Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Prix

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Prix »

Antena jest wyliczona na 666 MHz, czyli około 11 cm, ale z tego co zauważyłem radzi sobie dobrze w dość szerokim zakresie częstotliwości.

Porównanie mam do instalacji na dachu(3 anteny, zwrotnica, wzmacniacz, długi kabel) i do pokojowej ze wzmacniaczem, warunki dość dobre na lekkim wzniesieniu, 40 km od nadajnika.
Mimo tego, że antena jest pokojowa, ma na drodze grubą ścianę i jest niżej, jest porównywalna z dachową, w kwestii czułości, ale sygnał jest stabilniejszy.

Ale z ulgą pozbyłem się starej instalacji, kupa złomu, zakłócenia, odbicia na analogu, i chyba był problem z przesterowaniem.
Co do pokojowej ze wzmacniaczem, to nie ma porównania :), ekwilibrystyka, aby coś w ogóle złapać, a i tak było niestabilnie i zakłócenia.

Spodziewałem się anteny bardzo kierunkowej, ale jest naprawdę całkiem nieźle pod tym względem(tu pewnie kwestia odbić od sąsiednich budynków), jakość jest doskonała, czułość dobra.


Aż sam się zdziwiłem ,że do tego drutu można lutować :), a aluminiowy ekran można przywiązać do odstających końcówek drutu, połączenie jest dość dobre i stabilizuje przewód.
Ostatnio zmieniony 3 listopada 2012, o 11:36 przez Prix, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

siatka napisałem w cudzysłowie aby nie kojarzyło się z anteną siatkową, bo chodziło mi o kawałek siatki do grodzenia posłużyło jako materiał na antenę. Chociaż jeśli chodzi o biquady to są one zaliczane do siatek klik

quartz

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: quartz »

Lutować można i to lepiej niż do czystej stali. Tylko trzeba użyć topnika i lutownicy odpowiedniej mocy, w końcu to dość gruby drut. Przywiązanie ekranu na dłuższą metę będzie pewnie powodować problemy, nie jest to pewne połączenie. Ja bym na Twoim miejscu zainwestował w przewód z oplotem miedzianym i jednak lutował.
Anduraki - to nie jest drut wycięty z siatki ogrodzeniowej tylko drut do produkcji takich siatek. :D

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

Chyba ani ty ani ja nie mieliśmy racji, to mógł być drut podtrzymujący siatkę do słupków.
Swoją drogą nieźle twardy musi być. Mam w planach zapuszkować ze 2 szt biquadów i właśnie się zastanawiam skąd skołować taki drut, bo z całą pewnością będzie on tańszy od 3 m YDY 2,5

Prix

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Prix »

Drut ogrodzeniowy, drut naciągowy nie jestem pewien jak określić, może po prostu ocynkowany drut o średnicy 3mm :)

Oczywiście lutowane połączenie jest zawsze najlepsze, szczególnie jeśli antena powędrowała by na zewnątrz- przydało by się pomalować jeszcze bo ocynk pokruszył się podczas zaginania.
Pewnie jest to jakiś stop z miedzią(skoro się lutuje zwykłą lutownicą i cyną z topikiem), przeleżał w wilgoci kilkanaście lat praktycznie bez korozji.

Pewnie w niejednej piwnicy się taki drucik znajdzie, polecam :)

quartz

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: quartz »

Nie, to ocynk galwaniczny. Po "wytrawieniu" łapie cynę lepiej niż czysta stal. Dobrze by było giąć na gorąco. Wtedy by może nie popękało. W miejscach pęknięć widziałeś taki biały nalot, proszek?
Anduraki - 10 metrów za 6 PLN jest na alledrogo. Najrozsądniej jednak chyba będzie podejść do jakiejś firmy, która się zajmuje ogrodzeniami. Pewnie mają jakieś resztki z bel i sprzedadzą za grosze. Może i za przysłowiowe piwo zanim to wrzucą na złom. :D

daro2

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: daro2 »

Witam
wreszcie zmobilizowałem się i wykonałem samodzielnie biquada, po podłączeniu byłem w szoku, jakość idealna ale niestety tylko na Mux 1 i 3 drugiego nie ma wcale, zero jakości nic, odbieram z katowic przynajmniej skanowałem te kanały z katowic :roll: nie wiem co jeszcze można można by zrobić? na fotce widać jak fajnie odbiera antenka ustawiona obok tv, juro spróbuję wywalić ja na zewnątrz może złapie wszystkie muxy

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

eRd
Posty: 24
Rejestracja: 23 sierpnia 2012, o 17:42
Odbiornik: LG M2762D
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit, AWS-142ST.
I piętro i sygnał z odbicia(kilkukrotnego)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce / Św. Krzyż

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: eRd »

Bardzo fajnie wykonany biquad. Myślę, że za oknem będzie tylko lepiej (wiem z własnego doświadczenia).
OT
Widzę, że udało się tegoroczne grzybobranie ;)

daro2

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: daro2 »

eRd pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
hehe faktycznie grzybów było w brud :D
dzisiaj wywaliłem antenę na zewnątrz i nic, :( muxu 2 jak nie było tak nie ma a reszta to słabiej niż tak jak na fotce antenka obok tv, szajse może dać jeszcze ekran? albo jakiś przedwzmacniacz?

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: penknife »

podaj wymiary swojego biquada i z jakiej lokalizacji chcesz odebrać MUX-2

daro2

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: daro2 »

Zrobiłem go na częstotliwość 722 czyli wymiary ma 10,1 szerokość 14.1 i wysokość 28,2 moja lokalizacja to centrum bielska nie umiem tego pokazać na mapie ale zeskanowałem odbiór z karowic

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

Wczoraj zrobiłem dwa kolejne biquady - jeden przez epic fail mój błąd był gigantyczny.
Źle sprawdziłem wymiary i zamiast 13.9 dałem 19.5, bo popatrzyłem w złą rubrykę w kalkulatorze, ale mimo to u znajomego odbiera idealnie kanał 21(na TV LG jest "dobrze"- czyli jakieś 95%) na kanale 33 odbiera bez problemu choć jakość zauważalnie słabsza ("średnio" - czyli jakies 66-70%). Dziś jeszcze jednego wykonam, będę miał na zapas.

Zrobiłem już ich w sumie 5 szt i wszystkie działają, na każdym ktoś odbiera TV - nie kurzą się w szafkach tylko są cały czas podłączone do odbiorników.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: qwerty »

Im większa antena tym zestrojona jest na niższą częstotliwość. Zobacz jakie wymiary ma pod radio. ;p

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

hehe, powiem jedną ciekawą, rzecz, dziś niechcący podczas prób z zapuszkowanym biquadem jedna część druta obsunęła się i wysunęła z puszki i zakręconego cienkim drucikem łączenia(niestety lutownicą nie daje rady tego zlutować, pewnie za słaba lutownica - spoiwo się ześlizguje pomimo zeskrobania i oczyszczenia). Jakie było moje zdziwienie jak antena nadal odbierała idealnie, nie spadła ani trochę jakość
Obrazek

żółty kolor to oplot, jasno szaro-niebieski(jestem facetem nie rozróżniam kolorów hehe) to żyła głowna

Antena mi się rozłączyła w sposób widoczny na obrazku - mimo to odbiór był idealny.
Ten biquad był o impedancji 60+ Ohm ponieważ zgodnie z zaleceniami kolegi powiększyłem rozmiar boków zewnętrznych(o 5mm) pozostawiając takie samy wymiary boków wewnętrznych - czytaj większy odstęp w zwężeniu.

edit: coś dziwnego się dzieje, wysłałem wiadomość raz a na stronie pojawiła się dwa razy - jedna pod drugą

quartz

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: quartz »

Nic w tym dziwnego, dobrej mocy da się odbierać nawet na drucie. Z czego "spoiwo" ci spływa? Podstawowa zasada przy lutowaniu grubego z chudym. Najpierw gruby musi być pocynowany, wtedy możesz nawijać "cienki" z topnikiem. "Grubasa" transformatorówką nie nagrzejesz odpowiednio niestety.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: plecho1 »

Aby coś ze sobą zlutować, to jak już napisał quartz, warto obydwa elementy najpierw pocynować a następnie jednakowo podgrzać do temperatury topnienia lutu (cyny). Transformatorówką spokojnie da się to zrobić, tylko trzeba trochę te elementy podgrzewać. Ja ostatnie trzy biquady zrobiłem z drutu o polu przekroju 6mm2 i bez problemu je lutowałem.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

Ja tam się nie znam na lutowaniu, znajomy mi to próbował lutować cyną, ale cyna się ślizgała w ogóle jak ją nakładał nie chciała się oderwać od lutownicy. Olać to jak się dobrze drucikiem cienkim zakręci to wystarczy pamiętać, żeby nie ciągnąć mocno za drut, bo się on po prostu zsunie i nic na to się nie poradzi. Osoba której dałem antenę do rąk nie wiedziała o tym i próbowała przełożyć przez dość szeroki wazon i wtedy się wysunęło. W sumie mogłem łączenie zrobić na dole wtedy nic by się nie stało.

quartz

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: quartz »

Nie musisz się znać ale warto znać podstawy. Lut ma się topić od tego grubszego elementu a nie od samego grota lutownicy. Wtedy masz lutowanie. Inaczej to masz "glutowanie" i za jakiś czas będziesz narzekał...

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: plecho1 »

Anduraki, jeśli nie mogliście tego zlutować, to już lepiej było użyć takiej złączki, jak z resztą wcześniej już w tym temacie radzono, o możliwie jak najmniejsze średnicy wewnętrznej:
http://www.oswietlenie-online.pl/img/to ... 10/387.jpg, połączenie na pewno by się nie rozpadło.
Ostatnio zmieniony 9 listopada 2012, o 11:17 przez plecho1, łącznie zmieniany 1 raz.

quartz

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: quartz »

Zgoda, zdecydowanie to lepsze niż jakieś owijanie typu - bo się trzyma póki co. :D

Zablokowany