Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

haha muszę ATX Venę w swoim 3x3 pokoju zwiesić pod sufitem chyba ;P

nie no żart ;P

Zanim tą ATZ co mam z 2 strony domu podłączyłem to sprawdziłem u siebie w pokoju i byle gdzie ją rzuciłem i miałem stabilny odbiór, natomiast biquad aby odbierał cokolwiek musi być pod samym oknem

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

@up
Od anteny o zysku 6dB i szerokim listku przednim i tylnym wymagacie odbioru "lepszego" niż z ATXa. Biquady są świetne ze względu na stosunek rozmiaru do zysku ale mają swoje wady. Wcześniej pisaliscie, że przy kablu zwiniętym w pętlę poprawił się odbiór, nie dziwi mnie to - prawdopodobnie pętla dopasowała kiepski kabel do anteny która też ideałem nie jest.

majkeljot
Posty: 82
Rejestracja: 12 marca 2012, o 10:27
Odbiornik: LG MS450H
Manta DVBT05
LG 32LN575s
Instalacja antenowa: samoróbka biquad w oknie na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin kołowo 18km

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: majkeljot »

Pytanie. Czy reflektor do biquada musi być elektrycznie połączony z ekranem kabla, czy nie? Widziałem zdjęcia i takie, i takie. Jeśli tak to czemu i jakie są tego zalety?

xF35

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: xF35 »

Nie musi ale może, w moim przypadku podłączenie reflektora poprawiło sygnał.
Ostatnio zmieniony 15 listopada 2013, o 22:37 przez xF35, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

W najbliższym czasie chyba poeksperymentuję z biquadem z koncentryka(ten o którym pisałem kilka postów wyżej)

malyhenio1

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: malyhenio1 »

Witam Czy wyliczenia 0,874 długość drutu 11 cm długość boku kwadratu to dobre obliczenia dla Śremu a mieszkam w Swarzędzu?

FLEBUS

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: FLEBUS »

Na to forum sprowadziła mnie antena biquad którą już posiadam i która jest opisana w wizytówce - a która była "za dobra"-świetnie wykonana ale za mocna obraz przycinał mroził szatkował pewne korekty ruchem anteny niewiele dały bo to antena aktywna z zasilaniem 5v z odbiornika , dlatego postanowiłem wykonać ją w wersji pasywnej zgodnie z sugestiami - ten typ anteny mi odpowiada ze wzgl. na dobry odbiór przy małych wymiarach i dyskretny wygląd ginący w tle elewacji przeliczyłem antenę na niemieckim i angielskim kalkulatorze dla kanałów 34,41 i 48 wyniki obu kalkulatorów praktycznie się pokrywały - aby zrobić to precyzyjnie wykonałem prosty przyrząd ułatwiający gięcie drutu - wyszło pięknie i co najważniejsze obraz jak żyleta stabilny -już mam dwa zamówienia na tą antenkę -fajna zabawa i co najważniejsze świetny rezultat biquad "to jest to"- pozdrowienia

MUX 1000
Posty: 195
Rejestracja: 10 grudnia 2011, o 14:15

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: MUX 1000 »

To może kolega się pochwali tym przyrządem do precyzyjnego gięcia drutu ? :shock:
Może jakieś zdjęcia ?

FLEBUS

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: FLEBUS »

@mux 1000
chętnie tylko nie wiem jak tu wmontować zdjęcia - przyrząd jest wybitnie prosty żeby nie powiedzieć prymitywny ale bardzo skuteczny dający powtarzalność wykonania i obliczony na kanały z mojej lokalizacji moją antenką zastąpiłem wiwę an200 sygnał się ustabilizował na wysokich parametrach MUX1 62/91 - MUX2 67/100,- MUX3 69/100 bez wzmocnienia!-antenka nie widzi nadajnika-blokowisko

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

FLEBUS ja tych anten zrobiłem już kilkanaście sztuk - tylko jedna osoba wymieniła ją na antenę kierunkową zewnętrzną, a tak to wszystkie działają.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: qwerty »

Zauważyłem, że im mniej starannie się robi tym lepiej odbiera. :P

FLEBUS

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: FLEBUS »

@Witam Cię Anduraki!
Dzięki m.in Tobie zainteresowałem sie biquadem - uważam to za świetny wynalazek i bardzo się cieszę że tyle już tego zrobiłeś bo zasługuje to na rozpowszechnienie -niskie koszty praktycznie niewidoczna i świetnie "ciągnie" kiedy pokazałem koledze i szwagrowi fotkę anteny to dziwnie na mnie patrzyli ale kiedy zobaczyli obraz i paski parametrów to im gały wyszły na wierzch no i oczywiście zrobiłem im po egzemplarzu - staram się jednak zrobić to maksymalnie profesjonalnie jak na warunki domowe aby miało to wygląd i trwałość i wyszło! w weekend demontujemy stare instalacje-pozdrowienia
@qwerty(fajny pomysł na nicka)a propos twojej uwagi to bajki gadasz spróbuj tak zrobić instalację tv sat lub internetową to zobaczysz co ci wyjdzie-pozdro

niech ktoś podpowie jak tu wmontować fotki

majkeljot
Posty: 82
Rejestracja: 12 marca 2012, o 10:27
Odbiornik: LG MS450H
Manta DVBT05
LG 32LN575s
Instalacja antenowa: samoróbka biquad w oknie na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin kołowo 18km

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: majkeljot »

Jak wchodzisz na "odpowiedz" nad okienkiem w którym ją piszesz masz wybór dodatkowych funkcji. Jedna z nich to "Img". Kiedy ją klikniesz pojawia się w tekście takie cóś : [im g][/im g]Pomiędzy nie wklejasz adres internetowy fotki którą chcesz wrzucić. Znaczy się, że najpierw musisz fotkę wrzucić do jakiegoś serwisu (np,fotka.pl, fotosik, imageshack itp.).

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

No i musisz się zmieścić w limicie na to forum, bo mamy tutaj ograniczenia co do wielkości.

ontop:
@kb887
tak sobie pomyślałem nad tą anteną z kabla koncentrycznego z ekranem i mam pytanie czy jeśli zastosuję np kawałem płyty MDF pokrytej folią aluminiową jako ekran lub blachą to czy antenę(a w zasadzie kabel koncentryczny) mógłbym przewlec przez wkręty oczkowe

http://cdn.bricoman.pl/upload/products/ ... 136472.jpg

czy mają one wpływ na charakterystykę anteny?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: K63 »

FLEBUS pisze:uważam to za świetny wynalazek i bardzo się cieszę że tyle już tego zrobiłeś bo zasługuje to na rozpowszechnienie -niskie koszty praktycznie niewidoczna i świetnie "ciągnie" kiedy pokazałem koledze i szwagrowi fotkę anteny to dziwnie na mnie patrzyli ale kiedy zobaczyli obraz i paski parametrów to im gały wyszły na wierzch
Mój kolega, który prowadzi serwis RTV, a niegdyś zajmował się instalacjami antenowymi, z uśmiechem traktuje tego rodzaju słowa zachwytu nad biquadami. Nie jest to nowy wynalazek, bo robił je i montował już przed ok. 20 laty. No ale widać, ze technologia dvb-t spowodowała, ze znowu sobie o nich przypomniano.

FLEBUS

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: FLEBUS »

@k63-
nie dziwi mnie kwaśny uśmieszek pana serwisanta i byłego instalatora bo z reguły punkt widzenia jest uzależniony od punktu siedzenia wydaje mi się że to forum jest dla tych którzy sami próbują rozwiązać problemy własnym pomysłem bez udziału w tym serwisantów za usługi których trzeba płacić spore pieniądze -forum to ma zadanie samopomocowe i popularyzacyjne i jednocześnie edukacyjne bo każdy uczy sie tu od innego hobbysty i tym samym podnosi umiejetności i dzieli się swoimi doświadczeniami z innymi - dlatego ten uszczypliwy ton jest tu nie na miejscu doświadczenia z panami instalatorami mam jak najgorsze i gdybym ich autorytetu słuchał to nie miałbym ani tv sat ani ntc bo:"panie z tym tutaj to trzeba na dach" w spółdzielczym blokowisku? się pytam? otóż mam jedno i drugie własnej roboty bez dachu i chodzi jak burza dlatego biquad jest takim świetnym wynalazkiem jak i yagi i równie starym co nie umniejsza jego wartości bo można go stosować tam gdzie yagi w żadem sposób sie nie da -howgh-rzekłem! jak mawiał Winnetou na razie się odmeldowuję dziękuję za współpracę i serdecznie pozdrawiam oponentów tyż

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

No z tymi 20 laty to może trochę przesadziłeś - wtedy to chyba dipole pętlowe ręcznej roboty były bardziej popularne, Biquady zostały zaadaptowane przede wszystkim z Wi-Fi(http://www.ziva-vatra.com/index.php?aid ... FyZHdhcmU=) gdyż każdy wie, że impedancja jest najbardziej zbliżona do 50 ohm czyli idealnie pasuje do koncentryków i wejść w routerach APkach itp. Aczkolwiek nie neguję, że nie da się ich stosować do TV analogowej - w odległości 22 km od nadajnika który sieje 600KW przy zestrojeniu anteny na sąsiedni kanał TVP2 analogowa całkiem nieźle odbierała - niewielkie zaszumienia. Test tej anteny na odległości 55-60 km już dawał szczątkowy odbiór obrazu - praktycznie zero odbioru(natomiast siateczka pokojowa bez ekranu + wzmacniacz 26 DB już dawał jako taki odbiór).

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

@Anduraki
Tego typu śruby na pewno wpłyną na parametry. Ekran z folii alu coś da ale nie tyle co z blachy. Jesli chodzi o biquada w tv analogowej to gwarantuję ci, że były. Jakieś 30 lat temu w obecnym Zachodniopomorskim widziałem antenę składającą się z trzech biquadów jeden wewnątrz drugiego z ekranem jak w siatkowej. Zewnętrzny biquad miał bok około 15cm a wewnętrzny około 10. Była to na pewno antena z masowej produkcji bo identyczną widziałem ostatnio w Małopolsce.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: K63 »

Niestety nie jestem w stanie zweryfikować na ile znajomy mówi prawdę. Myślę jednak, ze jest zbyt poważnym człowiekiem aby kłamać. Jego uśmiech jest raczej reakcją na entuzjazm z jakim pisze się obecnie o biquadach, tak jak by to był jakiś nowy wynalazek.
Z pełną odpowiedzialnością mogę jednak stwierdzić, ze najpopularniejszą anteną na początku lat 90-tych była siatka. Pracowałem wówczas w sklepie RTV i sprzedawałem tych anten naprawdę dużo. O kierunkowe w zasadzie nikt nie pytał. Siatka zapewne zyskała wówczas taką popularność, bo łatwo można było ją zamontować, a przede wszystkim umożliwiała odbiór szerokopasmowy i zastępowała układ dwóch anten (w moim regionie TVP1 nadawała w paśmie III, a TVP2 w IV/V)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Owszem, w latach 90 najpopularniejsza była siatka ale wczesniej standardem byly yagi i logi. Ja pisałem, że jakieś 30 lat temu czyli w latach 80 XX wieku widziałem tego dziwnego biquada (i nie byla to nowa antena - prosto ze sklepu). A pan instalator niech sie dalej śmieje, to jego zarobek sprzedać siatkę czy yagę a nasza oszczędność nie kupić ale zrobić sobie antenę.

Zablokowany