Antena 30km od nadajnika

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: dekoder wiwa

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Antena jest ze wzmacniaczem. Wskazania siły sygnału będą zafałszowane przez wzmacniacz. Gdy już pojawi się sygnał trzeba ustawiać na jak najwyższe wskazania wskaźnika jakości.

menelki
Posty: 13
Rejestracja: 11 czerwca 2013, o 23:14
Odbiornik: Wiwa HD-80 EVO
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy / Wręczyca

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: menelki »

Witajcie.

Mam do Was prośbę w sprawie doboru anteny.

Aktualnie posiadam antenę ASR-860 Telmora (+ wzmacniacz +25 dB). Wszystko było fajnie póki był analog.
Teraz w erze cyfrowej antena jest za mocna.
Próbowałem zmniejszyć sygnał stosując regulowany zasilacz. Pomogło,ale połowicznie.
Jako, że antena jest już dośc stara, pęknięta i zardzewiała także jej demontaż= antena na złom, postanowiłem ją wymienić.

Obiekt nadawczy: Kosztowy (ewentualnie mogę odbierać z Wręczycy).
Moja lokalizacja - Tarnowskie Góry
Odległość w linii prostej: Kosztowy: ok 35km, Wręczyca - ponad 40km.

Sygnał muszę podzielić na 3 lub 4 TV.
Przy obecnej antenie, w zależności od długości kabla mam różny poziom sygnału.
Siła waha się od 65% (najdalszy, najstarszy kabel), do 95% dla najnowszego i najkrótszego kabla.

Jako antenę biorę pod uwagę:
ATX55, ATX91, ATX107.
Może coś innego?

Czy do mojego rozdziału sygnału na 4TV potrzebuję jakikolwiek wzmacniacz antenowy?

biprotek
Posty: 341
Rejestracja: 2 września 2011, o 14:28
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: GT30E, S905, T230A, RTL2832U, AJB3552/12
Instalacja antenowa: yagi-uda, zbiorcza, drut ;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, CZ

Re: dekoder wiwa

Post autor: biprotek »

Nataliau900 pisze:siłę i jakość pokazuje na kanale kodowanym, a zasilacz sie "swieci"
W Bytomiu mux2 jest na kanale 49, antene ustaw jak sąsiedzi (na południowy wschód), no i to że lampka w zasilaczu świeci to nic nie znaczy, bo napięcia może nie być na wzmacniaczu. No i parter nie wróży za dobrze (chociaż w Zabrzu odebrałem na parterze na siatce komplet muxów).

Cobi2804

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Cobi2804 »

Witam,

Nie jestem pewien, czy trafiłem na pod właściwy wątek.. choć może tak, z uwagi na to, że antenę mam zainstalowaną ok. 30 km. od nadajnika;)

Mój problem jest następujący. Jeszcze kilka dni temu używałem anteny siatkowej (skierowanej w kierunku Katowic, btw - mieszkam w okolicach Gliwic), wraz ze starym telewizorem kineskopowym Samsunga oraz dekoderem Ariva T650i...
Wszystko śmigało elegancko (wszystkie MUXy: 1,2,3 były dostępne a nawet lokalny MUX L2).

Ale kilka dni temu kupiłem nowy telewizor - Samsung ue40f6640 (wbudowany Tuner DTV: DVB-T/C/S2), podłaczyłem go do tej samej anteny (zastępując stary zestaw TV + zewn. dekoder) i... dramat:(
Na tym telewizorze udaje się odbierać jedynie 3 programy z tego MUXa lokalnego (L2)..

Nie wiem, czy ktokolwiek miał do czynienia z tego typu sytuacją? Może ten wbudowany tuner wewnętrzny jest uszkodzony albo znacznie słabszy od poprzedniego, zewnętrznego? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, bo zastanawiam się już nawet na zwrotem tego TV...

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

PS. Przepraszam, jeśli wątek jednak jest niewłaściwy...

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: adac »

niektórzy twierdzą że połowa wątków jest tutaj niewłaściwa ale nie o tym..

Czy Twoja antena siatkowa jest ze wzmacniaczem ? Jeżeli tak to może być problem zasilania. Czy poprzednio w dekoderze miałeś ustawione zasilanie wzmacniacza w antenie ?
Ponieważ to nowy Tv wskazane jest na spokojnie przeczytać instrukcję i wszystkie opcje. Może przez przypadek podłączyłeś się z anteną pod gniazdo sat albo inna p...doła. Panika nie jest wskazana.
Sprawdź też opcje regionalne, wybór kraju itp. Tryb skanowania: pasmo UHF, rodzaj: telewizja cyfrowa, region: Eu Wschodnia.

Cobi2804

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Cobi2804 »

Witam,

Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź:)

Od poprzedniego postu... zmieniłem kraj z Polski na Pozostałe.. i skutek jest taki, że teraz obok tego MUXa L2, jest wykrywany jeszcze MUX4. To chyba daje jakąś nadzieję, że tuner w tym telewizorze nie jest zepsuty..
Niestety niczego ponadto nie udało mi się uzyskać (tzn. dostępu do MUX 1,2 i 3)..
W akcie desperacji, jutro nie pozostanie mi nic innego jak zakupić nową antenę kierunkową.. Sam nie wiem czy w tej sytuacji lepsza będzie z symetryzatorem czy dodatkowo ze wzmacniaczem..

Co do anteny siatkowej, którą posiadam, to o ile się orientuję, to jest ona ze wzmacniaczem. Dzisiaj ponownie podłączyłem stary TV z dekoderem do anteny i wszystko śmigało, bez żadnych problemów..
Natomiast: czy poprzednio w dekoderze miałem ustawione zasilanie wzmacniacza w antenie? Sam żadnych tego typu ustawień nie robiłem.. Ot, podłaczyłem dekoder, "puściłem skanowanie" i na tym praca została zakończona:)
Myślałem, że w przypadku nowego telewizora będzie podobnie.. ale na razie bardzo się rozczarowałem..
Dla mnie bardzo dziwna sprawa.. Jeśli nowa antena nic nie zmieni, to będę musiał ten telewizor jednak zwrócić.. z bólem serce;)

Raz jeszcze dziękuję za pomoc i zainteresowanie:)

Pozdrawiam:)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: adac »

Zanim zaczniesz cokolwiek wymieniać sprawdź posiadaną już instalację. Ponieważ poprzednio działała powinna przynajmniej z grubsza być dobra, podobnie jak nowy tv.
Upewnij się czy w antenie zamontowany jest wzmacniacz, przy okazji sprawdzisz stan anteny, kabla i połączeń.
Jeżeli w antenie jest wzmacniacz to do poprawnego odbioru na Tv będziesz potrzebował zasilacza antenowego 12V z wtyczką przejściową, nie wiem czy masz go w tej chwili.
Odbiór na dekoderze mógł się odbywać bez tego elementu przez zwykłą wtyczkę antenową, w przypadku TV jest różnica.

Jeżeli to nie da rezultatu następnym krokiem będzie zakup symetryzatora antenowego i podmiana zamiast wzmacniacza w antenie.
Rezygnujesz wtedy z zasilacza i ponownie zakładasz zwykłą wtyczkę. Gdyby Tv w tym układzie dalej nie znajdował kanałów możesz ponownie podłączyć stary zestaw z dekoderem i sprawdzić odbiór. Wtedy następnym krokiem będzie sprawdzenie odbiornika u sprzedawcy.

Kolejność możesz zmienić jak Ci wygodnie ale staraj się uporządkować temat i znaleźć przyczynę. Na początek zasilacz i stan anteny.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: giaur500 »

Reklamacja telewizora i tak by nie był uznana. Możliwe są wg mnie 2 przyczyny - albo tuner w telewizorze jest mniej czuły i sygnał z anteny jest za słaby dla niego - ale nie wada telewizora tylko "ten typ tak ma" i wymagać będzie lepszej instalacji. Albo jest bardziej czuły i sygnał jest przesterowany (też brak odbioru).

Jeśli na starym zewnętrznym tunerze wskaźniki siły sygnału były wysokie to obstawiałbym tą drugą opcję. W ostateczności możesz podłączyć sobie stary dekoder do nowego telewizora przez hdmi.

Cobi2804

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Cobi2804 »

Witam,

Dziękuję bardzo za kolejne pomysły i przemyślenia:)

W sumie z braku czasu (biorąc pod uwagę, że telewizor mógłbym oddać do jutra - umowa ustna ze sprzedawcą), zacząłem od rzeczy najprostszej, która pozwoliła mi sprawdzić czy wina leży po stronie odbiornika i umieszczonego w nim tunera czy po stronie instalacji. A mianowicie, udałem się z TV do sprzedawcy. Tam na miejscu sprawdziliśmy w ciągu kilku minut sprawność TV i ... okazało się, że u sprzedawcy zostały wykryte wszystkie MUXy:)

Wprawdzie w sklepie nie potrafiono mi powiedzieć (choć pytałem właśnie o możliwą inną czułość tunera wewnętrznego) co może być przyczyną takiego a nie innego zachowania TV u mnie w domu (podobno jestem pierwszą osobą, która zgłosiła tego typu problem) ale wniosek jest jeden: muszę zastosować inną antenę (kabel w sumie mam od zeszłego roku wyprowadzony właśnie dla kolejnego TV, ale póki co - leży po prostu sobie na dachu;)).

Mam nadzieję, że zastosowanie nowej anteny rozwiąże problem z odbiorem:) Tak przy okazji, chciałem zapytać o opinie osób bardziej doświadczonych, który z modeli anteny polecalibyście najbardziej:
a) Maximum UHF200
b) Dipol 44/21-69 Tri Digit
c) ATX 91
i czy wystarczy symetryzator czy jednak wzmacniacz byłby zalecany?

Odległość do nadajników - ok. 30 km. w miarę płaski teren (Gliwice - Katowice Kosztowy).

Z góry dziękuję po raz kolejny za pomoc.

Dziękuję szczególnie kolegom: adac i giaur500 - za zaangażowanie w rozwiązanie mojego problemu:)

Pozdrawiam serdecznie:)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Na wymianę anteny zawsze masz czas. Najpierw trzeba zdiagnozować przyczynę twoich problemów.
Piszesz, że
Cobi2804 pisze:Co do anteny siatkowej, którą posiadam, to o ile się orientuję, to jest ona ze wzmacniaczem. Natomiast: czy poprzednio w dekoderze miałem ustawione zasilanie wzmacniacza w antenie? Sam żadnych tego typu ustawień nie robiłem.. Ot, podłaczyłem dekoder, "puściłem skanowanie" i na tym praca została zakończona. Myślałem, że w przypadku nowego telewizora będzie podobnie.. ale na razie bardzo się rozczarowałem..
Dla mnie bardzo dziwna sprawa.
Jak pisał kol. @adac, tuner ma mozliwość zasilania wzmacniacza i nie ma potrzeby stosowania zasilacza. Wejdż w menu "Instalacja" i sprawdż czy pozycja "Zasilanie anteny" jest na WŁĄCZ. Jeżeli tak, to wszystko jasne. Twój tuner zasila wzmacniacz i dlatego działa. Tv nie ma takiej możliwości, więc aby na tej instalacji odbierał, musisz zastosować zasilacz np. http://www.dipol.com.pl/zasilacz_wzmacn ... _D0011.htm
Niezasilony wzmacniacz działa jak tłumik i być może łapiesz na nim tylko najmocniejszy sygnał z najbliższego nadajnika.
Przy takiej odległości i - jak piszesz - dobrym profilu terenu, użyłbym na Twoim miejscu symetryzatora. A wymienione przez ciebie anteny mają dosyć duży zysk i wzmacniacza potrzebować raczej nie będą.

Cobi2804

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Cobi2804 »

Witam,

Dziękuję oczywiście za kolejną sugestię i pomoc:) Z ciekawości, wszedłem do menu tunera zewnętrznego i sprawdziłem - faktycznie w ustawieniu "regulacja anteny naziemnej" zasilanie jest włączone:)

Czyli krok po kroku, rozwiązanie coraz bliżej:) Aż trudno uwierzyć, że jest tak oczywiste:) Tym bardziej, dziwią mnie zaskoczone i zdezorientowane miny sprzedawców osprzętu RTV i punktów instalatorskich, w których byłem z tym problemem...

Tak czy owak:
a) zasilacz, podobnego typu, jaki podał kol. @K63 - mam już gdzieś w domu
b) antenę (na potrzeby nowego TV)kupię - zgodnie z sugestią - z symetryzatorem, gdyż do starej instalacji będzie wciąż podpięty dotychczasowy zestaw (TV + tuner zewnętrzny).

Postaram się najpierw sprawdzić działanie TV z samą anteną, a gdy nie zadziała (tzn. nie będzie mi nadal wykrywał MUX 1,2,3), to dodatkowo zastosuję zasilacz.

Jak tylko kupię antenę (podane przeze mnie modele wybrałem właśnie z uwagi na duży zysk, który oferują:) - choć nie wiem jeszcze na 100%, na który model się zdecydować), śmigam na dach i będę całość testował. Mam nadzieję, że wszystko będzie już chodziło bez problemu
O rezultacie swoich prób i błędów powiadomię:)

Raz jeszcze dziękuję za okazaną pomoc i wskazówki:)

Pozdrawiam serdecznie:)

laufer

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: laufer »

Witam wszystkich

Mam problem z odbiorem telewizji cyfrowej. Posiadam dekoder manta dvb-t i zewnętrzną antenę siatkową z symetryzatorem. Mieszkam w centrum nysy do najbliższego nadajnika mam ~28km. Mieszkam w bloku na 2 piętrze i przed zamontowaną anteną stoi kolejny budynek który zasłania wszystko... Odbieram jedynie w miarę dobrze mux 1. Wszystkie inne mux'y się zacinają i wyskakują kosteczki podczas oglądania.

Próbowałem już instalować wzmacniasz jednak nic to nie dawało.

Teraz pytanie czy sprawdziłaby się antena kierunkowa? widziałem że sporo osób zaczyna ją stosować do odbioru dvb-t.

Jestem w temacie całkowicie zielony i proszę Was o pomoc

Pozdrawiam !

H3PQ4

Potrzebuję dobrej, mocnej anteny..dość trudny teren.. [FOTO]

Post autor: H3PQ4 »

Witam,

Jak w temacie, potrzebuję dobrej, mocnej anteny do odbioru DVB-T w dość trudnym terenie.

Odległość od nadajnika jest nie duża, nie całe 30km, ( jak dla anteny kierunkowej) ale ukształtowanie terenu nie za bardzo..Miałem na dachu ustawioną taką (Opticum AX1000 i płytka wzmacniająca do puszkowa W11) :

Obrazek

i ostatnio wcale nie mogłem odbierać nic z Mux 2, 37k, 602 MHz.. bo siła 40% i jakość ok 50% :mad:

Z innych MUX'ów jakoś szło.. ale często pojawiały się artefakty i zacięcia w obrazie.

Cała instalacja była robiona ok. rok temu na nowo, kabel czarny Outdoorowy, żelowany.. nie jakiś biały wewnętrzny za 50gr/metr :smile:

To pokazuje lokalizator DVB-Tmap.eu

Z włączoną krzywizną ziemi i refrakcją :
http://i57.tinypic.com/15cm1bk.jpg

Z samą krzywizną ziemi :
http://i58.tinypic.com/2hmdnr5.jpg
I samą refrakcją :
http://i59.tinypic.com/wugj6b.jpg

Aha.. co do anteny to rzeczywiście ją "miałem" bo ostatnio przy próbie zdjęcia jej, myślałem że może efke trzeba zmienić bo cała była czarna, wymsknęła mi się z ręki i poleciała z dachu na ziemie.. nie ma co zbierać :wink:

Stoję więc przed wyborem nowej.. i jestem już trochę załamany bo nie widzę nic mocniejszego.. :roll: : A te opisy z allegro antenek na kilku rureczkach: "wzmocnienie 47db".. :lol:

Obecnie jestem w Radomiu, i z szóstego piętra wystawiłem antenkę pokojową.. jakiś stary kabel znaleziony na balkonie..kierunek "Święty Krzyż".. efekt? - siła 85% jakość 100% z każdego MUX'a :grin:.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Potrzebuję dobrej, mocnej anteny..dość trudny teren.. [F

Post autor: qwerty »

Pewnie miałeś przesterowany sygnał.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Potrzebuję dobrej, mocnej anteny..dość trudny teren.. [F

Post autor: Domel28 »

Czy poza tym niewielkim wzniesieniem są jakieś inne przeszkody? Próbowałeś uzyskać sygnał na symetryzatorze, czy od razu na wzmacniaczu?

H3PQ4

Re: Potrzebuję dobrej, mocnej anteny..dość trudny teren.. [F

Post autor: H3PQ4 »

qwerty pisze:Pewnie miałeś przesterowany sygnał.
Raczej nie..
Domel28 pisze:Czy poza tym niewielkim wzniesieniem są jakieś inne przeszkody? Próbowałeś uzyskać sygnał na symetryzatorze, czy od razu na wzmacniaczu?
Poza wzniesieniem nie ma przeszkód. Próbowałem z symetryzatorem na samym początku, bo ktoś mi doradził właśnie że ta antena będzie na tyle mocna, że symetryzator w zupełności wystarczy.. jednak nie było praktycznie wcale sygnału..

robo_23

siła a jakość sygnału

Post autor: robo_23 »

Witam, mieszkam w KOLE, niedaleko w sumie od nadajnika w Żółwieńcu. Mam taki problem, w antenę Yagi włożony symetryzator i podpięte 2 TV. Jeden w odległości ok. 6m, drugi w odległości ok. 9m od anteny. Pierwszy to Sony Bravia ex500 a drugi samsung F6320. Na samsungu jakość i moc sygnału ok. 100% z niewielkimi spadkami, żadne pikselozy czy bloków i zacinek, natomiast w sony, mux-1 moc 9% i jakość 100%, mux-2 i mux-3 moc ok. 30% i jakość 100%, i właściwie nie idzie oglądać niektórych programów np. TTV, TVP ABC czy stopklatkę. Czy przyczyną może być zbyt silny sygnał z anteny? Pozdrawiam i czekam na szybką pomoc

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: siła a jakość sygnału

Post autor: adac »

W sumie to za dużo nie napisałeś ale rozumiem że jest "niedaleko" ;) i nie powinno być kłopotów z sygnałem. Nic nie piszesz jak podzieliłeś ten sygnał. Ja na początek miałbym wątpliwości co do tego podziału.

Przedłuż pojedynczy kabel który przychodzi od anteny przez złączkę-beczkę, zamontuj na końcu wtyczkę antenową a następnie podłącz tam po kolei obydwa telewizory. Porównaj teraz odczyty siły i jakości.
Jeżeli masz wątpliwości czy sygnał nie przesterowuje odbiornika możesz na próbę założyć na kabel antenowy coś takiego: tłumik_stały.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Potrzebuję dobrej, mocnej anteny..dość trudny teren.. [F

Post autor: Robert03 »

H3PQ4 pisze:Witam,

Jak w temacie, potrzebuję dobrej, mocnej anteny do odbioru DVB-T w dość trudnym terenie.

Odległość od nadajnika jest nie duża, nie całe 30km, ( jak dla anteny kierunkowej) ale ukształtowanie terenu nie za bardzo..Miałem na dachu ustawioną taką (Opticum AX1000 i płytka wzmacniająca do puszkowa W11) :

i ostatnio wcale nie mogłem odbierać nic z Mux 2, 37k, 602 MHz.. bo siła 40% i jakość ok 50% :mad:

Z innych MUX'ów jakoś szło.. ale często pojawiały się artefakty i zacięcia w obrazie.

Cała instalacja była robiona ok. rok temu na nowo, kabel czarny Outdoorowy, żelowany.. nie jakiś biały wewnętrzny za 50gr/metr :smile:

To pokazuje lokalizator DVB-Tmap.eu

Z włączoną krzywizną ziemi i refrakcją :
http://i57.tinypic.com/15cm1bk.jpg
Moim zdaniem przesterowany sygnał i błędy montażowe albo i jedno i drugie.
Proponuję zastąpić wzmacniacz symetryzatorem i dokładnie, dokładnie sprawdzić połączenia kabli pod kątem "luzów" i złego styku.
Symetryzator proponję kupić skręcany bez beczki. Beczka na dworzu nie zapewnia dobrego połączenia i wtedy dzieją się cyrki.

Antena może być taka sama jaką miałeś albo 19 elementowa zwykła yagi.
robo_23 pisze:Witam, mieszkam w KOLE, niedaleko w sumie od nadajnika w Żółwieńcu. Mam taki problem, w antenę Yagi włożony symetryzator i podpięte 2 TV. Jeden w odległości ok. 6m, drugi w odległości ok. 9m od anteny. Pierwszy to Sony Bravia ex500 a drugi samsung F6320. Na samsungu jakość i moc sygnału ok. 100% z niewielkimi spadkami, żadne pikselozy czy bloków i zacinek, natomiast w sony, mux-1 moc 9% i jakość 100%, mux-2 i mux-3 moc ok. 30% i jakość 100%, i właściwie nie idzie oglądać niektórych programów np. TTV, TVP ABC czy stopklatkę. Czy przyczyną może być zbyt silny sygnał z anteny? Pozdrawiam i czekam na szybką pomoc
Przyczyna leży w błędach montażowych instalacji antenowej tego drugiego odbiornika.
W jaki sposób dokonano podziału sygnału z anteny ?
Trzeba sprawdzić wszystkie połączenia pod kątem zwarć i "luźnych" kabli.

eidems

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: eidems »

Witam! Mieszkam w Koninie, i potrzebuję anteny zewnętrznej, sygnał nadawany z Żółwieńca jest z odległości około 25km;). Chciałbym się spytać, czy antena ze strony dipol DIPOL 19/21-60 DIGITAL nie będzie miała problemów? Czy wie ktoś czym różnią się te 2 anteny na stronie dipol (DIPOL 19/21-60) i z napisem DIGIT (DIPOL 19/21-60 DIGIT), i dlaczego na allegro są sprzedawane DIPOL 19/21-69 z 4 prętami po boku i 11 na środku a na stronie dipol jej nie ma tylko jest z 3 po boku i 13 na środku? Która jest lepsza? Przewód chcę zastosować triset 113PE + 2xf i przejściówka z F na wtyk antenowy. Proszę o pomoc, pozdrawiam

Zablokowany