Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

@plecho1
Dawno temu w tym wątku zamieściłem post z fotoporadnikiem gdzie sugerowałem do połączeń użyć takich torów instalacyjnych. Jesli ktoś uważnie czyta ten wątek to nie przeoczył a jak jest leniuszkiem to szkoda. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

Możliwe, ale jakie są parametry styku, czy łączenie takie nie będzie "wąskim gardłem" tej anteny? ja użyłem YD 103 do anteny (2,5 mm)a ta złączka to nie mam pojęcia jaki to może mieć opór

@up - bardzo łatwo przeoczyć to niestety, kiedyś szukałem obrazków jak jest zrobiony biquad i faktycznie "cuś" tam było, ale nie zwracałem zbytnio na to uwagi. Zwłaszcza, że ludzie naspamowali dużo powtarzających się pytań i liczba stron w tym wątku się rozrosła.

Mam propozycję - trzeba by było z moderatorem porozmawiać i .... napisać temat od nowa, w pierwszym poście byłoby wszystko co jest potrzebne do instalacji, a potem do pierwszego posta dokleić ten wątek - wszystko wtedy byłoby czytelne - przykładowo Ty byś się zajął edycję pierwszego posta i dodawaniem nowych linków, poradników, sposobów, linków do postów w tym temacie - jaki ktoś miał pomysł konstrukcyjny itd.

quartz

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: quartz »

Nie będzie, "wąskie gardło" to ty robisz owijając. Nic bym nawet nie pisał, twoja sprawa. Ale sam się chwalisz, że te twoje produkcje idą w Świat. Dla siebie to możesz sobie nawet plastrem na rany kleić. Jak to gdzieś "pchasz dalej" to już odwalasz lipę kolego. Konstruktor czy montażysta z ciebie taki, że lutować nie potrafisz i chodzisz do kolegi. No to ci powiem, oplotu z Al to wy jeszcze długo nie zlutujecie z drutem miedzianym od biquada.
Nic w tym wątku nie trzeba zmieniać, wszystko jest jak na tacy. Jak się komuś nie chce czytać - jego problem.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

Nie jestem profesjonalista tylko amatorem, następnym razem użyję kostki, jeśli twierdzisz, że wszystko jest w tym temacie ok - to gratuluje - tu jest bałagan, żeby się do czegoś dokopać trzeba przestudiować kilkadziesiąt stron, a to jest trochę czasochłonne. Jakby zbierać wszystkie warte uwagi pomysły do jednego(najlepiej pierwszego) posta, byłby przynajmniej jakiś porządek - patrz przykładowo ten temat:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=36&t=2193

A tak to jest tu bałagan (burd L)

werysoft

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: werysoft »

Planuję zrobić nowe biquady. Czy są już znane docelowe częstotliwości nadawania mux-ów po całkowitym wyłączeniu sygnałów analogowych?
Szukam danych dla nadajników: Śrem, Gołogóra, Sławoborze

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: qwerty »

Tak, są znane - od jakichś 6 lat.

quartz

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: quartz »

Anduraki pisze:... A tak to jest tu bałagan (burd L)...
Jak w każdej dyskusji. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wybrał merytoryczne wypowiedzi (z zaznaczeniem autorów) i zaproponował to w postaci FAQ. Jestem przekonany, że administrator z chęcią "podwiesi" taki wątek.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »


Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

to raczej kolega kb997 powinien się tym zająć, on ma większe doświadczenie w konstruowaniu biquadów czy quadosów - oczywiście jeśli wyrazi zgodę i chęć, dzięki za linka.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Mogę pomyśleć o takim wątku, a może wątek o wszelkiej "maści" samoróbkach ale tu potrzebna byłaby daleko idącą pomoc np. _chris_a. Tyle, że teraz to trochę zarobiony jestem i czasem po kilka dni na forum nie zaglądam.

zajac_skacze

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: zajac_skacze »

Witam, przeczytałem chyba cały wątek o budowie BiQuada. Jeden już działa w oknie, ale mam problem otóż pomimo siły ok 72% i jakości 96-100% co jakiś czas zdarzają się przycięcia obrazu, przez to że jakość dość mocno "skacze"... Moglibyście poradzić jakie dokładnie wymiary musi mieć Biquad dla nadajnika Poznań, Śrem? Obecny kwadrat ma bok ok. 11,5cm drut miedziany 2mm średnicy, zawieszony na zewnątrz w rogu okna, na wysokości ok 10-12 metrów.

Z góry dziękuję za porady.

ps. zastanawiam się też by spróbować zrobić antenkę na symetryzatorze typu >< ?

http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark25088

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

@zająć_skacze
Proponowałbym bok kwadratu o długości 13,5-13,8 cm. Jesli zaś chodzi o umieszczenie anteny poszukałbym jeszcze innych lokalizacji. Czasem 10cm w bok lub w górę lub w dół zmienia jakość odbioru.

zajac_skacze

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: zajac_skacze »

Dziekuję za odpowiedź kb997
A jak myślisz czy antena zbudowana z symetryzatora i dwóch wąsów nie byłaby lepsza?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Antena z "wąsów" ma 3dB a biquad ma 6dB. Jak dodasz ekran to zysk rośnie o kolejne 3dB. Zrób podwójnego biquada. Zewnętrzne kwadraty o boku 11,7 a wewnętrzne 13,8. Będziesz miał około 9dB a z ekranem 12dB.

Marchisio
Posty: 11
Rejestracja: 13 listopada 2012, o 21:06

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Marchisio »

Witam,
zrobiłem sobie antenę pokojową z drutu miedzianego, niestety efekt jest kiepski. Odbiera mi kilka kanałów, jak tvp1, tvp2, polsat, czy tvp kraków, ale obraz jest zaśnieżony i oglądanie jest niekomfortowe. Dźwięk za to odbiera bardzo dobrze.
Co mogłem zrobić źle? Źle zlutowałem, czy źle jest skręcony drut? Przyznaję, że drucik skręciłem tylko za pomocą rąk i linijki. Kąty nie są równe i długości boków mogą się różnić o 1-2 mm.

[IMG=http://img39.imageshack.us/img39/5955/2 ... 230121.jpg][/IMG]
[IMG=http://img689.imageshack.us/img689/5841 ... 230212.jpg][/IMG]

Aha dodam jeszcze, że boki mają 11 cm. Mieszkam w Krakowie.
Ostatnio zmieniony 13 listopada 2012, o 23:42 przez Marchisio, łącznie zmieniany 1 raz.

Biniu

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Biniu »

Witam serdecznie i proszę o pomoc.

Jestem z Łodzi i chcę skonstruować taką antenę tylko nie mogę się zdecydować dla jakich częstotliwości wyliczyć długość boku kwadratu.

Posiadam tuner dvb-t usb pod laptopa i dołączona antenka wewnątrz mieszkania (mieszkam na ostatnim piętrze 3 piętrowego bloku) łapie mux2 jak jest klarowne niebo zdarzało się i 100% jakości sygnału, przy pochmurnej pogodzie 30-40%. Kiedyś ta antenka złapała mi na balkonie MUX3. Nie wiem czemu nie łapie MUX2, skoro MUX1 z tego samego miejsca daje radę.

MUX1 i MUX2 znajdują się w odległości 7,6km, a MUX3 4,4 KM tylko rozstaw jest dość niefortunny. Załączam link do obrazka mapy:

http://i48.tinypic.com/20swym0.png

MUX1 to częstotliwość 674 moc 100kW
MUX2 498 100kW
MUX3 682 0,4kW

Zależy mi głównie na tym, by odbierać oprócz tego co oferuje MUX2 również TVP1 i TVP2.
Nie wiem jednak co zrobić, bo MUX1/MUX2 to antena skierowana w to samo miejsce, ale duża rozbieżność częstotliwości, a MUX1/MUX3 niewielka rozbieżność częstotliwości lecz zupełnie różne kierunki nadajników oraz słaba moc MUX3.

Nie jestem specjalistą od kwestii związanych z nadawaniem, przesyłaniem, odbieraniem fal etc. więc proszę o poradę fachowców, bo przeglądając temat (około 20 stron) zauważyłem, że takowi się tutaj pojawiają. Przyznam się, że chciałem kupić jakąś gotową antenę, ale skoro można zrobić to samemu i jak niektórzy piszą, że daje to nawet lepsze rezultaty niż antena za sporo większe pieniądze, to czemu nie spróbować.

Budować obierając parametry na częstotliwość pomiędzy MUX1/2 czy lepiej na MUX3?


Pozdrawiam i z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

@Marchisio
W miarę poprawnie wykonana antena, postaraj się wyprostować drut, ułożyć w jednej płaszczyźnie i zachować kąty proste, ustawienie dla odbioru w polaryzacji H - kwadrat na kwadracie (taka kanciasta 8).
@Biniu
Zrób antenę na mux 3 czyli o boku 10,7cm.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: m@rtops »

Marchisio pisze:ale obraz jest zaśnieżony
czyli szukasz analogu?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

Do analogu takie anteny o małym zysku się nie nadają, właśnie w odróżnieniu od cyfry tam się wali mega wzmacniacze, bo przesterowanie tam nie odgrywa większego znaczenia.
Przykładowo po zrobieniu biquada u rodziny na wsi podłączyliśmy dla spróbowania siatkę pokojową ze wzmacniaczem SWA 2000/6t i biquada, na pierwszej analog śmigał, na biquadzie ledwo ledgo dawał sobie radę, po podłączeniu do T55 siatka wymiękała, a biquad dawał sobie radę.

Biniu

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Biniu »

kb997 pisze:Zrób antenę na mux 3 czyli o boku 10,7cm.
Dzięki też skłaniałem się ku takiej wersji. Na weekendzie biorę się za robotę, oczywiście nie omieszkam też podzielić się rezultatami!

Zablokowany