecie...

czarek333

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: czarek333 »

Chris wiem ze na stronie dipol tak jest ale jakis czas temu tez tam pisali o TRDIGIT ze ma 16db w calym pasmie a teraz juz 12,8-16 jak sie nie myle i zmienili opakowanie na nowe i nazwe na opakowaniu PLATINUM ;) Mnie interesuje kanal 24 i za chwile 46 (kiedys ma byc 26 zamiast 46 podobno)wiec wyzsze pasma i tak umnie odpadaja... tak w dwoch słowach ta FUBA DAT902 ma 16,5db zysku max przy 703mhz jak wyszukałem wiec na te moje kanały i czestotliwosci nie ma co zmieniac na TRIDIGIT ??? POWIEDZ MA SENS CZY NIE ??

czarek333

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: czarek333 »

czarek333 pisze:Chris wiem ze na stronie dipol tak jest ale jakis czas temu tez tam pisali o TRDIGIT ze ma 16db w calym pasmie a teraz juz 12,8-16 jak sie nie myle i zmienili opakowanie na nowe i nazwe na opakowaniu PLATINUM ;) Mnie interesuje kanal 24 i za chwile 46 (kiedys ma byc 26 zamiast 46 podobno)wiec wyzsze pasma i tak umnie odpadaja... tak w dwoch słowach ta FUBA DAT902 ma 16,5db zysku max przy 703mhz jak wyszukałem wiec na te moje kanały i czestotliwosci nie ma co zmieniac na TRIDIGIT ??? POWIEDZ MA SENS CZY NIE ??
POPRAWKA NAPISALI OD 14- DO 16,8 DB

_chris_

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

@ czarek333:
istotne są dwie rzeczy:
  1. to co napisał PRODUCENT anteny w jej parametrach technicznych;
  2. to, jakie są RZECZYWISTE parametry anteny.
A czy zmieniać? Nie wiem. Każda antena ma inny przebieg charakterystyki częstotliwościowej, więc będzie miała inne zyski na poszczególnych kanałach. Żeby coś powiedzieć musiałbyś mieć właśnie do dyspozycji wiarygodne charakterystyki rzeczywiste. A takich nie ma dostępnych.

Jeśli robi Ci problem jeden czy dwa dB to i tak, moim zdaniem, powinieneś zastosować wzmacniacz, niezależnie, którą antenę byś zastosował (zakładając, że w rzeczywistości mają zadeklarowane przez producentów charakterystyki). Trzeba pamiętać, że sygnał TV może się zmieniać dobowo / długookresowo do kilku dB, a w nieciekawych lokalizacji nawet do kilkunastu dB, więc dobrze jest mieć sporo zapasu na poziomie sygnału (najlepiej blisko 100% sygnału na wskaźniku odbiornika). W innym przypadku to już jest loteria...

Bartt

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Bartt »

czarek333 pisze:
czarek333 pisze:Chris wiem ze na stronie dipol tak jest ale jakis czas temu tez tam pisali o TRDIGIT ze ma 16db w calym pasmie a teraz juz 12,8-16 jak sie nie myle i zmienili opakowanie na nowe i nazwe na opakowaniu PLATINUM ;) Mnie interesuje kanal 24 i za chwile 46 (kiedys ma byc 26 zamiast 46 podobno)wiec wyzsze pasma i tak umnie odpadaja... tak w dwoch słowach ta FUBA DAT902 ma 16,5db zysku max przy 703mhz jak wyszukałem wiec na te moje kanały i czestotliwosci nie ma co zmieniac na TRIDIGIT ??? POWIEDZ MA SENS CZY NIE ??
POPRAWKA NAPISALI OD 14- DO 16,8 DB
W życiu ta antena nie ma 14 dB na początku pasma ;). Tu http://satsklep.pl/index.php?s=produkt& ... &id_typu=0 jest link do anteny uznanej firmy która jest nieco dłuższa od tri - digit i na ch-ce wyraźnie widać 12 dB na początku pasma. Inna sprawa że nie wiadomo czy to dBi czy dBd ale raczej w większości chodzi o dBi - przykładowo sam dipol półfalowy ma zysk 2dBi.

Tak jak koledzy pisali powyżej prawie wszystkie anteny szerokopasmowe są strojone na max. wzmocnienia w górnym paśmie ze względów opisywanych we wcześniejszych postach. Więc jesli chcemy max. wzmocnienia w dolnym paśmie musimy zastosować wieloelementową kanałową yagę, np. takiego potwora :) : http://monitoring2000.otwarte24.pl/204, ... TV-2521-40

Swego czasu Dipol robił bardzo fajną antenę Polaris, która miała w miarę płaski i duży zysk w UHF tutaj http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3385.htm jej wygląd i parametry.
Szkoda że już nie produkowana :( , chętnie bym kupił bo konstrukcja o wiele solidniejsza od ATX-a i parametry (przynajmniej na papierze) lepsze od ATX.

czarek333

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: czarek333 »

Bartt widzialem tą antene co podałeś a linku i jej wykres , i doszedlem do wniosku ze gdyby TRI DIGIT miał nawet te 14db na poczatku pasma to producentowi brakło by materiału na robienie tych anten :) bo wielu takich jak ja np. co ma mux2 na kanale 24 498mhz chciało by miec taki zysk w antenie zamiast na początku ledwo 10 czy 12db... na siatkach , czy antenie dipol 19 itd. itp.

muniek88

problem z tv cyfrową

Post autor: muniek88 »

Witam

Mam problem z telewizją cyfrową. Mój stary kinoskopowy telewizor elemis w końcu po kilkunastu latach zepsuł się więc doszedłem do wniosku, że nie warto go naprawiać, bo i tak w niedługim czasie trzeba byłoby dokupić jeszcze dekoder. Zbliżają się mistrzostwa europy, a że uwielbiam oglądać piłkę nożną postanowiłem zakupić telewizor samsung ue32d5000.
Posiadam telewizję kablową dipol i odbieram aktualnie programy analogowe + 8 cyfrowych (nic nie montowałem). Problem w tym, że jakość programów analogowych jest kiepska, a co do tych cyfrowych to rzeczywiście bardzo dobry obraz, ale... bywają dni że po prostu w trakcie oglądania obraz się przycina lub co najgorsze pisze brak sygnału. Nie wiem może to problem z kablem albo coś z wtyczką nie tak lub kablówka nie nadaje się do odbioru telewizji cyfrowej z powodu słabej jakości sygnału.
Co mam zrobić, żeby nie było problemu z obrazem? Mieszkam w bloku 4-piętorwym na 4 piętrze i posiadam balkon. Nadajnik telewizji cyfrowej znajduje się w odległości 28km od miejsca zamieszkania.

kjt

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: kjt »

Poprosić "kablówkę" o poprawę instalacji. Jak nie to grzecznie podziękować za współpracę.
Kupić antenę kierunkową np. 16 lub 19 elementową yagę i wykierować w nadajnik.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena 30km od nadajnika

Post autor: kb997 »

@muniek88
Wypiąć się na kablówkę, kupić lub skonstruować antenę, wycelować w nadajnik i odbierać na własną rękę. Jaki masz koszt obsługi kablówki e czynszu? 6, 8zł. Po niecałym roku zwróci ci się inwestycja we własną instalację. Jeśli nie naruszysz konstrukcji komina czy dachu to idealne miejsce masz w zasięgu ręki, a jeśli okna patrzą na nadajnik to z balkonu możesz odbierać dvbt. Podaj miasto i ulicę i czy masz z okien lub balkonu "kontakt" wzrokowy z nadajnikiem.
Do admina - edycja literówek

muniek88

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: muniek88 »

Dzięki Panowie za dobra radę ;)
Edytowałem już swój profil więc z lewej strony znajdziecie potrzebne informacje.
A balkon mam od strony zachodniej, ale ma on "kontakt" wzrokowy z nadajnikiem więc powinno wystarczyć.
Co do kablówki to płacę 22zł miesięcznie, ale to już ostatni miesiąc tych złodziei i nadszedł czas, żeby im podziękować za współprace. Miałem już przypadek, że mi wyłączyli sygnał mimo, że wszystko było zapłacone. Male nieporozumienie, ale kilka dni nie miałem co oglądać. Okazało się że wyłączyli nie temu co trzeba...
Akurat tak się składa, że zakupiłem telewizor, który nie radzi sobie teraz z sygnałem analogowym i jakość obrazu mnie nie zadowala. A sygnał cyfrowy to wielka niewiadoma, bo raz jest spoko, a czasem to nawet nie da się oglądać.
Teraz do Was pytanie jaką mam kupić antenę kierunkową? Na co mam zwrócić uwagę? Jakie ma mieć parametry?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena 30km od nadajnika

Post autor: kb997 »

@muniek88
Na początek kup 1m drutu instalacyjnego miedzianego 2,5 kwadrat czyli około 1,5 mm średnicy i machnij biquada albo kup 2m drutu i zrób quadosa 4 na kanał 50. Powinno wystarczyć. Jak będą pytania to wał na pw.
Edit: jeśli nie potrafisz zrobić takich anten (w co nie wierzę) to na początek zrób dipol prosty z samego kabla antenowego. Nie wiem czy w twoich okolicach odpalono wszystkie muxy ale nawet najsłabszy mux3 na przysłowiowym gwoździu powinien działać.

Zablokowany