Antena 30km od nadajnika

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Tomciosz »

Jeżeli chodzi, o różnicę między "Digit" a zwykłą "19". To z mechanicznej strony: wersja Digit, nie ma rurek, a takie coś na kształt przeciętej rurki. Z charakterystyk, to nie wielka różnica w zależności od kanału, ale bardzo mała. Osobiście wybrałbym tą wersję z Rurkami, ponieważ jest bardziej wytrzymała.

eidems

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: eidems »

A różnica między tymi kanałami? 21-60 // 21-69? Czym to się różni? Na stronie dipol wgl nie ma 21/69 19 elementowej anteny. Jak mam to rozumieć? Więc bardziej opłaca się brać wersję bez DIGIT? Pozdrawiam

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: systemlan »

eidems pisze:A różnica między tymi kanałami? 21-60 // 21-69? Czym to się różni?
Różnią się częstotliwością.
21-60 - 470 - 790MHz

21-69 - 470 - 860MHz

Gdzieś jest nawet napisane na stronie Emitela z tego co kojarzę. Wystarczy troszkę poczytać...

eidems

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: eidems »

Ok. Dziękuję. Dlaczego na stronie dipolu nie ma właśnie 21-69? Czy ktoś może wie? Zna ktoś sklep gdzie posiadają antenę 19 elementową z symetryzatorem, kablem triset 113pe i uchwytem do anteny? Pozdrawiam;) P.S ta antena spokojnie wystarczy?;)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: adac »

@ eidems:
jeżeli planujesz tą antenę do telewizji to kanały powyżej k.60 nie będą ci potrzebne, to pasmo poszło już na dywidendę. Czy antena przyda się na przyszłość do internetu - tego nie wiem.
Zamiast rozważań teoretyczno-wwww pod tytułem: która antena bardziej się nada proponuję:

- wyznaczyć sobie kierunek na nadajnik (najlepiej z kompasem) i przyjrzeć się jakie przeszkody są po drodze,
- porozmawiać z adm. budynku jakie są szanse na ustawienie swojej anteny na dachu,
- poczytać posty na forum o odbiorze z anteny zamocowanej:
na parterze, tyłem do nadajnika, zza drzewa, przy ruchliwej ulicy, na środku miejskiego osiedla itp. po to żeby nie powielać tematów.

To mini-faku na początek.

PS. Przy takiej odległości od nadajnika spokojnie wystarczy coś takiego: <link> albo <link> w wersji z symetryzatorem oczywiście, chyba że przewidujesz odbiór ekstremalny albo eksperymentalny.

eidems

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: eidems »

@adac

Antena będzie zamocowana na dachu domku jednorodzinnego, na uchwycie antenowym (także muszę kupić). Raczej nie będzie większych przeszkód. Chcę coś solidnego z dobrym odbiorem, żeby lekki wietrzyk czy deszcz nie miał wpływu na odbiór. Więc antena 19 elementowa to przerost formy nad treścią? Wybrać np. 16 elementową?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: adac »

@ eidems:
możemy porozmawiać o zgrabnych antenach które nadają się do domu jednorodzinnego, mam jeszcze parę propozycji chociaż te które podałem też są dobre.
Ale mam wrażenie że niedokładnie przeczytałeś poprzednie posty: efekt zależy przede wszystkim od lokalizacji, natomiast określenia typu 'nie ma większych przeszkód' praktycznie nic nie mówią. Najczęściej wystarczą 'mniejsze przeszkody'.
Jeżeli chciałbyś wcześniej dobrać odpowiednią antenę to podaj lokalizacje wg. dvbtmap.eu i nie zaszkodzi zdjęcie w kierunku nadajnika z miejsca montażu anteny. Tylko trzeba najpierw wiedzieć gdzie on jest. ;)
żeby lekki wietrzyk czy deszcz nie miał wpływu na odbiór
solidne mocowanie masztu, przymocowanie przewodu antenowego, poprawne podłączenie, wyłącznie osprzęt przeznaczony do montażu na zewnątrz. Profesjonalny instalator ma to w mniejszym palcu.

eidems

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: eidems »

@adac
Napisałem do dipol-u, antena 19/21-60 to jest nowa wersja 19/21-69. Zamówiłem tą wersję z rurkami + kabel triset 113PE żelowany czarny, uchwyt i złączki. Wszystko powinno być dobrze, po obserwacji, sąsiedzi na antenach 11 czy 16 elementowych odbierają bez przeszkód. Oczywiście wszystko zostanie bardzo solidnie zamocowane, o to problemu nie ma. Pozostaje kupno dekodera tylko;). Pozdrawiam

eidems

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: eidems »

Wszystko już założone. Dekoder to wiwa hd-95 MC. Siła/jakość 100%, antena dipol 19 elementowa, (w internetowym sklepie 19/21-60, na fakturze jest 19/21-69, w instrukcji było 19/21-60 a symetryzator ma napisane, że przeznaczony na kanały 21-69). Do tego ocynkowany uchwyt, i kabel triset 113PE. Wszystko działa w najlepszym porządku, zero problemów. Antena tridigit to przerost formy nad treścią, jak mnie mam, antena 11 czy 16 elementowa też nie miałaby problemu przy odbiorze;). Pozdrawiam

emigrant
Posty: 8
Rejestracja: 15 grudnia 2013, o 18:56

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: emigrant »

Hmm 100/100 nie musi oznaczać dobrze. Ja bym się bardziej cieszył z siły sygnału 90% niż 100%.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena 30km od nadajnika

Post autor: kb997 »

30km od nadajnika 100/100 na pasywnej antenie nie powinno budzić niepokoju, przesterowania bym się nie obawiał. No może jak przyjdzie silne tropo to może trochę namieszać ale to nie stałe zjawisko.

H-K
Posty: 21
Rejestracja: 2 sierpnia 2012, o 12:41
Odbiornik: Wiwa HD-90
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: H-K »

Witam

Mam problem z odbiorem Mux2 z nadajnika Św. Krzyż. http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_S3T
Mieszkam na parterze i nie mogę wysatwić anteny za okno. Gdy znjaduję miejsce w pokoju, w którym jest sygnał, to jest on bardzo niestabilny. Siła i jakość skaczą od 0 do prawie 100. Próbowałem z mocnym wzmacniaczem, ale nie poprawił odbioru. Na symetratorze łapię tylko MUX3, bo jest niedaleko nadajnik na kominie http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_I27
Kiedyś mogłem odbierać MUX2 z biquada, jednak przestał wykrywać jakikolwiek sygnał i załatwiłem sobie siatkę. Siatka niestety niczego nie poprawiła.
Aktualnie w antenie jest symetryzator połączony nowym przewodem koncentrycznym (około 3 metry) złączką F (dokłądnie zarobioną) do STB Wiwa HD90.

Co można zrobić, aby ustabilizować sygnał? Na MUX2 szczególnie mi zależy.
Czy jakiś wzmacniacz zasilany 5V mógłby pomóc (MC-9101 lub na przewód AC18, LG-105,TRIAX AFA MICRO)?

Profil terenu:
Obrazek

Antena http://www.dipol.com.pl/antena_asp-4_z_ ... _A0050.htm:
Obrazek

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Domel28 »

Przy zasilaniu 5V dobrze spisują się wzmacniacze LNA. Można spróbować na LNA-101 lub 169, ale nie wiem jaki będzie rezultat.

Awatar użytkownika
bardejov
Posty: 50
Rejestracja: 19 czerwca 2013, o 08:30
Odbiornik: Opticum dvb-t hd t90
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem APS 0107
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: bardejov »

Witam

Dzisiaj wymieniłem antenę siatkową na Dipola 19/21-60 DVB-T. Chodziło głównie o zwiększenie kierunkowości odbioru (Tarnów robił czasem zakłócenia). Sygnał jest dobry Mux 1 i 2 100/100 wg. Opticum HD T90, ale Mux 3 już tylko 51/100. Co jest nie tak, czy antena jest lepsza w dolnym paśmie?

Lokalizacja - Proszowice, odbiór z Chorągwicy, dystans ok. 30km. Antena na strychu na wprost ściany. Wzmacniacz APS-0107.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Domel28 »

A na antenie z symetryzatorem nie działa? Z zewnątrz budynku nie sprawdzałeś? Czasem na strychu trzeba poszukać odpowiedniego miejsca, a poza tym ja jestem uprzedznoy do tych zwykłych wzmacniaczy płytkowych bez ekranu. U mnie takowy(około 28dB wzmocnienia) nie potrafi odebrać sygnału na k.50 (Tarnów lub Kraków) jest brak sygnału. Natomiast na LNA-169 sygnał jest znakomity i nie ma problemów. Na symetryzatorze sygnał też jest ale nieco słabszy. Antenę mam też na strychu.

Awatar użytkownika
bardejov
Posty: 50
Rejestracja: 19 czerwca 2013, o 08:30
Odbiornik: Opticum dvb-t hd t90
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem APS 0107
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: bardejov »

W sumie to wzmacniacz przełożyłem i działa stabilnie. W razie problemu zmienie na LNA-169 albo 177.

Z innej beczki, dzisiaj robiłem testy na zewnątrz na Dipolu 3/21-60 z LNA-177 i mam 91/100 na muxie 3 (reszta 100/100). Tak więc jeśli ktoś chcę mieć małą antenę, a mieszka dość blisko mocnych nadajników to polecam.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Domel28 »

A dlaczego nie spróbujesz odbioru na symetryzatorze? 30 km od nadajnika to niedaleko.

ro_man

Problem z sygnałem - zanika po zamknięciu okna

Post autor: ro_man »

Witam wszystkich.
Problem dość nietypowy.

Telewizor LG M227WDP
Antena Maximum UHF 15A

Odległość do obiektu nadawczego ok 30km

Sygnał zanika po zamknięciu okna - przy otwartym prawie pełna skala.
Mam do porównania inny telewizor w domu i wszystko jest ok.
Czyżby wina wbudowanego dekodera?
Co robić - szkoda wyrzucać telewizor ;)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Problem z sygnałem - zanika po zamknięciu okna

Post autor: Tomciosz »

Antena wewnątrz pomieszczenia? :D

Jeżeli na zewnątrz, to poruszałbym nią góra/dół, przy zamkniętym oknie, aż się znajdzie odpowiednie miejsce. Jak nie to trzeba przesunąć prawo lub w lewo całą antenę.

ro_man

Re: Problem z sygnałem - zanika po zamknięciu okna

Post autor: ro_man »

Antena zewnętrzna.
Zmieniły się warunki atmosferyczne - pada deszcz - i w tej chwili przycina sporadycznie.
Przetestuję ustawienia anteny kiedy przestanie padać i pewnie też pogorszy się odbiór.

Dzięki za sugestie - dam znać o efektach ;)

Pozdrawiam

Zablokowany