Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: m@rtops »

Biniu pisze: Bo chciałem jakoś przylutować miedzianą tulejkę i do tego antenę, a przewód by sobie z tej tulejki wystawał i do anteny lutowany.
może to będzie pomocne ;)
http://forum.rcst.pl/viewtopic.php?f=24&t=111

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

Nie śmiejcie się ze mnie ale wczoraj dzięki pokrywce od garnka(która robiła jako ekran do biquada) mogłem oglądać formułe 1, bo znowu nawiedziły mnie niespodziewane błędy. :lol:

Biniu

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Biniu »

U mnie problem nie anteny, a gdzieś na wtyku usb, albo przewód - tuner, bo gdy ustawię tuner na czymś płaskim by nie wisiała ani antena, ani tuner to na wszystkich muxach 100/100, jak ustawie luzem by wisiało w powietrzu na mux2 sygnał spada nawet do 0. Przy muxach 1-3 nie ma tego problemu, bo lepiej dopasowana konstrukcja anteny i nawet jak styk niepełny to daje radę, bo dobra moc jest, w wypadku mux2 k24 z precyzja już większa wymagana.

Fakt, trochę za krótki przewód użyłem, a wtyk mam dokładnie taki:

http://photos05.redcart.pl/templates/im ... b49b21.jpg

Czyli problem mam zdiagnozowany, mniej więcej, muszę teraz coś stabilizującego przewód antenowy z tunerem zmontować i nic tylko cieszyć się jakością TV, która w porównaniu do analoga jaką do tej pory miałem jest zniewalająca nawet na 15" laptopie :)
Ostatnio zmieniony 27 listopada 2012, o 20:07 przez Biniu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: m@rtops »

może użyj przedłużki dla "odciążenia" gniazda :roll: - np
http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/tenh

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

A jaką grubość ma żyła środkowa? 1.13 czy mniej? Miałem już taką sytuację kiedy we wtyku F nie zwierało mi do przejściówki i jakość przez to spadała poniżej jakiejś tam granicy. Przygiąłem lekko żyłę środkową we wtyku f i jak nakręciłem przejściówkę to problem został rozwiązany.

edit: mam pytanko
czym najprościej zsumować 2 lub 3 biquady (chcę połączyć odbiór sygnałów z pozycji dla mux1 i dla mux2)
Co dwie anteny to nie jedna. Poproszę o jakieś linki do tego (czegoś) co mi zsumuje sygnał. Oraz na co muszę zwrócić uwagę, czy muszę zachować takie same długości kabla dla obydwu(trzech) anten?

Czy taki spliter wystarczy
http://www.elektroda.pl/rtvforum/files- ... r_8042.jpg
lub taka gwiazdka

http://img08.allegroimg.pl/photos/orygi ... 2758512764

Cocacola77

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Cocacola77 »

Witam, proszę o pomoc
Czytałem wiele tematów i w każdym nie ma do kńca tego co bym chciał wiedzieć, potrzebuję zrobić tanim kosztem antenę pokojową DVB-T, do mieszkania na parterze dla koleżanki z Kielc,ul.spółdzielcza.

mam zamiar odbierać sygnał z:
Kielce Święty Krzyż odległość 30 km
MUX 1 - k.62 [802MHz] 50 kW H
MUX 2 - k.36 [594MHz] 50 kW H
Kilece targowa odległość 2km
MUX 3 k.47 [682 MHz] 2kW H - słaby

1 Mysłałem o antenie BIQUAD
biorąc kalkulator ze strony
http://www.felskowski.pl/2012/05/zbuduj ... t.html?m=1
najwyższa wartośc 802 , najniższa 594, wyliczył 10,5 cm ramie kwadrata (wartośc w środku) i 5,38 cm odległość od ekranu
PYTANIE:
jezeli nie chce montowac ekranu i będę używał tunerga Ferguson t65 i zasilanie będzie z tunera to jaki kondensator ceramicznym mam dolutowac?. ( podobno nie stosując kondensatora można spalić zasilacz antenowy w Fergusonie)
- Jakiej wartości kondensator ceramiczny?
- Jak sie go wylicza tak bym mógł dla innych biquadów robić.

2. Również brałem pod uwage zrobienie anteny szerokopasmowej V, (jednego kawałka tylko krzyza)
a) Symetryzator antenowy SA IV-V 21-69 , drut miedziany
- Jak wyliczyć długość całkowitą drutu jednego z wąsów ?
- Jaki kąt zgięcia ?
b) Wzmacniacz antenowy dopuszkowy LNA-177 30dB ekranowany
- Jak wyliczyć długość całkowitą drutu jednego z wąsów ?
- Jaki kąt zgięcia ?

w każdym przypadku będę lutował do anteny kabel koncentryczny RG6CU zelowy z F na końcu
Pomocy
również na kris77@onet.pl będę wdzięczny

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

No więc od początku
w odległości 30 km powinien wystarczyć pasywny biquad układ kanałów jest bardzo symetryczny i najsłabszy kanał 47 znajduje się w samym środku przedziałów. Zrób sobie biquada pod kanał 49, ale w środku zrób około 1 cm odstępu pomiędzy (wewnętrzne krawędzie skróć o 5 mm) - będzie wyższa impendancja - czyli lepsze dopasowanie.

zasilanie jest tylko i wyłącznie do anten ze wzmacniaczem, w przypadku biquada wyłączasz zasilanie w tunerze i jest ok nie trzeba niczego lutować.

2 a) nie znam się
b) LNA 177 to za dużo, jak dla mnie maksimum LNA 101
RG6CU czarny? jeśli tak to ok. Chociaż ja bym tam dał jakiś czarny 1.13(Triset 113PE, albo Televes t1000 PE)

Cocacola77

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Cocacola77 »

a czy zastosowanie LNA 177 jak juz mam kupiony i jest na dalsze odleglosci bedzie problemem ?
dlaczego wymieniłes kanał 49 -
Ja juz w Sosnowcu na ślasku mam siatkowa pod kanał 49/ 51/55 i jest ok i czechy jeszcze lapie na saitce z LNA 177 i zasilaniem z tuner. Teraz chodzi o Kielce !

edit/ Polskie litery !!!

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

Wzmacniacz LNA 177 jest do odległości powyżej 60 km jak zrobisz to z wąsami to w najlepszym przypadku będziesz łapał wszystkie najdrobniejsze zakłócenia elektryczne, co będzie gwarantowało przerywanie sygnału co kilka sekund. W najgorszym i raczej najbardziej realnym, będziesz miał sygnał przesterowany (jakość 0% siła 100%) używanie super mocnych wzmacniaczy do mocnych sygnałów w przypadku sygnałów cyfrowych przy bliskiej odległości ma odwrotny efekt do zamierzonego, zamiast poprawić odbiór pogarsza go. W przypadku analogowych sygnałów takie mocne wzmacniacze dawały dobre rezultaty, ale charakterystyka sygnału cyfrowego jest trochę inna.

Albo symetryzator za około 4 zł albo LNA 101 za około 15, ale to max LNA 101 jest do 30 KM, LNA 169 do 60 KM, a lna 177 powyżej 100 km.

Jeśli masz jeszcze wątpliwości zajrzyj do tematu ze wzmacniaczami. Jest duże prawdopodobieństwo, że wzmacniacz nie będzie konieczny.

Kanał 49 to średnia z najwyższego kanału i najniższego, do tego dodaje fakt, że biquad ma lepsze dopasowanie, kiedy zrobi się go pod kanał o kilka wyższy z zastosowaniem triku na oddalenie środka, skoro kanał 47 jest najsłabszy, to zrobienie wymiarami pod 49 i skrócenie wewnętrznych krawędzi w celu delikatnego oddalenia spotykających się w środku stron zwiększy impedancję z 60 ohm do wartości bliższej 75(konkretnie nie wiem ile wyjdzie, ale lepsze dopasowanie to lepszy odbiór). Poczytaj kilka stron wcześniej kolega to wyjaśnił.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Anduraki pisze: czym najprościej zsumować 2 lub 3 biquady (chcę połączyć odbiór sygnałów z pozycji dla mux1 i dla mux2)
Co dwie anteny to nie jedna. Poproszę o jakieś linki do tego (czegoś) co mi zsumuje sygnał. Oraz na co muszę zwrócić uwagę, czy muszę zachować takie same długości kabla dla obydwu(trzech) anten
Jeżeli chcesz zsumować kilka anten za pomocą splitera to czeka cię strojenie ich odległością, przesunięciem wzajemnym i długością kabli czyli synfazowanie. Nie wiem co jest w takim krzyżaku ale chyba nic czyli połączone przewody tak więc po połączeniu tym krzyżakiem anten o zbliżonych parametrach zmienisz ich impedancję (dwie identyczne - impedancja mniejsza o połowę, dwie różne charakterystyka trudna do określenia). Aby łączyć anteny na różne kanały, kierunki odbioru, polaryzacje należy użyć bardziej złożonych sumatorów niż splitery indukcyjne.
Edit: np takie coś http://images.dipol.com.pl/pict/c0910+++.jpg wtedy długość kabli i ustawienie anten nie gra większej roli.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

mnie interesuje rozwiązanie do 10 zł

dzięki, że wreszcie odpowiedziałeś na mojego posta - moja wina, że edytowałem zamiast napisać dwa pod sobą.

_chris_

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: _chris_ »

kb997 pisze:Aby łączyć anteny na różne kanały, kierunki odbioru, polaryzacje należy użyć bardziej złożonych sumatorów niż splitery indukcyjne.
Edit: np takie coś http://images.dipol.com.pl/pict/c0910+++.jpg wtedy długość kabli i ustawienie anten nie gra większej roli.
to "coś" to właśnie nic innego, jak typowy rozgałęźnik / sumator indukcyjny, tyle, że z power-pasami i w obudowie bryzgoszczelnej.

Przy łączeniu anten w szerokim, pokrywającym się dla obu anten paśmie pracy, nie ma innej możliwości jak właśnie aperiodyczny sumator, z tym, że niekoniecznie musi być indykcyjny, ale to już detal.

Inne rozwiązanie to selektywne zwrotnice pasmowe (zespoły filtrów) z wejściami na odpowiednie kanały (grupy kanałów).

Jeśli anteny są wąskopasmowe - pojedynczy(e) kanał(y), a ich częstotliwości rezonansowe są znacznie od siebie oddalone (kilkia, kilkanaście kanałów) wtedy można próbować łączyć takie anteny równolegle, gdyż ich wzajemny wpływ na siebie może być pomijalny. Działa.

Odnosząc to do bi=quadów, to anteny jednokanałowe o jak największej dobroci (cienki drut).

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Pomyliłem zdjęcia, chciałem wstawić zdjęcie zwrotnicy a nie sumatora. _chris_ - mimo wszystko lepiej jak ty doradzisz - masz większą wiedzę i doświadczenie, wolałem doradzić większą ostrożność aby kolega nie miał potem niespodzianek.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

to w końcu jak najtańszym kosztem zsumować 2 biquady, obydwa będą w różnych polaryzacjach skośnych(jeden pod odbiór jednego muxa, drugi pod drugiego), ponieważ jak już kilkanaście stron temu napisałem w pionie nie odbiera, w poziomie też nie, ale w skosie jak najbardziej - i nie jest to moja wina wynikająca ze złego wykonania biquada tylko ze "skręcenia sygnału".

Zaproponujcie jakieś rozwiązanie, ale poproszę linka, nazwę. A nie tak zbyt ogólnie "sumator antenowy".
Dzięki

Próbuję coś wywalczyć na balkonie, ale przy tej ilości odbić chyba tylko to wchodzi w grę, bo obecnie kompromis przy tej temperaturze na samym symetryzatorze w ATZ nie zdaje egzaminu, jakość 60 i co kilka - kilkanaście sek zakłócenia. Na pojedyńczym ustawionym w polaryzacji skośnej biquadzie jeden mux ustawiłem na około 96-101% w wiwie i nie było widać żadnych zakłóceń.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Bogoes »

Wracam do tematu i podłączam się pod dyskusję o sumowaniu biquadów... potrzebuję bowiem odebrać kanały o dużym rozrzucie, k.25 k.35 k.57 (z których k.35 jest o słabszej mocy i ten mogę pominąć). Niebawem wyjeżdżam do Płocka i spróbuję mamie złapać coś z ntc, poprzednim razem miałem potrójnego biquada, ale sygnał w tej części Płocka (dzięki milionom ton żelastwa w postaci Orlenu) jest bardzo słaby... zgodnie z radami sprzed kilku miesięcy kupiłem wzmacniacz na przewód APL-109 z regulowanym zasilaczem... I tak sobie myślę, czy można zsumować biquady w ten sposób: http://img22.imageshack.us/img22/3391/biquadbis.jpg
Byłoby to rozwiązanie korzystne, z uwagi na mniejsze rozmiary, niż typowo gięty podwójny lub potrójny biquad.
Uzbrojony we wzmacniacz, złączki "F", przewód i kilkanaście metrów drutu miedzianego (2,5mm2 i 6mm2) niebawem pojadę do Płocka i jeśli ktoś może mi coś sensownego podpowiedzieć, to z góry dzięki :D

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Zrobiłem symulacje w 4nec i takie rozwiązanie nie jest złe, z resztą widziałem zach-pomorskim sporo komercyjnych siatek z trzema biquadami w takim układzie. Więc można wypróbować

fraxinus

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: fraxinus »

Bogoes pisze:Wracam do tematu i podłączam się pod dyskusję o sumowaniu biquadów... potrzebuję bowiem odebrać kanały o dużym rozrzucie, k.25 k.35 k.57 (z których k.35 jest o słabszej mocy i ten mogę pominąć). Niebawem wyjeżdżam do Płocka i spróbuję mamie złapać coś z ntc, poprzednim razem miałem potrójnego biquada, ale sygnał w tej części Płocka (dzięki milionom ton żelastwa w postaci Orlenu) jest bardzo słaby... zgodnie z radami sprzed kilku miesięcy kupiłem wzmacniacz na przewód APL-109 z regulowanym zasilaczem... I tak sobie myślę, czy można zsumować biquady w ten sposób: http://img22.imageshack.us/img22/3391/biquadbis.jpg
Byłoby to rozwiązanie korzystne, z uwagi na mniejsze rozmiary, niż typowo gięty podwójny lub potrójny biquad.
Uzbrojony we wzmacniacz, złączki "F", przewód i kilkanaście metrów drutu miedzianego (2,5mm2 i 6mm2) niebawem pojadę do Płocka i jeśli ktoś może mi coś sensownego podpowiedzieć, to z góry dzięki :D
Witam. Jeżeli dobrze zrozumiałem miejsce na rysunku oznaczone czarnymi kropkami oznacza miejsce połączenia obydwu biquadów (i kabla koncentrycznego) na zasadzie np. lutowania? Czy raczej należy zachować jakiś odstęp między nimi?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Anduraki »

kb997 a czy przypadkiem impedancja takiego potrójnego biquada się nie zepsuje?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: kb997 »

Złożyłem takie coś
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Sprawdziłem obliczenia dla zakładanych częstotliwości jak w pytaniu kolegi Bogoes oraz z krokiem 50MHz. Impedancja jest w miarę na stałym poziomie tj. różnice są ok 5 ohm co chyba można uznać za dobry wynik. Biquady w 4nec nie są połączone. Po połączeniu impedancja "szaleje". Nie wiem jak w rzeczywistości - trzeba wypróbować. Wewnętrzne boki obu biquadów są takie same czyli takie jak dla mniejszego, zewnętrzne są odpowiedniej długości dla danej częstotliwości. Ekran można dodać ale nie ma konieczności.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Antena pokojowa Biquad własnej roboty DIY

Post autor: Bogoes »

Witam!
Jestem po zabawie z drutami na białej plamie telekomunikacyjnej mapy odbioru :lol:... wygięty przeze mnie podwójny biquad wg. rysunku z linku: http://img22.imageshack.us/img22/3391/biquadbis.jpg nie odbierał jednak zbyt dobrze wyższego (57-mego) kanału, troszeczkę lepsze rezultaty dał wygięty typowy podwójny biquad, odebrałem oba muxy (1 i 3)... w obu przypadkach dla uzyskania odbioru musiałem wystawić anteny za okno. Wzmacniacz rurkowy APL-109 z regulowanym zasilaczem pozwolił uzyskać siłę sygnału na poziomie przeszło 90%, choć jakość na mojej wiwie hd90 wahała i średnio wynosiła 80% dla mux1 (k.25) i 60% dla mux2 (57k.).
I tu taka uwaga odnośnie sprzętu. Wartości sygnału pozwoliły na wiwie bez problemu oglądać mux1, zaś mux2 często się zacinał i pikselował, podczas gdy samsung T24A350 radził sobie z niestabilnym sygnałem bardzo dobrze i obraz na obu muxach był cały czas dobry...
Niestety, miałem tylko ok. 2 godzin czasu na "zabawy z TV" (wiadomo wigilia, Święta)... następne podejście zrobię za kilka tygodni...

Zablokowany