Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

ArthurDDZ

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: ArthurDDZ »

Antenix pisze:A jaką długość boku ma mieć podwójny biquad na 594mhz? I czy potrzeba balun? A jeżeli tak proszę napisać jak zrobić ten balun.
http://www.changpuak.ch/electronics/bi_ ... signer.php prawdę Ci powie :)
Ja do biquadów 8 quadów nie używam baluna bo ponoć nie trzeba. Bryka jak młoda koza ;)

Antenix
Posty: 44
Rejestracja: 5 maja 2013, o 13:15
Miejscowość: Gniezno
Instalacja antenowa: biquad/siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno/Dębówiec

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Antenix »

Symetryzator lub wzmacniacz będzie konieczny czy tylko pod kabel podłączyć?

Awatar użytkownika
Mireczek
Posty: 51
Rejestracja: 7 grudnia 2011, o 21:58
Odbiornik: Samsung UE32C6000, UE40B7000, UE46F8000;
MT 4168;
Instalacja antenowa: Aktualnie: doświadczenia z antenami do DVB-T.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Mireczek »

Docelowe kanały w Kosztowach już są i mam kilka pytań:

Co lepsze:
Podwójny biquad z zewnętrznymi kwadratami na kanał 55 i wewnętrznymi kwadratami na kanał 41? W tym przypadku nie wiem jak wyliczyć wymiary ekranu.

Czy też dwa osobne biquady na kanały 41 i 53 (średnia z kanałów 51 i 55). Ekran wyliczony jak dla większego biquada. W tym przypadku nie wiem czym najprościej zsumować sygnał z dwóch anten?

Do takiej anteny będę podłączone dwa TV, a więc sygnał będzie trzeba później podzielić.

Proszę o jakieś sugestie.

ArthurDDZ

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: ArthurDDZ »

Obejrzyj sobie ten projekt: https://picasaweb.google.com/1131897147 ... 8623085314 Wewnętrzne kwadraty są na niższy kanał, zewnętrzne na wyższy. Popatrz jaki jest podział długości boków. Ekran wyliczany tak, jakby wszystkie kwadraty były większe. U mnie taka działa rewelacyjnie, oczywiście Ty powinieneś policzyć boki dla swojego nadajnika.
pyt: jak daleko masz do nadajnika? jakie warunki odbioru? czy coś zasłania nadajnik? które piętro?

Awatar użytkownika
Mireczek
Posty: 51
Rejestracja: 7 grudnia 2011, o 21:58
Odbiornik: Samsung UE32C6000, UE40B7000, UE46F8000;
MT 4168;
Instalacja antenowa: Aktualnie: doświadczenia z antenami do DVB-T.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Mireczek »

Do nadajnika tylko 5 km, ale przed moim blokiem stoi inny blok, który w 100% zasłania antenę nadawczą. Dotychczas odbierałem z odbicia na pojedynczym biquadzie. Piętro ósme. Teraz warunki odbioru bardzo dobre, wcześniej za MUXem - 3 trzeba było się nabiegać po mieszkaniu. W końcu - najlepiej odbierał w zlewozmywaku. :)

Antenix
Posty: 44
Rejestracja: 5 maja 2013, o 13:15
Miejscowość: Gniezno
Instalacja antenowa: biquad/siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno/Dębówiec

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Antenix »

@ArthurDDZ
A czy do swojego quada 8 używasz wzmacniacza lub symetryzatora?

ArthurDDZ

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: ArthurDDZ »

Nie. Kabel antenowy bezpośrednio do prętów przylutowany. Można zobaczyć na zdjęciach.

Mireczek
Wystaw antenę na zewnątrz i pokręć/poszukaj dobrego odbicia. Powinieneś bez problemów łapać wszystko.

Awatar użytkownika
Mireczek
Posty: 51
Rejestracja: 7 grudnia 2011, o 21:58
Odbiornik: Samsung UE32C6000, UE40B7000, UE46F8000;
MT 4168;
Instalacja antenowa: Aktualnie: doświadczenia z antenami do DVB-T.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Mireczek »

Mój stary biquad odbiera wszystkie programy w dowolnym miejscu mieszkania, ale w związku z tym, że docelowe kanały są już czynne, chciałem zrobić nową antenę. Dlatego napisałem wcześniejszego posta.
Znalazłem właśnie ciekawy opis i zastanawiam się czy taka antena ma szansę działać?
Dużo mniej roboty z wyginaniem drutów.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

To rozwiązanie jest niesamowicie tanie, ale mam pewne wątpliwości, ktoś mi kiedyś wspomniał, że anteny robione na bazie koła są nielegalne w Polsce - nie dopuszczalne do użytku. Chris możesz to potwierdzić lub zdementować?

_chris_

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: _chris_ »

Anduraki pisze:To rozwiązanie jest niesamowicie tanie, ale mam pewne wątpliwości, ktoś mi kiedyś wspomniał, że anteny robione na bazie koła są nielegalne w Polsce - nie dopuszczalne do użytku. Chris możesz to potwierdzić lub zdementować?
Hm, nigdy o czymś podobnym nie słyszałem. Dipol kołowy to po prostu jeden z wariantów konstrukcyjnych jednostki dipolowej, stosowany chyba wszędzie na świecie, głównie w antenach kempingowych i wewnętrznych.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

Znajomy trochę starszy ode mnie mówił, że nie wolno było kołowych dipoli stosować bo zakłócały coś tam - że na kolegium sprawę można było dostać za taką antenę. Heh widocznie mi jakąś ściemę sprzedał.

mnie ciekawi charakterystyka takiej anteny, jeśli ekran z rdzeniem jest połączony na samym środku to chyba charakterystyka jest znacznie inna od typowego biquada skoro tylko w dwóch miejsca jest styk pomiędzy ekranem.

Tak się zastanawiam czy to nie będzie lepiej działać od klasycznego biquada, bo wykonanie jest banalne - zastanawiam się czy by nie zrobić sobie takiego biquada x4.

Co do charakterystyki to pytanie miałbym do kb997 czy można tworzyć otwarte pierścienie aby zaoszczędzić miejsce czy zepsuje to charakterystykę biquada?

Obrazek

to tak jakby zrobić biquada x5, tylko, żeby go zawinąć w taki pierścień 1 i 10 byłyby przewleczone ze sobą(bez zwierania) albo i bez przewlekania. Jakby się to spisało - to by wyglądało chyba na antenę bipolaryzacyjną odbierałoby wszystkie skosy.
Ostatnio zmieniony 25 maja 2013, o 12:28 przez Anduraki, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: _chris_ »

Anduraki pisze:Znajomy trochę starszy ode mnie mówił, że nie wolno było kołowych dipoli stosować bo zakłócały coś tam - że na kolegium sprawę można było dostać za taką antenę. Heh widocznie mi jakąś ściemę sprzedał.
Kolegium to można było dostać niegdyś za nadawanie bez zezwolenia, zakłócanie w pasmach chronionych albo wykorzystywanie sprzętu specjalnego bez uprawnień... a radionamierniki miewały właśnie anteny kołowe...

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Nowy rekord mojego quadosa8 na k.52. Odbiór z Krizavy k.32 - niecałe 8kW i odległość 124km.
https://imageshack.us/a/img823/9207/optimag0507.jpg
A jeśli chodzi o pomysł Anduraki'ego to muszę to poskladac

ArthurDDZ

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: ArthurDDZ »

Ja tylko nie qmam, jak kolega Mireczek policzył że obwód 42 cm to aqrat na taką częstotliwość. Pomysł dość ciekawy, może nawet wart pogięcia kawałka porządnego drutu, ale chciałbym znać sposób wyliczania obwodu/promienia/średnicy tych kółek.

Kb997
Zaczynam Ci zazdrościć tego quadosa... po łykendzie chyba sam coś zmajstruję, chociaż na razie mam zamówienie od ochroniarzy w naszej firmie na zrobienie anteny do tv.

Awatar użytkownika
Mireczek
Posty: 51
Rejestracja: 7 grudnia 2011, o 21:58
Odbiornik: Samsung UE32C6000, UE40B7000, UE46F8000;
MT 4168;
Instalacja antenowa: Aktualnie: doświadczenia z antenami do DVB-T.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Mireczek »

To akurat nie ja liczyłem, tylko podałem linka z netu.
Z tego co sprawdzałem z kalkulatorem do biquada, to człowiek który robił tą antenę, zsumował wszystkie boki wyliczonego kwadratu z kalkulatora i taki zrobił obwód koła. Może się mylę, ale tak mi to wygląda. :)

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

Wymiary zapewne takie same jak do biquada, z tym, że nie pogięte w kwadraty ale pozostawione luzem naturalne okręgi. Skoro w kalkulatorach podają długości boków - przekątnych i ilość drutu na cały biquad to wystarczy długość drutu potrzebną podzielić na dwa i mamy obwód pojedynczego kółka.

Maciey

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Maciey »

Wystarczy długość fali obliczyć.

Dla 714MHz to ok 42cm.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Jest kalkulator do ściągnięcia tyle, że nie pamiętam skąd, który oblicza biquady i bicircle. To nawet chyba polski programik.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

jest programik, kalkulator dla wifi ;P

zeroberto33

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: zeroberto33 »

Hej orientuje się ktoś o co biega? Zrobiłem sobie antenkę biquad o boku 11,3 cm i TVN HD z PKiN chodzi super, 100%. Reszta muxów nie odbiera. TVN HD ma siłę 0,87 kW, reszta muxów po 3, 3 i 10 kW mocy. O co biega? Mieszkam na Białołęce. Jakiś błąd zrobiłem w konstrukcji?

Zablokowany