Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

Powiem słowo na temat biquada, otóż ostatnio odebrałem 1 i 2 mux (oba 100KW) na biquadzie około 56 km od nadajnika 1,5 metra nad ziemią (wyżej nic nie łapie) siła 56, jakość max problem jest taki sam jak u mnie w domu ;S 1 mux odbiera na jednym ustawieniu anteny, a drugi na drugim ustawieniu, pytanie czy jak dam tam antenkę kierunkową przykładowo 19/21-69 z LNA-169 to będzie mi zbierać obydwa, czy muszę 2 anteny sumować?

tzn czytaj da się osiągnąć kompromis, ale jakość i siła są znacznie za słabe, po dobraniu w/w antenki + wzmacniacz pójdzie jakość i siła w górę na obydwu?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

@Anduraki
Odnoszę wrażenie, że twoja antena ma jakieś błędy konstrukcyjne. Skoro w innej lokalizacji też masz skośne polaryzacje to coś jest nie tak. Rozumiem między budynkami sygnał się poodbija i powstają jakieś krospolaryzacje, ale 50km to już nie powinno występować. Zrób zdjęcia tej anteny i wrzuć na jakiś serwer, chciałbym to zobaczyć.
Edit: z tego co sobie przypominam to chyba u ciebie mocowanie żyły "gorącej" było bie w środku między dipolami a przesuniete na któryś bok.

bozydariwanow

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: bozydariwanow »

Popieram wypowiedzi - u mnie biquad tez daje 100% sygnału, więc chyba nie będę rozbudowywał anteny, zresztą trzeba mieć na to czas. Jestem zdruzgotany moim zakupem anteny pokojowej za 70 złoty biorąc pod uwagę w miarę prostą samoróbkę biquada. Ale z 2 strony ciesze się że znalazłem to forum, zobaczyłem co Wy wyprawiacie za cudeńka (niektóre anteny które zrobiliście wbijają w fotel) i bezcenne jest robienie nawet prostego biquada i zadowolenie oglądania finału Euro na tvp HD :):):):) .

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: TomW »

Ja też kiedyś po zrobieniu biquada byłem zdziwiony i pozytywnie zaskoczony jego możliwościami. Za metr drutu miedzianego 10mm2 dałem "aż" 5 zł. Kabel antenowy i wtyczke miałem. Biquad służy mi do dzisiaj w pracy. Nie potrzebuję tam do laptopa nic innego. W domu używam pokojowej siatki i wzmacniacza ze względu na przeszkody terenowe lub Relloka zewnetrznego na wyjazdy, jak chcę złapać coś dalej.
Podsumowując - biquad przy dobrych warunkach odbioru jest super i nie muszę już kombinować z quadosem i innymi lepszymi samoróbkami. Czas wykonania w moim przypadku to około pół godziny z lutowaniem :)

@bozydariwanow
Ja za fabryczną, pokojową siatkę ze wzmacniaczem dałem "aż" 28 zł. Służy mi do tej pory.

bozydariwanow

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: bozydariwanow »

Jak widzicie zrobienie biquada do odbioru tv cyfr. z Lęborka oddalonego o jakieś 70-80 km? Na planie zasięgu widać kolor żółty (okolice wiochy Wiele), lecz pytanie czy odbierze w ogóle sygnał biquadem? Mam antene dużą zewnętrzną siatkową na dachu w razie czego ale ustawioną w przeciwnym kierunku - Bydgoszcz. Pewnie powinienem ją obrócić w kierunku Lęborka ale wolałbym tego uniknąć (ciężkie warunki pracy na wysokościach hee), biquad byłby prostszy i bez narażania życia ;) . W Gdańsku zrobiłem biquada i jest 100% sygnału ale 10km mam do nadajnika Chwaszczyno.
Z Lęborka obliczyłem biquad na 11,4 cm bok (według podawanego tu kalkulatora z niemieckiej stronki). Warto próbować?
Tnx z góry.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Obawiam się, że mija się to z celem. Po pierwsze przy tych odległościach musiałbyś biquada umieścić wysoko, po drugie Lębork nadaje z mocą 10kW a Bydgoszcz 100kW, więc po co szukać Lęborka. Nie wiem czy może chodzi o TVP Info z innego regionu?. Możesz spróbować ale raczej podwójnego a nawet radziłbym potrójnego biquada, a najlepszym rozwiązaniem byłby quados 6 umieszczony z tyłu twojej siatki.

bozydariwanow

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: bozydariwanow »

No racja, nie pomyslalem o Bydgoszczy.
Na dachu mam antene duza siatkowa nakierowana nawet na ta strone. Myslalem ze Lebork nadaje korzystniej dla mnie ale jednak nie.
Tnx za cenna wskazowke.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Odp: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

kb997 pisze:@Anduraki
Odnoszę wrażenie, że twoja antena ma jakieś błędy konstrukcyjne. Skoro w innej lokalizacji też masz skośne polaryzacje to coś jest nie tak. Rozumiem między budynkami sygnał się poodbija i powstają jakieś krospolaryzacje, ale 50km to już nie powinno występować. Zrób zdjęcia tej anteny i wrzuć na jakiś serwer, chciałbym to zobaczyć.
Edit: z tego co sobie przypominam to chyba u ciebie mocowanie żyły "gorącej" było bie w środku między dipolami a przesuniete na któryś bok.
mam po środku, miejsca styku są po srodku, ale, że 2 CM owinąłem z jednej strony ekranem, z drugiej strony rdzeniem to chyba nic się nie stało, bo raczej liczy się miejsce styku, a styka się centralnie po środku (żeby ktoś nie pomyślał źle ;] nie ma zwarcia pomiędzy żyłą a oplotem ani kwadratami w środku)

Obrazek

czerwonym oplot, niebieskim rdzeń, sorki za niedokładne rysowanie (nie ma zwarcia jak na rysunku, ręka mi tak narysowała po prostu ^^) kabel antenowy jak na rysunku idzie z lewej i jest ustabilizowany do jednego z boków.

Dlaczego tak biquada zrobiłem a nie inaczej - bo nie mam lutownicy i nie umiem lutować, a bez lutowania jedynym sposobem jest przyłożyć i związać ciasno cienkim drucikiem a potem zaizolować - i tak zrobiłem.

Aa i jeszcze jedno to już 3ci egzemplarz biquada który zrobiłem dokładnie w ten sam sposób - co do tych skośnych polaryzacji to mam je tylko w domu w Lublinie, natomiast w Nałęczowie w poprawnej polaryzacji w jednym ustawieniu łapie mi 1 mux, a gdy przesunę antenę o 10 cm niżej i trochę w lewo odbiera 2gi, ale nigdy oba na raz(tzn da się ustawić tak, że oba odbierają ale jakości są marne obydwu (30-50 niestabilne).

Jeden Biquad zawiesiłem u wuja w Lublinie na pokrętle od kaloryfera i odbiera idealnie obydwa muxy, trzeci nie łapie choć z okna widać Raabego, ale z za pleców.
Jeden wisi u mnie na pod rurką obok kaloryfera.
Jeden na wsi koło Nałęczowa, na dworze (na wysokości 1,5 metra).

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

No to mi się pomyliło z kimś innym, co nie miał podłączenia w środku - były zdjęcia. Cóż, nie ma idealnej anteny. Może podwójny, lub potrójny biquad dałby radę tam gdzie różnice pojawiają się przy 10cm przesunięciu anteny. A może trzeba by ekran sklecić? Zarówno do miasta gdzie są skośne polaryzacje jak i na wieś. Swoją drogą w 4nec2 zrobiłem symulację z podłączeniem z boku dipola i faktycznie ślimaki mi powychodziły na wykresach zysku, tak jakby nie środkiem biquad odbierał a wlasnie przy pochyleniu. Zastanawiałem się jaki wpływ może mieć tak zamocowany przewód. Jeśli ma słabe ekranowanie to na pewno zaburza odbiór całej anteny.

kjt

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: kjt »

Mnie też ten przewód jakoś nie pasuje. Za pierwszym razem miałem go prostopadle do polaryzacji i jakoś lipnie to wyglądało. Poprawiony biquad z przewodem równo z polaryzacją już mnie miło zaskoczył. Warto spróbować a nóż coś da.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Wszystkie "profesjonalne" wykonania biquadów mają kabel wyprowadzony "do tyłu". Pomimo popełnienia kilkunastu biquadów i kilku quadosów nadal nie wiem czy biquady są symetryczne czy nie. Jeśli są symetryczne to ekran będzie również odbierał i takie ułożenie po boku dodaje nam element odbierający sygnał, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wyprowadzenie kabla do tyłu i połączenie galwaniczne ekranu z reflektorem. Jak znajdę chwilę to zrobię biquada z balunem 1:1. Ostatnio zrobiłem projekt biquada który bez reflektora ma 7,5dB dla częstotliwości rezonansowej i jest jeszcze bardziej spolaryzowany.

aro84
Posty: 41
Rejestracja: 7 września 2011, o 21:23
Odbiornik: WIWA HD-90,
Cabletech URZ0085
Instalacja antenowa: Double Biquad - samoróbka,
umieszczony za oknem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN

Odp: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: aro84 »

Czekam na wyniki testów z balunem i bez. Sam bym u siebie taki wykonał ale niestety w tej chwili nie mam rdzenia na zbyciu :-)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Możesz zrobić pełnofalowy balun z kabla antenowego.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

mówicie, żeby spróbować puścić kabel przez środek?

Pytanie po co nacięcia na kablu antenowym przy dolnej krawędzi, gdy się puszcza przez środek?

kjt

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: kjt »

Kb997 analizowałeś biquada z ekranem? Masz przykładowy projekt w 4nec2.

aro84
Posty: 41
Rejestracja: 7 września 2011, o 21:23
Odbiornik: WIWA HD-90,
Cabletech URZ0085
Instalacja antenowa: Double Biquad - samoróbka,
umieszczony za oknem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN

Odp: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: aro84 »

kb997 pisze:Możesz zrobić pełnofalowy balun z kabla antenowego.
Możesz podrzucić przepis na taki balun?

ME_r

Odp: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: ME_r »

Jestem kolejna osobą, która cieszy się odbiorem wszystkich MUX-ów dzięki antenie własnej roboty :) Niestety instalacja zbiorcza nie radziła sobie z odbiorem MUX-3, dlatego po przeczytaniu tego wątku, postanowiłem wykonać biquada i co mnie bardzo cieszy, radzi sobie doskonale. "Jadę" na nim od miesiąca i nigdy mnie nie zawiódł. Działa znakomicie. Przed wykonaniem miałem wątpliwości czy kawałek drutu, może działać lepiej od normalnej anteny, ale jednak może. Polecam niezdecydowanym. Koszt na prawdę mały, a efekt powalający. :)

roki40

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: roki40 »

A ile masz do ec-4 km . ???? 5 . 10 ? każdy chwali te wynalazki lub podaje że ma 100/100 siły i jakości odbioru ale zapomina dodać że ma wzmacniacz w instalacji lub mało km do nadajnika ....

aro84
Posty: 41
Rejestracja: 7 września 2011, o 21:23
Odbiornik: WIWA HD-90,
Cabletech URZ0085
Instalacja antenowa: Double Biquad - samoróbka,
umieszczony za oknem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN

Odp: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: aro84 »

Double biquad zrobiony dla znajomych odbiera mux-1 i mux-2 z Białegostoku, odległość 46 km.
Moce nadajników w Białymstoku wynoszą 58kW i 63kW.
Tuner telewizji "n", jakość sygnału sto procent moc około 40-50%.

ME_r

Re: Antena pokojowa DVB-T własnej roboty DIY

Post autor: ME_r »

roki40,
Do EC-4 mam ~12 km, ale z nimi (MUX-1, MUX-2) nie miałem problemu na instalacji zbiorczej. Problem (brak odbioru) był z MUX-3, który ulokowany jest nie na kominie, a na Sienkiewicza i nie nadaje z mocą 100kW, a 0,4kW. Po zastosowaniu biquada mogę cieszyć się multipleksem 3 o sile 50-60% (jakości nie mam podanej w odbiorniku). Zakłócenia występują bardzo rzadko. Biquad podpięty prosto do TV (bez wzmacniaczy itp.)

Zablokowany