Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: KrzysztofD »

kb997 pisze:@Anduraki
Jakieś 30 lat temu w obecnym Zachodniopomorskim widziałem antenę składającą się z trzech biquadów jeden wewnątrz drugiego z ekranem jak w siatkowej.
Czyżby Харченко?
http://www.chipinfo.ru/literature/radio ... 13_15.html

FLEBUS

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: FLEBUS »

witam po weekendzie i widzę wspomnien czar na forum -różnych antenowych cudów było wowczas sporo bliskość Berlina Zach stacji nadawczej Heptelberg i przemożna chęć odbierania zachodniej tv te różne cuda były za sprawą pewnej książki z księgarni technicznej która krążyła w środowisku a nosiła tytuł ANTENEN BUCH wydanie niemieckie o ile dobrze pamiętam -praca zbiorowa to było jedno żródło nowatorskich anten- drugie to "import" barkami wożącymi kruszywo a także podglądanie tamtejszych rozwiązań i instalacji -sam miałem na balkonie dwie 3metrowe 90 elementowe ixówki połączone synfazowo obraz na heliosie był jak lustro to wtedy widzieliśmy najnowszy model owczesnego forda sierra -reklamy oglądało sie tak jak filmy-ludziska schodzili się pod pozorem imienin a my anteniarze hobbyści brylowaliśmy stamtąd przyszły też pierwsze czasze sat.fajne czasy-no ale jak wcześnie wspominałem w weekend miałem montować u szwagra w policach biquada którego mu zrobiłem-do ustalenie siły sygnału użyłem mojego stronga=ekspozycja do nadajnika 4 piętro poprzez całą aglomerację szczecińska obraz doskonały stabilne parametry 70/90 drugą antenkę u kolegi w śródmieściu - oficyna 2piętro podwórko studnia budynek niższy od frontowych - w oknie sygnał był który go zadowalał ale namówiłem go i wystawiliśmy antenkę na dach jakość sygnału i obrazu podobnie jak w Policach obaj delikwenci strasznie zadowoleni a najbardziej ja bo nic tak nie cieszy jak osiągnięcie zamierzonego celu i dowody uznania -dwie sympatyczne szkockie "ampułki" zacnie stoją na półce- pozdrawiam młodzież co takie rzeczy może znać tylko z opowieści

xF35

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: xF35 »

Parę znaków interpunkcyjnych też by się przydało

Awatar użytkownika
JerzyG
Posty: 213
Rejestracja: 12 lutego 2011, o 19:27
Odbiornik: MSI DIGIvox mini3,
Overmax OV-TN-06
Samsung 46"
Instalacja antenowa: Siatka Ryniak + Symetryzator na 530, 610, 658 MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat & Śrem

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: JerzyG »

Ostrzeszów <-> Wrocław ponad 100km do nadajnika w linii prostej

http://img138.imageshack.us/img138/6895/q6bv.jpg
http://img854.imageshack.us/img854/4823/bcus.jpg

Na BiQuadzie

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 241
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: neo69 »

Po przeprowadzce do nowego mieszkania zacząłem sprawdzać możliwości odbioru telewizji naziemnej. Mojej kobiecie ewidentnie brakowało telewizji...
Warunki odbioru takie sobie: żelbetowe blokowisko, ściana bloku w kierunku 2 najważniejszych dla mnie nadajników, ale za to w miarę wysoko - 6 piętro.
Na początek spróbowałem odbioru na antenkach typu "koci ogon" dołączonych do tunera USB i przenośnego telewizorka - przy oknie czasami udawało się złapać na chwilę coś tam z Chrzelic.
Potem przymocowałem "koci ogonek" do metrowej rury, która miała być w zamierzeniu masztem balkonowym, a rurę przypiąłem cybantami do krzesła na środku salonu. O dziwo, odbiór się poprawił, choć koci ogon umocowany był poziomo. Nie muszę chyba opisywać, jakie był podejście mojej życiowej partnerki do tymczasowej "instalacji antenowej" na środku pokoju... ;-)
Przypomniałem sobie, że u rodziców leży zrobiony jakieś 2-3 lata wcześniej biquad i parę metrów koncentryka z wtyczką. Sprzęt nieużywany, odkąd kilka lat wstecz zafundowałem rodzicom instalację antenową z prawdziwego zdarzenia (prezent gwiazdkowy - nie ma to jak montaż anteny na mrozie, HI). Wyrzuciłem biquada na balkon, przypiąłem go pionowo do balustrady klamerką do bielizny, przeciągnąłem kabel do telewizora i uruchomiłem automatyczne strojenie.
Efekt: prawie 100 programów telewizyjnych i kilkadziesiąt radiowych, oczywiście powtarzajacych się. Do tej pory byłem przekonany, że będę musiał zakupić antenę ze wzmacniaczem, ale biquad skutecznie wybił mi ten pomysł z głowy.
Wniosek: biquad potrafi odebrać naprawdę sporo, mimo średnich warunków terenowych i pracy w niezgodnej polaryzacji, ma przy tym dość dookólną charakterystykę. Wadą tej "prowizorki" był montaż na klamerce od bielizny - przy silnych wiatrach, które wiały w okolicach świąt, antenę czasem obróciło tak, ze odbiór zaczynał się ciąć lub nawet zanikał.
Obecnie odbiór zapewnia mi to, co widać w moim profilu i podpisie, sprawdzona antena kierunkowa z symetryzatorem.

--

Antena: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator:
1. Opole-Chrzelice,
2. Jeseník-Praděd,
3. Opava-Hlubočec - MUX4,
4. Krnov - MUX Regionální síť 2,
5. Opole-Peters - MUX4
6. Ostrava-Hošťálkovice,
7. Częstochowa-Wręczyca Wielka,
8. Wrocław-Ślęża.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

Sory ale gdyby 'rewia mody' miała decydować o antenie jaką bym miał zawiesić na balkonie to bym nie miał "żadnego odbioru" gdyż wszystkie "piękne" anteny to dwa druty bezsensownie wyprostowane schowane w piękną plastikową obudowę i podpięte do wzmacniacza 40 DB (przeważnie nieekranowanego) raz, że miałbym przesterowanie, a dwa że wzmocniłby wszystkie zakłócenia z promienia kilkuset metrów - a to jest jakiś tysiąc mieszkań. Druga sprawa to ilość odbić która raczej już nie pomaga ale przeszkadza - z tego właśnie powodu jadę na niskiej jakości, gdyby wzmocnić te które nie dolatują do mojej pasywnej instalacji to masakra by była w ogóle.

Mowa oczywiście o instalacji balkonowej od bardziej problematycznej strony bloku.

Marcin D.
Posty: 4
Rejestracja: 3 stycznia 2014, o 18:45
Miejscowość: w pobliżu Tarczyna
Odbiornik: Ferguson Ariva T760i
Instalacja antenowa: Antena logarytmiczna bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn oraz PKiN

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Marcin D. »

Czy budując antenę double biquad można obliczyć wymiary anteny korzystając z kalkuratora do obliczania pojedyńczego biquada? :?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

tak

Jeśli planujesz odbiór 2 lub 3 różnych kanałów to wymiary zewnętrznych kwadratów odpowiadają kanałom wyższym a wymiary wewnętrznych kanałom niższym.

Marcin D.
Posty: 4
Rejestracja: 3 stycznia 2014, o 18:45
Miejscowość: w pobliżu Tarczyna
Odbiornik: Ferguson Ariva T760i
Instalacja antenowa: Antena logarytmiczna bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn oraz PKiN

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Marcin D. »

Anduraki pisze:tak

Jeśli planujesz odbiór 2 lub 3 różnych kanałów to wymiary zewnętrznych kwadratów odpowiada kanałom wyższym a wymiary wewnętrznych kanałom niższym.
No właśnie chcę odbierać parę kanałów :| [58,48,27-Raszyn,53-PKIN,i jak się uda to:30,37,26-Przysucha,22,24,52-Ryki,30,37,47-Święy Krzyż,46,24,43-EC 4 w Łodzi].Według tego kalkulatora [http://www.felskowski.pl/2012/05/zbuduj ... dvb-t.html]długość boku to 11 centymetrów.I o ile ma być krótszy bok wewnętrzego kwadratu? Zewnętrzne kwadraty to te co są na górze i na dole a wewnętrzne to te co są pomiędzy nimi?

Awatar użytkownika
Mireczek
Posty: 51
Rejestracja: 7 grudnia 2011, o 21:58
Odbiornik: Samsung UE32C6000, UE40B7000, UE46F8000;
MT 4168;
Instalacja antenowa: Aktualnie: doświadczenia z antenami do DVB-T.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Mireczek »

Zewnętrzne kwadraty wyliczasz kalkulatorem w Twoim przypadku dla kanału 58, a wewnętrzne dla kanału 22.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

Chodzi o to, że podwójny biquad to tak jak dwa biquady ze zsumowanym sygnałem. Oba mają swój wykres zysków(górka w kanale na który jest obliczony ) po zsumowaniu dwóch anten(dwóch wymiarów) wykres zysku anteny jest także korzystny dla częstotliwości pośredniej - pomiędzy obydwoma kanałami -(nie branej pod uwagę przy konstrukcji anteny)

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: lustracja »

zrobiłem taka antenkę i nie narzekam.
Obrazek

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: lustracja »

Zamierzam zrobić trochę mniejszy rozmiar dla znajomego

Obrazek

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: distefano »

Jaką masz odległość do/od nadajnika?

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Tomciosz »

lustracja, a możesz podać jakieś dane szczegółowe? Np. wymiary,średnica drutu. Na ile szacujesz wzmocnienie/częstotliwość?

Bardzo ciekawie wygląda ta konstrukcja.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: lustracja »

@Tomciosz
zrobiłem dla kolegi jako Antenę wewnętrzną odległość od nadajnika >80 km na wymiar 95mm wewnątrz z blachy aluminiowej gr 1mm szer. 10mm.
To nowa konstrukcja.
Większa będzie miała 420 mm po obwodzie mniejsza 220 mm.
Dla mnie starczy mniejsza. zysk większy od normalnego bi quada

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: lustracja »

@Tomciosz
mierzyłem na 770Mhz wewnętrznym rozmiarem.
Odbiór lepszy niż bi-quad Signal czy WIWY ze wzmacniaczem.
W Warszawie u innego znajomego na parterze powieszone na klamce okna z tej samej blachy tylko bi-quad swobodnie odbiera podczas gdy siatka na zewnątrz za oknem nie dawała rady.
Nie szacowałem wzmocnienia.
Na forum jest więcej ludzi którzy lubią liczyć różne rzeczy.
Mnie bardziej interesowało praktyczne rozwiązanie.
Miałem okazję to łatwo przyciąć profesjonalnie więc tak to zrobiłem. :D

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Fajny patent, to fraktal, jak znajdę chwilę to przeliczę jaki to teoretycznie ma zysk. :grin:
Edit: szacuję, że ta mniejsza antena ma zysk zbliżony do biquada.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: lustracja »

Pewnie ta mniejsza taki ma. Bo konstrukcja podobna. chociaż odbiór jakby trochę lepszy niż bi-quad. Ale o ile z blachy mam precyzyjne wykonanie to z drutu trochę nie dopracowałem :)
Duża daje świetne wyniki więc w sumie może ciekawe jakie dają zyski.
Jak policzysz to daj znać na forum

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: adac »

@ lustracja:
przydało by się żeby na rysunkach zaznaczyć gdzie elementy są połączone a gdzie się mijają, no i może ze 2 wymiary ;). Bez tego trudno rozpracować konstrukcję.
Wygląda jak daleki kuzyn anteny panelowej, przynajmniej ta większa.

Zablokowany